کد خبر :

355

گروه :

اقتصادی

تاریخ انتشار :

19 خرداد 1401

وام ودیعه مسکن پیش‌‌شرطی مهم دارد که متقاضیان باید به آن توجه کنند

وام اجاره با کدام قراردادها؟

وام ودیعه مسکن که به تازگی ثبت‌نام از متقاضیان آن برای سال ۱۴۰۱ آغاز شده است یک پیش‌‌شرط مهم دارد که متقاضیان باید به آن توجه کنند. این وام علاوه بر شرایطی که برای قرارگیری متقاضیان آن در فهرست واجدان شرایط دارد، یک پیش‌‌شرط مهم و لازم نیز دارد که مستاجران متقاضی دریافت آن باید قبل از اقدام برای ثبت‌نام نسبت به آن اطلاع داشته باشند. این پیش‌‌شرط مهم، برخورداری متقاضیان از قرارداد اجاره جدید یا اجاره‌‌نامه‌‌هایی است که این وام مشمول آنها می‌شود. بر اساس ضوابط تعیین شده از سوی وزارت راه وشهرسازی،

پیش‌‌شرط مهم برای دریافت این وام در واقع همین برخورداری از اجاره‌‌نامه جدید مربوط به سال‌جاری است که دارای کدرهگیری بوده ودر سامانه رهگیری مسکن به ثبت رسیده باشد. این پیش‌‌شرط مهم در واقع یک اصل درست و قانونی در پرداخت تسهیلات بانکی است. در واقع مطابق قوانین بانکی وام‌‌های مسکن و تسهیلات خرید سایر کالاها زمانی به متقاضی پرداخت می‌شود که فرد قرارداد اجاره یا خرید داشته باشد. به این ترتیب، حتی در صورت واجد شرایط بودن، متقاضیان دریافت وام اجاره در صورتی که هنوز قرارداد جدید مربوط به سال‌جاری را منعقد نکرده و اجاره‌‌نامه جدید برخوردار از کد رهگیری ندارند، در فهرست وام‌‌گیرنده‌‌ها قرار نخواهند گرفت.  به این ترتیب علاوه بر سایر شرایطی که برای دریافت این وام از سوی متقاضیان تعیین شده است، این پیش‌‌شرط نیز باید مورد توجه قرار داشته باشد. در روزهای اخیر و همزمان با آغاز فرآیند ثبت‌نام برای وام ودیعه مسکن سال ۱۴۰۱، برخی از مستاجرانی که هنوز موعد تمدید قرارداد آنها فرا نرسیده است یا هنوز واحدی را اجاره نکرده‌‌اند اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کرده و در مراحل پایانی با یک هشدار از سوی سامانه مواجه شده‌‌اند. 

این هشدار مربوط به همین پیش‌‌شرط یعنی الزام به داشتن قرارداد اجاره مربوط به سال‌جاری است که در سامانه رهگیری مسکن به ثبت رسیده و کد رهگیری هم برای آن صادر شده باشد.  به این ترتیب متقاضیان دریافت این تسهیلات باید در نظر داشته باشند که بدون این اجاره‌‌نامه نمی‌توانند وام ودیعه دریافت کنند.

 از روز ۱۲ خرداد ماه سال‌جاری ثبت‌نام برای دریافت وام ودیعه مسکن مربوط به سال ۱۴۰۱ آغاز شده است. متقاضیان دریافت این وام می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن با مراجعه به سامانه نهضت ملی مسکن درخواست خود برای دریافت این وام را به ثبت برساند.  این افراد باید ابتدا قرارداد جدید اجاره را منعقد کرده باشند ، سپس برای دریافت این وام اقدام کنند. سقف این وام در شهر تهران ۱۰۰‌میلیون تومان، در مراکز استان‌‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰‌هزار نفر ۷۰‌میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰‌میلیون تومان است.

گزارش خطا
برچسب ها
  • وام
  • وام_اجاره
  • اجاره
  • وام_ودیعه_مسکن

نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط خبرگزاری اقتصاد شرق در وب منشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد