کد خبر :

328

تاریخ انتشار :

12 خرداد 1401

عادت عجیب سوئدی ها که نمی دانستید

چرا سوئدی ها به میهمان غذا نمی‌دهند؟

چه احساسی به شما دست می‌دهد اگر میزبان تان چند دقیقه برای سرو غذا شما را ترک کنند. شاید برایتان جالب باشد که این موضوع در سوئد کاملا پذیرفته شده است. «لیندا جوهانسون» اهل سوئد، می‌گوید که این کار از نظرش طبیعی است و واکنش مردم برایش عجیب است.

◽️او می‌گوید: «وقتی که بچه بودم و به مهمانی می‌رفتیم، خانواده‌ی میزبان شام می‌خوردند و من به بازی کردن ادامه می‌دادم و برایم مهم نبود.»

◽️سوئدی‌ها بر این باورند که مهمان‌ها احتمالا برنامه‌ای جداگانه برای شام دارند و نمی‌خواهند مزاحمتی برای آن‌ها ایجاد کنند. پس خانواده‌ی میزبان به مدت چند دقیقه دور هم جمع شده و شام خودشان را می‌خورند.

◽️«لیندا»، که اکنون ساکن بریتانیاست، می‌گوید که این اتفاق ریشه در فرهنگ آن‌ها دارد و به پول خرج نکردن یا اهمیت ندادن به مهمان‌ها مرتبط نیست. صرف وعده‌های غذایی همراه با خانواده یک سنت قدیمی است.

◽️بچه‌ها در سوئد آزادی عمل بیشتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارند. برای مثال ممکن است در یک خانه را بزنند و از صاحب خانه بخواهند که آنجا بازی کنند. پس کسی برای اینکه چه تعداد مهمان به خانه می‌آیند و برای چند نفر باید غذا آماده کند برنامه‌ریزی نمی‌کند. گرچه، معمولا والدین آن کودک او را همراهی نمی‌کنند و انتظار دریافت غذا ندارند.

◽️با وجود این، اگر یک روز مشخص برای دورهم جمع شدن و بازی بچه‌ها در نظر گرفته شود، یا بچه‌ای که به خانه‌ی آن‌ها می‌آید خیلی کم‌سن باشد، داستان فرق می‌کند. در این صورت همگی دور هم جمع می‌شوند و غذا می‌خورند.

◽️یکی از اعضای خانواده‌ی «لیندا»، که هنوز در شهر مادری‌شان در سوئد زندگی می‌کند به او گفته که این رسم امروزه بسیار کمرنگ شده. هرچند ممکن است که یک تغییر اجتماعی رخ داده باشد، این رسم تنها برای افرادی عجیب به نظر می‌رسد که اهل سوئد نیستند.

منبع: ایندیپندنت
ترجمه: زرآسا زردکانلو/اقتصادشرق

گزارش خطا
برچسب ها
  • سوئد
  • غذا
  • خساست
  • عادت
  • میهمان

نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط خبرگزاری اقتصاد شرق در وب منشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد