کد خبر :

203

گروه :

سیاسی

تاریخ انتشار :

29 فروردین 1401

مقبولیت جهانی و زبانزد بودن

حسین ثنایی نژاد، استاد دانشگاه/ مقامات عالی نظام مدام مدعی هستند که حکومت ما الگوی مطلوب جهانیان است و یا اینکه این توانایایی و آن قابلیت نظام زبانزد دنیاست. دو نکته در این ادعا نهفته است.

اول: اگر مقبولیت جهانی مطلوب است، پس چرا ما همراه و همنوا با جهان نیستیم؟ چرا سازی را می زنیم که با هیچ سازی در جهان کوک نیست؟ چرا حتی همسایگانمان با ما دوست نیستند؟ چرا نمی توانیم چنان تعاملی با جهان داشته باشیم که با آنها معاملات ساده بازرگانی داشته باشیم؟ چرا حتی نمی توانیم پولهایمان را از سایر کشورها بگیریم و به درمانی از دردهایمان بزنیم؟

دوم: اگر دیگران آرزوی داشتن حکومتی مثل ما را دارند، این دیگران چه کسانی هستند؟ اگر حکومت هایند که مانعی بر سر راهشان نیست تا در چشم بهم زدنی شیوه حکومت داری شان را به روش حکمرانی ما تغییر دهند. اگر ملت هایشان هستند که بد نیست معلوم کنند در کجای دنیا کدام ملت در کدام تظاهرات و یا رفراندوم و یا هر نمود دیگری نشان داده اند که چنین الگویی می خواهند.

امروزه دیگر نمی توان ادعاهای گزاف مطرح کرد و به خورد مردم داد. چنین ادعاهایی بیش از آنکه قوت و قدرت را نشان دهکد نیاز شدید حاکمان را به نمایش مقبولیت می نمایانند.  نیازی که با حکمرانی درست و جلب رضایت و اعتماد واقعی مردم برآورده می شود و نه با ادعا.

گزارش خطا

نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط خبرگزاری اقتصاد شرق در وب منشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد