صفحه نخست - گفتگو
 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- موسسه توانمندسازی بچه‌های باران از سال 1386 به همت حمید کیانیان تاسیس شده است، این موسسه که در ملکی استیجاری در امامت 12 مشهد واقع شده تنها هنرستان خیریه و رایگان مختص معلولان در سطح کشور است که علاوه بر تدریس تئاتر، سایر کلاس‌های هنری مثل موسیقی، نقاشی، صنایع دستی و ... نیز در این مجموعه به‌طور رایگان به بچه‌ها آموزش داده می‌شود.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- همیشه این سوال برایم مطرح بوده که کمک به ترویج و رشد دغدغه‌های فرهنگی و هنری در بین مردم چگونه ممکن است؟ یکی از پاسخ‌های بدیهی که به ذهنم می‌رسد بسترها و مکان‌هایی است که در جهت اعتلا و ارائه آثار هنری و معرفی هنرمندان از مردم میزبانی می‌کنند.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- در مجتمع امام رضا (ع) پارک ملت مشهد، اتاقی به مساحت 30 یا 40 مترمربع وجود داردکه روی کاغذی چسبیده به در آن نوشته شده است: «خانه مطبوعات خراسان رضوی». یک کتابخانه از آرشیو روزنامه‌های متعدد، چند صندلی، میز و کمد قدیمی، تمام آن چیزی است که در خانه مطبوعات دومین کلانشهر کشور می‌توان به چشم دید، اما خروجی این خانه در مدت زمانی اندک و یا دست‌کم اقداماتی که نیروی انسانی این تشکل انجام داده است نیز به چشم ما آمد.

 • دنیای اقتصاد- گروه فرهنگ و هنر، تراکتــوری مجهــز بــه آخریــن فناوریهــای روز دنیــا، بــه همــت تنــی چنــد از دانشــجویان دانشــگاه علــم و صنعــت ایــران ســاخته و در اختیــار پســرک معلــول سردشـتی قـرار گرفـت. ایـن عنـوان اثـری اسـت کـه پوسـتر نمایشـگاه «گرافیـک/ بـدون عنــوان» بــر اســاس تصویــر آن ســاخته شــده اســت.

 • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- مدیرکل امور بانوان خراسان رضوی در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد درباره فعالیت اقتصادی بانوان استان می‌گوید: براساس آمارهای وزارت کار، نرخ مشارکت اقتصادی استان در پایان بهار سال‌جاری، 35.8 درصد و نرخ مشارکت اقتصادی زنان 15.7 درصد بوده که از نرخ مشارکت اقتصادی زنان کشور یعنی 13.3 بالاتر است.

 • دنیای اقتصاد، گروه شهرستان‌ها- نام شهرستان گناباد را که می‌شنویم بدون لحظه‌ای مکث، قدیمی‌ترین قنات جهان جلوی چشمانمان می‌آید. قناتی که از دوران دور تا به الان عامل تولید و حیات در شهرستان بوده است. بارها از این شهر تاریخی در شاهنامه فردوسی یاد شده و این مکان را محل جنگ‌های توران و ایران دانسته‌اند. شواهد برجای مانده از جمله محوطه‌های باستانی نشان از استقرار و زندگی انسان از دوران پیش از تاریخ در این ناحیه دارد. بنابراین گناباد از جمله شهرهای کهن ایران زمین است که به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای سوق‌الجیشی موردتوجه حکمرانان در دوره هخامنشی نیز بوده است. قنات گناباد که برخی احداث آن را به بهمن پسر اسفندیار پسر گشتاسب پسر لهراسب نسبت می‌دهند، نشان از آبادانی و رونق این ناحیه در ادوار دیرین دارد. از سوی دیگر در روایات شاهنامه نیز گناباد عرصه جنگ و حماسه در دوره اساطیری بوده است و از برخی مناطق آن نیز در این اثر حماسی نامبرده شده است.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- سالن تئاتر شهر این روزها بار دیگر میزبان تئاتری شده است که از رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌ها می‌گوید. نمایش میدان مقاومت این روزها بر صحنه می‌درخشد تا از درد و رنج‌های مردمانی بگوید که عاشقانه از جان گذشتند و به میدان جنگ رفتند. نمایش مسأله جنگ و تئاتر دفاع مقدس در مدیوم‌های مختلف هنری همیشه مدنظر هنرمندان بوده است و هرکدام به نحوی سعی داشته‌اند، تاثیر بگذارند و این مفهوم را جلو ببرند.

 • لبخند پسته سبزوار

  ۱۹ آبان ۱۳۹۴

  کشورهای زیادی در دنیا خواهان پسته ایران هستند. در این سال‌ها در تولید پسته در جهان رتبه دوم و در صادرات رتبه اول را داشته‌ایم. به‌رغم افزایش تولید پسته توسط آمریکا و رسیدن به رقم 300 هزار تن در سال اما در بازارهای صادراتی همچنان پسته ایران حرف اول را می‌زند چرا که عمده ‌فروش پسته آمریکا در بازارهای داخلی است اما بیش از 80 درصد از پسته تولید ایران در بازارهای جهانی عرضه می‌شود. محدودیت منابع آبی در مزارع پسته و اراضی خرده‌مالکی و نبود نظام جامع در تولید پسته و نبود هماهنگی میان بخش‌های مختلف در کنار بهره‌وری پایین باعث شده است تا تولید ایران با کاهش قابل‌توجهی مواجه باشد. از طرف دیگر برداشت پسته در آمریکا سه برابر ایران است، چرا که باغات آن‌ها به صورت یکپارچه بوده و مشکل و محدودیت آب هم ندارند لذا بهره‌وری‌شان در تولید این محصول از ایران بالاتر است، درحالی‌که نهایت میزان برداشت پسته در ایران 800 کیلوگرم در هر هکتار است.

 • دنیای اقتصاد،سپهر استیری-انسان و شهر، عمل و عکس‌العملی بی‌پایان در عرصه تاریخ هستند و بی‌شک شهر یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر شیوه و سبک زندگی بشری بوده و شهرها نیز از این تغییرات بی‌نصیب نبودند. همگام با تحولات جامعه بشری تغییرات بسیاری را تجربه و از سر گذرانیدند. اما این تقابل دو جانبه انسان و شهر چگونه و تا کجا پیش رفته است؟ آیا پیدایش شهرها توانسته پاسخی به نیازها و اهداف آدمی بدهد؟ و بسیاری پرسش های بی‌پاسخ دیگر زمینه‌ساز گفتگو با دکتر ناصر فکوهی، عضو هیات علمی انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر موسسه انسان‌شناسی و فرهنگ شدند؛ ایشان نیز به گرمی از این گفتگو استقبال کردند. در ادامه این گفتگو را از نظر خواهیم گذراند.

 • خَرو جان ندارد!

  ۱۱ آبان ۱۳۹۴

  دنیای اقتصاد، گروه شهرستان‌ها- طی ۳۰ سال گذشته هر زمان دولت‌ها به بخش کشاورزی توجه ویژه کردند، میزان مهاجرت از روستا به شهر کاهش یافت و هر زمان مورد بی‌توجهی قرار می‌گرفت شاهد موج مهاجرت از روستا به شهرها بودیم. شهرستان‌های زیادی در کشور وجود دارد که توجه کمتری به آن‌ها شده، درصورتی‌که پتانسیل‌های بالایی دارند. توجه و حمایت از این شهرستان‌ها باعث می‌شود مهاجرت به شهرهای بزرگ با تفکر و آمادگی بیشتری صورت گیرد و مردم شهرستان‌ها به دلیل کمبود امکانات رفاهی دست به مهاجرت نزنند. اما متاسفانه گاهی مشاهده می‌کنیم سوء‌مدیریت و بی‌توجهی به ظرفیت‌های بخش کشاورزی باعث شده تا سرمایه‌ها در مسیر یک‌طرفه حرکت کنند و شاهد مهاجرت به کلانشهرها باشیم.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها