صفحه نخست - گفتگو
 • دنیای اقتصاد، گروه شهرستان‌ها- نام شهرستان گناباد را که می‌شنویم بدون لحظه‌ای مکث، قدیمی‌ترین قنات جهان جلوی چشمانمان می‌آید. قناتی که از دوران دور تا به الان عامل تولید و حیات در شهرستان بوده است. بارها از این شهر تاریخی در شاهنامه فردوسی یاد شده و این مکان را محل جنگ‌های توران و ایران دانسته‌اند. شواهد برجای مانده از جمله محوطه‌های باستانی نشان از استقرار و زندگی انسان از دوران پیش از تاریخ در این ناحیه دارد. بنابراین گناباد از جمله شهرهای کهن ایران زمین است که به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای سوق‌الجیشی موردتوجه حکمرانان در دوره هخامنشی نیز بوده است. قنات گناباد که برخی احداث آن را به بهمن پسر اسفندیار پسر گشتاسب پسر لهراسب نسبت می‌دهند، نشان از آبادانی و رونق این ناحیه در ادوار دیرین دارد. از سوی دیگر در روایات شاهنامه نیز گناباد عرصه جنگ و حماسه در دوره اساطیری بوده است و از برخی مناطق آن نیز در این اثر حماسی نامبرده شده است.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- سالن تئاتر شهر این روزها بار دیگر میزبان تئاتری شده است که از رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌ها می‌گوید. نمایش میدان مقاومت این روزها بر صحنه می‌درخشد تا از درد و رنج‌های مردمانی بگوید که عاشقانه از جان گذشتند و به میدان جنگ رفتند. نمایش مسأله جنگ و تئاتر دفاع مقدس در مدیوم‌های مختلف هنری همیشه مدنظر هنرمندان بوده است و هرکدام به نحوی سعی داشته‌اند، تاثیر بگذارند و این مفهوم را جلو ببرند.

 • لبخند پسته سبزوار

  ۱۹ آبان ۱۳۹۴

  کشورهای زیادی در دنیا خواهان پسته ایران هستند. در این سال‌ها در تولید پسته در جهان رتبه دوم و در صادرات رتبه اول را داشته‌ایم. به‌رغم افزایش تولید پسته توسط آمریکا و رسیدن به رقم 300 هزار تن در سال اما در بازارهای صادراتی همچنان پسته ایران حرف اول را می‌زند چرا که عمده ‌فروش پسته آمریکا در بازارهای داخلی است اما بیش از 80 درصد از پسته تولید ایران در بازارهای جهانی عرضه می‌شود. محدودیت منابع آبی در مزارع پسته و اراضی خرده‌مالکی و نبود نظام جامع در تولید پسته و نبود هماهنگی میان بخش‌های مختلف در کنار بهره‌وری پایین باعث شده است تا تولید ایران با کاهش قابل‌توجهی مواجه باشد. از طرف دیگر برداشت پسته در آمریکا سه برابر ایران است، چرا که باغات آن‌ها به صورت یکپارچه بوده و مشکل و محدودیت آب هم ندارند لذا بهره‌وری‌شان در تولید این محصول از ایران بالاتر است، درحالی‌که نهایت میزان برداشت پسته در ایران 800 کیلوگرم در هر هکتار است.

 • دنیای اقتصاد،سپهر استیری-انسان و شهر، عمل و عکس‌العملی بی‌پایان در عرصه تاریخ هستند و بی‌شک شهر یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر شیوه و سبک زندگی بشری بوده و شهرها نیز از این تغییرات بی‌نصیب نبودند. همگام با تحولات جامعه بشری تغییرات بسیاری را تجربه و از سر گذرانیدند. اما این تقابل دو جانبه انسان و شهر چگونه و تا کجا پیش رفته است؟ آیا پیدایش شهرها توانسته پاسخی به نیازها و اهداف آدمی بدهد؟ و بسیاری پرسش های بی‌پاسخ دیگر زمینه‌ساز گفتگو با دکتر ناصر فکوهی، عضو هیات علمی انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر موسسه انسان‌شناسی و فرهنگ شدند؛ ایشان نیز به گرمی از این گفتگو استقبال کردند. در ادامه این گفتگو را از نظر خواهیم گذراند.

 • خَرو جان ندارد!

  ۱۱ آبان ۱۳۹۴

  دنیای اقتصاد، گروه شهرستان‌ها- طی ۳۰ سال گذشته هر زمان دولت‌ها به بخش کشاورزی توجه ویژه کردند، میزان مهاجرت از روستا به شهر کاهش یافت و هر زمان مورد بی‌توجهی قرار می‌گرفت شاهد موج مهاجرت از روستا به شهرها بودیم. شهرستان‌های زیادی در کشور وجود دارد که توجه کمتری به آن‌ها شده، درصورتی‌که پتانسیل‌های بالایی دارند. توجه و حمایت از این شهرستان‌ها باعث می‌شود مهاجرت به شهرهای بزرگ با تفکر و آمادگی بیشتری صورت گیرد و مردم شهرستان‌ها به دلیل کمبود امکانات رفاهی دست به مهاجرت نزنند. اما متاسفانه گاهی مشاهده می‌کنیم سوء‌مدیریت و بی‌توجهی به ظرفیت‌های بخش کشاورزی باعث شده تا سرمایه‌ها در مسیر یک‌طرفه حرکت کنند و شاهد مهاجرت به کلانشهرها باشیم.

 • دنیای اقتصاد- ضحی زردکانلو/ منظور از تعزیه رهگذری است که در آن باورهای ذهنی و حوادث گذشته در نزد همگان به زمان حال تبدیل می‌شود، چون در تعزیه ما در نقطه و مکانی هستیم به نام کربلا و دیگر آنجا محله یا خیابان ما نیست و فرد خود را در روز عاشورا حس می‌کند و انگار که واقعه کربلا را به نظاره نشسته است، از دیرباز فرهنگ تعزیه خوانی که همراه با شعر و گوشه‌های موسیقی ایرانی بوده است در فرهنگ ما ایرانی ها رواج داشته است، این فرهنگ بر اثر شاهنامه خوانی و سوگ سیاوش که به مراسم سیاووشان معروف بوده است در بین مردم ایران جا افتاده، چراکه مردم ایران با اسطوره‌ها و الگوهای خود در هر زمانی ارتباط برقرار می‌کنند و از آنجایی که داستان سیاوش از مهمترین داستانهای شاهنامه است اهمیت دادن ایرانی‌ها به سوگ سیاوش، موجب رواج فرهنگ تعزیه شده است.

 • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- در طول ادوار مجلس شورای اسلامی همواره شاهد بوده‌ایم که اغلب نمایندگان مردم در حوزه‌های انتخابیه مختلف پس از اتمام مدت نمایندگی در تهران مقیم و در بخش‌های دولتی و یا خصوصی مشغول به‌کارمی‌شوند. از این موارد در استان خراسان رضوی کم نداشته‌ایم که بعد از دوره نمایندگی مجلس در تهران مستقر و بعضا در دولت نیز مشغول به‌کار شده‌اند و بعد از طی چندین سال در سمت‌های مختلف تبدیل به شخصیت‌های ملی شده‌اند که یکی از آن‌ها غلامرضا انصاری است. او در دوره چهارم مجلس شورای اسلامی، مستقلا کاندیدا شد و با کسب 340 هزار رای بر کرسی مجلس نشست. انصاری بعد از دوران نمایندگی در دولت اصلاحات، سمت‌های گوناگونی داشته است، از ریاست سازمان بهزیستی گرفته تا استانداری مازندران و سفارت ایران در ترکمنستان. وی درحال حاضر عضو شورای شهر تهران و قائم‌مقام حزب تازه تاسیس اتحاد ملت است...

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- همواره در ممالک پیشرفته برای رشد و کسب موفقیت در گرایش‌های مختلف هنری، ورزشی، علمی و ... با تقویت پایه‌ها و زیرساخت‌های خود و به‌طور مشخص و برنامه‌ریزی شده ابتدا با کشف استعداد و بعد آموزش صحیح کودکان آن جامعه در جهت نیل به این مقصود برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و تلاش می‌کنند. بدیهی است اهمیت و لزوم اجرای این رویکرد در کشور نیز از دغدغه‌های فرهنگی اهالی رسانه و نشریات باشد...

 • جداسازی شبکه آب بهداشتی و آب شرب در کشور به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های تصفیه آب، ارتقاء کیفی آب شرب با جداسازی مصارف غیرشرب از شرب و ارتقاء تصفیه‌خانه‌ها با محدودسازی حجم تصفیه و همچنین صرفه‌جویی در مصرف آب با حذف مصارف شرب از سیستم لوله‌کشی خانگی (هدررفت‌های تجمعی بازگذاشتن شیرآب در زمان مصرف شرب و خوراکی) در برنامه وزارت نیرو قرار گرفت و قرار شد طرح‌هایی مورد بررسی قرار گیرد. اگرچه در برخی نقاط کشور، کیفیت آب لوله‌کشی منازل مسکونی برای شرب مطلوب نیست و مردم سال‌هاست از دستگاه‌های تصفیه خانگی و یا بطری‌های آب معدنی برای شرب استفاده می‌کنند اما در این نقاط نیز استفاده از آب لوله‌کشی با جوشاندن یا تصفیه خانگی آب به مصرف خوراکی و شرب می‌رسد و درواقع تاکنون هیچ نقطه‌ای از کشور شبکه‌ای مجزا برای آب تصفیه شده با استانداردهای بهداشتی و آب تصفیه شده برای شرب نداشته است.

 • سومین نشست تخصصی «مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام» با حضور پروفسور عبدالعزیز ساشادینا هفته گذشته برگزار و مباحث مختلفی در آن مطرح شد. عبدالعزیز ساشادینا اسلام‌شناس و استاد مطالعات مذهبی دانشگاه ویرجینیاست. زمینه‌های تحقیق و تدریس او اسلام‌شناسی به خصوص شیعه، اخلاق زیستی، اسلام در دوران معاصر، دموکراسی و حقوق بشر در اسلام بوده است.در جلسه‌ای که در چهاردهم مهر ماه در پژوهشکده نوین‌شهر معنوی ثامن برگزار شد، ساشادینا در مورد شهرسازی و و پایتخت فرهنگی جهان اسلام صحبت کرد و معتقد بود که برای ایجاد تناسب در ساخت‌وسازهای یک شهر سنتی– مدرن نیاز به روانشناسان و فیلسوفان معماری داریم تا با بهره‌گیری از دانش آنان ترکیب درستی از ساختار شهر متناسب با فرهنگ و سنت مردم آن بسازیم. او معتقد بود بهره‌گیری از متخصصان این رشته در ساخت‌وسازها همواره از سوی مدیران شهری مورد غفلت قرار گرفته است و هیچ توجه‌ای به آن نمی‌شود. ساشادینا چالش اصلی در ایجاد یک معماری درست در شهر را تلفیق مدرنیته و فرهنگ سنتی دانست و به نقش مهم روانشناسان معماری اشاره کرد. او این غفلت را آسیب زننده دانست و در قسمتی از صحبت‌هایش با اشاره به آشفتگی‌های معماری در شهر مشهد به فرهنگ‌سازی اشاره کرد و امیدوار بود که با فرهنگ‌سازی درست بتوان شهرسازی را به جلو برد و باعث پیشرفت شد. این جلسه فرصتی در اختیارمان قرار داد و با دکتر ساشادینا گفت‌وگوی مختصری داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها