صفحه نخست - گفتگو
 • چرایی رکود صادرات؟

  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

  دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- سازمان صنعت، معدن و تجارت یکی از مهمترین سازمان‌های استان خراسان رضوی است که نقش مهم و عمده‌ای در فعالیت‌های اقتصادی استان و ارتباط با تشکل‌های بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران اقتصادی در این بخش دارد. پس از گذشت 2 سال و 4 ماه از شروع مسئولیت راضیه علیرضایی در این سازمان گفت‌وگوی مفصلی با وی انجام دادیم و پرسش‌هایی درباره برنامه‌ها و چالش‌های این سازمان در سال جاری مطرح کردیم. علیرضایی قبل از شروع رسمی مصاحبه موضوع به ثمر نشستن برجام و پایان انتظار چندماهه را مهم‌ترین دستاورد دولت می داند و امیدوار است که برجام مانند کلید پایانی بر قفل تحریم‌ها باشد. گفت‌وگو را در سه محور اولویت‌های برنامه‌های سازمان، وضعیت صادرات استان و احیاء واحدهای صنعتی تعطیل‌شده، انجام دادیم...

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- غرض غایی فردوسی احیای فرهنگ، نحوه گفتار، پوشش، زندگی، آیین مراسم گذشتگان و نیاکان بوده و آنچه او عرضه کرده موزه‌ای است از گذشته ایرانی که در آن زمان درحال فراموشی بوده است.

 • دنیای اقتصاد، سپهر استیری- بزرگترین آتش‌بازی سال این‌بار در مشهد رقم خورد، اعظم و دو فرزند خردسالش از آخرین چهارشنبه سال به مدت 21 روز مورد آزار و اذیت و شکنجه مردی قرار گرفتند که او را در قامت همسر و پدر خود می‌پنداشتند. اعظم در این 21 روز نه تنها در خانه‌ای محبوس شده بود بلکه گاه خود را در صندوقی فلزی و بر روی آتش می‌دید، گاه با دست و پاهایی بسته بر روی آجرهای پشت‌بام کشیده می‌شد و گاه خود را در لبه پشت‌بام و در آستانه مرگ می‌دید. دخترانش نیز در ایام نوروز، عیدی بهتر از شکستگی فک و سه دندان و آویزان شدن از پشت‌بام نداشتند. خبری دردناک که در شامگاه جمعه سوم اردیبهشت افکار عمومی را در بهت و حیرت فروبرد.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- نمایش تاریکی به قلم علی حاتمی‌نژاد و رئوف دشتی و به کارگردانی عبدا... برجسته با کسب سه سیمرغ از جشنواره تئاتر فجر سال 94 نماینده پرافتخار استان خراسان در پایتخت بود.

 • دنیای اقتصاد، گروه جامعه- بازار فیروزه‌ای مشهد نخستین بازار هنری و سوغات فرهنگی مشهد است که از دوم فروردین‌ماه سال جاری در میدان شهدای مشهد برپا شد و تا آخر این ماه دایر است.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- نوروز امسال هنرمندان مشهدی، با خلق اثری ماندگار در جنوب کشور، در امر زیباسازی آب‌های خلیج فارس سهیم بودند.

 • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- انتخابات دهمین دوره مجلس شوراي اسلامي با تمام فراز و نشيب‌هايش هفتم اسفند‌ماه سال 94 به پايان رسيد. انتخاباتی که از حیث تعداد داوطلبان نسبت به برخی دوره‌ها و میزان مشارکت جای تعجب دارد اما از لحاظ ماهیت دارای پیام‌های جدیدی بود که مانند تابلویی روشن، نظرات و اهداف نوین ملت را به جهانیان عرضه می‌کرد. برآیند انتخابات 7 اسفند 94 نشان از ظهور و بروز تفکری جدید در کشور داشت که چنانچه نتایج پایتخت و کلان‌شهرها بررسی شود به وضوح تغییر نگاه ساختاری رأی‌دهندگان احساس خواهد شد. مردم در این انتخابات دست به رفراندمی بزرگ زدند که نشان از رقم خوردن یک اتفاق بزرگ سیاسی در این کشور داشت. همگی لازم است این موضوع را فرصتی برای دستیابی به فردایی بهتر تعبیر کنیم و به فال نیک بگیریم که صدالبته شرط آن توجه و مدّاقه جدی به این درخواست عمومی است. در بین لیست‌های موجود در انتخابات، لیست امید که متعلق به اصلاح‌طلبان بود، توانست کرسی‌های سبز بیشتری را کسب کند. در این میان و در شهرستان درگز رقابت سختی میان کاندیداهای مختلف در جریان بود که در نهایت عبدالله حاتمیان با 11 هزار و 880 رأی حائز اکثریت آرا برای راهیابی به مجلس شورای اسلامی دوره دهم شد. آنطورکه مردم منطقه می‌گویند ایشان اولین نماینده مجلس کرمانج (کردزبان) از شهرستان درگز است...

 • آیا افسرده‌ایم؟

  ۱۶ فروردین ۱۳۹۵

  دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- یکی از شایع‌ترین اختلال‌های روانی در جامعه انسانی، افسردگی است، که نرخ شیوع آن در جامعه زنان دو برابر مردان بوده و به‎قدری شایع است که به آن لقب سرماخوردگی را داده‌اند.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- پروین اعتصامی کیست؟ بانوی شاعری که در نگاهش زنان اساس هستی و پایه زندگی خانوادگی هستند، شاعری استبدادستیز و شجاع که در مدت حیات کوتاه خود آثار ماندگار بسیاری را به ادبیات ایران هدیه داد، زنی اصیل و نجیب که از کودکی در فضای هنری رشد کرد و با بی‌عدالتی جنگید.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- جمعیت مردم مشهد چیزی بالغ بر سه میلیون نفر است که از این میان یک میلیون و دویست هزار نفرحاشیه‌نشین هستند. از این رو مشهد یکی از پرحاشیه‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود!و اهمیت توجه به این قشر که بیش از یک‌سوم جمهیت شهر را تشکیل می‌دهند، غیرقابل‌انکار است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها