صفحه نخست - گفتگو
 • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- افغانستان در سبد صادراتی ایران سهمی دومیلیارد دلاری دارد که از این میزان حدود 800 میلیون دلار کالا و خدمات تنها از طریق خراسان رضوی به این کشور صادر می‌شود، به‌طوری‌که افغانستان مهم‌ترین بازار صادراتی خراسان رضوی به‌شمار می‌آید. از سوی دیگر به‌دلیل هم‌مرزی خراسان رضوی با این کشور تا حد زیادی هزینه‌های حمل‌ونقل، صادرات و روابط تجاری میان بازرگانان دو کشور کاهش می‌یابد، بنابراین فعالان بخش خصوصی ایران و افغانستان همواره به‌دنبال افزایش این مبادلات از نظر وزنی و ارزشی هستند. به‌منظور اطلاع دقیق‌تر از سیاست‌های اقتصادی افغانستان با ایران به سراغ سیدنورالله راغی، سرکنسول افغانستان در مشهد رفتیم..

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- ساز فرهنگ و هنر مشهد در هفته‌ای که گذشت، به دست حسین علیزاده کوک شد، او دوبار به روی صحنه رفت و هربار با نوای آسمانی‌اش سکوت موسیقیایی این شهر را درهم شکست.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- دوبله یا دوبلاژ که در زبان فارسی با نام صداپیشگی رایج است، به قرار دادن صدای افرادی دیگر (به نام دوبلور یا دوبلر) به‌جای صدای اصلی بازیگران و یا شخصیت‌ها گفته می‌شود

 • دنیای اقتصاد، سپهر استیری- در آستانه مسابقات پارالمپیک 2016 هستیم اما هر چه جست‌وجو می‌کنیم نامی از راضیه شیرمحمدی، دارنده مدال طلای مسابقات پاراآسیایی گوانگ‌ژو (2010) و برنز پارالمپیک لندن (2012) در مسابقات انتخابی و کشوری تیراندازی با کمان نیست و همین موضوع بهانه‌ای شد برای پیگیری حال و احوال این روزهای این ورزشکار مشهدی. تماس می‌گیریم و قرار مصاحبه را تنظیم می‌کنیم اما روز مصاحبه خبر بستری شدن او در بیمارستان را می‌شنویم، سرانجام و پس از گذشت چند روز فرصت صحبت با راضیه شیرمحمدی دست می‌دهد و چه دردناک آنکه این بار ورزش بود که پای او را به بیمارستان کشانده و چه بسا زمینه‌ساز خداحافظی‌اش از ورزش حرفه‌ای شود، در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

 • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- بخش کشاورزی به‌عنوان یکی از زیربنایی‌ترین پایه‌های اقتصادی کشور در شرایط حساسی قرار دارد. از یکسو این بخش با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌عنوان واژه‌ای کلیدی در ادبیات اقتصادی کشور مطرح شده و از سوی دیگر با گره خوردن بخشی از این سیاست‌ها با دستگاه‌های همجوار مستلزم ایجاد شبکه گسترده‌ای از مدیریت، یکپارچگی و وحدت فرماندهی است. مسلما از مباحث مهم در بخش کشاورزی تشخیص حوزه‌های مهجور و به‌دنبال آن کنترل و رونق است که البته در بخش‌های مختلف راه‌های متفاوتی نیز برای حصول آن وجود دارد. تجربه سال‌های گذشته ثابت کرده است که اقتصاد مقاومتی به ویژه در بخش کشاورزی طرحی بسته و درون‌گرا نیست و درصورت توجه مسئولان و به‌کارگیری طرح‌های نوین، می‌توان زمینه را برای پایداری نقاط‌قوت در بخش کشاورزی فراهم کرد. برای اطلاع از برنامه‌ها و اولویت‌های سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در سال جاری به سراغ مجتبی مزروعی، رئیس این سازمان رفتیم...

 • چرایی رکود صادرات؟

  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

  دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- سازمان صنعت، معدن و تجارت یکی از مهمترین سازمان‌های استان خراسان رضوی است که نقش مهم و عمده‌ای در فعالیت‌های اقتصادی استان و ارتباط با تشکل‌های بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران اقتصادی در این بخش دارد. پس از گذشت 2 سال و 4 ماه از شروع مسئولیت راضیه علیرضایی در این سازمان گفت‌وگوی مفصلی با وی انجام دادیم و پرسش‌هایی درباره برنامه‌ها و چالش‌های این سازمان در سال جاری مطرح کردیم. علیرضایی قبل از شروع رسمی مصاحبه موضوع به ثمر نشستن برجام و پایان انتظار چندماهه را مهم‌ترین دستاورد دولت می داند و امیدوار است که برجام مانند کلید پایانی بر قفل تحریم‌ها باشد. گفت‌وگو را در سه محور اولویت‌های برنامه‌های سازمان، وضعیت صادرات استان و احیاء واحدهای صنعتی تعطیل‌شده، انجام دادیم...

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- غرض غایی فردوسی احیای فرهنگ، نحوه گفتار، پوشش، زندگی، آیین مراسم گذشتگان و نیاکان بوده و آنچه او عرضه کرده موزه‌ای است از گذشته ایرانی که در آن زمان درحال فراموشی بوده است.

 • دنیای اقتصاد، سپهر استیری- بزرگترین آتش‌بازی سال این‌بار در مشهد رقم خورد، اعظم و دو فرزند خردسالش از آخرین چهارشنبه سال به مدت 21 روز مورد آزار و اذیت و شکنجه مردی قرار گرفتند که او را در قامت همسر و پدر خود می‌پنداشتند. اعظم در این 21 روز نه تنها در خانه‌ای محبوس شده بود بلکه گاه خود را در صندوقی فلزی و بر روی آتش می‌دید، گاه با دست و پاهایی بسته بر روی آجرهای پشت‌بام کشیده می‌شد و گاه خود را در لبه پشت‌بام و در آستانه مرگ می‌دید. دخترانش نیز در ایام نوروز، عیدی بهتر از شکستگی فک و سه دندان و آویزان شدن از پشت‌بام نداشتند. خبری دردناک که در شامگاه جمعه سوم اردیبهشت افکار عمومی را در بهت و حیرت فروبرد.

 • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- نمایش تاریکی به قلم علی حاتمی‌نژاد و رئوف دشتی و به کارگردانی عبدا... برجسته با کسب سه سیمرغ از جشنواره تئاتر فجر سال 94 نماینده پرافتخار استان خراسان در پایتخت بود.

 • دنیای اقتصاد، گروه جامعه- بازار فیروزه‌ای مشهد نخستین بازار هنری و سوغات فرهنگی مشهد است که از دوم فروردین‌ماه سال جاری در میدان شهدای مشهد برپا شد و تا آخر این ماه دایر است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها