صفحه نخست - گفتگو
  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- شاید تا پیش از دی ماه 1386 که رئیس وقت قوه قضائیه با صدور بخشنامه‎ای حمایت قضایی از حوزه‎ کسب‎وکار و فعالیت‎های مشروع اقتصادی را به عنوان یکی از وظایف دستگاه قضا تعیین کرد، این رابطه حمایتی دستگاه قضا از بخش اقتصاد کمی نامأنوس به نظر می‌رسید

  • عدم دریافت مشوق‎های صادراتی مدیرعامل شرکت بازرگانی گهر زعفران که به عنوان صادرکننده نمونه خراسان رضوی در سال گذشته انتخاب شده است، در خصوص کالای صادراتی این شرکت، به «دنیای اقتصاد» می‎گوید: شرکت ما 100 درصد صادراتی است و بیشتر حجم کالاهای صادراتی شرکت را زعفران تشکیل می‌دهد اما در کنار آن برخی اقلام خشکبار از قبیل خرما، پسته، کشمش و ... را نیز صادر می‌کنیم.

  • دنیای اقتصاد- صادرکننده نمونه خراسان رضوی که سابقه 20 ساله در زمینه صادرات چای ایرانی دارد، در گفت‏وگو با «دنیای اقتصاد» اظهار می‎کند: سالانه بیش از یک میلیون دلار صادرات داریم و امسال نیز افزایش حدود 20 درصدی این رقم را پیش‌بینی می‎کنیم؛

  • دنیای اقتصاد- علیرضا دربان ثانی صادرکننده نمونه کشوری است که فعالیت خود را در حوزه بازرگانی از سال 1360 آغاز کرده است، او از سال 71 در بخش بازرگانی وارد عرصه صادرات شده و از سال 79 نیز به حوزه صنعت و عرصه تولید لوازم کودک با پنج قلم کالا ورود پیدا کرده است.

  • دنیای اقتصاد- غلامعلی رخصت، صادرکننده حوزه نساجی در خراسان رضوی است که امسال به عنوان نمونه کشوری از سوی سازمان توسعه تجارت انتخاب شده است. به گفته خودش 34 سال تجربه در صنعت نساجی داشته و کار را از صفر شروع کرده است.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- داود باقری یکی از تولیدکنندگان صنعتی خراسان رضوی است که به گفته خودش بیش از 35 سال سابقه فعالیت در زمینه تولید محصولات روشنایی در استان را دارد، وی که کسب عناوین واحد تولیدی برتر، مدیر برتر، مهندس مکانیک برتر و واحد برتر اداره استاندارد خراسان رضوی و نیز انتخاب به عنوان مدیر برتر کشوری را در کارنامه دارد، گلایه‌های بسیار زیادی از سیستم بانکی کشور، برخورد مدیران بانکی و مسئولان دولتی استان با تولیدکنندگان و صنعتگران و قوانین دست‌ و پاگیر پیش روی آنها دارد. از چندی پیش خبرهایی مبنی بر در آستانه تعطیلی قرار گرفتن شرکت تولیدی معروف و باسابقه لامپ افروغ به دلیل پاره‌ای از مشکلات عموما بانکی در میان فعالان اقتصادی مطرح شده بود، دنیای اقتصاد به منظور جویا شدن وضعیت این واحد تولیدی با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است:

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- جواد باقری شیروانی یکی دیگر از چهره‌های فعال اقتصای خراسان رضوی است، او که در حال حاضر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان و رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری آن است، سابقه عضویت در دو دوره هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت استان را داشته و مشاور ارشد رئیس این تشکل اقتصادی است. باقری ریاست هیات مدیره شهرک صنعتی مشهد و نایب رئیسی انجمن همگن کاغذ و کارتن خراسان رضوی را برعهده دارد.

  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- حدود 40 سال پیش، وقتی که بخشی از صنایع مشهد در امتداد بلواری موسوم به آزادی در غرب مشهد مستقر می‌شدند، شاید کسی فکرش را هم نمی‎کرد روزی برسد که این شهر آنقدر بزرگ شود که بخشی از حریمش تا محدوده استقرار این واحدهای صنعتی پیش برود و پایش را در گلیم زمین‎های صنایعی دراز کند که خودشان هیچ نقشی در انتخاب زمین نداشته‌اند و این جانمایی توسط وزارت صنعت وقت و با این نیت انجام گرفته که واحدهای صنعتی به بیرون از محدوده شهر منتقل شوند.

  • در ادامه گفت‌وگوهای هفتگی با چهره‌های فعال اقتصادی خراسان رضوی به سراغ حمید طیبی، عضو فعلی هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و خراسان رضوی و نایب رئیس هیأت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی رفتیم، کسی که به گفته خودش بیش از 38 سال از ورود به فعالیت صنعتی‌اش می‌گذرد و در ابتدا کارش را در حوزه صنایع غذایی آغاز کرده اما پس از آن به صنایع دیگری مثل تولید ظروف بسته‌بندی، پخش مواد غذایی، سرمایه‌گذاری در صنایع سلولزی، برق، الکترونیک، مسکن و... وارد شده و با این همه خودش را تولیدکننده و کشاورز می‌داند.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- روزهای پایانی سال گذشته، وقتی خبر نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در مشهد منتشر شد، شاید برای بسیاری از مردم کسب 251 هزار و 185 رای توسط بانویی که برای نخستین‌بار پای به عرصه سیاست و میدان انتخابات گذاشته، جالب و شنیدنی بود. نسرین یوسفی عارفی در انتخابات دهمین دوره مجلس هرچند به خانه ملت راه نیافت اما نفر هفتم انتخابات در مشهد شد که این موضوع از اهمیت کمی برخوردار نیست. این درحالیست که عفت شریعتی مقدم، نماینده مردم مشهد و کلات در نهمین دوره مجلس، با 177 هزار و 324 رای به خانه ملت راه یافته بود. یوسفی که از افراد معرفی شده در لیست امید بود، حرف‌هایی خواندنی درباره انتخابات گذشته دارد. او از زنان بسیار فعال خراسان رضوی در حوزه اقتصاد است، به قول خودش سال‌هاست که در صنعت سخت و مردانه خودرو فعالیت می‌کند و نشان داده که جنسیت نمی‌تواند مانع پیشرفت در کار و رقابت با مردان باشد. یوسفی که بزرگترین دغدغه‌اش افزایش نرخ مشارکت بانوان به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی است، معتقد است؛ زنان برای رسیدن به رده‌های مدیریتی کشور باید همراه و همگام یکدیگر باشند و این همراهی باید در ابتدا با حضور در پای صندوق‌های رای و استفاده از حق رای خود به منصه ظهور برسد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها