صفحه نخست - گفتگو
  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- پلاسکو با خاک یکسان شد و چند هفته دیگر، چند ماه دیگر و چند سال دیگر شاید از آن فقط خاطره‌ای دور در ذهن‌ها باقی بماند. مانند بسیاری از حوادث دیگری که امسال رخ داد و فقط یادی از آن مانده و بس! حادثه تلخ فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران و به دنبال آن به شهادت رسیدن 15نفر از آتش‌نشانان و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه، تلنگر بزرگی برای مسئولان دولتی و شهری و مردم بود. 30 دی‌ماه شاید هیچ‌یک از آتش‌نشانانی که برای انجام ماموریت به محل حادثه اعزام شده بودند، گمان نمی‌کردند عمق فاجعه آتش‌سوزی در حدی باشد که منجر به فروریختن ساختمان قدیمی و بزرگ پلاسکو شود.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- حسین متین‌راد یکی از چهره‌های فعال اقتصادی در خراسان رضوی است که حضورش در هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع و خانه صنعت، معدن و تجارت استان در سال‌های اخیر و نیز مدیریت یکی از بزرگترین کارخانجات تولید کارتن و مقوای شرق کشور از او چهره‌ای سرشناس در میان اهالی صنعت استان ساخته است. متین‌راد از عملکرد بانک‌های استان انتقاد دارد و معتقد است اگر مسئولان توجه بیشتری به واحدهای صنعتی داشته باشند، بانک‌ها یاری دهند و سازمان‌های مالیاتی و تامین اجتماعی نگاه مهربان‌تری به صنعتگران داشته باشند، وضعیت این روزهای صنایع استان بهتر از این خواهد بود. گفت‌وگوی ما با این فعال اقتصادی را در زیر می‌خوانید:

  • قوچان‌نژاد: منتظر درخشش قوچان‌نژادهای دیگر در فوتبال و والیبال ایران باشید دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- والیبال خراسان رضوی در سال‌های اخیر روند رو به رشدی را طی کرده است و نماینده مشهد در لیگ برتر در سال‌های ابتدایی حضورش در این عرصه، ابتدا برای بقا و حضور در میانه‌های جدول رده‌بندی تلاش کرد و پس از آن با تلاش بیشتر حتی توانست خود را در میان مدعیان اصلی و چهار تیم برتر لیگ معرفی کند. بی‌شک حضور موفق و چشم‌گیر نماینده والیبال مشهد در سال‌های اخیر را نمی‌توان بدون حضور اسپانسر و حامیان مالی آن در نظر گرفت زیرا این روزها نقش حامیان مالی و سرمایه‌گذاران در موفقیت تیم‌های باشگاهی اگر بیشتر از بازیکنان و کادر فنی نباشد، کمتر از آنها نیست.

  • دنیای اقتصاد- تفسیرهای سلیقه‎ای بانک‎ها از بخشنامه‎های بانک مرکزی به نفع خودشان، نبود یک رویه واحد در خصوص قراردادهای بانکی و ... از جمله مواردی است که دستگاه قضا نیز بر آن مهر تأیید می‎زند و برای جلوگیری از این رویه و کاهش مشکلات بخش تولید به این حوزه ورود پیدا کرده است.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- توسعه تجارت و رشد اقتصادی شاهرگ حیات هر کشور است و بسیاری از روابط کشورها وابسته به نوع و چگونگی روابط اقتصادی آنها با یکدیگر است. افغانستان کشوری است که بیشترین مرز زمینی با ایران را نسبت به دیگر همسایگان کشور ما دارد و خراسان رضوی به دلیل بیشترین میزان هم‌مرزی با این کشور در صادرات ایران و روابط تجاری میان دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. اتاق مشترک ایران و افغانستان از جمله تشکل‌هایی است که با هدف بهبود روابط اقتصادی دو کشور راه‌اندازی شده و تاثیر فعالیت‌های این اتاق در چگونگی روند صادرات و واردات کالاهای دو کشور قابل تامل است.

  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- شاید تا پیش از دی ماه 1386 که رئیس وقت قوه قضائیه با صدور بخشنامه‎ای حمایت قضایی از حوزه‎ کسب‎وکار و فعالیت‎های مشروع اقتصادی را به عنوان یکی از وظایف دستگاه قضا تعیین کرد، این رابطه حمایتی دستگاه قضا از بخش اقتصاد کمی نامأنوس به نظر می‌رسید

  • عدم دریافت مشوق‎های صادراتی مدیرعامل شرکت بازرگانی گهر زعفران که به عنوان صادرکننده نمونه خراسان رضوی در سال گذشته انتخاب شده است، در خصوص کالای صادراتی این شرکت، به «دنیای اقتصاد» می‎گوید: شرکت ما 100 درصد صادراتی است و بیشتر حجم کالاهای صادراتی شرکت را زعفران تشکیل می‌دهد اما در کنار آن برخی اقلام خشکبار از قبیل خرما، پسته، کشمش و ... را نیز صادر می‌کنیم.

  • دنیای اقتصاد- صادرکننده نمونه خراسان رضوی که سابقه 20 ساله در زمینه صادرات چای ایرانی دارد، در گفت‏وگو با «دنیای اقتصاد» اظهار می‎کند: سالانه بیش از یک میلیون دلار صادرات داریم و امسال نیز افزایش حدود 20 درصدی این رقم را پیش‌بینی می‎کنیم؛

  • دنیای اقتصاد- علیرضا دربان ثانی صادرکننده نمونه کشوری است که فعالیت خود را در حوزه بازرگانی از سال 1360 آغاز کرده است، او از سال 71 در بخش بازرگانی وارد عرصه صادرات شده و از سال 79 نیز به حوزه صنعت و عرصه تولید لوازم کودک با پنج قلم کالا ورود پیدا کرده است.

  • دنیای اقتصاد- غلامعلی رخصت، صادرکننده حوزه نساجی در خراسان رضوی است که امسال به عنوان نمونه کشوری از سوی سازمان توسعه تجارت انتخاب شده است. به گفته خودش 34 سال تجربه در صنعت نساجی داشته و کار را از صفر شروع کرده است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها