صفحه نخست - گفتگو
  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- بانکها نقشی اساسی و انکارناپذیر در ابعاد مختلف اقتصاد دارند تا جایی که تصور زندگی اجتماعی بدون بانک غیرممکن است. در حال حاضر بالغ بر 35 بانک و موسسه مالی و اعتباری در خراسان رضوی وجود دارد که این تعداد همه دارای مجوز رسمی از سوی بانک مرکزی هستند و تعلق داشتن بخش زیادی از سرمایه‌گذاریهای موجود در استان به بخش خصوصی، نشان‌دهنده اهمیت بانکها در این استان است. پس از اتفاقی که در سالهای گذشته برای موسسات مالی و اعتباری آرمان، میزان، ثامن‌الحجج و ... رخ داد و بخش زیادی از سرمایه‌های مردم استان بلوکه شد، بدبینی نسبت به سپرده‌گذاری به ویژه در موسسات مالی و اعتباری در میان مردم ایجاد شد. با اتفاقات گذشته، نظارتهای بانک مرکزی بر بانکها و موسسات مالی و اعتباری دوچندان شد و امروز لیست بانکها و موسسات دارای مجوز در تمامی شعب سطح استان در معرض دید عموم قرار گرفته تا مردم با اطلاع از مجاز بودن آن، نسبت به سپرده‌گذاری و انجام امور پولی و بانکی خود اقدام کنند.

  • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- در مشهد میزبان علی قمصری بودیم، این آهنگساز و نوازنده نامی تار و سه‌تار که به بهانة برگزاری کارگاه پژوهشی موسیقی به همراه کامران منتظری(نوازنده سازهای کوبه‌ای) و امیرفرهنگ اسکندری (نوازنده عود) هفته گذشته به مشهد سفر کرد با بیان اینکه دست به ساز شدندش و طنین موسیقی در این شهر همواره یکی از آرزوهای او بوده است به ظرفیتهای موسیقایی خراسان بزرگ اشاره می‌کند و می‌گوید: مشهد شهری است که همیشه در تاریخ و فرهنگ ایران سرآمد بوده است.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- نقش مهم و اساسی استاندارد در تمام ابعاد زندگی مردم امری بدیهی است، بنابراین نمی‌توان نسبت به اهمیت این موضوع بی‌توجه بود. داشتن نظم و تعیین حد و اندازه و مهمتر از آن رعایت حدود و اندازه‌ها برای حفظ کیفیت زندگی اجتماعی و شخصی ضروری است.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- محمد رحیم نوروزیان متولد اسفراین و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی است. وی که از آبان ماه امسال به عنوان فرماندار مشهد منصوب شد، بیش از 25 سال سابقه مدیریت در مشاغل سیاسی، امنیتی و فرهنگی داشته و مهمترین سمت او پیش از این، معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی بوده است. نوروزیان در سالهای قبل و پیش از تقسیم خراسان، در مشهد مشغول بوده و خود را نیروی همین استان میداند و حضور در استان خراسان شمالی را تجربه خوبی برای خود تلقی میکند. او میگوید بنای ما بر این است که شفاف و بدون هیچ حاشیه‌ای کار کنیم و حرف بزنیم و معتقد است هر چقدر شفافیت داشته باشیم و با مردم صادقانه صحبت کنیم، مسیر خودمان در آینده هموارتر خواهد شد.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- استان خراسان شمالی با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، ایجاد شد. خراسان شمالی از نظر وسعت پانزدهمین استان ایران بوده و دارای جمعیتی بیش از 800 هزار نفر است. این استان از نظر موقعیت جغرافیایی با ۲۸۱ کیلومتر مرز مشترک، از شمال با کشور ترکمنستان هم مرز است که نشان دهنده اهمیت این استان مرزی در تبادلات اقتصادی منطقه با این کشور است.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- اهمیت محصول زعفران در اقتصاد ایران و به ویژه استانهای خراسان رضوی و جنوبی در حدی است که از آن به عنوان محصولی استراتژیک در حوزه صادرات نام می‌برند. طلای سرخ ایران در سالهای اخیر در بازارهای جهانی یکه تازی کرده و توانسته بیشترین سهم را در تامین زعفران دنیا از آن خود کند. در سالهای گذشته تنها کشور اسپانیا بود که با صادرات دوباره زعفران ایران بخشی از بازارها را به دست آورده بود، این روزها اما دیگر کشورها مانند افغانستان، هندوستان، چین، مراکش، آذربایجان و... نیز در این زمینه ورود کرده اند و هر چند مقدار تولید آنها به میزان تولیدات ایران نمی‌رسد، اما باز هم بسیاری از صادرکنندگان و دست اندرکاران امر معتقدند این موضوع می‌تواند در آینده به تهدیدی برای بازارهای جهانی ایران تبدیل شود.

  • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با درخشش خراسانی‌ها به پایان رسید. جشنواره‌ای که سال‌ها در انحصار پایتخت نشینان بوده و حالا شهرهای دیگر نیز علی‌رغم شرایط و امکانات نابرابر مترصد سهیم شدن در بزرگترین جشنواره هنری کشور هستند.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- خراسان جنوبی سومین استان ایران از نظر وسعت و بیست و هشتمین استان از نظر تعداد جمعیت است. موقعیت جغرافیایی این منطقه و هم‌مرزی آن با کشور افغانستان یکی از دلایل اهمیت و نقش خراسان جنوبی در اقتصاد و صادرات ایران است. خراسان جنوبی رتبه اول تولید محصولات باغی زرشک و عناب و رتبه دوم تولید زعفران و پنبه را در سطح کشور داراست و زعفران قاین یکی از مرغوب‌ترین انواع زعفران در ایران است. همچنین این استان، ششمین تولیدکننده انار کشور بوده است و شهرستان فردوس پس از شهرستان‌های ساوه و نی‌ریز، سومین تولیدکننده انار هستند. از نظر صنعتی این استان دارای ۵ شهرک صنعتی در بیرجند، فردوس، قاین، نهبندان و سربیشه است و در زمینه معدنی نیز دارای پتانسیل بالایی است، طوری که دارای تنها ذخایر منیزیت ایران و بزرگ‌ترین ذخیره و تنها معدن آزبست ایران است. ظرفیت‌های کشاورزی، صنعتی و معدنی موجود در خراسان جنوبی نشان از پتانسیل بالای این استان در رشد اقتصادی منطقه دارد.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- پلاسکو با خاک یکسان شد و چند هفته دیگر، چند ماه دیگر و چند سال دیگر شاید از آن فقط خاطره‌ای دور در ذهن‌ها باقی بماند. مانند بسیاری از حوادث دیگری که امسال رخ داد و فقط یادی از آن مانده و بس! حادثه تلخ فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران و به دنبال آن به شهادت رسیدن 15نفر از آتش‌نشانان و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه، تلنگر بزرگی برای مسئولان دولتی و شهری و مردم بود. 30 دی‌ماه شاید هیچ‌یک از آتش‌نشانانی که برای انجام ماموریت به محل حادثه اعزام شده بودند، گمان نمی‌کردند عمق فاجعه آتش‌سوزی در حدی باشد که منجر به فروریختن ساختمان قدیمی و بزرگ پلاسکو شود.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- حسین متین‌راد یکی از چهره‌های فعال اقتصادی در خراسان رضوی است که حضورش در هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع و خانه صنعت، معدن و تجارت استان در سال‌های اخیر و نیز مدیریت یکی از بزرگترین کارخانجات تولید کارتن و مقوای شرق کشور از او چهره‌ای سرشناس در میان اهالی صنعت استان ساخته است. متین‌راد از عملکرد بانک‌های استان انتقاد دارد و معتقد است اگر مسئولان توجه بیشتری به واحدهای صنعتی داشته باشند، بانک‌ها یاری دهند و سازمان‌های مالیاتی و تامین اجتماعی نگاه مهربان‌تری به صنعتگران داشته باشند، وضعیت این روزهای صنایع استان بهتر از این خواهد بود. گفت‌وگوی ما با این فعال اقتصادی را در زیر می‌خوانید:

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها