صفحه نخست - گفتگو
 • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- بزرگان عرصه فرهنگ و روانشناسی معتقدند که ارتقاء امید و خوشبینی نسبت به زندگی فردی و اجتماعی لازمه نشاط اجتماعی است. عرصه فرهنگی در کشورمان به‌خصوص بعد از انقلاب اسلامی دوران پر فراز و نشیبی داشته است که با تغییر دولت‌ها و به تبع آن تغییر سیاست‌ها و رویکردهای فرهنگی دستخوش تحولات عظیمی شده است. کما اینکه به عقیده اکثر قریب به اتفاق اهل فرهنگ و هنر، دور هشت ساله دولت های هفتم و هشتم وضعیت مطلوب‌تری نسبت به دوره‌های دیگر از نظر فضای فرهنگی و نشاط اجتماعی و همچنین آزادی‌های مشروع و قانونی داشته است. بعد از به ثمر نشستن میوه اعتدال در 24 خرداد سال 1392 همگان انتظار داشتند که دوران با ایجاد فضایی سالم بتوان فعالیت‌های قانونی را بدون مشکل انجام داد. در آذر ماه همان سال گزارش صد روزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون عملکرد خود طی این مدت منتشر شد، در فرازی از این گزارش 55 صفحه‌ای آمده است که دولت یازدهم عمیقا باور دارد که پیشرفت در علم و هنر و فرهنگ بدون سعه صدر، مدارا و تساهل و تضمین آزادی‌های مشروع برای بروز خلاقیت‌های اصحاب علم و هنر و فرهنگ امکان‌پذیر نیست. بخشی از تضمین آزادی‌های مشروع اصحاب فرهنگ و علم در ایجاد نظام‌های جامع تأمین اجتماعی برای این گروه، تضمین حقوق مؤلفان و مصنفان، و حمایت از حقوق قانونی ایشان، تأمین امنیت ایشان در برابر برخوردهای سلیقه‌ای، امنیتی و سیاسی و همچنین فراهم کردن دسترسی ایشان به مخاطب و تشدید ارتباطات ایشان با مردم است. هرچند به عقیده بعضی دولت یازدهم در زمینه فرهنگی بعضا تساهل و تسامح به خرج داده است و این مغایر با ارزش‌های دینی است تا اینکه نهایتا وزیر ارشاد از مجلس اصولگرای فعلی، دو کارت زرد دریافت کرد.

 • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- فعاليت تشکيلات کارگران ايران با عنوان «خانه کارگر» به سال 1346 باز می‌گردد. درآن سال جمعی از انجمن‌های صنفی کارگري سراسر کشور فعاليت خود را درقالب اتحاديه‌ای با اين عنوان در شهر تهران آغاز کردند. متعاقب شروع فعاليت اين تشکيلات، حزب «ايران نوين» که ازجمله معدود احزاب سياسي آن روزگار به‌شمار مي‌رفت، با انجام مذاکراتی رهبران اين تشکيلات کارگري را متقاعد به همکاري باخود نمود و درسال1347 سازمان کارگران حزب ايران نوين راپايه‌گذاری کرد. خانه کارگر نقش اساسي درجلب حمايت اقشار مختلف جامعه کارگری دارد و اين تشکيلات کارگری به تدريج ودرطول زمان به عنوان يگانه تشکل مرکزي کارگران ايران وظيفه پيگيری اهداف و مطالبات جنبش کارگری را در سطوح ملی و بين‌المللی عهده‌دار شده است.

 • دنیای اقتصاد، سید مهرداد امیرکلالی- حدود هشت ماه تا انتخابات مجلس دهم زمان باقی است. رقابتی که می‌تواند تا حدود زیادی در سرنوشت دولت روحانی تأثیرگذار باشد و سمت‌وسوی مسیر آینده این سرزمین را روشن کند. با توجه به شرایط موجود، بحث درباره آینده و نوع نقش‌آفرینی اصلاح‌طلبان در معادلات سیاسی کشور به یکی از داغ‌ترین مباحث محافل سیاسی کشور بدل شده است. با همه این احوال به نظر می‌رسد این جریان برای نقش‌آفرینی در انتخابات اسفندماه دو گزینه پیش رو داشته باشند. یکی از این گزینه‌ها حضور فعال و آشکار در این رقابت است و گزینه دیگر حضور موثر و تعیین‌کننده در بزنگاه اسفند‌ماه است. اگر به شرایط امروز کشور توجه کنیم درخواهیم یافت که هنوز فضا برای حضور فعال جریان اصلاحات در کشور فراهم نشده است. از سویی حضور قدرتمند اصلاح‌طلبان موجب نوعی احساس خطر و در نتیجه همگرایی در اردوگاه متفرق جریان منتقد دولت شده و فضا را برای اقدام مشترک آن‌ها در اسفندماه مهیا می‌کند، از سوی دیگر توپخانه رسانه‌ای طیف افراطی و دلواپس با فعالیت دوچندان احتمالاً باعث ایجاد نوعی وسواس در بخش‌های نظارتی و اجرایی انتخابات شده و قاعدتاً موجب ریزش بسیاری از نامزدهایی که در فضای عادی امکان حضور در رقابت‌های مجلس را دارند، خواهد شد. در مقابل اما نتایج مترتب از گزینه حضور موثر می‌تواند، احتمال پیروزی طرفداران تغییر و حامیان دولت را افزایش دهد. این گزینه به صورتی تداوم مسیری است که دو رئیس‌جمهور پیشین در انتخابات ریاست‌جمهوری 92 در حمایت از حسن روحانی در پیش گرفتند.

 • دنیای اقتصاد، سید مهرداد امیرکلالی- در سپهر سیاسی ایران، جناح‌های سیاسی کشور که عمدتا به سه گروه تقسیم می‌شوند هرکدام تشکیلات و نام مخصوص به خود را دارند. در این بین جناح راست سنتی که معمولا با نام محافظه‌کاران یا «اصول‌گرایان» نیز شناخته می‌شوند، تشکیلاتی با نام جبهه پیروان خط امام و رهبری دارند. این تشکیلات که حدودا از سال 1365 با عنوان تشکل‌های همسو فعالیت می‌کند ترکیبی از تعدادی تشکل‌ها و احزاب بوده است و منظور از تشکل همسو تشکل‌هایی است که با جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و روحانیون عالی‌مقام کشور همسو بوده‌اند. به تبع آن در همان سال‌های دهه 60 شعبه این تشکیلات در خراسان راه‌اندازی می‌شود که مسئولیت اداره و هماهنگی بین تشکل‌های همسو در استان را بر عهده بگیرد. در همان دوران این تشکیلات تحت حمایت‌های بزرگان این جناح مانند آقای میرزا جواد تهرانی و آیت‌الله مهدی نوغانی و آیت‌الله عباس طبسی فعالیت می‌کردند. حال چند سالی است که عنوان تشکل‌های همسو به جبهه پیروان خط امام و رهبری تغییر نام پیدا کرده است.

 • دنیای اقتصاد، سید مهرداد امیر کلالی- از زمانی که کاشف الملک در سال 1297 هجری شمسی مسئولیت بلدیه یا به اصطلاح امروزی شهرداری مشهد را به عهده گرفت، تا به امروز شهر مشهد 63 شهردار به خود دیده است. شخصیت‌های مختلفی که بعضا تخصص‌های گوناگونی داشته‌اند. از نظامی تا مهندس عمران و کارشناسی الهیات در زمره تخصص‌های شهرداران مشهد بوده است. برای اطلاع از وضعیت شهر و شهرداری مشهد در روزهای سخت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به سراغ جمشید منصوریان، اولین شهردار مشهد پس از انقلاب رفتیم تا از حال و هوای آن روزگار برای ما صحبت کند. وی که متولد سال 1315 در مشهد است تا هشت سالگی در تهران بوده و بعد از آن به مشهد آمده و تا مقطع متوسطه در این شهر تحصیل کرده و در کنکور دانشگاه‌ها در کالج آمریکایی بیروت قبول شده است، اما به دلیل اینکه چریک‌ها کالج بیروت را محاصره کرده بودند تحصیل در این دانشگاه خوش نام برایش میسر نشده است. منصوریان در دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته مهندسی ساختمان تحصیل کرده و در سال 1343 فارغ‌التحصیل شده و چون در مبارزات سیاسی علیه رژیم شاهنشاهی فعالیت ‌کرده است بعد از فارغ‌التحصیلی ممنوع‌الکار می‌شود. مدتی در تهران کارهای مختلفی انجام ‌داده و بعد از عزیمت به مشهد به عنوان مهندس مشاور شرکت ساخت پست فشار قوی و توربین برق فعالیت ‌کرده است. مدتی بعد در اداره مسکن و شهرسازی مشغول به کار می‌شود و اجرای طرح مجموعه ششصد دستگاه در بلوار قاضی طباطبایی را به عهده می‌گیرد، ولی بدلیل اینکه پرونده‌های مبارزات سیاسی او را به جریان می‌اندازند به زاهدان منتقل می‌شود. بعد از آن نیز به اهواز می‌رود و پیمانکار صنایع فولاد اهواز می‌شود و بعد از بهره‌برداری از آن به شمال کشور سفر می‌کند و مدیر پروژه چوب و کاغذ مازنداران در ساری می‌شود. منصوریان در بحبوحه پیروزی انقلاب اسلامی توسط استاندار وقت خراسان فراخوانده می‌شود و از اسفند ۱۳۵۷ تا آذر ۱۳۵۸همزمان با فعالیت دولت موقت مهندس مهدی بازرگان مسئولیت شهرداری مشهد را به عهده می‌گیرد. بعد از مسئولیت در شهرداری نیز در سال 1358 که زلزله گناباد رخ می‌دهد، 3400 دستگاه خانه برای زلزله‌زدگان می‌سازد. با او در مورد وضعیت شهرداری در آن دوران صحبت کردیم و او از وضعیت آشفته و کمبود شدید بودجه شهرداری می‌گوید و اذعان دارد که صرفا با سه ابتکار عمل توانسته است از بحران کمبود اعتبارات به سلامت عبور کند. منصوریان معتقد است که این سه ابتکار عمل مرهون حرکت و پویایی مردم بود که شهرداری توانست روال کار را به صورت عادی و روزمره انجام دهد. همچنین با او در مورد فضای کار در آن دوران و دخالت‌های صورت گرفته در امور شهرداری نیز صحبت کردیم. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

 • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- در دنيای کنونی با وجود تکنولوژی‌های ارتباطی پيشرفته و متعدد در امر دستيابی سريع به اطلاعات و منابع مختلف، كسب اطلاعات موثق و قابل اطمينان در مورد وضعيت سياسى، اجتماعى، اقتصادی و... بشر بسيار دشوار و در عين حال ضرورى و حياتى است. مطبوعات يکی از رايج‌ترين و شاخص‌ترين محصولات جامعه صنعتی است. پيشرفت آن از آغاز قرن 17 ميلادي به توسعه تمدن وابستگي تاريخی يافته ولی در نيمه دوم قرن 19 و نيمه اول قرن 20 ميلادي ويژگی‌هاي يک صنعت بزرگ را به خود گرفته و مصرف مرتب آن دست‌کم در کشورها بيشتر و در ميان توده مردم فراگير شده و به صورت نوعی عادت و رفتار اجتماعی درآمده است. مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی نقش ويژه‌ای در ارتباط فرهنگی، سياسی و اجتماعی بين دولت ها و ملت‌های مختلف دارد و در دنيای امروز، مصرف روزنامه و مجله ضابطه‌ای بسيار گويا برای اندازه‌گيری ميزان پيشرفت و توسعه هر کشوری است. سرآغاز روزنامه‌نگاري در ايران نيز در سال 1252 هجری قمری با تلاش های ميرزاصالح شيرازي که دوره روزنامه‌نگاری را در انگلستان گذرانده بود، آغاز شد. وی توانست چرخه نشر مطبوعات ادواری چاپی در ايران را در عهد محمدشاه قاجار به حرکت درآورد.

 • وقت یاری به بهزیستن

  ۱۲ خرداد ۱۳۹۴

  دنیای اقتصاد، سید مهرداد امیرکلالی- در دنیای امروز سازمانی مثل بهزیستی که سازمان رفاهی نیز نامیده می‌شود درگیر مباحث اجتماعی است و براساس وظایفش جامعه هدف مشخصی نیز دارد. سازمان بهزیستی نقش حمایتی و توانبخشی بخش بزرگی از افرادی که به نوعی دارای شرایط خاص جسمی و وضعیت خاص زندگی هستند را برعهده دارد.

 • تالار جدید شورای شهر نور مناسبی ندارد و با سقف کوتاه درست شده است درصورتی‌که تالار فعلی شورای شهر که 70 سال پیش بنا شده بسیار بهتر از تالار جدید است.

 • دنیای اقتصاد- معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهردار مشهد که پیش از این در نشست با مهمانان خارجی اجلاس متروپلیس در مشهد اظهاراتی را درباره ریشه کلمه متروپلیس و اسپانیا مطرح کرده بود، توضیحاتی را در خصوص دلیل طرح این مسائل عنوان کرد.

 • دنیای اقتصاد، سید مهرداد امیرکلالی- توسعه پایدار یکی از جامع‌ترین مفاهیم در همه زمان ها است. در دهه‌های اخیر یکی از ارکان اساسی توسعه پایدار ، دستیابی به توسعه پایدار شهری است. طرفداران توسعه شهری با تاکید بر پروژه‌های منطقی، سعی در توجه به تمام جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و کالبدی طرح‌های شهری دارند و برای نیل به شهر آرمانی بایستی تعمق و تعامل بین بخش‌های مختلف شهری و یکپارچگی سیستم مدیریت شهری صورت پذیرد . از این رو با توجه به اهمیت مقوله پایداری در اهداف توسعه شهرها، دامنه گسترده‌ای از مجموعه نیازهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی برای حرکت به سوی پایداری مورد توجه است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها