صفحه نخست - گفتگو
  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- اینجا خیابان امام خمینی(ره) مشهد است؛ ایستگاه سراب را که پشت سر بگذاری و از پله‎های فرسوده بازار قاب‎سازان که بالا بروی، تابلوی کوچکی را می‎بینی که نرسیده به دیوار انتهایی طبقه سوم، از سقف رنگ و رو رفته بازار آویزان شده و بر روی آن نوشته شده است «رفوگری مهدی»؛ عین همین عبارت روی پنجره‎های مغازه هم خودنمایی می‎کند...

  • بجستان شهر یاقوت سرخ و دیار رباط‌های تاریخی است که در جنوبی‌ترین نقطه استان خراسان رضوی با ویژگی‌های طبیعی، تاریخی کهن، تفرجگاه‌ها و میراث فرهنگی متعدد واقع شده است. وجود محوطه‌ها و آثار باستانی اطراف بجستان و مسجد جامع با اهمیتی که در دوران شاهرخ تیموری ساخته شد، دلیل بر اهمیت و اعتبار تاریخی این شهرستان می‌باشد. احتمالاً قدمت بجستان به دوره هخامنشی می‌رسد. این شهر در گذشته به‌عنوان بوزستان، بزستان و بژستان نیز نامیده شده و به اعتقاد برخی از مورخان توسط سام نریمان قهرمان افسانه‌ای ایران ساخته شده‌است. شهرستان بجستان در فاصله ۲۷۸ کیلومتری جنوب‌غربی مشهد با مسافتی بالغ بر 3700 کیلومتر مربع از نظر موقعیت در طول جغرافیایی ۵۸ درجه و ۱۰ دقیقه و عرض جغرافیایی ۴۳ درجه و ۳۱ دقیقه و در ارتفاع 1250 متری سطح دریا واقع شده است. این شهرستان از شمال به خلیل‌آباد و از جنوب به فردوس، از شرق به گناباد و از غرب به بشرویه در خراسان جنوبی منتهی می‌شود. بلندترین نقطه آن در محدوده روستای آهنگ (ارتفاعات سیاه‌کوه) بالغ بر 2440 متر و پست‌ترین نقطه آن در اطراف مرندیز و سردق به ارتفاع ۸۳۶ متر از سطح دریا قرار دارند. از یک سو متصل بودن این شهرستان به کویر و نمک‌زارهای آن دیدنی است و از طرفی در نقاط کوهستانی، سبزه‌زارهای آن در فصل بهار غیرقابل توصیف می‌باشد. شهرستان بجستان از ظرفیت‌های مستعدی برخوردار است که اگر به آن‌ها توجه شود باعث رشد اقتصادی پایدار و همچنین آشنایی گردشگران داخلی و خارجی می‌گردد.از جنبه کشاورزی انار بجستان در کشور خواهان زیادی دارد و این شهرستان را در کشور بیشتر با انار با کیفیت و بی‌نظیرش می‌شناسند. در هفته‌ای که گذشت فرصتی پیش آمد و با حسین جمشیدی، فرماندار بجستان گفت‌وگویی داشتیم. او معتقد بود که شهرستان بجستان ظرفیت‌های مناسب و ویژه‌ای دارد و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.جمشیدی از سطح زیرکشت انار بجستان و پتانسیل‌های دیگر شهرستان با ما صحبت کرد که مشروح این گفت‌وگو و جزئیات آن را در ادامه می‌خوانید.

  • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- روزهای پر تب و تابی است. به انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان نزدیک می‌شویم. انتخاباتی که از هر جهت برای جامعه مهندسی بسیار حیاتی و تاثیرگذار است. لیست‌های مختلفی منتشر شده است که هر کدام از آن‌ها دارای پشتوانه به‌خصوصی هستند و البته افرادی هستند که در اکثر لیست‌ها حضور دارند. نظام مهندسی ساختمان از جمله تشکل‌های مهم بخش خصوصی است که تاثیر بسیار زیادی بر حوزه‌های مختلف اقتصادی، عمرانی و شهری دارد و همین امر یکی از دلایل اهمیت انتخابات این سازمان و ضرورت اجرای صحیح قانون در این بخش است. انتخابات اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان هر سه سال یکبار برگزار و حکم اعضای آن پس از انتخاب، توسط وزیر راه و شهرسازی صادر می‌شود. هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان طبق قانون، مسئولیت هدایت، برنامه‌ریزی و نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی،کمک به ارتقاء کیفیت ساخت و ساز، ترویج اصول مهندسی و رعایت مقررات ملی ساختمان را برعهده دارد. توسعه روزافزون شهرها و در پی آن مشکلات و مسائل بسیاری که جوامع شهری با آن دست به گریبان هستند، اهمیت نهادهای مرتبط با مدیریت شهری را بیش از پیش آشکار می‌نماید. از همین رو و نظر به اینکه سازمان نظام مهندسی در راستای دستیابی به ارتقاء کیفیت ساخت و ساز می‌تواند نقش مهمی ایفا نماید.

  • دنیای اقتصاد- ضحی زردکانلو- از دیرباز فرآیند ترجمه از مهم‌ترین ابزارهای انتقال و تعامل زبان‌ها و فرهنگ‌های گوناگون ملل بوده و هست و طبعا در این بین نقش برجسته مترجم بیش از هرچیزی مطرح می‌شود، در کشور ما از اواسط دوره قاجار نهضت ترجمه به درجه رشد قابل‌توجهی رسید که بیشتر ترجمه‌هایی مربوط به علوم نظامی و تاریخی را شامل می‌شد، در سده اخیر نیز ترجمه ادبی در کشور ما مطرح شده و فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. در هفته جاری روز جهانی ترجمه و مترجم را پشت سرگذاشتیم و این مهم بهانه‌ای شد تا به سراغ یکی از مترجمان فعال و دودچراغ‌خورده شهرمان برویم و با او در حوزه ترجمه ادبی به گفت‌وگو بنشینیم. امید قهرمان، فارغ‌التحصیل دکترای ادبیات انگلیسی و مدرس دانشگاه است، وی که تالیف‌ها و ترجمه‌های ادبی بسیاری در کارنامه خود دارد، کلاس‌های درس ادبیات تخصصی‌اش در دانشگاه همیشه از پرطرفدارترین و پربارترینِ کلاس‌ها برای دانشجویان مستعد و علاقه‌مند به ادبیات بوده است.

  • انسان در فضاهای مختلفی زندگی می‌کند و برای تجربه محیط‌های مختلف دست به انتخاب می‌زند و به‌طور پیوسته کنش‌های متقابل با این فضاها را دارد؛ از آن تغذیه می‌شود و آن را تغذیه می‌کند و یا از آن تغییرپذیرفته و آن را تغییر می‌دهد. در آن فضا حرکت می‌کند و با این حرکت در فضا معنا می‌آفریند و اجزای فضا را به نشانه‌های معناداری برای خود تبدیل می‌کند و یا نشانه‌هایی از بیرون بر آن می‌افزاید تا محیطی که در آن چند ساعتی را به گذراندن وقت اختصاص می‌دهد، معنا پیدا کند و بتواند از آن لذت ببرد. پارک‌ها و اماکن تفریحی از همین مکان‌ها محسوب می‌شوند که نقش مهمی را در جامعه امروزی ایفا می‌کنند. نبود این اماکن و یا کمبودها و ضعف‌های آن بدون شک مشکلاتی را برای شهروندان به وجود می‌آورد که گاهی تاثیرات آن غیرقابل جبران است. شهروند سالم، امروز با تمامی استرس‌ها و مشکلاتی که در دنیای امروز دارد باید راهی را پیدا کند تا افکار منفی، مشکلات و ... در آن حل شود و یا بتواند به نحوی کنترل آن را به‌دست بگیرد تا زندگی سالم‌تری داشته باشد.گشت و گذار یکی از عواملی است که باعث می‌شود کمی از فشارهای روحی و جسمی خود دور شود و در آرامش به سر ببرد.

  • پذيرش سرمايه‌گذاري خارجي به‌منظور عمران و آبادي و فعاليت توليدي اعم از صنعتي، معدني، كشاورزي و خدمات برای کشور سودمند است و اگر حساب‌شده و با تدبیر صورت بگیرد موجب رشد اقتصادي، ارتقاء فناوري، ارتقاء كيفيت توليدات، افزايش فرصت‌هاي شغلي و افزايش صادرات می‌شود.

  • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- تابستان سال 92 که هنوز اعضای تازه وارد شورای شهر در گرماگرم آشنایی با این فضای جدید بودند با برزو دبیریان گفت‌وگویی درباره کسب اکثریت کرسی‌های شورای شهر مشهد توسط جبهه پایداری، عملکرد شهردار سابق و رویکردهای شورای شهر سابق و فعلی داشتیم.

  • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- یکی از اقدامات مهم مدیریتی و اقتصادی دولت در سال گذشته، احیاء مجدد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بود؛ وعده‌ای که حسن روحانی از زمان شروع مبارزات انتخاباتی خود داده بود و بالاخره بعد از گذشت حدود 16 ماه از روی کارآمدن دولت، گامی عملی برای اجرایی شدن آن برداشته شد. سازمانی که حالا در سال 1394 اصلی‌ترین گام‌ها و اقدامات اجرایی برای بازگشایی مجدد آن برداشته خواهد شد.

  • دنیای اقتصاد، سید مهرداد امیرکلالی-آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی هفته گذشته به مشهد سفر کرد و دیدارهایی با گروه ها و اقشار مختلف مردم داشت. وی در این دیدارها در مورد مسائل روز کشور رایزنی و تبادل نظر کرد. هاشمی عزم بسیار جدی و راسخی برای شرکت در انتخابات خبرگان دارد و این مساله یک گام اساسی در بررسی رفتارهایش در چند ماه آینده تلقی می‌شود، بنابراین می‌توان گفت تا حدودی سفر هاشمی به خراسان رضوی و زیارت آستان مقدس رضوی جنبه‌های انتخاباتی نیز می تواند داشته باشد. اصرار دارد که علمای بزرگ مشهد در انتخابات حضور جدی داشته باشند و همراه با جریان معتدل و میانه‌رو به مجلس خبرگان راه یابند تا با ورود اعتدالیون به انتخابات،به زعم ایشان مجلس دست تندروها نیفتد. آیت‌الله هاشمی، درمورد آینده نگرانی‌هایی جدی دارد و می‌کوشد تا مسائل را به سمت مصالح و منافع ملی کشور سوق دهد. هاشمی رفسنجانی معتقد است در شرایط فعلی جریان تندرو مهمترین تهدید و خطر برای کشور است و اگر جریان تندرو در مجلس یا قوه مجریه حضور پیدا کند، شرایط نامساعدی برای اداره کشور به وجود خواهد آمد. بر این اساس یکی از اهداف سفر آقای هاشمی به خراسان رضوی، دیدار با نخبگان و رایزنی با علما برای تقویت جبهه معتدل و میانه‌رو و به‌کارگیری آن‌ها در انتخابات پیش رو بود. تصور می‌شود که اصلی‌ترین انگیزه آیت‌الله هاشمی پس از زیارت مرقد شریف امام رضا (ع)، دیدار با یاران قدیمی و همفکر خود و گفت‌وگو در مورد مسائل روز کشور است.

  • دنیای اقتصاد، سید مهرداد امیرکلالی- ارتفاعات جنوبی مشهد تا چند سال پیش یکی از پاک ترین مناطق شهر شناخته می شد و کارشناسان آن را مجرای جابجایی هوا از شرق به سمت غرب می دانستند. اما از حدود ۱۰ سال پیش به مرور ساخت و سازهای پراکنده ای در آن آغاز شد که بخش اعظم آن بدون هرگونه مجوزی بوده و برخی نیز ادعای داشتن مجوز ساخت از برخی نهادها از جمله شهرداری و کمیسیون ماده پنج را داشتند. ماجرای برش کوه ها و ساخت و ساز در ارتفاعاتی نظیر آبادگران، سیدی، زکریا، هفت حوض، آب و برق و هاشمیه و ... سبب شده تا این نقاط دستخوش ساخت و سازهای بی رویه و از گوشه و کنار آن آسمان خراش های ناموزون سبز شود. مدت ها این معضل مورد توجه مسئولان شهرداری و نهادهای دولتی و حاکمیتی نبود تا در اسفندماه سال گذشته مقام معظم رهبري در ديدار با مديران ارشد، مسئولان و فعالان محيط زيست کشور در رابطه با چالش هاي زيست محيطي و از جمله زمين‌خواري، هشدارهايي دادند و البته مصاديقي از اين معضل را هم بيان کردند. ایشان مشخصا بیان کردند « در مشهد - شهر ما - من رفتم دیدم طرف ارتفاعات جنوب شهر که در واقع مرکز تنفّس شهر است، دارند افرادی آن بالاخانه می‌سازند، هتل می‌سازند، ساختمان‌های چندطبقه می‌سازند؛ این‌ها بد است، این‌ها غلط است؛ جرم بدانید این‌ها را ...» . بعد از اين سخنان، نهادها و سازمان هاي مختلف به رسيدگي به اين معضل تاکيد کردند و از جمله رئيس قوه قضاييه بر لزوم افزايش برخوردهاي قضايي در اين زمينه صحبت و اظهار امیدواری کرد که با هماهنگي همه دستگاه هاي متولي بتوانند منويات رهبری و خواسته مردم را در زمينه حفظ محيط زيست برآورده کنند. ضعف ساختاري در نظام اقتصادي، عدم اجراي طرح کاداستر اراضی کشاورزی (پایش، تعیین کاربری و سند دار کردن زمین های کشاورزی) ، رانت قانوني و اطلاعاتي، سوء استفاده از قدرت، مشکلات قانوني و کشاورزي کم بازده و سود هنگفت ناشي از تغيير کاربري زمين، دلايلي می شوند تا زمين خواري شکل گرفته و عده ای به آن رو بياورند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها