صفحه نخست - گفتگو
  • دنیای اقتصاد- ضحی زردکانلو/ منظور از تعزیه رهگذری است که در آن باورهای ذهنی و حوادث گذشته در نزد همگان به زمان حال تبدیل می‌شود، چون در تعزیه ما در نقطه و مکانی هستیم به نام کربلا و دیگر آنجا محله یا خیابان ما نیست و فرد خود را در روز عاشورا حس می‌کند و انگار که واقعه کربلا را به نظاره نشسته است، از دیرباز فرهنگ تعزیه خوانی که همراه با شعر و گوشه‌های موسیقی ایرانی بوده است در فرهنگ ما ایرانی ها رواج داشته است، این فرهنگ بر اثر شاهنامه خوانی و سوگ سیاوش که به مراسم سیاووشان معروف بوده است در بین مردم ایران جا افتاده، چراکه مردم ایران با اسطوره‌ها و الگوهای خود در هر زمانی ارتباط برقرار می‌کنند و از آنجایی که داستان سیاوش از مهمترین داستانهای شاهنامه است اهمیت دادن ایرانی‌ها به سوگ سیاوش، موجب رواج فرهنگ تعزیه شده است.

  • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- در طول ادوار مجلس شورای اسلامی همواره شاهد بوده‌ایم که اغلب نمایندگان مردم در حوزه‌های انتخابیه مختلف پس از اتمام مدت نمایندگی در تهران مقیم و در بخش‌های دولتی و یا خصوصی مشغول به‌کارمی‌شوند. از این موارد در استان خراسان رضوی کم نداشته‌ایم که بعد از دوره نمایندگی مجلس در تهران مستقر و بعضا در دولت نیز مشغول به‌کار شده‌اند و بعد از طی چندین سال در سمت‌های مختلف تبدیل به شخصیت‌های ملی شده‌اند که یکی از آن‌ها غلامرضا انصاری است. او در دوره چهارم مجلس شورای اسلامی، مستقلا کاندیدا شد و با کسب 340 هزار رای بر کرسی مجلس نشست. انصاری بعد از دوران نمایندگی در دولت اصلاحات، سمت‌های گوناگونی داشته است، از ریاست سازمان بهزیستی گرفته تا استانداری مازندران و سفارت ایران در ترکمنستان. وی درحال حاضر عضو شورای شهر تهران و قائم‌مقام حزب تازه تاسیس اتحاد ملت است...

  • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- همواره در ممالک پیشرفته برای رشد و کسب موفقیت در گرایش‌های مختلف هنری، ورزشی، علمی و ... با تقویت پایه‌ها و زیرساخت‌های خود و به‌طور مشخص و برنامه‌ریزی شده ابتدا با کشف استعداد و بعد آموزش صحیح کودکان آن جامعه در جهت نیل به این مقصود برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و تلاش می‌کنند. بدیهی است اهمیت و لزوم اجرای این رویکرد در کشور نیز از دغدغه‌های فرهنگی اهالی رسانه و نشریات باشد...

  • جداسازی شبکه آب بهداشتی و آب شرب در کشور به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های تصفیه آب، ارتقاء کیفی آب شرب با جداسازی مصارف غیرشرب از شرب و ارتقاء تصفیه‌خانه‌ها با محدودسازی حجم تصفیه و همچنین صرفه‌جویی در مصرف آب با حذف مصارف شرب از سیستم لوله‌کشی خانگی (هدررفت‌های تجمعی بازگذاشتن شیرآب در زمان مصرف شرب و خوراکی) در برنامه وزارت نیرو قرار گرفت و قرار شد طرح‌هایی مورد بررسی قرار گیرد. اگرچه در برخی نقاط کشور، کیفیت آب لوله‌کشی منازل مسکونی برای شرب مطلوب نیست و مردم سال‌هاست از دستگاه‌های تصفیه خانگی و یا بطری‌های آب معدنی برای شرب استفاده می‌کنند اما در این نقاط نیز استفاده از آب لوله‌کشی با جوشاندن یا تصفیه خانگی آب به مصرف خوراکی و شرب می‌رسد و درواقع تاکنون هیچ نقطه‌ای از کشور شبکه‌ای مجزا برای آب تصفیه شده با استانداردهای بهداشتی و آب تصفیه شده برای شرب نداشته است.

  • سومین نشست تخصصی «مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام» با حضور پروفسور عبدالعزیز ساشادینا هفته گذشته برگزار و مباحث مختلفی در آن مطرح شد. عبدالعزیز ساشادینا اسلام‌شناس و استاد مطالعات مذهبی دانشگاه ویرجینیاست. زمینه‌های تحقیق و تدریس او اسلام‌شناسی به خصوص شیعه، اخلاق زیستی، اسلام در دوران معاصر، دموکراسی و حقوق بشر در اسلام بوده است.در جلسه‌ای که در چهاردهم مهر ماه در پژوهشکده نوین‌شهر معنوی ثامن برگزار شد، ساشادینا در مورد شهرسازی و و پایتخت فرهنگی جهان اسلام صحبت کرد و معتقد بود که برای ایجاد تناسب در ساخت‌وسازهای یک شهر سنتی– مدرن نیاز به روانشناسان و فیلسوفان معماری داریم تا با بهره‌گیری از دانش آنان ترکیب درستی از ساختار شهر متناسب با فرهنگ و سنت مردم آن بسازیم. او معتقد بود بهره‌گیری از متخصصان این رشته در ساخت‌وسازها همواره از سوی مدیران شهری مورد غفلت قرار گرفته است و هیچ توجه‌ای به آن نمی‌شود. ساشادینا چالش اصلی در ایجاد یک معماری درست در شهر را تلفیق مدرنیته و فرهنگ سنتی دانست و به نقش مهم روانشناسان معماری اشاره کرد. او این غفلت را آسیب زننده دانست و در قسمتی از صحبت‌هایش با اشاره به آشفتگی‌های معماری در شهر مشهد به فرهنگ‌سازی اشاره کرد و امیدوار بود که با فرهنگ‌سازی درست بتوان شهرسازی را به جلو برد و باعث پیشرفت شد. این جلسه فرصتی در اختیارمان قرار داد و با دکتر ساشادینا گفت‌وگوی مختصری داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- اینجا خیابان امام خمینی(ره) مشهد است؛ ایستگاه سراب را که پشت سر بگذاری و از پله‎های فرسوده بازار قاب‎سازان که بالا بروی، تابلوی کوچکی را می‎بینی که نرسیده به دیوار انتهایی طبقه سوم، از سقف رنگ و رو رفته بازار آویزان شده و بر روی آن نوشته شده است «رفوگری مهدی»؛ عین همین عبارت روی پنجره‎های مغازه هم خودنمایی می‎کند...

  • بجستان شهر یاقوت سرخ و دیار رباط‌های تاریخی است که در جنوبی‌ترین نقطه استان خراسان رضوی با ویژگی‌های طبیعی، تاریخی کهن، تفرجگاه‌ها و میراث فرهنگی متعدد واقع شده است. وجود محوطه‌ها و آثار باستانی اطراف بجستان و مسجد جامع با اهمیتی که در دوران شاهرخ تیموری ساخته شد، دلیل بر اهمیت و اعتبار تاریخی این شهرستان می‌باشد. احتمالاً قدمت بجستان به دوره هخامنشی می‌رسد. این شهر در گذشته به‌عنوان بوزستان، بزستان و بژستان نیز نامیده شده و به اعتقاد برخی از مورخان توسط سام نریمان قهرمان افسانه‌ای ایران ساخته شده‌است. شهرستان بجستان در فاصله ۲۷۸ کیلومتری جنوب‌غربی مشهد با مسافتی بالغ بر 3700 کیلومتر مربع از نظر موقعیت در طول جغرافیایی ۵۸ درجه و ۱۰ دقیقه و عرض جغرافیایی ۴۳ درجه و ۳۱ دقیقه و در ارتفاع 1250 متری سطح دریا واقع شده است. این شهرستان از شمال به خلیل‌آباد و از جنوب به فردوس، از شرق به گناباد و از غرب به بشرویه در خراسان جنوبی منتهی می‌شود. بلندترین نقطه آن در محدوده روستای آهنگ (ارتفاعات سیاه‌کوه) بالغ بر 2440 متر و پست‌ترین نقطه آن در اطراف مرندیز و سردق به ارتفاع ۸۳۶ متر از سطح دریا قرار دارند. از یک سو متصل بودن این شهرستان به کویر و نمک‌زارهای آن دیدنی است و از طرفی در نقاط کوهستانی، سبزه‌زارهای آن در فصل بهار غیرقابل توصیف می‌باشد. شهرستان بجستان از ظرفیت‌های مستعدی برخوردار است که اگر به آن‌ها توجه شود باعث رشد اقتصادی پایدار و همچنین آشنایی گردشگران داخلی و خارجی می‌گردد.از جنبه کشاورزی انار بجستان در کشور خواهان زیادی دارد و این شهرستان را در کشور بیشتر با انار با کیفیت و بی‌نظیرش می‌شناسند. در هفته‌ای که گذشت فرصتی پیش آمد و با حسین جمشیدی، فرماندار بجستان گفت‌وگویی داشتیم. او معتقد بود که شهرستان بجستان ظرفیت‌های مناسب و ویژه‌ای دارد و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.جمشیدی از سطح زیرکشت انار بجستان و پتانسیل‌های دیگر شهرستان با ما صحبت کرد که مشروح این گفت‌وگو و جزئیات آن را در ادامه می‌خوانید.

  • دنیای اقتصاد، سیدمهرداد امیرکلالی- روزهای پر تب و تابی است. به انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان نزدیک می‌شویم. انتخاباتی که از هر جهت برای جامعه مهندسی بسیار حیاتی و تاثیرگذار است. لیست‌های مختلفی منتشر شده است که هر کدام از آن‌ها دارای پشتوانه به‌خصوصی هستند و البته افرادی هستند که در اکثر لیست‌ها حضور دارند. نظام مهندسی ساختمان از جمله تشکل‌های مهم بخش خصوصی است که تاثیر بسیار زیادی بر حوزه‌های مختلف اقتصادی، عمرانی و شهری دارد و همین امر یکی از دلایل اهمیت انتخابات این سازمان و ضرورت اجرای صحیح قانون در این بخش است. انتخابات اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان هر سه سال یکبار برگزار و حکم اعضای آن پس از انتخاب، توسط وزیر راه و شهرسازی صادر می‌شود. هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان طبق قانون، مسئولیت هدایت، برنامه‌ریزی و نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی،کمک به ارتقاء کیفیت ساخت و ساز، ترویج اصول مهندسی و رعایت مقررات ملی ساختمان را برعهده دارد. توسعه روزافزون شهرها و در پی آن مشکلات و مسائل بسیاری که جوامع شهری با آن دست به گریبان هستند، اهمیت نهادهای مرتبط با مدیریت شهری را بیش از پیش آشکار می‌نماید. از همین رو و نظر به اینکه سازمان نظام مهندسی در راستای دستیابی به ارتقاء کیفیت ساخت و ساز می‌تواند نقش مهمی ایفا نماید.

  • دنیای اقتصاد- ضحی زردکانلو- از دیرباز فرآیند ترجمه از مهم‌ترین ابزارهای انتقال و تعامل زبان‌ها و فرهنگ‌های گوناگون ملل بوده و هست و طبعا در این بین نقش برجسته مترجم بیش از هرچیزی مطرح می‌شود، در کشور ما از اواسط دوره قاجار نهضت ترجمه به درجه رشد قابل‌توجهی رسید که بیشتر ترجمه‌هایی مربوط به علوم نظامی و تاریخی را شامل می‌شد، در سده اخیر نیز ترجمه ادبی در کشور ما مطرح شده و فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. در هفته جاری روز جهانی ترجمه و مترجم را پشت سرگذاشتیم و این مهم بهانه‌ای شد تا به سراغ یکی از مترجمان فعال و دودچراغ‌خورده شهرمان برویم و با او در حوزه ترجمه ادبی به گفت‌وگو بنشینیم. امید قهرمان، فارغ‌التحصیل دکترای ادبیات انگلیسی و مدرس دانشگاه است، وی که تالیف‌ها و ترجمه‌های ادبی بسیاری در کارنامه خود دارد، کلاس‌های درس ادبیات تخصصی‌اش در دانشگاه همیشه از پرطرفدارترین و پربارترینِ کلاس‌ها برای دانشجویان مستعد و علاقه‌مند به ادبیات بوده است.

  • انسان در فضاهای مختلفی زندگی می‌کند و برای تجربه محیط‌های مختلف دست به انتخاب می‌زند و به‌طور پیوسته کنش‌های متقابل با این فضاها را دارد؛ از آن تغذیه می‌شود و آن را تغذیه می‌کند و یا از آن تغییرپذیرفته و آن را تغییر می‌دهد. در آن فضا حرکت می‌کند و با این حرکت در فضا معنا می‌آفریند و اجزای فضا را به نشانه‌های معناداری برای خود تبدیل می‌کند و یا نشانه‌هایی از بیرون بر آن می‌افزاید تا محیطی که در آن چند ساعتی را به گذراندن وقت اختصاص می‌دهد، معنا پیدا کند و بتواند از آن لذت ببرد. پارک‌ها و اماکن تفریحی از همین مکان‌ها محسوب می‌شوند که نقش مهمی را در جامعه امروزی ایفا می‌کنند. نبود این اماکن و یا کمبودها و ضعف‌های آن بدون شک مشکلاتی را برای شهروندان به وجود می‌آورد که گاهی تاثیرات آن غیرقابل جبران است. شهروند سالم، امروز با تمامی استرس‌ها و مشکلاتی که در دنیای امروز دارد باید راهی را پیدا کند تا افکار منفی، مشکلات و ... در آن حل شود و یا بتواند به نحوی کنترل آن را به‌دست بگیرد تا زندگی سالم‌تری داشته باشد.گشت و گذار یکی از عواملی است که باعث می‌شود کمی از فشارهای روحی و جسمی خود دور شود و در آرامش به سر ببرد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها