صفحه نخست - گزارش
 • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری، فاطمه رافع- کارشناسان حوزة ساخت‎وساز بر این باورند در کنار تمام عوامل مؤثر بر صنعت ساختمان، سیاستها و تصمیمات اتخاذ شده در شوراهای شهر نیز نقش بسزایی در رکود یا رونق این صنعت دارند زیرا یکی از راه‌های کسب درآمد شهرداریها صدور پروانه و پایان کار ساختمانی است بنابراین رونق یا رکود در بخش صنعت ساختمان در میزان درآمد آنها بسیار تأثیرگذار است و نحوه وصول این درآمدها براساس ضوابط و مقرراتی است که توسط شوراهای اسلامی شهر تعیین می‎شود.

 • «آری» به انتخابات

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

  دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- نظر به اینکه در آستانة پنجمین دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر مشهد هستیم برآن شدیم تا طی گزارشی مردمی به بررسی عملکرد شورای فعلی شهر و نیز اهمیت مشارکت مردم در انتخابات شوراها بپردازیم.

 • دنیای اقتصاد- دوازدهم دی ماه 1394 بود که عده‎ای کاسة داغتر از آش شدند و در خونخواهی شیخ نمر، روحانی آزاده‎ای که توسط حکومت عربستان سعودی‎ به شهادت رسید، به سفارت این کشور در تهران حمله کردند که این اقدام خودسرانة آنان تبعات بسیاری، از عدم میزبانی تیمهای فوتبال ایرانی در جام باشگاههای آسیا گرفته تا کاهش ورود گردشگر از شهروندان حوزة خلیج ‌فارس و ... داشت.

 • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- آخرین روز سال 95 بود که ثبت‌نام نامزدها برای پنجمین دورة انتخابات شورای اسلامی شهر همزمان با سراسر کشور در مشهد آغاز شد و تا آخرین روز ثبت‎نام، یعنی ششم فروردین ماه سال جاری، 959 نفر داوطلب برای تصدی 15 کرسی پارلمان محلی مشهد اعلام آمادگی کردند.

 • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- بیکاری گسترده را شاید بتوان یکی از مهمترین مشکلات و معضلات اقتصاد ایران در سه دهة گذشته دانست؛ معضلی که حالا از آن با عنوان «بحران بیکاری» یاد می‎شود؛ اهمیت بحث اشتغال در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی به اندازه‎ای است که رهبر معظم انقلاب نیز سال 96 را با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری و بحث اشتغال را به عنوان یکی از کلیدواژه‎های شعار امسال مطرح کردند و لزوم تمرکز بر رونق تولید و ایجاد اشتغال را مورد تأکید قرار دادند.

 • دنیای اقتصاد، رها بخشایش- هفدهم فروردین ماه، درست یک روز بعد از زلزلة 6.1 ریشتری مشهد سیدصولت مرتضوی، شهردار این شهر، به گفتة خودش از شورای شهر مرخصی گرفت و در حالی برای حضور در یک میتینگ سیاسی، یعنی دومین مجمع ملی «جبهة مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» راهی پایتخت شد که مردم مشهد وحشت‎زده از زلزلة روز گذشته و پس‎لرزه‎های پس از آن، شب را تا صبح در خیابان‎ها به سر بردند؛ این اقدام سکاندار مشهد، صدای بسیاری را در شهر درآورد و واکنشهای بسیاری را به دنبال داشت که بازخورد مردم را می‎شد به وضوح در شبکه‎های مجازی مشاهده کرد.

 • دنیای اقتصاد، رها بخشایش- ساعت 10:39 دقیقة روز چهارشنبه شانزدهم فروردین ماه با آن تکانهای شدید 6.1 ریشتری و حدود 500 پس‌لرزه که کانون آن منطقة سفیدسنگ فریمان بود، در حافظة تاریخی خراسان رضوی به ثبت رسید تا تلنگری باشد برای یادآوری این نکته که مسئولان و مردم خطة خورشید برای رویارویی با چنین بحرانهایی آماده نیستند.

 • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- «اقتصاد مقاومتی یک مجموعه است؛ این مجموعه اگر فقط در زیر نام اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار بگیرد، ممکن است چندان منشأ اثر نباشد؛ من علاج را در این می‌بینم که این مجموعه را به نقاط مهم تقسیم کنیم و برای هر نقطة کلیدی و مهمی یک فصلی از زمان را قرار بدهیم ...؛ به نظر من علاج در این است که این نقطة کلیدی را امسال درست شناسایی کنیم؛ به اعتقاد من این نقطة کلیدی عبارت است از تولید، تولید داخلی، اشتغال و عمدتاً اشتغال جوانان؛ اینها آن نقاط کلیدی اصلی است. اگر ما توانستیم روی این دو نقطه متمرکز بشویم و کارها را بر این اساس برنامه‌ریزی و دسته‌بندی کنیم، تصوّر این است که کار به‌میزان زیادی جلو خواهد رفت»؛ اینها بخشی از پیام نوروزی مقام معظم رهبری بود که همچون سالهای اخیر نشانگر دغدغة معظم‌له دربارة مشکلات اقتصادی جامعه است؛

 • دنیای اقتصاد، گروه فرهنگ و هنر- نوروز امسال نیز همچون سالهای گذشته با چاشنی هنر همراه بود که المانهای نوروزی و تئاترهای خیابانی، بارزترین مشخصه آن است. طی گزارشهای میدانی که خبرنگار دنیای اقتصاد در سطح شهر انجام داد، رضایت نسبی شهروندان را از طرح بهار فیروزه ای ثبت کرد.

 • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- در پی تماسهای برخی از اهالی منطقه هاشمیه مشهد با تحریریه دنیای اقتصاد، مبنی بر انتشار دودی سیاه رنگ از پشت بام مجتمع تجاری آبان، علت این موضوع را از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی جویا شدیم که تولید برق با سوخت گازوئیل دلیل اصلی این موضوع عنوان شد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها