صفحه نخست - گزارش
  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- حدود سه سال پیش بود که کمیسیون پنج نفرة حمایت قضایی از سرمایه‎گذاری دادگستری خراسان رضوی کار خود را با وجود تمام مخالفتها و مقاومتها در استان آغاز کرد و اگرچه حالا بعد از گذشت سه سال هنوز هم برخی فعالان اقتصادی استان از وجود چنین ظرفیتی و نیز آثار و برکات این تغییر رویکرد دستگاه قضا برای بخش تولید و صنعت آگاهی چندانی ندارند با این حال، اواخر هفته گذشته رئیس این کمیسیون و فعالان اقتصادی استان در جلسه دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی دور یک میز گرد هم آمدند و در نشستی مشترک به طرح و بررسی مشکلات بخش تولید پرداختند.

  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- رشد 8.7 درصدی درآمدهای مالیاتی خراسان رضوی در بودجه سال آینده خبری بود که سیدکامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در آخرین روز کاری هفتة گذشته در جلسة شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مطرح کرد؛ اگرچه میزان رشد درآمدهای مالیاتی در خراسان رضوی 1.3 درصد از میانگین 10 درصدی این رقم در سطح کشور کمتر است، اما به اعتقاد فعالان بخش خصوصی با توجه به مشکلات اقتصادی و رکود موجود این میزان افزایش درآمدهای مالیاتی به بخش تولید فشار مضاعفی وارد و نفسهای به شماره افتادة این شریان حیاتی کشور را بیش از پیش تنگ خواهد کرد.

  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- تأمین مسکن برای اقشار متوسط و کم‎درآمد یکی از دغدغه‎ها و مسائلی است که می‎توان گفت تمام دولتها به نوعی با آن درگیر هستند و هر یک هم راهکاری در این زمینه ارائه می‎دهند و به دنبال آن هم طرحی را اجرا می‎کنند.

  • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- چندی است یکی از بناهای تاریخی ارزشمند مشهد به نام «خانه امیری» در کماست. خانه اميرى درمحله تاريخى «عيدگاه» و در نزديكى گذر و محل «باغ حسن خان» (مربوط به دوره تاريخى قاجاريه) قرار دارد، يكى از ويژگى‌هاى منحصربه‌فرد این بنا وجود دو بازه زمانى مربوط به دوره قاجاريه است

  • دنیای اقتصاد، رها بخشایش- اجرای توافق هسته‎ای و برجام، زمینه حضور هیئتهای اقتصادی کشورهای خارجی را در استانهای مختلف کشور فراهم کرد و حالا هر از گاهی آمار و ارقامی از میزان جذب این سرمایه‎ها از سوی دستگاهها و مسئولان مربوطه اعلام می‎شود.

  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- اسفند که می‎رسد هیاهوی نوروز و شب عید در بازارهای شهر هم به وضوح به چشم می‎خورد؛ آخرین ماه سال فرصت مغتنمی است برای اصنافی که 11 ماه گذشته به گفته خودشان بازار کسادی داشته‌اند و حالا، شاید آخر سالی بازارشان تکانی بخورد اما نکتة قابل تأمل این است که سهم تولیدکنندگان داخلی از این رونق نسبی بازار شب عید چقدر است و چه چیزی عاید آنها می‌شود.

  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- برگزاری همایش کارآفرینی و تجلیل از کارآفرینان برتر خراسان رضوی فرصت مغتنمی بود تا فعالان این عرصه از درددلها، مشکلات عرصه تولید و جفای بانکها و برخی دستگاههای دولتی از جمله دارایی و تأمین اجتماعی به بخش تولید بگویند و به اتفاق بر ضرورت عزم ملی برای رفع مشکلات این حوزه تأکید کنند.

  • دنیای اقتصاد، رها بخشایش- دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد در آخرین روزهای کاری هفته گذشته میزبان هشتمین کنفرانس بین‎المللی «سیستمها و فناوریهای الکترونیک قدرت و محرکه‎های الکتریکی» بود تا کارشناسان و صاحب‏نظران این حوزه در این کنفرانس سه روزه (24 تا 26 بهمن) به اتفاق از بازار رو به توسعه انرژیهای تجدیدپذیر بگویند و بر لزوم توجه به این بازار داخلی و جهانی در جهت توسعه اقتصادی و ایجاد فرصتهای سرمایه‎گذاری تأکید کنند.

  • دنیای اقتصاد، ورشان بزازان- همزمان با آغاز دهه فجر مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در تالار وحدت برگزار شد و هنرمندان منتخب در چهار بخش بین‌الملل، محیطی، جوانان و مرور معرفی شدند.

  • دنیای اقتصاد، فاطمه رافع- حوالی تابستان 1387 بود که طرقبه، شاندیز از مشهد جدا شد و به شهرستان مستقلی ارتقا یافت و اگرچه بعد از گذشت حدود هشت سال هنوز محدوده مرزهای این شهرستان به درستی مشخص نیست با این حال به تدریج بررسی و رفع مشکلات و مسائل مربوط به این بخش به حوزه خود شهرستان واگذار شد اما پرونده‎های مالیاتی اشخاص حقوقی در این شهرستان هنوز به مشهد ارجاع و در آنجا بررسی می‎شود.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها