صفحه نخست - یادداشت ها
  • حسین ثنایی‌نژاد* هوا پاک بود و خاک و آب؛ و ما پاک و پاکیزه بر روی خاک راه می‏رفتیم و دست در آب می‏شستیم و سینه از هوای جان‏فزا پر می‎کردیم و با مدد ابر و باد و مه و خورشید در کنار سایر موجودات زنده زندگانی را با هم همزیستانه می‎زیستیم.

  • سیدمهدی زیارت‌نیا* رشد و توسعه پایدار بخش کشاورزي در کنار سایر بخش‎ها می‎تواند یکی از مهم‎ترین آرمان‌هاي اقتصادي هر کشور براي رسیدن به شاخص‎ها و معیارهاي عمده رشد و توسعه باشد؛ از مهم‎ترین شاخص‌ها ایجاد ارزش افزوده تولیدات کشاورزي بوده که از اساسی‌ترین و مهم‌ترین معیارها در سیاست‌گذاري و برنامه‎ریزي هاي مدیران در سطح خرد و کلان مدیریت تولید به شمار می‌آید.

  • یوسف بینا* نمایشگاه کتاب استان خراسان‌رضوی امسال در شهر نیشابور برگزار شد. از چندی پیش که شهر نیشابور به‌عنوان «پایتخت کتاب ایران» انتخاب شد، قرار بود نمایشگاه سالانه کتاب استان در این شهر برگزار شود.

  • حسین محمدی* بررسی روند توسعه اقتصادی در کشورهای مختلف دنیا در طول زمان حاکی از آن است که کشورهای توسعه یافته، با تکیه بر مزیت‌های نسبی توانسته‎اند از ظرفیت‎های داخلی اقتصادی و نیز فرصت‎های موجود در عرصه بین‎المللی به بهترین شکل استفاده کرده و مسیر رشد، توسعه، افزایش درآمد سرانه و بهبود سایر شاخص‎های توسعه‎یافتگی را به طور همزمان دنبال کنند.

  • محمد فشائی* طبق آمارهای سازمان خواربار جهانی (فائو) از حدود 174 میلیون هکتار مساحت ایران، حدود 51 میلیون هکتار (29 درصد) مستعد کشاورزی شناخته می‌شود.

  • صفر موسی‎پور* بخش کشاورزی می‎تواند نقش مؤثری در شکوفایی اقتصاد کشور داشته باشد زیرا این بخش کمترین وابستگی را به منابع دولتی دارد اما تولیدکنندگان این بخش در سخت‌ترین شرایط مشغول تولید هستند و صدای آن‎ها برای حل مشکلات و موانع تولید به جایی نمی‌رسد و این بخش مورد غفلت واقع شده است.

  • هومن افشار* در شرایطی که بازاردر انتظار تحرکات جدی در بخش مسکن است و رکود طولانی مدت همگان را شگفت زده کرده، این پرسش مطرح می‏شود که چرا مطابق با سنوات گذشته نوسانات بازار مسکن از آهنگ یکنواختی برخوردار نیست و پیش‌بینی‎ها تاکنون با انحرافات روبرو بوده است؟

  • امیر شهلا* آشی که سیستم بانکی کشور برای صنعتگران پخته، به قدری شور گشته که معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی، برای کمک به صنعت و جلوگیری از خروج واحدهای تولیدی و صنعتی از مدار حیات، وارد اقدام شد و هفته گذشته، در همایشی ملی با عنوان «صنعت، کارآفرینی و حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری با رویکرد اقتصاد مقاومتی»، راه‌های برون‎رفت از شرایط فعلی و ایجاد رونق و نشاط اقتصادی را با حضور مقامات ارشد دستگاه قضا و نمایندگان بخش خصوصی به بحث و تبادل نظر گذاشت.

  • علیرضا نبی* هر عاملی که به خرید کالای ایرانی منجر شود، تضمینی برای اشتغال جوانان و قدرتمندی کشور ما در برابر کشورهای مختلف است؛ امروزه قدرت کشورها به میزان موشک‎های آن‎ها نیست بلکه این امر به قدرت اقتصادی آن‌ها بستگی دارد؛ مصداق این مدعا هم کشور آسیب‎پذیری مانند قطر است که به دلیل ثروت بسیار و اقتصاد مبتنی بر نفت، اتفاقات مهمی را در منطقه رقم می‎زند.

  • هادی رفیعی* رشد و پیشرفت صنعت گردشگری در کشورهای مختلف و به‌خصوص ویژگی‎های خاص این صنعت همچون اشتغال‌زایی به نسبت بالا، ارتباط با بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعت پاک، و ... باعث ارتقاء قابل توجه جایگاه آن در نظام برنامه‎ریزی کشورهای مختلف شده است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها