صفحه نخست - یادداشت ها
 • محمدحسین روشنک * چند روزی است که قلم می‌خواهد از ایده‌ای که سال‌ها قبل تحت عنوان «تولید بدون کارخانه» در جامعه اقتصادی مطرح کردم و سرنوشت آن بنویسد اما سرخوردگی و دلشکستگی از کم توجهی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و بعضی از معاونان و مشاوران ایشان که نشانه عدم درک آن‌ها از نقشی که این طرح می‌تواند در حوزه تولید تجارت داشته باشد باعث شده بود یارای همراهی با قلم را از من بگیرد.

 • امیرمهدی مرادی* مدت زمان بازگشت سرمایه در سرمایه‎گذاری‌ها معمولا بین سه تا هشت سال محاسبه و پیش‌بینی می‌شود؛ در تمام دنیا زمان فعالیت یک کارخانه در شبانه‎روز حداقل دو شیفت در نظر گرفته می‎شود اما کارخانجات در کشور ما حداکثر پنج تا 6 ساعت فعالیت می‎کنند که البته بخشی از این زمان نیز غیرمفید است.

 • مزد اعتماد

  ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

  *عبدالله برجسته در میان هیاهوی تبریک و تمجید برای افتخارات تئاتر خراسان‌رضوی در سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که بسیار هم خوب و محترم است، شاید نوعی نگاه تحلیلی به این اتفاق خالی از لطف نباشد.

 • حوزه سیاست داخلی و کشوری از آنجا که آزادی و امنیت ایران به هم پیوند خورده است و طبق اصل نهم قانون اساسی هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، آزادیهای مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات سلب کند. حفظ آنها وظیفه دولت وآحاد ملت است و سلب آن موجب بروز خودکامگی و ظهور سکولاریزم در آینده می شود!

 • 38 سال از پیروزی مردم ایران در 22 بهمن 1357 می‌گذرد. پایان یافتن دستگاه سلطنت و استقرار جمهوری اسلامی، مسیر تاریخ پرفراز و نشیب این سرزمین را تغییر داد. ورود به دوران جمهوریت، بزرگترین دستاورد و تجربه ملت ایران قلمداد می‌شود. نقش محوری امام خمینی(ره) و اتحاد کم‌نظیر ملی، کانون این حادثه بزرگ پایان قرن بیستم را تشکیل می‌دهد. این گذار تاریخی و انتقال از دوران پادشاهی به جمهوری، در نتیجه با هم بودن مردم ایران و مهیا شدن شرایط بین‌المللی رخ نمایاند.

 • رضا حمیدی* در تجارت پر حجم، پر تنوع و خروشان و همچنین رقابت‎پذیری امروزی، توجه بیش از پیش به تکنولوژی و فن‌آوری اطلاعات و تجارت الکترونیک از طریق شبکه‎های مجازی از ضروریات است به خصوص در کشور ما که هزینه‎های توزیع کالا مانند اجاره یا خریداری مکان مورد نیاز، نرخ بالای سود سرمایه، هزینه‎های تبلیغات، کمبود وقت، مسائل ترافیک و ... بسیار سخت شده است.

 • مریم سراج احمدی* مشکلات صنعت و تولید روز به روز افزایش یافته و متأسفانه هر روز در خبرها می‏خوانیم که چند واحد تعطیل شده‏اند یا به فروش می‏‌رسند یا به زیر گیوتین مزایده بانک‌‏ها و سازمان‏‌های دولتی آخرین نفس‎هایشان را می‏‌کشند.

 • هادی رفیعی* اسکان به عنوان یکی از خدمات اصلی مورد تقاضای زائران و گردشگران مشهد است که سهم حدود 20 درصدی را در سبد هزینه‌های آن‎ها دارد.

 • *فرزین جیرانی آنچه من در طول 4دوره برگزاری فیلم فجر به‌عنوان عضوی از دبیرخانه تجربه کرده‌ام و از این دریچه می‌توانم آسیب‌شناسی کنم مطالب ذیل خواهد بود، اما بهتر از آسیب‌شناسی این است که ما ابتدا قوت‌ها و فرصت‌ها را بررسی کنیم و سپس به‌سراغ آسیب‌ها برویم. البته این آسیب‌ها به منزله ضعف نخواهد بود بلکه نقدی سالم و با هدف پیشبرد این رویداد مهم هنری است.

 • به مناسبت جا به جایی قدرت در امریکا؛ اوباما رفت! ترامپ آمد! باراک حسین اوباما 8 سال پیش با شعار "امید و تغییر" و با رأی مردم امریکا به کاخ سفید آمد. او در انتهای ریاست جمهوری‌اش وقتی می‌خواست مهم‌ترین دستاورد دولتش را برای مردم امریکا و جهان بازگو کند، تنها به 2 مورد اشاره کرد: در عرصه داخلی ایجاد اشتغال و گسترش بیمه‌های اجتماعی را عنوان کرد! در عرصه خارجی دستیابی به توافق هسته‌ای امریکا و جهان با ایران "برجام" را عنوان کرد!

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها