صفحه نخست - یادداشت ها
 • بر اساس تبصره ماده یک قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در سال ۱۳۹۰، بخش کشاورزی به نام اتاق بازرگانی، صنایع و معادن افزوده شد. طبق همین تبصره اتاق ایران موظف شد که وظایف ناشی از قانون تاسیس اتاق و بند «د» ماده ۹۱ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در حیطه کشاورزی، آب، منابع طبیعی و صنایع غذایی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد. در پی این اقدام و پس از تشکیل مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، دفتر کشاورزی اتاق مشهد نیز تاسیس شد تا موضوعات بخش کشاورزی و صنایع وابسته مورد پیگیری قرار گیرد.

 • پیش از هر چیز لازم می‌دانم از حضور اعضای محترم شورای اسلامی شهر مشهد در چهاردهمین نشست «فضیلت شنیدن» که به درخواست بنیاد چهارطبقه برگزار شده بود، سپاسگزاری کنم. بدون‌شک این جلسه و جلسات مشابه، آغازگر راه «تغییر» در مدیریت شهری مشهد خواهد بود.

 • در خراسان رضوی ظرفیت های بی نظیری در حوزه اقتصادی وجود دارد که نه تنها می توان با بهره گیری درست از این ظرفیت ها نه تنها کسب و کار را رونق داد، بلکه می توان فشارهای اقتصادی موجود در این استان را نیز کاهش داد.

 • یکي از گام هاي بلند در جهت شهر هوشمند كه از شعارهاي شورا و شهرداري مشهد مقدس بوده و مورد خواست گروه هاي تخصصي و مطالبه گر مانند كارگروه جمعيت سازندگان مناطق مشهد محسوب می شود، شفافيت و اصطلاحا اتاق شيشه اي شورا و شهرداري بوده است.

 • شایستگی‌های شهردار مشهد مقدس از قبل تعریف شده، لذا هنجارهای موجود‌ در مشهد، شورای اسلامی را در انتخاب شهردار محدود مي‌كند.

 • بینشی بر مالیات

  ۲۸ آبان ۱۳۹۷

  در سال ۱۳۹7 شاهد رکود در بازار هستیم با این وجود باز هم سازمان امور مالیاتی بر تحقق وصول بودجه تعیین شده تاکید دارد. پس یک نتیجه‌گیری ساده از آن می‌تواند این‌طور باشد که به‌رغم رکودی که بر کسب‌و‌کار اشخاص آمده و با علم به اینکه اخذ مالیات‌ها طبق مفاد قانون مالیات‌های مستقیم به خصوص ماده ۱۰۶ آن، بر‌اساس درآمد مودیان (که نیاز‌مند پویایی در تولید و اقتصاد بوده) تشخیص می‌شود پس رکود حاکم در سنوات اخیر باعث کاهش درآمد‌های اشخاص و به تبع آن کاهش درآمد مالیاتی خواهد شد، چون در سنوات اخیر پایه‌های مالیاتی که یکی از روش‌های وصول بیشتر مالیات‌ها بوده رشد چندانی نداشته است.

 • مدت های مدیدی است که شرکت های حمل ونقل بین المللی خراسان رضوی گرفتار مشکلات ناشی ازعدم تمکین سازمان امور مالیاتی از نصّ صریح قانون و رای دیوان عدالت اداری بوده و در هیئت های حل اختلاف بدوی و تجدید نظر و اجرائیات سرگردان هستند .

 • گردشگری یک صنعت پردرآمد است و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به عنوان یکی از منابع پردرآمد و ایجاد ارز محسوب می شود.

 • یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در بازیافت زباله های خانگی در ایران وجود دارد، عدم تفکیک زباله های خشک از تر است، به طوری که می توان گفت، 70 درصد زباله های خانگی مربوط به مواد غذایی با رطوبت بالا است.

 • سالها قبل با همه نظرات موافق و مخالفی که بود سدی بر روی رودخانه پرآب هریرود ساخته شد به نام "دوستی". مبنای این نامگذاری اگرچه بر اساس این بود که این سد به صورت مشترک با کشور دوست و همسایه یعنی ترکمنستان ساخته شد، اما باید توجه داشت که بقای این سد به دوستی با کشور سوم یعنی افغانستان نیز وابسته است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها