صفحه نخست - یادداشت ها
  • مهدی نجف‌‎زاده* من زاده خراسانم و همیشه به آن افتخار کرده‌ام. با این وجود در من همیشه کشاکشی میان تبار باستانی ایرانی‌ام با واقعیت امروزین زنگ‌خورده و نابسامان خراسان کنونی وجود داشته است. از زمانی که آگاهی تاریخی خود را بازشناختم حسی ناشناخته مرا به تحسین زادگاه جغرافیایی‌ام وامی‌‎داشت. درک من این است که با بخش عمده‌ای از کسانی که تبار خراسانی دارند در این حس شریکم. با این وجود وقتی به قفا می‌نگرم و شیوه زیست فرهنگی خود و همسالانم را در طی چند دهه اخیر مرور می‌کنم احساس می‌کنم همه ما به نوعی اسکیزوفرنی فرهنگی دچار شده‌ایم.

  • ژیلاحصاری* یکی از مهمترین عوامل در مسیر توسعه پایدار و دستیابی به منابعی برای تأمین هزینه‌های جاری و عمرانی در شهرها دستیابی به الگوی پایدار منابع مالی و فراهم شدن امکان سرمایه‌گذاری درنظام زیرساختهای توسعه‎ای شهری است.

  • حسین ثنایی‌نژاد* از حدود دهه هشتاد میلادی دانشمندان هواشناسی و علوم محیطی به این نتیجه رسیدند که انتشار گازهاي گلخانه‌اي مانند دی اکسید کربن ناشي از سوخت هایی فسیلی مانند نفت و زغال سنگ آب و هواي جهان را می تواند تغییر دهد. بر این اساس تصمیم گرفته شد تا با انجام اقدامات بین المللی جلو رشد فزاینده انتشار این گارها در جو گرفته شود. به همین دلیل مجمع عمومی سازمان ملل «مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی» را در سال 1988 به تصویب رساند. در سال ۱۹۹۰ مجمع عمومي سازمان ملل كميته مذاكرات بين الدول را جهت تدوين كنوانسيون تغيير آب و هوا تشكيل داد. اين كنوانسيون در ژوئن ۱۹۹۲ در اجلاس زمين ريودوژانيرو (برزيل) توسط سران كشورها و مقامات ارشد ۱۵۴ كشور به امضاء رسید که باید از سال ۱۹۹۴ اجرا می شد.

  • *روح‌اله اسلامی اغلب انسانها در شرایطی زندگی می‌کنند که بسته به نوع اعتقادات، جهان زیست، پایگاه اجتماعی و طبقاتی و میزان منفعتی که به دست می‏آورند دست به انتخاب می‏زنند.

  • سیدجواد حسینی* خرد جمعی بشر و تاریخ تجارب گذشته به این نتیجه رسیده است که توسعة سیاسی پیش‌ زمینة سایر توسعه‌هاست

  • *مهدی نجف‌زاده مشارکت موثر سیاسی یکی از مهمترین مولفه‌های دموکراسی است.

  • ژیلا حصاری* امروزه چالشها و مشکلات زنان مسلمان کشورهای مختلف از جمله ایران همه از یک جنس است و باید برای حل این مشکلات تصمیمهای مشترک اتخاذ شود. نخستین حرکت اجتماعی سیاسی که در سیره نبوی و به دعوت قرآن ایجاد شد شرکت همسر پیامبر در حرکتهای نمادین آن بانوی شجاع در مسیر دعوت الهی رسول خدا(ص) بود.

  • علی مجتهدی* یارانه چیست؟ یارانه نوعی کمک یا حمایت مالی است که معمولاً در راستای سیاستهای اقتصادی و اجتماعی دولت، به بخشهای اقتصادی، صنایع یا افراد پرداخت می‌شود؛ یارانه می‏تواند به صورت مستقیم و نقدی یا اینکه به صورت غیرمستقیم باشد مانند معافیت مالیاتی.

  • محمود دانشور کاخکی* تولید و اشتغال به عنوان دو عامل مهم محرك رشد اقتصادي محسوب می‌شوند و همواره از آنها به منزلة پایـه و اسـاس توسعه در جوامع مختلف یاد مـی‌شود؛ دستیابی به سطح تولید و اشتغال مطلوب و پایدار هر چند مستلزم برخورداری از منابع طبیعی، انسانی، سرمایه‏ای و نیز ساز و کارهای نهادی و قانونی لازم است اما در بسیاری از جوامع علیرغم مهیا بودن برخورداری فیزیکی از منابع، رکود در تولید و موضوع عدم اشتغال و بیکاری از موانع اصلی در مسیر رشد و توسعة آنهاست.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها