صفحه نخست - یادداشت ها
 • برند «حلال»

  ۲۵ بهمن ۱۳۹۵

  مرضیه رضوی‌زاده* امروزه نقش برندها در موفقیت یک محصول در بازارهای تجاری بسیار پررنگتر و با اهمیت‎تر از گذشته شده است؛ یک برند معتبر با ایجاد اعتماد در مصرف‎کننده باعث کاهش هزینه‎های مبادلات تجاری و در نتیجه افزایش سرعت چرخش کالا و خدمات در بازار شده و در نهایت سبب کاهش هزینه‌های بازاریابی برای تولیدکننده می‎شود.

 • امیر شهلا* حرف‎های آقای مرتضوی، شهردار محترم مشهد، در کنفرانس مطبوعاتی دو روز پیش‏شان (16 بهمن 1395)، راجع به مصائب و مشکلات صنایع مستقر در محور غرب مشهد، که با 2800 واحد صنعتی و اشتغال مولّدِ قریب 50 هزار نفر، به عنوان اصلی‎ترین قطب اقتصادی استان، مشغول خدمت و فعالیت هستند، موجی از ناامیدی، سرخوردگی و یأس توأم با نگرانی را در اصحاب صنعت استان پدید آورد.

 • محمدحسین روشنک * چند روزی است که قلم می‌خواهد از ایده‌ای که سال‌ها قبل تحت عنوان «تولید بدون کارخانه» در جامعه اقتصادی مطرح کردم و سرنوشت آن بنویسد اما سرخوردگی و دلشکستگی از کم توجهی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و بعضی از معاونان و مشاوران ایشان که نشانه عدم درک آن‌ها از نقشی که این طرح می‌تواند در حوزه تولید تجارت داشته باشد باعث شده بود یارای همراهی با قلم را از من بگیرد.

 • امیرمهدی مرادی* مدت زمان بازگشت سرمایه در سرمایه‎گذاری‌ها معمولا بین سه تا هشت سال محاسبه و پیش‌بینی می‌شود؛ در تمام دنیا زمان فعالیت یک کارخانه در شبانه‎روز حداقل دو شیفت در نظر گرفته می‎شود اما کارخانجات در کشور ما حداکثر پنج تا 6 ساعت فعالیت می‎کنند که البته بخشی از این زمان نیز غیرمفید است.

 • مزد اعتماد

  ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

  *عبدالله برجسته در میان هیاهوی تبریک و تمجید برای افتخارات تئاتر خراسان‌رضوی در سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که بسیار هم خوب و محترم است، شاید نوعی نگاه تحلیلی به این اتفاق خالی از لطف نباشد.

 • حوزه سیاست داخلی و کشوری از آنجا که آزادی و امنیت ایران به هم پیوند خورده است و طبق اصل نهم قانون اساسی هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، آزادیهای مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات سلب کند. حفظ آنها وظیفه دولت وآحاد ملت است و سلب آن موجب بروز خودکامگی و ظهور سکولاریزم در آینده می شود!

 • 38 سال از پیروزی مردم ایران در 22 بهمن 1357 می‌گذرد. پایان یافتن دستگاه سلطنت و استقرار جمهوری اسلامی، مسیر تاریخ پرفراز و نشیب این سرزمین را تغییر داد. ورود به دوران جمهوریت، بزرگترین دستاورد و تجربه ملت ایران قلمداد می‌شود. نقش محوری امام خمینی(ره) و اتحاد کم‌نظیر ملی، کانون این حادثه بزرگ پایان قرن بیستم را تشکیل می‌دهد. این گذار تاریخی و انتقال از دوران پادشاهی به جمهوری، در نتیجه با هم بودن مردم ایران و مهیا شدن شرایط بین‌المللی رخ نمایاند.

 • رضا حمیدی* در تجارت پر حجم، پر تنوع و خروشان و همچنین رقابت‎پذیری امروزی، توجه بیش از پیش به تکنولوژی و فن‌آوری اطلاعات و تجارت الکترونیک از طریق شبکه‎های مجازی از ضروریات است به خصوص در کشور ما که هزینه‎های توزیع کالا مانند اجاره یا خریداری مکان مورد نیاز، نرخ بالای سود سرمایه، هزینه‎های تبلیغات، کمبود وقت، مسائل ترافیک و ... بسیار سخت شده است.

 • مریم سراج احمدی* مشکلات صنعت و تولید روز به روز افزایش یافته و متأسفانه هر روز در خبرها می‏خوانیم که چند واحد تعطیل شده‏اند یا به فروش می‏‌رسند یا به زیر گیوتین مزایده بانک‌‏ها و سازمان‏‌های دولتی آخرین نفس‎هایشان را می‏‌کشند.

 • هادی رفیعی* اسکان به عنوان یکی از خدمات اصلی مورد تقاضای زائران و گردشگران مشهد است که سهم حدود 20 درصدی را در سبد هزینه‌های آن‎ها دارد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها