صفحه نخست - یادداشت ها
 • ایران موقعیتی مرکزی در اتحادیه اکو دارد. اگر در اوایل دهه هفتاد دولتمردانی بودند که نسبت به تجارت گذربردی منفی می‌نگریستند، امروز دیگر چنین نمونه دولتمردانی وجود ندارند. اما کماکان این ابراز تمایل‌ها و سخنرانی‌های جانب‌دارانه پرطمطراق، به یک نگاه بلندمدت راهبردی منسجم و پایدار دولت تبدیل نشده است و نقشه راهی موجود نیست.

 • توجه ویژه به امر سرمایه‌گذاری مخصوصا در کشورهای درحال توسعه برای افزایش رشد اقتصادی و رسیدن به توسعه امری ضروری است. برهمین اساس توجه به روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در کشور و قوت بخشیدن به آن به منظور افزایش رشد اقتصادی می‌بایست مورد توجه سیاست‌گذران و قانون‌گذاران قرار گیرد. در دهه‌های گذشته تنها بانک‌ها عهده‌دار مسئولیت جذب سرمایه‌های خرد مردم و فعالان اقتصادی و جهت‌دهی به آن بودند.

 • دالان‌های گذربردی نخست براساس ضرورت اقتصادی شکل می‌گیرند. بین این دالان‌ها، برخی مربوط به گروهی از کشورها هستند که با هم پیمان‌های تجارت آزاد منطقه‌ای امضاء کرده‌اند و در نتیجه چنین پیمان‌هایی، مرزهایشان به روی تجارت منطقه‌ای باز شده، تولیدشان جهانی و مدولار شده، نظام تولید و توزیعشان شبکه‌ای و منطقه‌ای شده و با اهرم تجارت منطقه‌ای، درآمد ناخالص داخلی‌شان به رشد چند برابری ظرف یکی دو دهه رسیده است. کشورهای حوزه آسه آن نمونه روشن این گروه کشورها هستند.

 • با اطمینان می‌توان گفت که بزرگترین مانع در مسیر اجرای پروژه­هایی از قبیل مزارع بادی تامین مالی است که یا از طریق منابع داخلی و یا سرمایه­‌گذاری خارجی باید تأمین شود. در بخش خارجی که امروز دیگر بر همگان روشن است که از ابتدا جذب سرمایه خارجی سرابی بیش نبوده و تا وقتی که مسائل اقتصادی در صحنه بین­الملل تحت‌الشعاع اولویت­های ایدئولوژیکی، سیاسی، دفاعی، امنیتی و... باشد، دل بستن به سرمایه­گذاری خارجی خیال باطل است.

 • محمدبخشی محبی بخش سوم 6- اصل توجه به دلائل و مستندات یکی دیگر از اهداف قانونگذار در تعیین عضو قاضی در هیات حل اختلاف مالیاتی توجه به مستندات، قرائن و دلایل ارائه شده مودی به هیات‌‎ها بوده که حق بدیهی هر دادخواهی است؛ این امر در بند 25 دستورالعمل دادرسی مالیاتی و سایر بندهای مشابه مورد تاکید قرار گرفته است. بویژه آنجا که در بسیاری از موارد مستنداتی که مودیان ارائه می کنند ممکن است مستندات حقوقی از جمله اسناد ثبتی، تنظیمی در دفترخانه‌ها، آراء محاکم قضایی و یا سایر مراجع قانونی دیگر باشد که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر پرونده مالیاتی مطروحه در هیاتها موثر است. از آنجا که دیوان محترم عدالت اداری برابر قانون به طور شکلی به شکایات مودیان از آراء صادره هیاتها رسیدگی می‌کند واز طرف دیگر آمار ابطال آرای هیاتهای حل اختلاف مالیاتی در اثر عدم توجه به دلایل و مستندات توسط دیوان مذکور قابل توجه است، بنابراین نتیجه می‌گیریم که اصل مهم توجه به دلایل، قرائن و مستندات در آراء صادره هیاتها به درستی رعایت نشده است که با توجه به حضور عضو قاضی دراین هیاتها نمی‌توان پذیرفت که قضات عضو در خلال رسیدگی حضور داشته، مستندات مسلم و غیر قابل انکار را رویت کرده‌اند اما ترتیب اثر نداده‌اند.

 • هاشم اورعی – بخش اول در دهه اخیر استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر به ویژه بادی و خورشیدی در جهان شاهد رشد چشمگیری بوده و انتظار می‌رود این روند در سالهای آتی نیز با شتاب هر چه بیشتر ادامه یابد. برخی کشورها هم‌اکنون بخش قابل توجهی از انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌کنند. به عنوان مثال کشور اسکاتلند 100% و اتریش 97% از برق مورد نیاز خود را از طریق منابع تجدیدپذیر شامل انرژی بادی، خورشیدی و آبی و دانمارک 45% از کل انرژی الکتریکی مصرفی خود را توسط توربین­های بادی مستقر در خشکی و دریا تأمین می‌کند. در سال جاری میلادی سهم صنعت انرژی بادی در اقتصاد جامعه اروپا به 36 میلیارد یورو و میزان اشتغال تخصصی ایجاد شده در این صنعت به 263 هزار نفر رسید. به دلیل سهم قابل توجه صنعت انرژی بادی در اقتصاد جامعه اروپا اخیراً پارلمان اروپا تصویب کرد که تا سال 2030 میلادی 32% از برق مصرفی این کشورها از طریق نیروگاه‌های بادی تامین شود.

 • بخش دوم 4. اصل برابری هیات‌های حل اختلاف از آنجا که نهادی شبه قضایی هستند باید بر اصل برابری بین مودیان در آراء صادره‌شان مقید باشند. اما گاهی مشاهده می‌شود که در خصوص مودیانی با شرایط یکسان آراء متفاوتی صادر شده است و مهمتر آنکه برخی از هیات‌های حل اختلاف مالیاتی آراء صادره از سوی دیوان عدالت اداری را به دیگر پرونده‌های مشابه تسری نمی‌دهند و به درخواست مودیان که با ارائه اسنادی از آراء دیگر هیاتها یا دیوان عدالت اداری درخواست صدور رای برابر دارند، توجهی نمی‌کنند. قضات عضو هیاتهای حل اختلاف به واسطه تجربه و تسلط به مبانی حقوقی به این امر آگاه هستند (وحدت رویه) ولی مشکل از آنجا آغاز می‌شود که برخی از قضات عضو یا اساساً در جریان برگزاری هیات حضور ندارند و یا اینکه رای و مبانی آن را بدون مطالعه لایحه مودی همسو با نماینده سازمان امور مالیاتی امضا و تایید می‌کنند اما چنانچه قضات در راستای مسئولیت و جایگاه قانونی خود نظارت و حضور موثری در جریان رسیدگی و اصدار رای پرونده‌های مالیاتی داشته باشند، طبیعتاً در مواجهه با چنین مدارک و دلایلی بر رعایت اصل برابری و اعمال آن اهتمام خواهند ورزید. بدیهی است وجود آراء متناقض در موارد مشابه از سوی هیات‌های حل اختلاف می‌تواند به این اصل مهم و پس از آن شأن و جایگاه قاضی عضو خدشه وارد کند.

 • نان چرب سوداگری

  ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

  این روزها در حالی فعالان اقتصادی از آشفته بازار و نوسانات شدید قیمتها گلایه دارند که تاکنون نسخه مناسبی برای مدیریت سیل خروشان نقدینگی سرگردان پیچیده نشده است.

 • بخشی از توجیه حرکت به سمت انرژیهای تجدید پذیر، محدود بودن سوختهای فسیلی و انرژیهای تجدیدناپذیر است؛ بخشی دیگر نیز مربوط به مسائل زیست محیطی است که روز به روز در کشور ما بغرنج‌تر می‌شود و از طرف دیگر پتانسیل موجود در کشور و به طور مشخص در خراسان بزرگ در این زمینه بسیار قابل توجه است.

 • انرژی برق یکی از زیرساخت‌های اصلی توسعه اقتصادی در جهان به شمار می‌رود تابستان امسال زنگ خطر کمبود این زیرساخت به طور جدی در کشور به صدا درآمد به ویژه اینکه در چند دهه اخیر توسعه شبکه سراسری برق تا دور افتاده‌ترین نقاط کشور وابستگی مردم را به این انرژی بیش از پیش کرده است این سیاست فارغ از درستی یا اشتباه بودن آن منجر به رشد پنج و نیم درصدی مصرف برق شده است و ادامه این روند جمهوری اسلامی ایران را از یک کشور صادرکننده برق به واردکننده در سال ۱۴۰۳ تبدیل خواهد کرد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها