صفحه نخست - یادداشت ها
 • احمد اثنی عشری* با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 و لوزم استقرار نظام بانکی اسلامی در کشور و با توجه به اصل چهارم قانون اساسی مبنی بر اینکه کلیه فعالیت‌های اقتصادی و قوانین و مقررات باید در چارچوب موازین اسلامی باشد، قانون بانکداری اسلامی در شهریور ماه 1362 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و مصارف گوناگون عقود اسلامی در بانک‌ها مشخص شد.

 • ضحی زردکانلو هفت ساله بودیم، سودای سواد و دانستن داشتیم و واژه‌ها هنوز برایمان شکل‌هایی مجهول و نامفهوم بودند.

 • این روزها در حالی از ضرورت احیای تولید سخن گفته می شود که در بسیاری از کشورها توجه به تولید داخلی اکسیر پیشرفت بوده است، از این رو صاحب نظران بر این باورند، پیشرفت لازمه حیات هر ملتی است که از طریق اعتلای جامعه، تعالی فرهنگ عمومی، عمران و آبادانی کشور، سرمایه‌گذاری برای تولید کالا و خدمات، اشتغال و سرانجام رونق کارآفرینی میسر می شود.

 • به مناسبت آغاز سال جدید میلادی 2017 در ابتدای مبحث لازم است اشاره کنیم که کلان‌شهر مذهبی مشهد با تایید سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان کنفرانس اسلامی 'آیسسکو' به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی انتخاب شده است. اینک می‌خواهیم دلیل این انتخاب را برشماریم. این جایگاه و معرفی، فرصتی طلایی و تکرارناشدنی برای معرفی ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و جاذبه‌های معنوی، فرهنگی، مذهبی، زیارتی و توریستی را در اختیار علاقه‌مندان حال و آینده این دیار و خراسان بزرگ فراهم نموده است. ان‌شاالله مدیران و دست‌اندرکاران توان بهره‌برداری از آن را داشته باشند.

 • مهران مرشد* سازمان تامین اجتماعی با بیش از 13 میلیون نفر بیمه شده در سراسر کشور پس از آموزش و پرورش و با اختلاف کم، پرمخاطب‎ترین سازمان و ارگان دولتی و نیمه‎دولتی کشور است لذا هر گونه تغییر در روش و دستورالعمل‎ها یا ابهام در آن قشر زیادی از جامعه را درگیر خواهد کرد؛

 • امیر شهلا* زخم‎های کهنه‎ای که بر تن فرتوت و فرسوده صنعت ضرب کرده‎اند، حالا حالاها در جسم و جان تولید این مملکت التیام نخواهد یافت؛ اگر سختی، فقط در پرداخت اصل و فرع و جریمه‎های دیرکرد و بهره‎های مرکب بانکی بود، یا اگر تنها گیر تولیدکننده، خراج ناموزون اداره مالیات بود، شاید می‎شد در برابر این سختی و فشار تاب آورد و چرخ تولید را همچنان نیمه فعال در حرکت نگاه داشت

 • شبچره‌ی چله

  ۶ دی ۱۳۹۵

  یوسف بینا* شعر سنتی فارسی در تاریخ هزاروصدساله خود، از یک سو مجموعه کاملی از عناصر ریز و درشت فرهنگ ایرانی در همه جنبه‌های آن است و از سوی دیگر شاعران بزرگ ایران در مراحل مختلف تاریخی بارها و بارها به احیا، بازتعریف یا نقد سنت‌های فرهنگی در آثار خویش پرداخته‌اند.

 • رضا حمیدی* در کشور ما، در ایران عزیز ما، علی‌رغم تمام تحریمهای خارجی و تمام کاستی ها و تحریم های داخلی چنانچه از آنچه داریم خوب و به موقع و در محل مناسب استفاده کنیم، بدون دخالت و رانت‌ها و فسادها می‌‎توانیم وطنمان را، صنعتمان را و صادراتمان را با صرف مقداری زمان بیشتر و تلاش بیشتر بسازیم و تدریجا اقتصاد بدون نفت را محقق کنیم.

 • مصطفی سلیمی‎فر * دستیابی به ثبات نرخ ارز پدیده مطلوب و هدف‎گذاری خوبی است که توسط بانک مرکزی انجام شده زیرا تک نرخی بودن ارز شفافیت را به دنبال خواهد داشت.

 • نغمه‌های جاوید

  ۲۹ آذر ۱۳۹۵

  جایگاه استاد ابراهیم شریف زاده قطعا مورد اشراف همگان است. او جزء نسل طلایی خنیاگران موسیقی خراسان بزرگ بود، او در کنار استاد حاج قربان سلیمانی و استاد سمندریان از بزرگترین خوانندگان موسیقی خراسان بودند که یک به یک از میان ما رفتند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها