صفحه نخست - یادداشت ها
  • یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در بازیافت زباله های خانگی در ایران وجود دارد، عدم تفکیک زباله های خشک از تر است، به طوری که می توان گفت، 70 درصد زباله های خانگی مربوط به مواد غذایی با رطوبت بالا است.

  • سالها قبل با همه نظرات موافق و مخالفی که بود سدی بر روی رودخانه پرآب هریرود ساخته شد به نام "دوستی". مبنای این نامگذاری اگرچه بر اساس این بود که این سد به صورت مشترک با کشور دوست و همسایه یعنی ترکمنستان ساخته شد، اما باید توجه داشت که بقای این سد به دوستی با کشور سوم یعنی افغانستان نیز وابسته است.

  • دولت باید حساب ۲۰ درصد صادرات کالاهای روستایی، کشاورزی، صنایع دستی چون قالی، صنایع کوچک که توسط بخش خصوصی واقعی انجام می‌شود را از ۸۰ درصد مواد اولیه که عمدتا پتروشیمی و فولادی و... توسط دولتی‌ها و خصولتی ها صادر می‌شوند را جدا کند.

  • اصولا همایش‌های علمی فرصتی را فراهم می‌کنند تا اندیشمندان و محققان در یک حوزه خاص بتوانند گرد هم آمده، حول موضوع همایش، نتایج مطالعات و تحقیقات خود را در معرض نقد و بررسی صاحب‌نظران قرار داده و با هم‌اندیشی با سایر محققان و اندیشمندان راهکارهایی را برای حل معضلات جامعه در موضوع همایش بیابند.

  • امسال سالی کاملا متفاوت برای بخش صادرات و تولید کشور است و در روز ملی صادرات، از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر فعالان اقتصادی در بخش صادرات باید قدردانی و تشکر کرد؛ آنان که در چنین شرایط سختی بنا به تعهد حرفه‌ای خود و علاقمندی به تعالی اقتصاد کشور، در شرایط مختلف با جدیت تلاش می‌کنند.

  • صنعت چاپ و بسته بندی امروزه زیرمجموعه بسیار گسترده ای دارد، به طوریکه صنایع مختلف مستقیم یا غیرمستقیم نیازمند تولیدات ناشی از صنعت چاپ و بسته بندی هستند.

  • صادرات استان خراسان رضوی در 6 ماهه نخست سال 1397 نسبت به دوره مشابه سال قبل 33 درصد رشد کرده است. به بیان دیگر صادرات استان از 825 میلیارد دلار در 6 ماهه نخست سال قبل به 1/1 میلیارد دلار در نیمه نخست امسال افزایش یافته است. به لحاظ ترکیب نیز، بالغ بر 57 درصد این صادرات 1/1 میلیارد دلاری در دوره مذکور روانه بازار افغانستان شده است. دو مقصد بعدی استان به ترتیب ترکمنستان و عراق هستند که جمعا مصرف کننده 16 درصد صادرات استان هستند. اگرچه ممکن است این افزایش از جهاتی مسرت دست‌اندرکاران و سیاست‌گذاران بخش دولتی و خصوصی را به دنبال داشته باشد، باید بخش عمده آن را به حساب تحولات بازار ارز نوشت نه تغییرات بنیادین و پایدار در الگوی تولید و صادرات. امری که با الگوی سیاست‌گذاری مشوش دولت به نظر نمی‌رسد تداوم داشته باشد.

  • مساله اعتصاب رانندگان خودمالک و دیگرمالک تنها رخ کردن یک عارضه ریشه گرفته و کهن است؛ شکی نیست که رانندگان خودمالک سرمایه‌گذاران خرد محسوب می‌شوند و نه تنها از جهت شغل رانندگی بلکه از این زاویه نیز سزاوار توجه و احترامند. سرمایه‌گذاری در کامیون به شکل تک واحدی، با شاخص‌های اندازه‌گیری رایج هیچ‌گاه، تکرار می‌کنم هیچ‌گاه اقتصادی نبوده و این راز پنهان اقتصاد حمل ونقل جاده‌ای است. کافی بود که بهانه‌ای واقعی همچون افزایش بی‌رویه هزینه‌های جاری بهره‌برداری از کامیون همراه با رکود اقتصادی به دست بیاید تا این عارضه کهن خود را عیان سازد و نشان دهد این اقتصاد سالهاست ناکارآ و بیمار است.

  • کشاورزی و فعالیت های مرتبط با آن، جزو فعالیت های با ریسک بالا محسوب می شوند. کشاورزان با انواع مختلفی از ریسک ها از جمله تغییرات کوتاه مدت و بلندمدت آب و هوا، انواع آفت ها و بیماری ها، و همچنین ریسکهای مرتبط به بازار و مواد اولیه مواجه هستند. هرچند روش‌های سنتی مدیریت ریسک در مقابله با ریسک‌هایی که منجر به وقوع خسارت در مقیاس پایین می شوند خوب عمل می‌کنند، ولی این روش‌ها در مقابله با ریسک‌هایی که شدت خسارت بالایی دارند حتی اگر بندرت اتفاق بیافتند، ازکارایی مناسبی برخوردار نیست زیرا ریسک های موجود در بخش کشاورزی مثل ریسک خشکسالی یا تگرگ، بعد از وقوع سطح وسیعی از یک منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  • پتانسیل بالای خراسان رضوی در كشت صيفي جات و انواع باغات ميوه و سرمايه گذاري هنگفت در صنايع تبديلي و حجم قابل توجه صادرات رب گوجه فرنگى، این استان را در توليد مواد غذايى به جايگاه ويژه اي رسانده است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها