صفحه نخست - یادداشت ها
 • سد را بایستی با نگاهی منطقی ارزیابی کرد؛ برخی آن را عاملی جهت تخریب محیط زیست می‌دانند و برخی دیگر در منفعت آن سخنرانی می‌کنند؛ با این حال از نظر ما اگر ظرفیتی در بندها و سدها برای کنترل سیلاب و ذخیره آب وجود دارد، باید از آن بهره برد و چنین اقداماتی را در دستور کار قرار داد.

 • سال‌ها پیش بود که تصمیم گرفته شد دو وزارتخانه «صنعت و معدن» و «تجارت و بازرگانی» با یکدیگر ادغام شوند؛ علت اصلی آن نیز این بود که بدنه دولت کوچک‌تر شود و تصمیم‌گیری‌ها سریع‌تر و متمرکزتر صورت گیرد تا چابک‌سازی در امور افزایش یابد اما پس از گذشت چندین سال، باری دیگر به این نتیجه می‌رسیم که باید این دو وزارتخانه از هم تفکیک شوند تا راندمان بهتری در امور ایجاد شود.

 • وزارت صمت بدون تجارت

  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

  هنگامی که سخن از تولید داخل، رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی به میان می‌آید، باید نگاه ویژه‌ای به حوزه تولید با هدف افزایش نرخ GDP کشور داشت؛ نگاهی که توجه ویژه دولتمردان و مسئولان کشور را طلب می‎کند به طوریکه این دیدگاه باید با حوزه بازرگانی و تجارت متفاوت باشد.

 • خراسان رضوی سرزمین خشک و کم‌آبی است؛ میانگین بارش ۴۵ ساله آن حدود ۲۲۱ میلیمتر است که این مقدار بارش از میانگین بارش درازمدت کشور، یعنی ۲۵۱ میلیمتر، کمتر و از میانگین بارش خشکی‌های کره زمین، یعنی ۷۵۰ میلیمتر، خیلی کمتر است. استان سال‌هاست که درگیر خشکسالی گسترده، شدید و کم‌سابقه‌ای است به‌طوریکه بارش سال آبی گذشته استان ۱۵۹ میلیمتر بود.

 • بهار می‌آید

  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

  ما ز بالاییم و بالا می‌رویم ما ز دریاییم و دریا می‌رویم با الهام از این بیت مولوی می‌خواهم نسبت خود را با روند طبیعت بیان کنم. ما از دل طبیعت برخاسته‌ایم؛ از خاک برآمده‌ایم و با آب و هوا در روشنایی زیبای طبیعت بالیده‌ایم. به تعبیر همین شعر، پیشتر حتی دقیقا از همان بالا آمده‌ایم، از آسمان، ما غبارهای هوشمندی از ستارگانیم که اینک به افتخار حیات نائل شده‌ایم در "احسن تقویم"!

 • جاذبه‌های گردشگری به ویژه جاذبه‌های تاریخی، به دلیل ارزش بسیار زیاد ملی و بین‌المللی نیاز به حفاظت، مرمت دائم و نگهداری دارد. همچنین، جمعیت قابل توجه بازدیدکنندگان مشتاق آثار تاریخی که از هر جنس، فرهنگ و در سنین مختلف هستند، نیاز به ایجاد فضای پیرامونی اثر را بیشتر می‌کند.

 • یکی از راه‌های برون رفت از بحران آب در شرق کشور انتقال آب از دریای عمان است اما برخی از کارشناسان فعال در این عرصه و فعالان محیط زیست با انجام این امر مخالفت ورزیده‌اند؛ باید دید که دلیل مخالفت آنها چیست.

 • شرق کشور با بحران کم آبی مواجه شده است اما برای مقابله با آن، روش‌های گوناگونی از سوی کارشناسان و مسئولان مطرح می‌شود؛ یکی از راه‌های ارائه شده برای مقابله با این بحران، انتقال آب از دریای عمان است اما این مساله‌ای چالش برانگیز است و در خراسان رضوی و به ویژه مشهد تمامی مسئولان شهری آن را مورد مطالعه و بررسی قرار داده‌اند. از طرفی، با توجه به اهمیت بحران کم آبی، مسئولان کشوری نیز به این مساله ورود پیدا کردند زیرا اقلیم شرق کشور گرم و خشک است و بحران کم آبی در این نواحی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

 • یکی از راه‌های برون رفت از بحران آب در خراسان رضوی، انتقال آب از دریای عمان است اما هنگامی که سخن از توجیه اقتصادی این طرح می‌شود، نظرات زیادی بیان می‌شود. گفتنی است که این طرح دارای توجیه اقتصادی نیست اما هنگامی که مساله امنیت ملی به میان می‌آید، دیگر توجیه‌پذیر بودن از درجه اهمیت کمتری برخورددار می‌شود. البته ممکن است در طولانی مدت توجیه سیاسی، اجتماعی و امنیتی داشته باشد.

 • امروزه انبوه اطلاعات چنان از هر سو ما را فرا گرفته که در حوزه مطالعات ارتباطات اجتماعی مفاهیمی چون دهکده جهانی ،جامعه نظارتی ،جامعه شبکه ای و اطلاعاتی همگی بر بنیاد اطلاع‌رسانی استوار شده است . پیتر دراکر دانشمند معروف علم مدیریت نیزجامعه کنونی را جامعه دانایی محورمعرفی می‌کند و تی اس الیوت دانشمند ونویسنده مشهور انگلیسی با نگاه اغراق آمیزانسان را گم گشته غریق در انبوه اطلاعات می‌داند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها