صفحه نخست - یادداشت ها
  • حسین ثنایی‌نژاد* از حدود دهه هشتاد میلادی دانشمندان هواشناسی و علوم محیطی به این نتیجه رسیدند که انتشار گازهاي گلخانه‌اي مانند دی اکسید کربن ناشي از سوخت هایی فسیلی مانند نفت و زغال سنگ آب و هواي جهان را می تواند تغییر دهد. بر این اساس تصمیم گرفته شد تا با انجام اقدامات بین المللی جلو رشد فزاینده انتشار این گارها در جو گرفته شود. به همین دلیل مجمع عمومی سازمان ملل «مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی» را در سال 1988 به تصویب رساند. در سال ۱۹۹۰ مجمع عمومي سازمان ملل كميته مذاكرات بين الدول را جهت تدوين كنوانسيون تغيير آب و هوا تشكيل داد. اين كنوانسيون در ژوئن ۱۹۹۲ در اجلاس زمين ريودوژانيرو (برزيل) توسط سران كشورها و مقامات ارشد ۱۵۴ كشور به امضاء رسید که باید از سال ۱۹۹۴ اجرا می شد.

  • *روح‌اله اسلامی اغلب انسانها در شرایطی زندگی می‌کنند که بسته به نوع اعتقادات، جهان زیست، پایگاه اجتماعی و طبقاتی و میزان منفعتی که به دست می‏آورند دست به انتخاب می‏زنند.

  • سیدجواد حسینی* خرد جمعی بشر و تاریخ تجارب گذشته به این نتیجه رسیده است که توسعة سیاسی پیش‌ زمینة سایر توسعه‌هاست

  • *مهدی نجف‌زاده مشارکت موثر سیاسی یکی از مهمترین مولفه‌های دموکراسی است.

  • ژیلا حصاری* امروزه چالشها و مشکلات زنان مسلمان کشورهای مختلف از جمله ایران همه از یک جنس است و باید برای حل این مشکلات تصمیمهای مشترک اتخاذ شود. نخستین حرکت اجتماعی سیاسی که در سیره نبوی و به دعوت قرآن ایجاد شد شرکت همسر پیامبر در حرکتهای نمادین آن بانوی شجاع در مسیر دعوت الهی رسول خدا(ص) بود.

  • علی مجتهدی* یارانه چیست؟ یارانه نوعی کمک یا حمایت مالی است که معمولاً در راستای سیاستهای اقتصادی و اجتماعی دولت، به بخشهای اقتصادی، صنایع یا افراد پرداخت می‌شود؛ یارانه می‏تواند به صورت مستقیم و نقدی یا اینکه به صورت غیرمستقیم باشد مانند معافیت مالیاتی.

  • محمود دانشور کاخکی* تولید و اشتغال به عنوان دو عامل مهم محرك رشد اقتصادي محسوب می‌شوند و همواره از آنها به منزلة پایـه و اسـاس توسعه در جوامع مختلف یاد مـی‌شود؛ دستیابی به سطح تولید و اشتغال مطلوب و پایدار هر چند مستلزم برخورداری از منابع طبیعی، انسانی، سرمایه‏ای و نیز ساز و کارهای نهادی و قانونی لازم است اما در بسیاری از جوامع علیرغم مهیا بودن برخورداری فیزیکی از منابع، رکود در تولید و موضوع عدم اشتغال و بیکاری از موانع اصلی در مسیر رشد و توسعة آنهاست.

  • مهدی بهنامه* عمده فعالیتهای دولت آقای روحانی در این سالها بر مسئلة برجام متمرکز بوده که برای تأمین امنیت، کاهش ریسک سرمایه‎گذاری و همچنین دسترسی به بازارهای بین‎المللی، جهت ایجاد رشد و اشتغال پایدار لازم و ضروری بود.

  • مزدا نوبری* لرزه‎ای که در شانزدهمین روز از اول سال 96 بر تن شهر مشهد نشست، وهم و هیبت خود را بر جان مردمان نهاد و دوباره فرصتی شد تا از این رخداد طبیعی زمین سخن بگوییم.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها