صفحه نخست - یادداشت ها
  • محمد حسین روشنک* همایش با شکوهی به همت کانون کارآفرینان و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به پاس کارآفرینانی که در شرایط اقتصادی نامناسب به ارث مانده از پولدارترین دولت تاریخ نظام جمهوری اسلامی توانسته‌اند چراغ کار و کار آفرینی را روشن نگه دارند، در مجموعه بزرگ صبا برگزار بود.

  • رضا حمیدی* بخش خصوصی می تواند بیشترین نقش را در برنامه ششم توسعه داشته باشد اگر به صورت واقعی نه به صورت شعاری به اهمیت این بخش توجه شود.

  • شهریار آل شیخ برای بسیاری از مردم، واژه نمایشگاه تداعی‌کننده حضور در مجموعه‌ای شلوغ از غرفه‌های درهم و ازدحام جمعیت است که قصد دارند کالاهایی را ارزان‌تر از قیمت عادی بازار بخرند.

  • پابلو واجیونه/ترجمه: ابوالفضل حاجی زادگان

  • کامران ندری* اقتصاد ایران دچار معمای نقدینگی شده است، به این معنا که در سطح کلان با رشد بالای نقدینگی مواجه است. رشد نقدینگی و اعتبارات بانکی در اقتصاد ما در مقایسه با دیگر کشورها بسیار زیاد بوده و خلق اعتبار به شکل پول بیرونی و یا پول درونی در اقتصاد ما بسیار بالا است؛ اما در سطح خرد، بهره بنگاه‌های تولیدی از این رشد بالای اعتبارات ناچیز است به طوری که اغلب بنگاه‌ها از کمبود اعتبارات و عدم‌دسترسی به منابع بانکی گلایه دارند.

  • امیر شهلا 1- طي چند روز گذشته، اخباری مبنی بر احتمال فروش نمایشگاه بین‌المللی مشهد توسط شهرداری، نقل محافل خبري شد كه در آن، شهردار محترم در پاسخ به خبرنگاري گفته بود: «تاکنون نمایشگاه به شخص خاصی واگذار نشده؛ اما شهرداری برای تامین نقدینگی، پرداخت دیون و توسعه سرمایه‌های خود، هر اقدامی که لازم باشد، انجام می‌دهد و حتی در صورت لزوم، ساختمان مرکزی شهرداری را نیز می‌فروشد.»

  • پس از اتمام موفقیت‌آمیز و چشم‌گیر نخستین همایش «توسعه پایدار با رویکرد محیط کسب و کار» بررسی نقاط قوت و ضعف آن در دستور کار کمیته اجرایی و علمی همایش قرار گرفت و نتایج نظرسنجی از حاضران همایش، پس از تجزیه و تحلیل آماری آن، در یک جلسه با حضور مسئولان مختلف بخصوص فعالان اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاداتی برای ارتقا سطح علمی و کاربردی همایش‌های بعدی مطرح گردید؛ لذا با توجه به هدف اصلی همایش که دستیابی به نتایج ملموس و عمدتا کاربردی با قابلیت اجرایی بالا بود، تصمیم گرفته شد در ساختار همایش تغییراتی صورت گیرد؛ لذا سازمان‌دهی همایش به سمت استفاده از تجارب ارزشمند اندیشمندان، صاحب‌نظران، پژوهشگران و فعالان این حوزه، در قالب موضوعات سفارشی متناسب با محور اصلی همایش، به شکل ارائه سخنرانی و تشکیل نشست‌های تخصصی هدایت گردید.

  • دکتر علی چشمی* تجربه نشان داده است که بسیاری از موضوعات اقتصادی مانند «بهبود محیط کسب و کار» در جامعه ما در دوره‌های خاصی اهمیت پیدا می‌کند و به صورت فرمایشی با آن برخورد می‌شود و سپس بدون این که به نتیجه ملموسی برای مردم منجر شود با گذشت زمان فروکش می‌کند.

  • دکتر علی چشمی* در سال‌های اخیر که تحریم‌های بین‌المللی درآمدهای ارزی دولت را از محل صادرات نفت خام محدود کرده و کشور با رکود شدید و کمبود تقاضا برای کالاها و نیروی کار مواجه شده است، مسئولان به تکاپو افتاده‌اند تا از طریق صادرات غیرنفتی هم نیازهای ارزی کشور را تامین کنند و هم کسب و کارها و اشتغال را با صادرات رونق دهند.

  • یکی از گره‌های در هم تنیده دشوار در فرآیند توسعه کشور عدم‌مدیریت و یا مدیریت ناکارآمد منابع طبیعی است. زمین، هوا، آب و انرژی!

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها