صفحه نخست - یادداشت ها
  • حسین محمدی* با رفع تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران توسط قدرت‌های جهانی، شرایط از لحاظ سیاسی و اقتصادی برای حرکت به سمت یک اقتصاد پویا فراهم شده و می‌توان امیدوار بود که از ظرفیت‌های مختلف اقتصادی و سیاسی کشور به نحو بهتری بتوان ‌استفاده کرد.

  • برند یا نام تجاری یکی از ویژگی‌های مهم محصولات و خدمات است که در بازارهای مختلف می‌تواند نسبت به جلب یا طرد مشتریان نقش مهمی داشته باشد. برند با ایجاد یک رابطه دوطرفه اطمینان‌ساز بین تولیدکننده و مصرف‌کننده قادر است به راحتی در بازارهای مختلف و روی مشتریان متفاوت تاثیرگذار باشد و مشتری را تشویق کند نسبت به سایر کالاهای موجود، به خرید یک کالای خاص اقدام نماید. شرکت‌هایی که با هدف فعالیت بلندمدت وارد بازار می‌شوند و تلاش می‌کنند با ایجاد یک رابطه دوطرفه سودآور بین شرکت و مشتریان، نیازهای آن‌ها را پوشش داده و به سود دست یابند، درصدد ایجاد، حفظ و توسعه برندهای معتبر داخلی و بین‌المللی هستند.

  • آیا تاکنون در ذهن خود مرور کرده­اید که وقتی از مقابل یک فروشگاه لوازم خانگی، رستوران، جواهرفروشی، ساعت فروشی، فروشگاه کیف و کفش عبور می­کنید چه حسی دارید؟ به‌ویژه اگر از آن‌ها قبلاً خرید کرده­ باشید و یا دوستان شما از خاطره و یا محصولات آن فروشگاه برای شما تعریف کرده باشند چه احساسی در ذهن شما مرور می­شود؟ تجربه یک محصول خوب یا بد را در ذهن چگونه مرور می‌کنید؟ در مورد شخصیت فردی که در خودروی لوکس کنار شما در پشت چراغ قرمز ایستاده است چه قضاوتی می­کنید؟

  • دکتر علی چشمی* گسترش مجتمع‌های تجاری شهر مشهد یکی از عوارض مستقیم توریستی بودن این شهر است. ورود میلیون‌ها زائر سبب شده تا توانمندی اقتصادی قابل‌توجهی برای خدمت‌رسانی تجاری به زوار و ساکنان شهر فراهم شود.

  • سید حسین ثنائی نژاد* سال‌ها قبل در اطراف سد طرق گرد آمده بودیم تا در همان فضای باز یک میزگرد تلویزیونی با حضور اینجانب و تنی چند از صاحب‌نظران عرصه آب استان تهیه شود. در کنار همان میزگرد و شانه به شانه من، مدیرعامل وقت شرکت آب منطقه‌ای خراسان نشسته بود. از او پرسیدم این سد و چند سد معدود دیگر اطراف مشهد چند درصد آب شرب مشهد را تامین می‌کنند؟ پاسخ دادند حدود 10 درصد! بدین معنا که 90 درصد دیگر آب شرب مشهد از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود. (این نسبت اکنون با انتقال آب سد دوستی تغییر کرده است)

  • رحمت‎الله پورموسی* یکی از بزرگترین مشکلات و معضلات جامعه، بیکاری است که متأسفانه پیامدهای بسیار ناگوار و نامطلوبی را به دنبال دارد. افزایش نرخ بیکاری نگران‌کننده بوده و امنیت و آرامش هر جامعه‎ای را تحت‌الشعاع خود قرار می‎دهد بنابراین پرداختن به مقوله اشتغال می‎تواند تأثیرات بسیار ارزنده و بسزایی در جامعه گذاشته و امنیت روحی و روانی را تضمین کند.

  • یکی از اصلی‌ترین موضوعات روز دنیا در سال‌های اخیر، بحران آب بوده است. متاسفانه کشور ما نیز روی کمربند خشکسالی 30 تا 50 ساله قرار گرفته و در سال‌های اخیر دچار بحران کم‌آبی شده‌ایم. پیش‌بینی می‌شود این بحران افزایش یابد و در سال‌های آتی وضعیت بدتری هم خواهیم داشت. اقلیم ایران نشان می‌دهد حدود 85درصد از مساحت کشور در ناحیه خشک قرار دارد و باید در مورد بحران آب کشور چاره‌ای اساسی اندیشید.

  • بی‌شک اشتغال کشور در گرو حمایت از تولید ملی است و جهاد عظیم اقتصادی با محوریت تقویت تولید ملی تداوم می‌یابد.

  • امیرشهلا* اين روزها جاده‌ها و کوچه‌ها و خیابان‌هاي شهر مملو از خودروهای چینی است. ویژگی بارز چینی‌ها، تنوع محصول و ارزانی قیمت تمام شده‌شان است. چینی‌ها برای سیرکردن شکم یک میلیارد و 500 میلیون نفر جمعیتشان، ناگزیراند هرآن چه در آسمان و زمین و زیرزمین است را خام یا پخته مصرف کنند.

  • هادی رفیعی* صنایع دستی را می‌توان مجموعه‌ای از هنر و صنعت دانست که در آن تلفیق مواد اولیه عمدتاً بومی به همراه ذوق هنری صنعت‌گر و به کمک دست و ابزار دستی، تولید کالایی می‌شود که نه تنها از جنبه اقتصادی و فرهنگی حائز اهمیت است بلکه نمادی از فرهنگ و تاریخ یک منطقه می‌باشد. نیاز به سرمایه پایین برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای صنایع دستی به همراه قابلیت اشتغال زایی آن بخصوص در مناطق روستایی و عدم‌نیاز به تخصص و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای بالا از جمله ویژگی‌های بارز صنایع دستی است که امکان توسعه آن را در مناطق مختلف فراهم می‌کند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها