صفحه نخست - یادداشت ها
 • حمیدرضا موحدی زاده چشم‌انداز سال جدید را می‌توان با تکیه بر روندهای سال 1393، در سه موقعیت زمانی و مکانی زیر به تصویر کشید.

 • فردا فراگيرترين نمايش مشاركت بخش‌خصوصي در تعيين سرنوشت خود رقم خواهد خورد. اين دوره از انتخابات هيات‌هاي نمايندگان اتاق‌هاي بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي، به سبب تغيير دولت و ايجاد تحول در رويكرد و نگاه قوه مجريه به نقش‌آفريني بخش‌خصوصي در اداره اقتصاد ملي، از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار شده است

 • اتاق بازرگانی نهادی خصوصی است که نمایندگی صنعت‌گران، بازرگانان و کسانی‌که را در بخش‌های کشاورزی و معادن فعال بوده و یا قرار است، فعال باشند، برعهده دارد. البته تا جایی‌که می‌دانیم بیشتر افرادی که دست اندرکار واردات و صادرات هستند، بدنه اصلی اتاق‌های بازرگانی را تشکیل می‌دهند که آن هم به دلیل سابقه قدیمی است که این نهاد دارد. در سال‌های اخیر با وجود تغییر نام اتاق بازرگانی به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، می‌توان گفت همچنان افرادی که در بخش بازرگانی حضور جدی‌تری دارند، در این تشکل دارای نفوذ بیشتری هستند.

 • اتاق‌های بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی دارای سابقه‌ای 400ساله هستند که با تکیه بر خرد جمعی اعضا و فعالان اقتصادی، محلی برای برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های بزرگ اقتصادی کشورها محسوب می شوند. هر چند سابقه اتاق بازرگانی در ایران به 130 سال پیش برمی‌گردد و قانون‌گذار نقش بسیار مهمی را برای اتاق‌های بازرگانی درحوزه‌های مختلف بازرگانی، کشاورزی، صنعت و معدن منظور نموده است، ولی در یک‌صد سال اخیر بخش‌خصوصی در کشور ما مغفول مانده و نقش آن‌ها بسیار کم‌رنگ شده است وبه تبع آن اتاق‌های بازرگانی در ایران با جایگاه واقعی خود فاصله زیادی دارند.

 • جواد باقری شیروانی * بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که شرایط امروز بازارهای نفت، تیر خلاص بر کشورهایی است که همه ارزش‌ آن‌ها مبتنی بر اقتصاد تک‌محصولی است.

 • عصیان نویسنده

  ۴ اسفند ۱۳۹۳

  ضحی زردکانلو می‌خواهم هرچند کوتاه و کم، بی‌آنکه متوصل شوم به نام بردن از شاهکارهای او، به بهانه زادروزش از مردی بنویسم که عنوان «نویسنده» تمام‌قد برازنده اوست. نویسنده‌ای که نه تمام کسانی‌که رسالت قلم را می‌شناسند که هر ایرانی می بایست از او بیش از یک «نام» بداند.

 • مهدی نایه‌در* امروزه ما در جهانی زندگی می کنیم که به تعبیر اولریک بک در کتاب خود با عنوان «جامعه مخاطره‌آمیز: به سوی یک نوگرایی نوین» می توان آن را جامعه مخاطره‌آمیز نامید. به زعم او و برخی دیگر از اندیشمندان اجتماعی معاصر اگر قضیه اساسی در دوران صنعتی اولیه ثروت و توجه به این امر بود که ثروت را چگونه می‌توان به طور برابر توزیع کرد، قضیه اساسی در دوران کنونی مخاطره و تأکید بر این امر است که چگونه می توان از آن جلوگیری کرد، کاهش اش داد یا آن را از میان برداشت.

 • احمد اثنی عشری* بر فعالان اقتصادی کشور پوشیده نیست که امروزه اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش‌خصوصی و بزرگترین تشکل اقتصادی کشور از جایگاه رفیع و مهمی برخوردار است و این به‌دلیل تلاش‌های خالصانه و خستگی‌ناپذیر مدیران این تشکل در سال‌های دشوار و سخت جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه استکبار غرب و شرق بوده است.

 • گره پدیده!

  ۴ اسفند ۱۳۹۳

  امیر شهلا ٢٧مهرماه١٣٩٠، روزنامه خراسان در نيم‌تاي پاييني صفحه اولش، آگهي بزرگ قرمزرنگي چاپ كرد و درشت نوشت: «٨٨٦روز مانده به افتتاح پديده». پس از آن، اين آگهيِ شمارش معكوس، هر روز در سه روزنامه كثيرالانتشار شهر، چاپ مي‌شد تا به مردمان بخت‌برگشته‌اي كه چِندرغاز پس انداز مُتكايي داشتند و از ترس بي‌ثباتي اقتصادِ بهم پاشيده داخلي، آن را در پستوي خانه زَفت‌اش* داده بودند، هيجان كاذب وارد آورد و ترغيب‌شان كند تا آن پس‌اندازِ بي‌زبان را در اين پروژه عظيم و ايران‌گير سرمايه‌گذاري كنند.

 • اتاق مطلوب

  ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

  حسین متین‌راد* اگر اتاق ایران را عمود تشکل‌های کشور بدانیم و در تقویت آن تلاش مستمر و واقعی را مبنا قرار دهیم، باید پس از بررسی قانون و ساختار، نسبت به تعیین اهداف، رویه‌ها و روش‌ها نیز بازنگری کنیم. اتاق مطلوب ابتدا باید مطالبات قانونی خود را تبیین و بر اساس آن اختیارات « محتوایی تحول‌محور» و بهبود فضای کسب‌وکار را پیگیری کند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها