صفحه نخست - یادداشت ها
 • *ضحی زردکانلو «تمامی کوه‌ها را درد زایمان فرا می‌گیرد و آنچه به‌دنیا می‌آید بچه موشی بیش نیست»

 • جغرافیای مالیات

  ۲۵ بهمن ۱۳۹۵

  افشین محمودیان‎مقدم* امروزه با تکیه بر تجربیات تاریخی جوامع بشری، مالیات به‌عنوان یک درآمد پاک و پایدار با هدف ایجاد شفافیت و انضباط مالی، جلوگیری از بروز بهشت مالیاتی ناخواسته، تأمین هزینه‎های کشور به‌ویژه در بخش‎های عمومی فاقد منافع و توجیه برای بخش خصوصی و همچنین سیاستگذاری اقتصادی از طریق هدایت و جهت‌دهی به فعالیتهای اقتصادی و سرمایه‌گذاریها، به‌عنوان یک موضوع ملی و یک ضرورت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی پذیرفته شده و مورد تأکید و توجه مردم و دولتها قرار دارد.

 • مجتبی بهاروند* صنعت ترانزیت و لجستیک به عنوان ارزآورترین فعالیت اقتصادی در قرن 21 از نظر نهادهای معتبر جهانی(اقتصادی) اعلام شد؛ حتی فراتر از صنعت پولساز توریسم صنعتی است که با کمترین هزینه بالاترین درامد ارزی نزدیک به 100 درصد برای هر کشوری دارد.

 • برند «حلال»

  ۲۵ بهمن ۱۳۹۵

  مرضیه رضوی‌زاده* امروزه نقش برندها در موفقیت یک محصول در بازارهای تجاری بسیار پررنگتر و با اهمیت‎تر از گذشته شده است؛ یک برند معتبر با ایجاد اعتماد در مصرف‎کننده باعث کاهش هزینه‎های مبادلات تجاری و در نتیجه افزایش سرعت چرخش کالا و خدمات در بازار شده و در نهایت سبب کاهش هزینه‌های بازاریابی برای تولیدکننده می‎شود.

 • امیر شهلا* حرف‎های آقای مرتضوی، شهردار محترم مشهد، در کنفرانس مطبوعاتی دو روز پیش‏شان (16 بهمن 1395)، راجع به مصائب و مشکلات صنایع مستقر در محور غرب مشهد، که با 2800 واحد صنعتی و اشتغال مولّدِ قریب 50 هزار نفر، به عنوان اصلی‎ترین قطب اقتصادی استان، مشغول خدمت و فعالیت هستند، موجی از ناامیدی، سرخوردگی و یأس توأم با نگرانی را در اصحاب صنعت استان پدید آورد.

 • محمدحسین روشنک * چند روزی است که قلم می‌خواهد از ایده‌ای که سال‌ها قبل تحت عنوان «تولید بدون کارخانه» در جامعه اقتصادی مطرح کردم و سرنوشت آن بنویسد اما سرخوردگی و دلشکستگی از کم توجهی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و بعضی از معاونان و مشاوران ایشان که نشانه عدم درک آن‌ها از نقشی که این طرح می‌تواند در حوزه تولید تجارت داشته باشد باعث شده بود یارای همراهی با قلم را از من بگیرد.

 • امیرمهدی مرادی* مدت زمان بازگشت سرمایه در سرمایه‎گذاری‌ها معمولا بین سه تا هشت سال محاسبه و پیش‌بینی می‌شود؛ در تمام دنیا زمان فعالیت یک کارخانه در شبانه‎روز حداقل دو شیفت در نظر گرفته می‎شود اما کارخانجات در کشور ما حداکثر پنج تا 6 ساعت فعالیت می‎کنند که البته بخشی از این زمان نیز غیرمفید است.

 • مزد اعتماد

  ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

  *عبدالله برجسته در میان هیاهوی تبریک و تمجید برای افتخارات تئاتر خراسان‌رضوی در سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که بسیار هم خوب و محترم است، شاید نوعی نگاه تحلیلی به این اتفاق خالی از لطف نباشد.

 • حوزه سیاست داخلی و کشوری از آنجا که آزادی و امنیت ایران به هم پیوند خورده است و طبق اصل نهم قانون اساسی هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، آزادیهای مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات سلب کند. حفظ آنها وظیفه دولت وآحاد ملت است و سلب آن موجب بروز خودکامگی و ظهور سکولاریزم در آینده می شود!

 • 38 سال از پیروزی مردم ایران در 22 بهمن 1357 می‌گذرد. پایان یافتن دستگاه سلطنت و استقرار جمهوری اسلامی، مسیر تاریخ پرفراز و نشیب این سرزمین را تغییر داد. ورود به دوران جمهوریت، بزرگترین دستاورد و تجربه ملت ایران قلمداد می‌شود. نقش محوری امام خمینی(ره) و اتحاد کم‌نظیر ملی، کانون این حادثه بزرگ پایان قرن بیستم را تشکیل می‌دهد. این گذار تاریخی و انتقال از دوران پادشاهی به جمهوری، در نتیجه با هم بودن مردم ایران و مهیا شدن شرایط بین‌المللی رخ نمایاند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها