صفحه نخست - یادداشت ها
  • یک سال گذشت و نمایشگاه اگروفود تکرار شد و مسائل و مشکلات ما همچنان مشابه سال پیش است. یکی از مشکلات ما در سال گذشته مساله تعهد ارزی بود که در جلسه‌ای که در این خصوص برگزار شد، به مسئولان توضیحات زیادی دادیم که تنها خواسته ما صادرات است اما روش انتقال ارز با شرایط موجود قابل انجام نیست و تعهد ارزی مسائل و مشکلات زیادی به وجود می‌آورد اما پاسخ‌ها بی‌نتیجه بود.

  • باران که می بارد، دره های عمیق و بزرگ کوهستان ها مانند یک قیف عظیم قطرات باران را بر روی سطح شیب دار خود هدایت کرده و آنها را در جریان های بزرگ آبی به نام رودخانه ها و رودها به هم می پیوندند. بر همین اساس "حوضه آبریز" تعریف می شود که عبارتست از تمام منطقه ای که آب جاری شده بر سطح آن به یک خروجی ختم می شود.

  • تکنیکهای مختلفی برای کاهش انتشار گرد و غبار وجود دارد هر چند انجام چنین اقداماتی در مناطقی که سطح وسیعی منبع انتشار هستند بسیار مشکل است ولی خطرات ناشی از این مناطق بهتر از زمانی که گرد و غبار حمل می شود، مدیریت می شوند. بنابراین در چنین مناطقی باید اقداماتی صورت گیرد تا فرسایش بادی رخ ندهد. باید بین تکنیک هایی طراحی شده برای به حداقل رساندن ریسک واقعی (کوتاه مدت، از قبیل شیوه‌های کشت مانند حداقل شخم)، و آنهایی که ریسک بالقوه را به حداقل می‌رسانند تمییز داده شود.

  • براساس ماده ٦٤ قانون مالیات‌هاي مستقیم، تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده «کمیسیون تقویم املاک» است. ارزش معاملاتی تعیین شده اين كميسيون یک ماه پس از تاریخ تصویب نهایی کمیسیون تقویم املاک، لازم‌الاجرا و تا برگزاري جلسات سال بعد و تعیین ارزش معاملاتی جدید معتبر است اما بر اساس تبصره ۲ همان قانون، در مواردی که کمیسیون تقویم املاك پس از دو مرتبه دعوت تشکیل نشود یا پس از تشکیل دو جلسه تصمیم مقتضی در مورد تعیین ارزش معاملاتی حاصل نشود، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است آخرین ارزش روز املاک تعیین شده توسط کمیسیون تقویم را با شاخص بهای کالاها و خدمات اعلامی توسط مراجع قانونی ذی‌صلاح تعدیل و ارزش معاملاتی را تعیین کند.

  • جدا از اینکه گرد و غبار نقش جدایی ناپذیری در سیستم کره زمین بازی می کنند، آنها طیف وسیعی از خطرات را برای پایداری زیست محیطی و اقتصادی جامعه بشری به ارمغان می آورند؛ خطرات گرد و غبار به عنوان بخشی از آلاینده های اولیه بستگی به غلظت، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آنها دارد ولی هنگامی که از روی مناطق صنعتی و شهری عبور می کنند با ایجاد فعل و انفعالات جدید، ترکیبات جدیدی (آلاینده های ثانویه) بوجود می آورند که برای سلامتی بسیار مضر است. بر اساس گزارش WHO در سال 2016 میزان خطر ذرات معلق بر سلامتی ساکنان مناطق روستایی در خاورمیانه بیشتر از مناطق شهری است.

  • امروز یکی از ویژگی‌های بازار کسب و کار شکل‌گیری رقابت جدیدی است که بین تولیدکنندگان محصول و ارائه‌کنندگان خدمات برای تصاحب سهم بیشتر بازار و همینطور تثبیت بازار فروش وجود دارد. در چنین سیستم پررقابتی، آن دسته از تولیدکنندگان و ارئه‌دهندگان خدمات دست بالا را خواهند داشت که از محصول خود و خدمات خویش شناسنامه و خاطره خوشی در ذهن مصرف‌کننده بجا گذارند؛ این خاطره خوش همان «برند» است.

  • باران می‌آید، تند می‌شود و تندتر. آن بالا‌ در کوهستان قطره‌های درشت باران در شیب های تند به هم می پیوندند و روانآب هایی را پدید می آورند. این روانآب ها کمی پایین تر به هم می پیوندند و جریان های بزرگتر و بزرگتری را ایجاد می کنند و سپس سیل پدید می آید و به سمت پایین دست حرکت می کند و اگر مدیریت سیلاب و سامانه هشدار سیل نباشد فاجعه می آفریند!

  • تقریبا هیچکس در ضرورت امداد رسانی به آسیب دیدگان از بلایای طبیعی تردید ندارد. حتی موضوع فراتر از این است. به هنگام گرفتار شدن گروهی از انسان ها، حس همدردی عمیقی در آنها که آسیب ندیده اند ایجاد می شود. این حس چنان عمیق است که نه مرز می شناسد و نه مذهب و قومیت! هر قدر هم گستره آسیب وسیع تر باشد این حس همدردی عمیق تر است و همه گیرتر.

  • نگاه بخش اعظم جامعه به معادن، این بخش زاینده اشتغال، تولید و امنیت اجتماعی، نگاهی مخرب بوده و به معدنکاری به عنوان عضوی مضر اقتصاد که هدفی جز تخریب محیط زیست ندارد، می نگرند و هر از گاهی در مطبوعات فقط در روز کارگر با استفاده از عکسهای کارگران معدن زغال سنگ مطالبی عامه پسند نوشته و تا سال دگر کارگران معادن فراموش می شوند.

  • پسماند حجیم ترین مصنوع دست بشر است، روزانه بیش از 3.5 میلیون تن زباله در سراسر جهان تولید می شود که در کشورهای توسعه یافته ۸۰ درصد از پسماند بازیافت و به چرخه مصرف باز می گردد، باقیمانده به صورت بهداشتی دفع یا سوزانده می شود.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها