صفحه نخست - یادداشت ها
  • بخش کشاورزی در ایران با توجه به وجود اراضی مستعد، تنوع آب و هوایی و وفور نیروی انسانی جوان ومتخصص یکی از مهم ترین محورهای اقتصاد کشور بوده و می تواند در دستیابی به هدف افزایش حجم صادرات غیرنفتی نقش بسزایی ایفا کند.

  • منطقه سنگان خواف در کشور به دلیل اهمیت تولیدات مربوط به سنگ آهن و فرآوری آن به محصولاتی همچون کنستانتره و گندله معمولا به عنوان عسلویه دوم در ایران معرفی می شود.

  • راه توسعه اقتصاد ایران، توجه به بخش‌های مولد است و تولیدگرایی، باید به صورت عام مورد حمایت قرار گیرد. اما شاهدیم که متاسفانه علی‌رغم تمام تلاش‌های انجام شده، رتبه سهولت کسب و کار ایران در شاخص‌های بانک جهانی در حال تنزل است و این امر حکایت از آن دارد که علی‌رغم وجود یک قانون مترقی در این خصوص در کشورمان، متولیان امر در اجرای قانون کوتاهی کرده و ناموفق بوده‌اند.

  • فعالیتهای متعدد و متنوعی در جوامع انجام می‌شود اما برخی جوامع در رفاه و توسعه یافته هستند و برخی در سختی و غیرتوسعه یافته. نگاهی به ماهیت این فعالیتها در هر دو گروه از کشورها می‌تواند تفاوت در سطح رفاه آنها را نشان دهد. انسانها در کشورهای توسعه یافته بیشتر درگیر فعالیتهای مولد هستند به ویژه فعالیتهای مولدی که ارزش بالایی برای جامعه دارد از جمله تولیدات با فناروی بالا و اساسی در حلقه‌های تولید جامعه مانند ساخت ماشین آلات، داروهای پیشرفته و صنایع الکترونیک. فعالیتهای غیرمولد، یعنی فعالیتهایی که ارزشی برای جامعه ایجاد نمی‌کند اما برای انجام و تسهیل مبادلات اقتصادی لازم است، سهم کمتری در این جوامع پایین دارند. فعالیتهای ضدتولید، یعنی فعالیتهایی که ارزش تولیدات ناشی از فعالیتهای مولد را از بین می‌برند، نیز در جوامع توسعه یافته نادر هستند.

  • زعفران (Saffron) یکی از محصولاتی است که خاستگاه اصلی آن کشور ایران است، مهم ترین مناطق تولید زعفران در ایران استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی هستند، آمارها نشان می دهد سطح زیر کشت زعفران در کشور در سال 1396، 107 هزار هکتار بوده است که از این میزان 84 هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران در خراسان رضوی بوده، همچنین در سال گذشته میزان تولید زعفران در کل کشور 370 تن و میزان تولید آن در خراسان رضوی 289 تن بوده است.

  • نقش محیط در رونق و یا رکود کسب و کارها غیر قابل انکار است. محیط مناسب می تواند مشوق کسب و کارها و محیط نامناسب می تواند نابود کننده بسیاری از کسب و کارها در داخل کشور باشد. محیط کسب و کار مجموعه عواملی است که در داخل یک کشور می تواند روی انگیزه های شروع، تداوم و رشد کسب و کارها موثر باشد. این انگیزه ها می تواند انگیزه های مالی یا غیرمالی باشد که در هر صورت منافع جانبی آن برای جامعه موجب می شود دولت ها تلاش کنند، حمایت از کسب و کارها را در برنامه های خود قرار دهند.

  • در دو سال اخیر رتبه فضای کسب و کار کشور ما در بانک جهانی کاهش داشته به طوریکه در سال 2017 از رتبه 120 به 124 سقوط کرده‌‌ و در سال 2018 نیز به رتبه 128 رسیده‌ است؛ البته شاخص خود کشور به طور کلی کاهش پیدا نکرده بلکه مقدار بسیار کمی نیز افزایش داشته اما سرعت رشد سایر کشورها نسبت به ایران بیشتر بوده که در نتیجه منجر به نزول رتبه ایران شده است.

  • بر اساس تبصره ماده یک قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در سال ۱۳۹۰، بخش کشاورزی به نام اتاق بازرگانی، صنایع و معادن افزوده شد. طبق همین تبصره اتاق ایران موظف شد که وظایف ناشی از قانون تاسیس اتاق و بند «د» ماده ۹۱ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در حیطه کشاورزی، آب، منابع طبیعی و صنایع غذایی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد. در پی این اقدام و پس از تشکیل مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، دفتر کشاورزی اتاق مشهد نیز تاسیس شد تا موضوعات بخش کشاورزی و صنایع وابسته مورد پیگیری قرار گیرد.

  • پیش از هر چیز لازم می‌دانم از حضور اعضای محترم شورای اسلامی شهر مشهد در چهاردهمین نشست «فضیلت شنیدن» که به درخواست بنیاد چهارطبقه برگزار شده بود، سپاسگزاری کنم. بدون‌شک این جلسه و جلسات مشابه، آغازگر راه «تغییر» در مدیریت شهری مشهد خواهد بود.

  • در خراسان رضوی ظرفیت های بی نظیری در حوزه اقتصادی وجود دارد که نه تنها می توان با بهره گیری درست از این ظرفیت ها نه تنها کسب و کار را رونق داد، بلکه می توان فشارهای اقتصادی موجود در این استان را نیز کاهش داد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها