صفحه نخست - یادداشت ها
 • ١- تقريبا سالي نيست كه آغاز شود و رهبر انقلاب در همان هنگامه تحويل و تحول سال، از اقتصادِ تاب آور، توليد ملي، اشتغال داخلي و ضرورت حمايت از كار و سرمايه ايراني نگفته باشند.

 • شهرسازی بدون هویت، چندتقلیدی، به‌دور از تفکر سیستمی و نزدیک به کانون های رانت و قدرت، کلان شهر مشهد را به محیطی پرتنش، آلوده و غیرقابل تحمل تبدیل کرده و ساخت‌وسازهای سودجویانه هر روز مصمم تر از گذشته به دنبال تخریب بیشتر محیط شهری است.

 • روز «پدر» نه روز مرد!

  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

  نام‌گذاری و تخصیص روزهایی از سال برای مناسبت‌های خاص و بزرگداشت، رسمی دیرپاست، آنقدر که قدمت آن تقریبا با تمدن بشری همپا و همسابقه است.

 • اول دفتر« خراسان ما»

  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

  چندی پیش دوستی از یاران هدایتگر ضمیمه هفتگی روزنامه «دنیای اقتصاد» در خراسان رضوی در گفت‌وگویی مکتوب پیشنهاد همراهی با این مجموعه را با نگاشتن ستونی هفتگی داد. با اندکی تامل این پیشنهاد را پذیرفتم.

 • جعفر خیرخواهان حال که امید می‌رود تحریم‌های وضع شده بر اقتصاد ایران لغو شود چه اثری بر صادرات کشور خواهد گذاشت و چگونه باید از فرصت پیش‌آمده استفاده کرد؟ به نظر می‌رسد مهمتر از هر چیزی به رفتار و سیاست‌هایی بستگی دارد که دولت در شرایط پساتحریم در پیش می‌گیرد. یعنی اگر دولت کنونی نیز شبیه دولت پیشین بخواهد با گشایش ارزی که پس از لغو تحریم‌ها بوجود می‌آید، اقدام به پایین نگهداشتن نرخ ارز و تشویق به واردات و مصرف‌گرایی کند قطعا صادرات آسیب خواهد دید. متاسفانه نشانه‌هایی از چنین ر ویکرد و تکرار پوپولیسم احمدی‌نژادی دیده می‌شود.

 • مهدی ذاکرالحسینی* در تقویم نظام جمهوری اسلامی ایران، روز نهم اردیبهشت به عنوان روز شوراها نام‌گذاری شده است. شورا یک اصل عقلی و مورد تاکید اسلام نیز هست. مشاوره در اسلام آنقدر اهمیت دارد که در قرآن کریم ضرورت مشورت بارها مورد تاکید قرار گرفته است. نام‌گذاری سوره ای به نام شورا میزان اهمیت این موضوع را در دین اسلام تبیین می نماید. در اصول قانون اساسی کشور علاوه بر انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، انتخاب اعضای شوراهای اسلامی نیز به عنوان ابزاری برای تجلی اراده عمومی در نظام پارلمانی بیان شده است.

 • دکتر محمد رحیم رهنما* در هزار سوم با چند پدیده عمده در حوزه اسکان بشر مواجه‌ایم، اول شهری شدن جمعیت جهان به طوری‌که از حدود سال‌های دهه 2010 بیش از 50 درصد جمعیت جهان ساکن شهرها شده‌اند، دومین مساله جهانی شدن شهرها در نتیجه انقلاب و تمدن اطلاعاتی و شبکه‌ای شدن شهرها و به تبع آن شکل‌گیری جامعه شبکه‌ای به قول امانوئل کاستلز که مرزهای سیاسی سنتی کشورها را در هم فروریخته و دیپلماسی شهری را جایگزین دیپلماسی سنتی کرده است.

 • زهد و تقوای آیت‌الله

  ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

  * سید حسین میردامادی آیت‌الله سید هاشم میردامادی نجف‌آبادی ابعاد شخصیتی مختلفی داشت و به سادگی نمی‌توان درباره شخصیت وی صحبت کرد؛ ایشان اضداد اخلاقی را در خود جمع کرده بود. در بعد سیاسی، مرد مبارزی بود که در مقابل نظام رضا شاه ایستاد و از فعالان سیاسی آن زمان بود و در مسجد گوهرشاد به دفاع از اسلام پرداخت و به زندان افتاد و تبعید شد که تا حدودی به این بعد از شخصیت ایشان پرداخته شده است.

 • * محمد سیدرضا قندیلی توافق ایران با 1+5 سبب خواهد شد مجاری شبه دولتی از نظام اقتصادی کشور به دلیل حجم مشارکت‌های پی‌درپی سرمایه‌گذاری‌های خارجی خارج شوند که این موضوع خود چالش برانگیز است و از طرفی با شفاف‌سازی بسیاری از قراردادها و مشارکت‌های دولتی با طرف‌های بین‌المللی، سرریز سرمایه‌گذاری‌های خارجی ابتدا در بورس و سپس در صنایعی که تکنولوژی تولید آن در حد نرمال جهانی است، اتفاق می‌افتد، این انتخاب براساس خریدهای انبوه سرمایه‌گذاران داخلی ایران از کشورهایی نظیر چین، کره، ژاپن و برخی کشورهای صنعتی اروپایی اتفاق افتاده است.

 • دنیای اقتصاد، مسعود زارع- امروزه صنعت گردشگری بعد از صنایع نفت و خودروسازی سومین صنعت بزرگ جهان به شمار می آید.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها