صفحه نخست - یادداشت ها
 • عصیان نویسنده

  ۴ اسفند ۱۳۹۳

  ضحی زردکانلو می‌خواهم هرچند کوتاه و کم، بی‌آنکه متوصل شوم به نام بردن از شاهکارهای او، به بهانه زادروزش از مردی بنویسم که عنوان «نویسنده» تمام‌قد برازنده اوست. نویسنده‌ای که نه تمام کسانی‌که رسالت قلم را می‌شناسند که هر ایرانی می بایست از او بیش از یک «نام» بداند.

 • مهدی نایه‌در* امروزه ما در جهانی زندگی می کنیم که به تعبیر اولریک بک در کتاب خود با عنوان «جامعه مخاطره‌آمیز: به سوی یک نوگرایی نوین» می توان آن را جامعه مخاطره‌آمیز نامید. به زعم او و برخی دیگر از اندیشمندان اجتماعی معاصر اگر قضیه اساسی در دوران صنعتی اولیه ثروت و توجه به این امر بود که ثروت را چگونه می‌توان به طور برابر توزیع کرد، قضیه اساسی در دوران کنونی مخاطره و تأکید بر این امر است که چگونه می توان از آن جلوگیری کرد، کاهش اش داد یا آن را از میان برداشت.

 • احمد اثنی عشری* بر فعالان اقتصادی کشور پوشیده نیست که امروزه اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش‌خصوصی و بزرگترین تشکل اقتصادی کشور از جایگاه رفیع و مهمی برخوردار است و این به‌دلیل تلاش‌های خالصانه و خستگی‌ناپذیر مدیران این تشکل در سال‌های دشوار و سخت جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه استکبار غرب و شرق بوده است.

 • گره پدیده!

  ۴ اسفند ۱۳۹۳

  امیر شهلا ٢٧مهرماه١٣٩٠، روزنامه خراسان در نيم‌تاي پاييني صفحه اولش، آگهي بزرگ قرمزرنگي چاپ كرد و درشت نوشت: «٨٨٦روز مانده به افتتاح پديده». پس از آن، اين آگهيِ شمارش معكوس، هر روز در سه روزنامه كثيرالانتشار شهر، چاپ مي‌شد تا به مردمان بخت‌برگشته‌اي كه چِندرغاز پس انداز مُتكايي داشتند و از ترس بي‌ثباتي اقتصادِ بهم پاشيده داخلي، آن را در پستوي خانه زَفت‌اش* داده بودند، هيجان كاذب وارد آورد و ترغيب‌شان كند تا آن پس‌اندازِ بي‌زبان را در اين پروژه عظيم و ايران‌گير سرمايه‌گذاري كنند.

 • اتاق مطلوب

  ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

  حسین متین‌راد* اگر اتاق ایران را عمود تشکل‌های کشور بدانیم و در تقویت آن تلاش مستمر و واقعی را مبنا قرار دهیم، باید پس از بررسی قانون و ساختار، نسبت به تعیین اهداف، رویه‌ها و روش‌ها نیز بازنگری کنیم. اتاق مطلوب ابتدا باید مطالبات قانونی خود را تبیین و بر اساس آن اختیارات « محتوایی تحول‌محور» و بهبود فضای کسب‌وکار را پیگیری کند.

 • احمد اثنی‌عشری* فعالان بخش اقتصادی دارای علایق و نیازهای مشترکی هستند و راهکار پیگیری علایق و منافع مشترک آنان وجود تشکل‌های داوطلب برای همسوکردن نیازها و علایق و پشتیبانی از فعالیت‌های مشروع و قانونی آن‌هاست تا بتوانند به عنوان واسطه بین دولت و بخش‌خصوصی عمل کنند.

 • علی دینی ترکمانی گردشگری زیارت و سلامت در شهر مشهد دارای جایگاه خوبی است و تعداد اتباع خارجی که برای زیارت امام رضا(ع) و یا برای درمان به این شهر می‌آیند، قابل‌توجه است.

 • سعید نصیری عنبران معمولا هر کشوری به لحاظ سمبلیک،کدهای شناسایی اقتصادی و جایگاه بین‌المللی صادرات محصولاتش دارای شرایطی است که از آن به عنوان مزیت اقتصادی یاد می‌کنند.

 • صابر افشار زاده آلبرتو موراویا یکی از نویسنگان برجسته انگلستان و برنده جایزه نوبل ادبیات و همچنین جایزه معتبر گنکور ، یکی از آثارش تنها 200 نسخه در انگلستان فروخت. بهومیل هرابال خالق اثر فاخر تنهایی پر هیاهو تا مدت‌ها در کشورش ناشناخته ماند و تنها اندکی پیش از مرگش مورد اقبال افکار عمومی قرار گرفت .

 • ناصر نبی زاده برگزاری جشنواره فجر حاکی از قدرت حوزه اطلاع‌رسانی و مطبوعات استان خراسان است. با وجود اینکه امسال سیاست بر این بود که جشنواره در استان‌ها برگزار نشود، اعلام همین خبر باعث شد مطبوعات استان به این مسأله بپردازند و آن را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنند که هم مدیریت استان عزم خود را جزم کرد تا با توجه به این مطالبه جشنواره در مشهد برگزار شود و هم این سیاست برگزار نشدن جشنواره در شهرستان‌ها که یا به‌خاطر مسائل مالی و یا هرچیز دیگری که ما نمی‌دانیم بود، تعدیل یافت و در نتیجه این امکان فراهم شد که جشنواره فیلم فجر در سه استان خراسان رضوی، البرز و کرماشاه برگزار شود.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها