صفحه نخست - یادداشت ها
 • پدربزرگ از موی بلند بدش می‌آمد. آن زمان تازه دبیرستان را تمام کرده بودم و موهایم را مدتی کوتاه نکرده بودم و پیش خودم فکر می‌کردم که می‌توانم از این راه مستقل شوم و خودی نشان دهم. آنقدر موهایم بلند شده بود که موقع شست‌وشو برنامه از این قرار بود: شست‌وشوی یک طرف و استراحت و تقویت با چای و خواب و بعد طرف دیگر.

 • با توجه به اهمیت اقامتگاه برای تمامی تفرج‌کنندگان و اهالی سفر، ویژگی‌های یک اقامتگاه متناسب با هدف و قصد از سفر برای یک گروه طبیعت‌گردی و یا گردشگران انفرادی از اهمیت بسزایی برخوردار است. آنچه مسلم است پس از یک روز پرتحرک برای بوم‌گردشگران، آنچه ارزشمند است استراحت در مکانی با درجه آسایش مناسب است. هرچند که در طبیعت‌گردی، شاید به دید برخی از افراد، استراحت کردن در هر فضا و مکانی ممکن بوده و از درجه اهمیت کمی برخوردار باشد.

 • شناساندن و گفت‌وگو محور پایتخت‌‌های فرهنگی، امری مرسوم در میان اتحادیه‌های بین‌المللی است .به عنوان نمونه، اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای عربی هر ساله پایتخت‌های فرهنگی خود را معرفی می‌کنند که در این میان پایتخت‌های فرهنگی جهان اسلام نیز سالانه توسط آیسسکو در سه منطقه آفریقا، آسیا و عربی تعیین می‌شوند. اتحادیه عربی یک سازمان بین‌المللی منطقه‌ای شامل کشورهای عمدتاً عربی و جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است. اساس تشکیل این اتحادیه اشتراکات در فرهنگ و مذهب است و کشورهای فوق با توجه به این اشتراکات دور هم جمع می‌شوند و جلسات خود را تشکیل می‌دهند و پیرامون موضوعات مختلف به بحث و تبادل نظر می‌نشینند.

 • پذیرفته‌ایم که معماری ظرف زیستن آدمیان است. معماری جامه‌ای است به قاعده و قبای تحرکات و رفتارهای آدمیان در زندگی روزمره ایشان و در تاثیری دوسویه و آشکار. چنانچه کالبد و طرح و ساختارهای آن از یک طرف نظام و نحوه و شیوه زندگی بهره‌بردارانش را دچار تغییر شکل نموده و از طرف دیگر تفکرات و اندیشه‌ها و خواسته‌های مردمان در شکل و صورت معماری موثر شده و آن را پیش می برد.

 • اول مهر که می‌رسد به روزگارانی فکر می‌کنم که خیلی زود گذشت و دیگر ردی از آن نیست.آن زمان زیر لحاف که می‌رفتیم حواس خودمان را پرت می‌کردیم و در هر فصل سال حتی در اوج گرما به باریدن چیزی فکر می‌کردیم که از محالات بود. وقتی امیدمان از برف و باران قطع می‌شد چیزهای دیگری ذهن‌مان را مشغول می‌کرد.

 • محمدرضا تازیکی* صنعت کفش یکی از اشتغال‎زاترین صنایع کشور به نسبت سرمایه‎گذاری‏های انجام شده است؛ صنعت کفش در سال‏‌های اخیر دستخوش تحولات زیادی در حوزه تولید و فراوری شده است.

 • شیرجه مالی

  ۳۰ شهریور ۱۳۹۴

  یک زمانی هم در دل تاریخ بزرگ شدن‌های ما بود که کارهای خارق‌العاده رخ می‌داد و هنوز هم وقتی فکر می‌کنیم از این حجم توانایی متحیر و انگشت به دهان می‌مانیم؛ یکی از آن کارها شیرجه زدن بود آن هم نه در استخر آب و توپ(امروزی‌تر) و ... بلکه در دل عروسی. دم در عروسی که می‌رسیدیم پدر با همان کت و شلوار مشکی و کراوات قرمز من را نگه می‌داشت و می‌نشست تا هم قدم بشود و بعد قیافه‌ای جدی به خود می‌گرفت و با تمیز کردن اضافی گلویش، می‌گفت : «ببین میخوام به هیچکی اجازه ندی ... پولارو که می‌ریزن حواست باشه و سریع برداری..هر پولی که بیاری دو برابرش رو می‌گیری. باز گیج گیج نزنی..»

 • با گذر از تعاریف بنیادینی که درخصوص معماری به‌عنوان پدیده‌ای فرهنگی که مناسب‌ترین زمینه برای بالندگی همزمان با اقتصاد قلمداد می‌شود، این بستر را در گستره های معماری تاریخی ، معماری فضاهای عمومی و مسکونی در بخش‌های قبلی این نوشتار بررسی کرده و این‌بار به توجه بر فرآیند تولید و اجرای آن و تاثیراتش در همان رابطه تعریف شده می‌پردازیم.

 • اکوتوریسم و فرصت‌ها

  ۳۰ شهریور ۱۳۹۴

  مژگان ثابت تیموری* هر فعالیتی در حوزه‌های مختلف، فرصت‌هایی را برای افراد حاضر در محیط پیرامونی و حتی دور اما وابسته ایجاد می‌کند که در صورت هوشیاری و دقت نظر می‌تواند منجر به کسب درآمدهای پایدار شود.

 • برش‌هایی از زندگی

  ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

  روز ملی سینما روز به خاطر آوردن و خاطره بازی است؛ می‌شود با هر سن و سالی گوشه ای تکیه کرد و به گذشته نگاهی انداخت و آهی کشید. آه از روزهای رفته و خاطرات فیلم های کوچک و بزرگ. «فرمان» ی که با نگاه جدی و غریب در بیمارستان قدم می‌زند و به سمت مادر پیر می‌رود و او را به آغوش می‌گیرد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها