صفحه نخست - یادداشت ها
  • حمیدرضا موحدی‌زاده در بیش از 100 سال گذشته، جنبش مشروطیت (1285)، نهضت ملی‌شدن نفت (1329) و سپس وقوع و پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن سال 1357، سرنوشت کشور و مردم ایران را در ابعاد مختلف تحت‌تأثیر خود قرار داده است. در آستانه ورود به سی‌وهفتمین سالگرد انقلاب برآنیم تا از نگاه تحقیقی و منصفانه به ارزیابی و نقد آن بپردازیم. امید است با لطف خدا و بهره‌گیری از تجارب گذشته، راهکارهای مؤثر برای برون‌رفت از وضعیت موجود را ارائه نماییم.

  • فرامرز مرادی* با عنایت به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی لازم است دولت از نقش تصدی گری خارج شده و به امر سیاست‌گذاری و هدایت و نظارت بپردازد و این مهم نقش تصدی‌گری بخش‌خصوصی را پررنگ نموده و اقتضا می‌نماید که توجه بیشتری به تشکل‌های اقتصادی مبذول شود.

  • غلامحسین شافعی* جمعیت ایرانی‌ها و ایرانی‌تبارهای خارج از کشور حدود 5 میلیون نفر تخمین زده می‌‌شود و البته حدود نیمی از این جمعیت را نسل دوم مهاجران تشکیل می‌دهند. هر چند برخی از آن‌ها برای سهولت تردد و اقامت، از گذرنامه کشور میزبان استفاده می‌کنند، با این حال ویژگی مشترک همه این افراد، علاقه به سرزمین مادری‌ است.

  • حسین متین راد* من اینجا بس دلم تنگ است و هرسازی که می‌بینم بدآهنگ است قدم در راه بی‌برگشت بگذاریم ببینیم آسمان «هرکجا» آیا همین رنگ است یکی از ویژگی‌های جامعه مدنی، وجود و حضور نهادها، تشکل‌های مردمی و بخش‌خصوصی در بخش اقتصاد، صنعت و تولید است که اتاق بازرگانی مهمترین و شناخته‌شده‌ترین تشکلی است که در سطح جهان با همین نام Chamber of Commerce شناخته می شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  • سید حسن حسینی* عرضه عمومی سهام به مردم باید تحت نظارت بورس باشد، آنچه که در سال‌های اخیر در رشد دلالی سهام موثر بوده، معلول نبود بازار سرمایه مناسب و از سوی دیگر سودای کسب سود بی‌زحمت در برخی از شهرهای کشورمان از جمله مشهد بوده است.

  • محمد حسین روشنک* همایش با شکوهی به همت کانون کارآفرینان و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به پاس کارآفرینانی که در شرایط اقتصادی نامناسب به ارث مانده از پولدارترین دولت تاریخ نظام جمهوری اسلامی توانسته‌اند چراغ کار و کار آفرینی را روشن نگه دارند، در مجموعه بزرگ صبا برگزار بود.

  • رضا حمیدی* بخش خصوصی می تواند بیشترین نقش را در برنامه ششم توسعه داشته باشد اگر به صورت واقعی نه به صورت شعاری به اهمیت این بخش توجه شود.

  • شهریار آل شیخ برای بسیاری از مردم، واژه نمایشگاه تداعی‌کننده حضور در مجموعه‌ای شلوغ از غرفه‌های درهم و ازدحام جمعیت است که قصد دارند کالاهایی را ارزان‌تر از قیمت عادی بازار بخرند.

  • پابلو واجیونه/ترجمه: ابوالفضل حاجی زادگان

  • کامران ندری* اقتصاد ایران دچار معمای نقدینگی شده است، به این معنا که در سطح کلان با رشد بالای نقدینگی مواجه است. رشد نقدینگی و اعتبارات بانکی در اقتصاد ما در مقایسه با دیگر کشورها بسیار زیاد بوده و خلق اعتبار به شکل پول بیرونی و یا پول درونی در اقتصاد ما بسیار بالا است؛ اما در سطح خرد، بهره بنگاه‌های تولیدی از این رشد بالای اعتبارات ناچیز است به طوری که اغلب بنگاه‌ها از کمبود اعتبارات و عدم‌دسترسی به منابع بانکی گلایه دارند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها