صفحه نخست - یادداشت ها
 • گسترش فیزیکی، نابسامان وبی‌رویه شهرها یکی از مشکلات شهر و شهرنشینی جهان سوم در دروان معاصر است؛ به‌طوری که طی فرآیندی مداوم محدوده‌های فیزیکی و فضاهای کالبدی شهر در جهات عمومی و افقی به لحاظ کمی و کیفی رشد می‌یابد و اگر این روند سریع و بی‌برنامه باشد به ترکیبی نامناسب از فضاهای شهری مشکل‌زا خواهد انجامید.

 • با توجه به اهمیت اقامتگاه برای تمامی تفرج کنندگان و اهالی سفر، ویژگی های یک اقامتگاه متناسب با هدف و قصد از سفر برای یک گروه طبیعت گردی و یا گردشگران انفرادی از اهمیت به سزایی برخوردار است. آنچه مسلم است پس از یک روز پرتحرک برای بوم گردشگران، آنچه ارزشمند است استراحت در مکانی با درجه آسایش مناسب است.

 • نسل روبه انقراض

  ۲۵ مهر ۱۳۹۴

  حسین قنبری، دبیر سابق انجمن مدیران صنایع استان و رئیس کانون انجمن‌های کارفرمایی خراسان رضوی در سن 59سالگی براثر سانحه تصادف جان به جان آفرین تسلیم کرد و جامعه صنعت و کارآفرینی کشور را در بُهت و حسرت و ناباوری فروبرد. بدین ترتیب کتاب خدمتگزاری مردی خدوم که جامعه کارگری و کارفرمایی استان، بدجور به اهتمام ارزنده و کوشایی منحصر به فردش، برای توسعه و پیشرفت خراسان نیازمند بودند، به انتها رسید و نگاه نافذ او، به قاب خاطرات بی‌بازگشت نسل‌اش پیوست.

 • قطعا عوامل دیگری مثل امنیت سرمایه‌گذاری، شرایط تحریم، فضای کسب‌وکار و مخصوصا شیوه حکمرانی(حاکمیت) و نظایر آن نیز روی سرمایه‌گذاری موثر است ولی شاید بتوان گفت مهمترین عاملی که می‌تواند در شرایط حاضر اقتصاد ایران روی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اثر مثبت یا منفی بر جا بگذارد، نحوه کارکرد سیستم بانکی است.

 • صبح که از خواب بیدار شدم، طبق روال همیشگی پای یخچال رفتم تا یک لیوان آب بخورم اما یک قطره آب توی یخچال نبود. با بی‌اعتنایی و ناامیدی در یخچال را بستم و سر خم کردم تا از شیر آب بخورم. باز هم یک قطره آب نبود. تلفن را برداشتم و شماره گرفتم : - الو ...سلام خانم.اتفاقات آب؟ - بفرمایید - عذر می‌خوام آب منزل ما قطعه .. ما توی محله... - گوشی دستتون... آقا شتاب قطعه..داریم پیگیری می‌کنیم درست شد، می‌تونید برداشت کنید قطع کرد.شتاب قطعه؟ آخه شبکه شتاب چه ربطی به آب داره. دوباره شماره گرفتم. فکر کنم خط رو خط شده و با بانک صحبت کردم.

 • تاریخ بشر پر شده است از مهاجرت‌های انفرادی و دسته‌جمعی انسان‌ها از جایی به جای دیگر. آنقدر که به سختی می‌توان محل دقیق زندگی انسان اولیه را تعیین کرده و یا زادگاه اصلی اقوام و ملل و نحل را یافت.

 • براتعلی خاکپور* اگر شورای شهر را به عنوان یک پارلمان محلی بپذیریم و وظایف قانونی آن را مورد توجه قرار دهیم،کاهش تعداد اعضا به صلاح نیست زیرا وظایف شوراها کلیات شهر را در بر می‎گیرد اما متأسفانه تاکنون تنها بخشی از وظایف شورا به آن محول شده و شورای شهر در محدوده شهرداری محدود مانده است.

 • حباب‌ها چیستند؟ و چگونه بوجود می‌آیند؟ در اقتصاد همیشه دو دسته افراد خوش‌بین و بدبین داریم. اینکه آیا افزایش قیمت یک دارایی مثل واحدهای مسکونی یا سهام یک شرکت تولیدی بیانگر حباب است یا خیر، بستگی به این دارد که حق با کدامیک از دو طرف خوش‌بین یا بدبین است. اگر حق با خوش‌بین‌ها باشد، پس قیمت واحد مسکونی که بالا رفته است همچنان بالا باقی خواهد ماند و ترکیدن هیچ حباب و ایجاد هیچ بحرانی را نخواهیم داشت. اما اگر حق با افراد بدبین باشد، یعنی کسانی‌که افزایش قیمت مسکن را موقتی تصور می‌کردند پس زمانی در آینده خواهد رسید که این حباب بترکد.

 • سرمایه‌گذاری یکی از عوامل مهم و موثر بر رشد اقتصادی است که می‌تواند با افزایش توان تولیدی کشور، به بهبود اشتغال و کاهش بیکاری نیز کمک کند. سرمایه‌گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد که از میان آن‌ها عواملی چون میزان درآمد، نرخ بهره، امنیت، فضای کسب و کار مناسب، حضور دولت و نهادهای عمومی غیردولتی در اقتصاد و حاکمیت نقش مهم‌تری نسبت به سایر عوامل ایفا می‌کنند.

 • مجتبی بهاروند* اصولا قاچاق کالا وقتی پیش می‌آید که تفاوت قیمت کالای تولید داخل با مشابه خارجی آن خیلی بالاست و یا دولت‌ها برای واردات به دلایل مختلف از جمله حمایت از تولید داخلی تعرفه‌های سنگین وضع کرده‎اند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها