صفحه نخست - یادداشت ها
 • کوثر، فاطمه (س) و روز زن

  ۱۷ فروردین ۱۳۹۴

  شهناز رمارم- سخن این هفته را به میمنت تقارن آن با سالروز ولادت بانوی بزرگوار عالم حضرت فاطمه اطهر (س) و روز زن به این مناسبت بی‌بدیل اختصاص می‌دهیم:

 • محمد جواد حمید* وقتی روز 18 اسفند ماه به عنوان تاریخ انتخابات اتاق بازرگانی مشخص و اعلام گردید کمتر کسی فکر می‌کرد که فعالان حوزه اقتصاد با حجم بالای گرفتاری‌های پایان سال در یک روز کاری وسط هفته با چنین شور واشتیاقی در محل اخذ رای حاضر شوند. همه دیدیم که حتی از شهرهای دور نیز صاحبان کارت بازرگانی خود را به محل اخذ رای رساندند و این درحالی بود که حتما می‌بایست شخص صاحب کارت در محل صندوق حاضر می‌شد و هیچگونه وکالتی پذیرفته نمی‌شد.

 • * رضا حمیدی 1.تلاش برای ایجاد وفاق و همگرایی بین کلیه اعضای اتاق و تبدیل فرهنگ تقابل به فرهنگ همزیستی مسالمت‌آمیز. 2.تعامل شایسته با دولتمردان و مجلسیان و افزایش قدرت چانه‌زنی. 3.توجه به سلامت و کم‌هزینه بودن اتاق. 4.اتاق باید بازتاب‌دهنده مشکلات اعضا و برادر بزرگتر تشکل‌ها باشد. 5.پیش بردن اتاق به سوی کارآمدی بیشتر. 6.اتاق نباید پایگاه فرصت‌یابی اشخاص و سکوی پرتاب جاه‌طلبان باشد. 7.تلاش برای اجرای صحیح قانون رفع موانع تولید وکسب‌وکار در تمام موارد.

 • حمیدرضا موحدی زاده چشم‌انداز سال جدید را می‌توان با تکیه بر روندهای سال 1393، در سه موقعیت زمانی و مکانی زیر به تصویر کشید.

 • فردا فراگيرترين نمايش مشاركت بخش‌خصوصي در تعيين سرنوشت خود رقم خواهد خورد. اين دوره از انتخابات هيات‌هاي نمايندگان اتاق‌هاي بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي، به سبب تغيير دولت و ايجاد تحول در رويكرد و نگاه قوه مجريه به نقش‌آفريني بخش‌خصوصي در اداره اقتصاد ملي، از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار شده است

 • اتاق بازرگانی نهادی خصوصی است که نمایندگی صنعت‌گران، بازرگانان و کسانی‌که را در بخش‌های کشاورزی و معادن فعال بوده و یا قرار است، فعال باشند، برعهده دارد. البته تا جایی‌که می‌دانیم بیشتر افرادی که دست اندرکار واردات و صادرات هستند، بدنه اصلی اتاق‌های بازرگانی را تشکیل می‌دهند که آن هم به دلیل سابقه قدیمی است که این نهاد دارد. در سال‌های اخیر با وجود تغییر نام اتاق بازرگانی به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، می‌توان گفت همچنان افرادی که در بخش بازرگانی حضور جدی‌تری دارند، در این تشکل دارای نفوذ بیشتری هستند.

 • اتاق‌های بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی دارای سابقه‌ای 400ساله هستند که با تکیه بر خرد جمعی اعضا و فعالان اقتصادی، محلی برای برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های بزرگ اقتصادی کشورها محسوب می شوند. هر چند سابقه اتاق بازرگانی در ایران به 130 سال پیش برمی‌گردد و قانون‌گذار نقش بسیار مهمی را برای اتاق‌های بازرگانی درحوزه‌های مختلف بازرگانی، کشاورزی، صنعت و معدن منظور نموده است، ولی در یک‌صد سال اخیر بخش‌خصوصی در کشور ما مغفول مانده و نقش آن‌ها بسیار کم‌رنگ شده است وبه تبع آن اتاق‌های بازرگانی در ایران با جایگاه واقعی خود فاصله زیادی دارند.

 • جواد باقری شیروانی * بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که شرایط امروز بازارهای نفت، تیر خلاص بر کشورهایی است که همه ارزش‌ آن‌ها مبتنی بر اقتصاد تک‌محصولی است.

 • عصیان نویسنده

  ۴ اسفند ۱۳۹۳

  ضحی زردکانلو می‌خواهم هرچند کوتاه و کم، بی‌آنکه متوصل شوم به نام بردن از شاهکارهای او، به بهانه زادروزش از مردی بنویسم که عنوان «نویسنده» تمام‌قد برازنده اوست. نویسنده‌ای که نه تمام کسانی‌که رسالت قلم را می‌شناسند که هر ایرانی می بایست از او بیش از یک «نام» بداند.

 • مهدی نایه‌در* امروزه ما در جهانی زندگی می کنیم که به تعبیر اولریک بک در کتاب خود با عنوان «جامعه مخاطره‌آمیز: به سوی یک نوگرایی نوین» می توان آن را جامعه مخاطره‌آمیز نامید. به زعم او و برخی دیگر از اندیشمندان اجتماعی معاصر اگر قضیه اساسی در دوران صنعتی اولیه ثروت و توجه به این امر بود که ثروت را چگونه می‌توان به طور برابر توزیع کرد، قضیه اساسی در دوران کنونی مخاطره و تأکید بر این امر است که چگونه می توان از آن جلوگیری کرد، کاهش اش داد یا آن را از میان برداشت.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها