صفحه نخست - یادداشت ها
  • براتعلی خاکپور* اگر شورای شهر را به عنوان یک پارلمان محلی بپذیریم و وظایف قانونی آن را مورد توجه قرار دهیم،کاهش تعداد اعضا به صلاح نیست زیرا وظایف شوراها کلیات شهر را در بر می‎گیرد اما متأسفانه تاکنون تنها بخشی از وظایف شورا به آن محول شده و شورای شهر در محدوده شهرداری محدود مانده است.

  • حباب‌ها چیستند؟ و چگونه بوجود می‌آیند؟ در اقتصاد همیشه دو دسته افراد خوش‌بین و بدبین داریم. اینکه آیا افزایش قیمت یک دارایی مثل واحدهای مسکونی یا سهام یک شرکت تولیدی بیانگر حباب است یا خیر، بستگی به این دارد که حق با کدامیک از دو طرف خوش‌بین یا بدبین است. اگر حق با خوش‌بین‌ها باشد، پس قیمت واحد مسکونی که بالا رفته است همچنان بالا باقی خواهد ماند و ترکیدن هیچ حباب و ایجاد هیچ بحرانی را نخواهیم داشت. اما اگر حق با افراد بدبین باشد، یعنی کسانی‌که افزایش قیمت مسکن را موقتی تصور می‌کردند پس زمانی در آینده خواهد رسید که این حباب بترکد.

  • سرمایه‌گذاری یکی از عوامل مهم و موثر بر رشد اقتصادی است که می‌تواند با افزایش توان تولیدی کشور، به بهبود اشتغال و کاهش بیکاری نیز کمک کند. سرمایه‌گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد که از میان آن‌ها عواملی چون میزان درآمد، نرخ بهره، امنیت، فضای کسب و کار مناسب، حضور دولت و نهادهای عمومی غیردولتی در اقتصاد و حاکمیت نقش مهم‌تری نسبت به سایر عوامل ایفا می‌کنند.

  • مجتبی بهاروند* اصولا قاچاق کالا وقتی پیش می‌آید که تفاوت قیمت کالای تولید داخل با مشابه خارجی آن خیلی بالاست و یا دولت‌ها برای واردات به دلایل مختلف از جمله حمایت از تولید داخلی تعرفه‌های سنگین وضع کرده‎اند.

  • پدربزرگ از موی بلند بدش می‌آمد. آن زمان تازه دبیرستان را تمام کرده بودم و موهایم را مدتی کوتاه نکرده بودم و پیش خودم فکر می‌کردم که می‌توانم از این راه مستقل شوم و خودی نشان دهم. آنقدر موهایم بلند شده بود که موقع شست‌وشو برنامه از این قرار بود: شست‌وشوی یک طرف و استراحت و تقویت با چای و خواب و بعد طرف دیگر.

  • با توجه به اهمیت اقامتگاه برای تمامی تفرج‌کنندگان و اهالی سفر، ویژگی‌های یک اقامتگاه متناسب با هدف و قصد از سفر برای یک گروه طبیعت‌گردی و یا گردشگران انفرادی از اهمیت بسزایی برخوردار است. آنچه مسلم است پس از یک روز پرتحرک برای بوم‌گردشگران، آنچه ارزشمند است استراحت در مکانی با درجه آسایش مناسب است. هرچند که در طبیعت‌گردی، شاید به دید برخی از افراد، استراحت کردن در هر فضا و مکانی ممکن بوده و از درجه اهمیت کمی برخوردار باشد.

  • شناساندن و گفت‌وگو محور پایتخت‌‌های فرهنگی، امری مرسوم در میان اتحادیه‌های بین‌المللی است .به عنوان نمونه، اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای عربی هر ساله پایتخت‌های فرهنگی خود را معرفی می‌کنند که در این میان پایتخت‌های فرهنگی جهان اسلام نیز سالانه توسط آیسسکو در سه منطقه آفریقا، آسیا و عربی تعیین می‌شوند. اتحادیه عربی یک سازمان بین‌المللی منطقه‌ای شامل کشورهای عمدتاً عربی و جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است. اساس تشکیل این اتحادیه اشتراکات در فرهنگ و مذهب است و کشورهای فوق با توجه به این اشتراکات دور هم جمع می‌شوند و جلسات خود را تشکیل می‌دهند و پیرامون موضوعات مختلف به بحث و تبادل نظر می‌نشینند.

  • پذیرفته‌ایم که معماری ظرف زیستن آدمیان است. معماری جامه‌ای است به قاعده و قبای تحرکات و رفتارهای آدمیان در زندگی روزمره ایشان و در تاثیری دوسویه و آشکار. چنانچه کالبد و طرح و ساختارهای آن از یک طرف نظام و نحوه و شیوه زندگی بهره‌بردارانش را دچار تغییر شکل نموده و از طرف دیگر تفکرات و اندیشه‌ها و خواسته‌های مردمان در شکل و صورت معماری موثر شده و آن را پیش می برد.

  • اول مهر که می‌رسد به روزگارانی فکر می‌کنم که خیلی زود گذشت و دیگر ردی از آن نیست.آن زمان زیر لحاف که می‌رفتیم حواس خودمان را پرت می‌کردیم و در هر فصل سال حتی در اوج گرما به باریدن چیزی فکر می‌کردیم که از محالات بود. وقتی امیدمان از برف و باران قطع می‌شد چیزهای دیگری ذهن‌مان را مشغول می‌کرد.

  • محمدرضا تازیکی* صنعت کفش یکی از اشتغال‎زاترین صنایع کشور به نسبت سرمایه‎گذاری‏های انجام شده است؛ صنعت کفش در سال‏‌های اخیر دستخوش تحولات زیادی در حوزه تولید و فراوری شده است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها