صفحه نخست - یادداشت ها
 • گره پدیده!

  ۴ اسفند ۱۳۹۳

  امیر شهلا ٢٧مهرماه١٣٩٠، روزنامه خراسان در نيم‌تاي پاييني صفحه اولش، آگهي بزرگ قرمزرنگي چاپ كرد و درشت نوشت: «٨٨٦روز مانده به افتتاح پديده». پس از آن، اين آگهيِ شمارش معكوس، هر روز در سه روزنامه كثيرالانتشار شهر، چاپ مي‌شد تا به مردمان بخت‌برگشته‌اي كه چِندرغاز پس انداز مُتكايي داشتند و از ترس بي‌ثباتي اقتصادِ بهم پاشيده داخلي، آن را در پستوي خانه زَفت‌اش* داده بودند، هيجان كاذب وارد آورد و ترغيب‌شان كند تا آن پس‌اندازِ بي‌زبان را در اين پروژه عظيم و ايران‌گير سرمايه‌گذاري كنند.

 • اتاق مطلوب

  ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

  حسین متین‌راد* اگر اتاق ایران را عمود تشکل‌های کشور بدانیم و در تقویت آن تلاش مستمر و واقعی را مبنا قرار دهیم، باید پس از بررسی قانون و ساختار، نسبت به تعیین اهداف، رویه‌ها و روش‌ها نیز بازنگری کنیم. اتاق مطلوب ابتدا باید مطالبات قانونی خود را تبیین و بر اساس آن اختیارات « محتوایی تحول‌محور» و بهبود فضای کسب‌وکار را پیگیری کند.

 • احمد اثنی‌عشری* فعالان بخش اقتصادی دارای علایق و نیازهای مشترکی هستند و راهکار پیگیری علایق و منافع مشترک آنان وجود تشکل‌های داوطلب برای همسوکردن نیازها و علایق و پشتیبانی از فعالیت‌های مشروع و قانونی آن‌هاست تا بتوانند به عنوان واسطه بین دولت و بخش‌خصوصی عمل کنند.

 • علی دینی ترکمانی گردشگری زیارت و سلامت در شهر مشهد دارای جایگاه خوبی است و تعداد اتباع خارجی که برای زیارت امام رضا(ع) و یا برای درمان به این شهر می‌آیند، قابل‌توجه است.

 • سعید نصیری عنبران معمولا هر کشوری به لحاظ سمبلیک،کدهای شناسایی اقتصادی و جایگاه بین‌المللی صادرات محصولاتش دارای شرایطی است که از آن به عنوان مزیت اقتصادی یاد می‌کنند.

 • صابر افشار زاده آلبرتو موراویا یکی از نویسنگان برجسته انگلستان و برنده جایزه نوبل ادبیات و همچنین جایزه معتبر گنکور ، یکی از آثارش تنها 200 نسخه در انگلستان فروخت. بهومیل هرابال خالق اثر فاخر تنهایی پر هیاهو تا مدت‌ها در کشورش ناشناخته ماند و تنها اندکی پیش از مرگش مورد اقبال افکار عمومی قرار گرفت .

 • ناصر نبی زاده برگزاری جشنواره فجر حاکی از قدرت حوزه اطلاع‌رسانی و مطبوعات استان خراسان است. با وجود اینکه امسال سیاست بر این بود که جشنواره در استان‌ها برگزار نشود، اعلام همین خبر باعث شد مطبوعات استان به این مسأله بپردازند و آن را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنند که هم مدیریت استان عزم خود را جزم کرد تا با توجه به این مطالبه جشنواره در مشهد برگزار شود و هم این سیاست برگزار نشدن جشنواره در شهرستان‌ها که یا به‌خاطر مسائل مالی و یا هرچیز دیگری که ما نمی‌دانیم بود، تعدیل یافت و در نتیجه این امکان فراهم شد که جشنواره فیلم فجر در سه استان خراسان رضوی، البرز و کرماشاه برگزار شود.

 • اتفاق نو!

  ۲۰ بهمن ۱۳۹۳

  «غلامحسین مظفری» سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان، فرماندار نیشابور شد. این، شاید يکي از پرحرف‌وحدیث‌ترین انتصابات‌ در طول هفته گذشته بود. چه، در استانی که بنا به مقتضیات خاص‌اش، فرآیند انتصابات، لاک‌پشتی و بطئي پيش مي‌رود، حالا فردي که خود، يکي از گزينه‌هاي اصلي استانداري خراسان رضوي بود، مي‌پذيرد تا از فرصت‌هايي که در تهران در انتظارش بود، دل بکَنَد و دوباره در زادگاه مادري‌اش، به خدمت بپردازد. آمدن مظفری به نیشابور، در دل خود، واجد پيام‌هاي روشني است که شايد در طليعه سي‌وهفت سالگي انقلاب شکوهمند57، بیان‌اش خالی از فایده نباشد: 1-اين تحليل به غلط يا درست در افواه عمومي وجود دارد که اغلب مديران ارشد، بنا به مصلحت‌هاي شخصي، چندان تمايلي به استفاده از نيروهاي توانمند، خلاق، جسور و خوش‌فکر در زیرمجموعه خود ندارند. شايد، دليل اين ذهنيت عمومي که از قضا در دولت نهم و دهم مصاديق بسياري مي‌توان برايش برشمرد، ترس از به‌خطر افتادن ميز و منصب مديري باشد که بدنه اجرايي‌اش را از نيروهاي توانمند و پربضاعت چيده است.

 • سید حسن حسینی* نگاهی به سخنان این روزهای فعالان اقتصادی حاکی از حساسیت‌ها و اهمیت حضور بخش‌خصوصی در عرصه های مختلف اقتصادی و لزوم فعال‌تر شدن اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی است که مسئولیت خطیر سیاست‌گذاری و شتاب دادن به رشد شاخص‌های توسعه اقتصادی و رونق کسب و کارهای داخلی را برعهده دارند.

 • حمیدرضا موحدی‌زاده در بیش از 100 سال گذشته، جنبش مشروطیت (1285)، نهضت ملی‌شدن نفت (1329) و سپس وقوع و پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن سال 1357، سرنوشت کشور و مردم ایران را در ابعاد مختلف تحت‌تأثیر خود قرار داده است. در آستانه ورود به سی‌وهفتمین سالگرد انقلاب برآنیم تا از نگاه تحقیقی و منصفانه به ارزیابی و نقد آن بپردازیم. امید است با لطف خدا و بهره‌گیری از تجارب گذشته، راهکارهای مؤثر برای برون‌رفت از وضعیت موجود را ارائه نماییم.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها