صفحه نخست - یادداشت ها
 • کوه‌خوری!

  ۹ شهریور ۱۳۹۴

  احمد ناصری امروز از خانه بیرون زدم. چه خوب است آدم گاهی از آلودگی فرار کند و به خارج از شهر برود. از دکه سرکوچه روزنامه‌ای خریدم تا نگاهی به آن بیندازم. من همیشه تلاش می‌کنم سرانه مطالعه کشور را چند دقیقه‌ای افزایش دهم اما خب یک نفری که نمی شود. به همه پیشنهاد می‌کنم. به آقا خسرو همسایه سرکوچه‌ای هم پیشنهاد کرده‌ام و همیشه یک جواب گرفته‌ام:

 • مژگان ثابت تیموری* قسمت اول اکوتوریسم واژه‌ای است که از سال‎های 1990 به عنوان دست‌مایه‌ جنبش‌های غیردولتی و سازمان‌های مردم‎نهاد برای مقابله با دست‌اندازی و تخریب محیط‌زیست و نیز از سوی کارشناسان اقتصادی به عنوان محل درآمد جدید و کم‎هزینه مورداستفاده قرار گرفت و در سال 1991 تشکلی به نام جامعه بین‌الملل اکوتوریسم (TIES) با تعریف اکوتوریسم شکل سازمان‌یافته‌ای به خود گرفت.

 • محمد مهدی توکلی* طبق تعریف انجمن جهانی اکوتوریسم، «اکوتوریسم سفری است مسئولانه به مناطق طبیعی که موجب حفظ محیط‌زیست و بهبود زندگی مردم محلی شود.» اکوتوریسم یکی از انواع فعالیت‎های گردشگری و از زیر مجموعه‎های «طبیعت‎گردی» است که بنا به تعریف ارائه شده، سه موضوع و معیار مهم، آن را از سایر انواع گردشگری متمایز می‌سازد:

 • تئاتر مشهد این روزها نسبت به سابق رونق خاصی گرفته است و جوان‌های زیادی برای ابراز وجود و دیدن شدن در آن تلاش می‌کنند و هرکدام در دل، امیال و آرزوهایی دارند؛ خودشان را در نقطه‌هایی طلایی می‌بینند و تلاش می‌کنند تا به آن نقطه برسند.

 • در جوامعی نظیر جامعه ما، با تاریخ و پشتوانه فرهنگی ارجمند و پرشمارش، مواجهه و گفتگو با جهان امروز که پس از انقلاب صنعتی در عبارتی عام، نام "دنیای مدرن" را بر آن نهاده‌ایم، چه صورتی از خود باختگی را برای خود ترسیم کند ویا مهجوری و انزوا را برگزیند، هر دو انتخاب‌هایی منتهی به فرسودگی و بی‌قدری پیشینه پر بار تمدنی‌اش خواهد بود.

 • امروز صبح که به اداره می‌رفتم حواسم درست سر جایش نبود. این بیشتر اوقات اتفاق می‌افتد که حواس من سرجای خودش نیست و از جای خودش بلند شده و تو دنیای دیگری سیر می‌کند. اما اتفاقی باعث شد که حواسم سر جایش بیاد. تصور کنید من بودم، آقای اتفاق و حواس عزیزم. یک مثلث را تشکیل داده بودیم.

 • سینما از معدود عوالمی است که کمتر کسی دل در گرو آن نداده باشد اما همواره و از بدو ورود به ایران با مشکلاتی مواجه بوده است، حاجی آقاهای بسیاری آمده‌اند و رفته‌اند، برخی به این صنعت پیوسته‌اند و بعضا آکتور سینما نیز شدند. اما این مشکلات تمامی نداشته و تنها از شکلی به شکل دیگر تغییر یافته است. در این نوشتار سعی داریم به تودرتوی صنعت سینما و رابطه‌اش با جامعه و اقتصاد رفته و با جوانب و مواهب این صنعت بیش از پیش آشنا شویم.

 • در این شماره قصد داریم تا شما را با زبان بلخی که یکی از دو زبان اصلی تشکیل‌دهنده گروه جنوب شرقی زبان‌های فارسی میانه است و همچون دو زبان قبلی در منطقه خراسان بزرگ بدان سخن گفته ‌شده،آشنا کنیم.

 • یازدهمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی مشهد به دبیری سروش طاهری هفته گذشته به پایان رسید و مشهد بار دیگر توانست این جشنواره را با موفقیت و رضایت نسبی هنرمندان خود به پایان برساند. یکی از اهداف مهم برگزاری این جشنواره حمایت از هنرمندان جوان تئاتر است که بر همین اساس سفارش نمایشنامه برای خوانش به دانشگاه آزاد واحد مشهد ، تربت حیدریه و معلولان و کودک و نوجوان را شاهد بودیم و از طرفی 10 نمایشنامه‌نویس بومی با حضور خود در جشنواره سعی در ساختارمند کردن جشنواره داشتند چرا که اساس جشنواره بر تولید محتوای نمایشنامه‌های بومی و شناسایی استعدادهای جوان بود.

 • اگرچه تا چند ماه دیگر، یخِ تحریم ها آب می‌شود و دوباره مثل هر دفعه که وقتی فشارها از گَرده اقتصاد بیمار ما برداشته می‌شود، همه فکرهای بکر و روش‌های تازه کسب و کار، به دست فراموشی سپرده می‌شود و حلاوت دلارهای نفتی، مجددا ما را مبهوت و مسحور خویش می‌گرداند، این بار هم تئوری حیات‌بخش «اقتصادمقاومتی» به طاق نسیان کوبیده می‌شود و آش همان آش و کاسه همان کاسه تکرار می‌شود، اما این، چیزی از رسالت‌های رسانه بخش اقتصاد نمی‌کاهد و توجیهی بر یادآوری نکردن پتانسیل‌های مغفول مانده این سرزمین نمی‌آورد. آن سال‌ها که اتحاد جماهیر شوروی به جمهوری‌های استقلال‌یافته تبدیل شد، فرصتی دست داد تا ایران به عنوان کریدوری مطمئن و پرجاذبه، از رهگذر ارائه خدمات گمرکی و ترانزیتی، جایگزین اطمینان بخشی برای تولید ثروت ملی و ایجاد اشتغال پایدار در بخش حمل و نقل کالا بیابد. ایران با داشتن چهار مرز مشترک با کشورهای آسیای میانه به خوبی می‌توانست نقش واسط را در امر صادرات کالا و خدمات ایفا نماید و استان خراسان به تنهایی با دارا بودن سه مرز از این چهار، موقعیتی یگانه و بی‌مانند را برای توسعه و آبادانی به‌دست آورد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها