صفحه نخست - یادداشت ها
  • غلامحسین شافعی* جمعیت ایرانی‌ها و ایرانی‌تبارهای خارج از کشور حدود 5 میلیون نفر تخمین زده می‌‌شود و البته حدود نیمی از این جمعیت را نسل دوم مهاجران تشکیل می‌دهند. هر چند برخی از آن‌ها برای سهولت تردد و اقامت، از گذرنامه کشور میزبان استفاده می‌کنند، با این حال ویژگی مشترک همه این افراد، علاقه به سرزمین مادری‌ است.

  • حسین متین راد* من اینجا بس دلم تنگ است و هرسازی که می‌بینم بدآهنگ است قدم در راه بی‌برگشت بگذاریم ببینیم آسمان «هرکجا» آیا همین رنگ است یکی از ویژگی‌های جامعه مدنی، وجود و حضور نهادها، تشکل‌های مردمی و بخش‌خصوصی در بخش اقتصاد، صنعت و تولید است که اتاق بازرگانی مهمترین و شناخته‌شده‌ترین تشکلی است که در سطح جهان با همین نام Chamber of Commerce شناخته می شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  • سید حسن حسینی* عرضه عمومی سهام به مردم باید تحت نظارت بورس باشد، آنچه که در سال‌های اخیر در رشد دلالی سهام موثر بوده، معلول نبود بازار سرمایه مناسب و از سوی دیگر سودای کسب سود بی‌زحمت در برخی از شهرهای کشورمان از جمله مشهد بوده است.

  • محمد حسین روشنک* همایش با شکوهی به همت کانون کارآفرینان و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به پاس کارآفرینانی که در شرایط اقتصادی نامناسب به ارث مانده از پولدارترین دولت تاریخ نظام جمهوری اسلامی توانسته‌اند چراغ کار و کار آفرینی را روشن نگه دارند، در مجموعه بزرگ صبا برگزار بود.

  • رضا حمیدی* بخش خصوصی می تواند بیشترین نقش را در برنامه ششم توسعه داشته باشد اگر به صورت واقعی نه به صورت شعاری به اهمیت این بخش توجه شود.

  • شهریار آل شیخ برای بسیاری از مردم، واژه نمایشگاه تداعی‌کننده حضور در مجموعه‌ای شلوغ از غرفه‌های درهم و ازدحام جمعیت است که قصد دارند کالاهایی را ارزان‌تر از قیمت عادی بازار بخرند.

  • پابلو واجیونه/ترجمه: ابوالفضل حاجی زادگان

  • کامران ندری* اقتصاد ایران دچار معمای نقدینگی شده است، به این معنا که در سطح کلان با رشد بالای نقدینگی مواجه است. رشد نقدینگی و اعتبارات بانکی در اقتصاد ما در مقایسه با دیگر کشورها بسیار زیاد بوده و خلق اعتبار به شکل پول بیرونی و یا پول درونی در اقتصاد ما بسیار بالا است؛ اما در سطح خرد، بهره بنگاه‌های تولیدی از این رشد بالای اعتبارات ناچیز است به طوری که اغلب بنگاه‌ها از کمبود اعتبارات و عدم‌دسترسی به منابع بانکی گلایه دارند.

  • امیر شهلا 1- طي چند روز گذشته، اخباری مبنی بر احتمال فروش نمایشگاه بین‌المللی مشهد توسط شهرداری، نقل محافل خبري شد كه در آن، شهردار محترم در پاسخ به خبرنگاري گفته بود: «تاکنون نمایشگاه به شخص خاصی واگذار نشده؛ اما شهرداری برای تامین نقدینگی، پرداخت دیون و توسعه سرمایه‌های خود، هر اقدامی که لازم باشد، انجام می‌دهد و حتی در صورت لزوم، ساختمان مرکزی شهرداری را نیز می‌فروشد.»

  • پس از اتمام موفقیت‌آمیز و چشم‌گیر نخستین همایش «توسعه پایدار با رویکرد محیط کسب و کار» بررسی نقاط قوت و ضعف آن در دستور کار کمیته اجرایی و علمی همایش قرار گرفت و نتایج نظرسنجی از حاضران همایش، پس از تجزیه و تحلیل آماری آن، در یک جلسه با حضور مسئولان مختلف بخصوص فعالان اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاداتی برای ارتقا سطح علمی و کاربردی همایش‌های بعدی مطرح گردید؛ لذا با توجه به هدف اصلی همایش که دستیابی به نتایج ملموس و عمدتا کاربردی با قابلیت اجرایی بالا بود، تصمیم گرفته شد در ساختار همایش تغییراتی صورت گیرد؛ لذا سازمان‌دهی همایش به سمت استفاده از تجارب ارزشمند اندیشمندان، صاحب‌نظران، پژوهشگران و فعالان این حوزه، در قالب موضوعات سفارشی متناسب با محور اصلی همایش، به شکل ارائه سخنرانی و تشکیل نشست‌های تخصصی هدایت گردید.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها