صفحه نخست - یادداشت ها
 • اتاق‌های بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی دارای سابقه‌ای 400ساله هستند که با تکیه بر خرد جمعی اعضا و فعالان اقتصادی، محلی برای برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های بزرگ اقتصادی کشورها محسوب می شوند. هر چند سابقه اتاق بازرگانی در ایران به 130 سال پیش برمی‌گردد و قانون‌گذار نقش بسیار مهمی را برای اتاق‌های بازرگانی درحوزه‌های مختلف بازرگانی، کشاورزی، صنعت و معدن منظور نموده است، ولی در یک‌صد سال اخیر بخش‌خصوصی در کشور ما مغفول مانده و نقش آن‌ها بسیار کم‌رنگ شده است وبه تبع آن اتاق‌های بازرگانی در ایران با جایگاه واقعی خود فاصله زیادی دارند.

 • جواد باقری شیروانی * بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که شرایط امروز بازارهای نفت، تیر خلاص بر کشورهایی است که همه ارزش‌ آن‌ها مبتنی بر اقتصاد تک‌محصولی است.

 • عصیان نویسنده

  ۴ اسفند ۱۳۹۳

  ضحی زردکانلو می‌خواهم هرچند کوتاه و کم، بی‌آنکه متوصل شوم به نام بردن از شاهکارهای او، به بهانه زادروزش از مردی بنویسم که عنوان «نویسنده» تمام‌قد برازنده اوست. نویسنده‌ای که نه تمام کسانی‌که رسالت قلم را می‌شناسند که هر ایرانی می بایست از او بیش از یک «نام» بداند.

 • مهدی نایه‌در* امروزه ما در جهانی زندگی می کنیم که به تعبیر اولریک بک در کتاب خود با عنوان «جامعه مخاطره‌آمیز: به سوی یک نوگرایی نوین» می توان آن را جامعه مخاطره‌آمیز نامید. به زعم او و برخی دیگر از اندیشمندان اجتماعی معاصر اگر قضیه اساسی در دوران صنعتی اولیه ثروت و توجه به این امر بود که ثروت را چگونه می‌توان به طور برابر توزیع کرد، قضیه اساسی در دوران کنونی مخاطره و تأکید بر این امر است که چگونه می توان از آن جلوگیری کرد، کاهش اش داد یا آن را از میان برداشت.

 • احمد اثنی عشری* بر فعالان اقتصادی کشور پوشیده نیست که امروزه اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش‌خصوصی و بزرگترین تشکل اقتصادی کشور از جایگاه رفیع و مهمی برخوردار است و این به‌دلیل تلاش‌های خالصانه و خستگی‌ناپذیر مدیران این تشکل در سال‌های دشوار و سخت جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه استکبار غرب و شرق بوده است.

 • گره پدیده!

  ۴ اسفند ۱۳۹۳

  امیر شهلا ٢٧مهرماه١٣٩٠، روزنامه خراسان در نيم‌تاي پاييني صفحه اولش، آگهي بزرگ قرمزرنگي چاپ كرد و درشت نوشت: «٨٨٦روز مانده به افتتاح پديده». پس از آن، اين آگهيِ شمارش معكوس، هر روز در سه روزنامه كثيرالانتشار شهر، چاپ مي‌شد تا به مردمان بخت‌برگشته‌اي كه چِندرغاز پس انداز مُتكايي داشتند و از ترس بي‌ثباتي اقتصادِ بهم پاشيده داخلي، آن را در پستوي خانه زَفت‌اش* داده بودند، هيجان كاذب وارد آورد و ترغيب‌شان كند تا آن پس‌اندازِ بي‌زبان را در اين پروژه عظيم و ايران‌گير سرمايه‌گذاري كنند.

 • اتاق مطلوب

  ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

  حسین متین‌راد* اگر اتاق ایران را عمود تشکل‌های کشور بدانیم و در تقویت آن تلاش مستمر و واقعی را مبنا قرار دهیم، باید پس از بررسی قانون و ساختار، نسبت به تعیین اهداف، رویه‌ها و روش‌ها نیز بازنگری کنیم. اتاق مطلوب ابتدا باید مطالبات قانونی خود را تبیین و بر اساس آن اختیارات « محتوایی تحول‌محور» و بهبود فضای کسب‌وکار را پیگیری کند.

 • احمد اثنی‌عشری* فعالان بخش اقتصادی دارای علایق و نیازهای مشترکی هستند و راهکار پیگیری علایق و منافع مشترک آنان وجود تشکل‌های داوطلب برای همسوکردن نیازها و علایق و پشتیبانی از فعالیت‌های مشروع و قانونی آن‌هاست تا بتوانند به عنوان واسطه بین دولت و بخش‌خصوصی عمل کنند.

 • علی دینی ترکمانی گردشگری زیارت و سلامت در شهر مشهد دارای جایگاه خوبی است و تعداد اتباع خارجی که برای زیارت امام رضا(ع) و یا برای درمان به این شهر می‌آیند، قابل‌توجه است.

 • سعید نصیری عنبران معمولا هر کشوری به لحاظ سمبلیک،کدهای شناسایی اقتصادی و جایگاه بین‌المللی صادرات محصولاتش دارای شرایطی است که از آن به عنوان مزیت اقتصادی یاد می‌کنند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها