صفحه نخست - یادداشت ها
  • غلامرضا حسنی* کارتن‎خوابی آسیب اجتماعی ناشی از نبود تعادل به ویژه در حوزه اقتصادی و اجتماعی است و حتی می‌تواند جنبه فرهنگی هم داشته باشد.

  • *جواد اسحاقیان نخستین دقیقه در تحلیل متن داستانی، تعیین « نوع ادبی» است. بدون آگاهی از نوع ادبی، پژوهش و بررسی متن به کجراهه کشیده می‌شود

  • مژگان ثابت تیموری* این روزها هیاهوی تورهای گردشگری ماجراجویانه بسیار به گوش می‌رسد. آنچه در ابتدا به چشم می‎خورد، مکان مورد تفرج است که معمولاً از زیباترین، بکرترین و دست‎نیافتنی‎ترین مکان‌ها به شمار می‌آید و در درجه دوم بازه زمانی تورهای مورد نظر است.

  • در هر جامعه‌ای یکی از فراگردهای مهم، مشارکت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌باشد که آحاد مردم اعم از مرد و زن به عنوان عضو جامعه و نظام اجتماعی در آن سهیم هستند؛ زیرا یکی از عواملی که می‌تواند نقش مؤثری در فرایند توسعه و رشد یک کشور ایفا کند، مشارکت عمومی است. به همین خاطر از نظر نظریه‌پردازان توسعه، مشارکت یکی از ارکان و عوامل مؤثر در رشد و توسعه در هر جامعه‌ای به حساب می‌آید.

  • در حالی‌که حضور زنان ایران در بحث آموزش و به ویژه آموزش عالی پررنگ و تعیین‌کننده است، اما در بازار کار حضوری محدود دارند به طوری‌که نرخ مشارکت زنان در اقتصاد ایران از پایین‌ترین نرخ‌های مشارکت در جهان است و حتی در خاورمیانه هم نرخ مشارکت زنان کشور ما پایین‌تر از اکثر کشورهای منطقه است.

  • حسین محمدی* وجود ربا و بهره يكى از مهم‏ترين فصول مميزه اقتصاد سرمايه داراى از اقتصاد اسلامى است. اقتصاددانان غربى ربا را از ضرورت‌های نظام اقتصادى مى‏دانند و براى آن محاسنى برمى‎شمرند اما در اقتصاد اسلامى ربا به شدت نهى شده و تعابيرى براى تهديد و تحذير مؤمنان به كار رفته است كه در كمتر گناهى تا اين حد سخت‏گيرى شده و بر آن وعده عذاب شديد داده شده است.

  • علی چشمی* در دنیای مدرن، نرخ سود بانکی پایین نشان‎دهنده کیفیت رفاه در جوامع است. در بیشتر کشورهای پیشرفته نرخ بهره کمتر از دو یا سه درصد است؛ این نرخ بر اساس مبنایی محقق که جان مینارد کینز در دهه 1930 مشخص کرد؛ به گفته کینز هدف اقتصاددانان این است که جامعه را به سمت رفاه بیشتر و استفاده از تمام ابعاد زندگی سوق دهند و این هدف (حتی آرزو) تنها از طریق نرخ بهره پایین محقق می‎شود؛ بنابراین شکی وجود ندارد که نرخ بهره در کشور باید کاهش یابد.

  • دکتر سعید ملک­الساداتی* به لحاظ تئوریک، نرخ بهره اسمی از جمع نرخ بهره واقعی، نرخ تورم انتظاری و فاکتور ریسک تشکیل می­‌شود. نرخ بهره واقعی در بازار وجوه قابل استقراض تعیین می‌­شود. در این بازار که منطق شکل­گیری آن تفاوت در نرخ ترجیح زمانی افراد است، عرضه­‌کنندگان وجوه، منابع قابل استقراض خود را به متقاضیان وام داده و در ازای آن بهره دریافت می­‌کنند.

  • جواد اسحاقیان* «شمس وزیر» درواقع مسلمان است، اما کیش خود را از همگان پنهان می‌کند و شخصیتی پاک‌سرشت و خیرخواه دارد و می‌خواهد به « ارسلان » کمک کند . هر دو وزیر مرتب به قهوه‌خانه می‌آیند و از «ارسلان» می‌خواهند هویت خود را آشکار کند و هریک، ارسلان را از وزیر و رقیب خود می‌ترسانند اما «ارسلان» هویت خود را بر هیچ یک، فاش نمی‌کند .

  • اگر چه گونه‌های زرشک بومی در بسیاری از مناطق جهان وجود دارد، اما در رابطه با اهلی‌سازی و تولید تجاری آن کارهای زیادی انجام نگرفته است. در کتاب small fruit crop management (مدیریت تولید میوه‌های ریز) آقایGalletta یکی از میوه‌های ریز که در آمریکای شمالی پتانسیل اهلی شدن دارد را زرشک ذکر کرده است. این درحالی است که در ایران سال‌ها و شاید قرن‌هاست که زرشک بی‌دانه در جنوب خراسان (خراسان جنوبی امروز) عمدتا در اطراف شهرهای بیرجند و قاین، اهلی شده و به صورت یک محصول تجاری تولید می‌شود.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها