صفحه نخست - یادداشت ها
  • حسین متین‎راد* در بحث توافق هسته‎ای و اثرات روانی آن بر فضای اقتصادی، اجتماعی کشور، از نتایج رأی به دو طیف سیاسی موجود می‌توان نتیجه گرفت که حامیان دولت به چه مقدار موافق توافق بودند و شرایط پس از انتخابات نشان داد که آرامش بر اقتصاد به امید فردای بهتر تداوم یافت.

  • حسین ثنایی‎نژاد* به عنوان کسی که 24 سال است در یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کشور تدریس می‌کنم و استاد راهنما، استاد مشاور و یا داور پایان‌نامه‌های بسیاری در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری بوده‌ام، تاکنون شخصا با موردی که دانشجویی پایان‌نامه‌اش را خریده باشد، برخورد نداشته‌ام. اگرچه موارد معدودی بوده است که به‌طور ضمنی معلوم بوده که دانشجو شخصا تمام کار پایان‌نامه‌اش را انجام نداده است، ولی با این حال امکان اثبات همین مقدار تقلب هم کار آسانی نبوده است.

  • مهدی فیضی* اگرچه نگاه کمیت‌گرا به پژوهش‌های دانشگاهی تا اندازه خوبی تعدیل شده است، همچنان خواسته‌ها از استاد و دانشجو چندان بر کیفیت تاکید ندارد. از این رو است که اگرچه با این‌که ایران از نظر کمیت مقالات علمی در دنیا رتبه 18 را دارد، از نظر کیفیت مقالات، پس از کشورهایی مانند آفریقای جنوبی، عربستان سعودی، مصر و ترکیه دارای رتبه 36 است.

  • محمد استادی* اقتصاد کشور مدتی است با عارضه رکود مواجه شده است اما رکود چیست؟ رکود اقتصادی دوره‎ای است که اقتصاد حالت انقباضی به خود گرفته و کوچک می‎شود.

  • سیدسعید ملک‌الساداتی* با تصویب سند جمع بندی نهایی مذاکرات هسته ای میان ایران و اعضای ۱+۵ در 18 اکتبر، فرایند لغو تحریم ها علیه ایران آغاز گردید.

  • با پذیرش این واقعیت که حل یک مسأله به دو عامل تلاش ذهنی و تلاش جسمی بستگی دارد، می‎توان گفت انتشار خبر لغو تحریم‌ها شاید قسمت تلاش ذهنی ما را برانگیخت و به دنبال راهکارها و برنامه‌ای برای مدیریت اقتصادی رفتیم که وارد یک برهه جدید و سرنوشت‎ساز شده است و در برهه کنونی هنوز به مرحله تلاش فیزیکی نرسیده‎ایم.

  • کالاهای اولیه با فرآوری پایین، پیوندهای کمی با اقتصاد کشور مبدا داشته و آثار تکنولوژیک بسیار اندکی را از خود به جای می‌گذارند، درحالی‌که کالاهای صنعتی با اقتصاد کشور عجین شده و در ایجاد نوآوری‌های فناورانه بسیار موثر می‌باشند.

  • اما برخی دلایل ایجاد و تداوم رکود شدید در اقتصاد کشور: 1- کاهش تقاضا توسط قشر متوسط جامعه به‌دلیل افزایش شدید هزینه‌های زندگی و کاهش درآمد واقعی: تورم‌های شدید سال‌های 91 و 92 و عدم‌افزایش متناسب درآمد مخصوصا برای اقشار حقوق‌بگیر و کارمندان موجب شده درآمد واقعی این قشر با کاهش شدیدی مواجه شود.

  • تو چون رفتی، گل اشکم شکوفا شد. گره خورد در گلو آهم، دل تنگم، بفشه‌زار غم‌ها شد چندسال پیش نخستین بار، او را در خانه دوست مشترکمان، «محسن میهن‌دوست» در مشهد دیدم و در همان نخستین دقایق، بر او دل نهادم و چه اندازه تأسف خوردم که دیرش یافته‌ام و سوگند خوردم که زودش دامن از دست ندهم.

  • از منظر اقتصاد کلان، صادرات یکی از اجزای تضاضای کل می‌باشد که سه جزء آن: مصرف خصوصی، مخارج دولت و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها