صفحه نخست - یادداشت ها
 • امیرشهلا* اين روزها جاده‌ها و کوچه‌ها و خیابان‌هاي شهر مملو از خودروهای چینی است. ویژگی بارز چینی‌ها، تنوع محصول و ارزانی قیمت تمام شده‌شان است. چینی‌ها برای سیرکردن شکم یک میلیارد و 500 میلیون نفر جمعیتشان، ناگزیراند هرآن چه در آسمان و زمین و زیرزمین است را خام یا پخته مصرف کنند.

 • هادی رفیعی* صنایع دستی را می‌توان مجموعه‌ای از هنر و صنعت دانست که در آن تلفیق مواد اولیه عمدتاً بومی به همراه ذوق هنری صنعت‌گر و به کمک دست و ابزار دستی، تولید کالایی می‌شود که نه تنها از جنبه اقتصادی و فرهنگی حائز اهمیت است بلکه نمادی از فرهنگ و تاریخ یک منطقه می‌باشد. نیاز به سرمایه پایین برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای صنایع دستی به همراه قابلیت اشتغال زایی آن بخصوص در مناطق روستایی و عدم‌نیاز به تخصص و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای بالا از جمله ویژگی‌های بارز صنایع دستی است که امکان توسعه آن را در مناطق مختلف فراهم می‌کند.

 • چند سال پیش به سفارش معاونت فرهنگی شهرداری مشهد با هنرمندان سینما و تلویزیون، نویسندگان، اهالی موسیقی، فعالان فرهنگی و خلاصه بسیاری از هنرمندان مشهدی مقیم تهران گفت‌وگوهای کوتاهی کردم و از آنها پرسیدم مشکل فرهنگی کلان شهر مشهد چیست و آیا حاضرند به شهر خودشان برگردند؟

 • 1- با تک‌نرخي شدن بنزين، قيمت اين سوخت از700تومان به1000تومان به ازاي هر ليتر افزايش يافت. اين افزايش، يک بار ديگر، توپخانه جريان دلواپس را که طي هفته‌هاي گذشته شاهد فتوحات دولت يازدهم، در سطح داخلي و بين‌المللي است، به کار انداخت تا از فرصت پيش‌آمده استفاده کند و دولت يازدهم را بي‌اعتنا به اقشار کم‌درآمد و عامل افزايش تورم و گراني معرفي نموده تا شايد توفيقات دولت را کمرنگ نمايد. رسانه‌هاي اين جناح با استفاده ابزاري از همزماني تک‌نرخي شدن بنزين با روز سوم خرداد، سالگشت آزادسازي خرمشهر، در يک قرينه‌سازي تاريخي با فرمايش بنيان‌گذار انقلاب(ره) که فرموده بود: «خرمشهر را خدا آزاد کرد»، تيتر زدند: «دولت بنزين را آزاد کرد».

 • سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از جمله محرک‌های اصلی رشد اقتصادی در تمام جوامع است و معمولا بخش خصوصی در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران با سرمایه‌گذاری در صنایع کوچک و متوسط می‌تواند کمک زیادی به فرآیند رشد تولید و درآمدسرانه داشته باشد. بنگاه‌های کوچک در بیشتر کشورهای جهان و ایران مهم‌ترین برنامه اجرایی برای دستیابی به توزیع عادلانه درآمد و ثروت، ایجاد اشتغال، افزایش بهره‌وری، رشد اقتصادی و نیز کارآمدترین شیوه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی تلقی می‌شوند.

 • ترافیک، معضلی که مشهد با میزبانی حدود 27 میلیون زائر و گردشگر از سراسر جهان در سال، هنوز در طول سال‌ها و برخلاف همه تمهیدات با آن روبه‌روست و از جمله مطالبات اصلی زائران و شهروندان مشهدی حل این مشکل است.

 • اهمیت خراسان

  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

  هفته پیش وعده دادم که در این ستون و از این هفته مجموعه نوشتاری را درباره «خراسان» تقدیم شما عزیزان همراه کنم. در آن نوشتار داستان چگونگی تولد «خراسان ما» را نگاشتم و اشاره کردم که این سرزمین ناشناخته‌ها و مجهولات بسیاری دارد که قصد دارم به مرور زمان و به یاری خدا و البته کمک شما یاران کمی این مجهولات را کمتر کنم.

 • ١- تقريبا سالي نيست كه آغاز شود و رهبر انقلاب در همان هنگامه تحويل و تحول سال، از اقتصادِ تاب آور، توليد ملي، اشتغال داخلي و ضرورت حمايت از كار و سرمايه ايراني نگفته باشند.

 • شهرسازی بدون هویت، چندتقلیدی، به‌دور از تفکر سیستمی و نزدیک به کانون های رانت و قدرت، کلان شهر مشهد را به محیطی پرتنش، آلوده و غیرقابل تحمل تبدیل کرده و ساخت‌وسازهای سودجویانه هر روز مصمم تر از گذشته به دنبال تخریب بیشتر محیط شهری است.

 • روز «پدر» نه روز مرد!

  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

  نام‌گذاری و تخصیص روزهایی از سال برای مناسبت‌های خاص و بزرگداشت، رسمی دیرپاست، آنقدر که قدمت آن تقریبا با تمدن بشری همپا و همسابقه است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها