صفحه نخست - یادداشت ها
 • شناساندن و گفت‌وگو محور پایتخت‌‌های فرهنگی، امری مرسوم در میان اتحادیه‌های بین‌المللی است .به عنوان نمونه، اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای عربی هر ساله پایتخت‌های فرهنگی خود را معرفی می‌کنند که در این میان پایتخت‌های فرهنگی جهان اسلام نیز سالانه توسط آیسسکو در سه منطقه آفریقا، آسیا و عربی تعیین می‌شوند. اتحادیه عربی یک سازمان بین‌المللی منطقه‌ای شامل کشورهای عمدتاً عربی و جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است. اساس تشکیل این اتحادیه اشتراکات در فرهنگ و مذهب است و کشورهای فوق با توجه به این اشتراکات دور هم جمع می‌شوند و جلسات خود را تشکیل می‌دهند و پیرامون موضوعات مختلف به بحث و تبادل نظر می‌نشینند.

 • پذیرفته‌ایم که معماری ظرف زیستن آدمیان است. معماری جامه‌ای است به قاعده و قبای تحرکات و رفتارهای آدمیان در زندگی روزمره ایشان و در تاثیری دوسویه و آشکار. چنانچه کالبد و طرح و ساختارهای آن از یک طرف نظام و نحوه و شیوه زندگی بهره‌بردارانش را دچار تغییر شکل نموده و از طرف دیگر تفکرات و اندیشه‌ها و خواسته‌های مردمان در شکل و صورت معماری موثر شده و آن را پیش می برد.

 • اول مهر که می‌رسد به روزگارانی فکر می‌کنم که خیلی زود گذشت و دیگر ردی از آن نیست.آن زمان زیر لحاف که می‌رفتیم حواس خودمان را پرت می‌کردیم و در هر فصل سال حتی در اوج گرما به باریدن چیزی فکر می‌کردیم که از محالات بود. وقتی امیدمان از برف و باران قطع می‌شد چیزهای دیگری ذهن‌مان را مشغول می‌کرد.

 • محمدرضا تازیکی* صنعت کفش یکی از اشتغال‎زاترین صنایع کشور به نسبت سرمایه‎گذاری‏های انجام شده است؛ صنعت کفش در سال‏‌های اخیر دستخوش تحولات زیادی در حوزه تولید و فراوری شده است.

 • شیرجه مالی

  ۳۰ شهریور ۱۳۹۴

  یک زمانی هم در دل تاریخ بزرگ شدن‌های ما بود که کارهای خارق‌العاده رخ می‌داد و هنوز هم وقتی فکر می‌کنیم از این حجم توانایی متحیر و انگشت به دهان می‌مانیم؛ یکی از آن کارها شیرجه زدن بود آن هم نه در استخر آب و توپ(امروزی‌تر) و ... بلکه در دل عروسی. دم در عروسی که می‌رسیدیم پدر با همان کت و شلوار مشکی و کراوات قرمز من را نگه می‌داشت و می‌نشست تا هم قدم بشود و بعد قیافه‌ای جدی به خود می‌گرفت و با تمیز کردن اضافی گلویش، می‌گفت : «ببین میخوام به هیچکی اجازه ندی ... پولارو که می‌ریزن حواست باشه و سریع برداری..هر پولی که بیاری دو برابرش رو می‌گیری. باز گیج گیج نزنی..»

 • با گذر از تعاریف بنیادینی که درخصوص معماری به‌عنوان پدیده‌ای فرهنگی که مناسب‌ترین زمینه برای بالندگی همزمان با اقتصاد قلمداد می‌شود، این بستر را در گستره های معماری تاریخی ، معماری فضاهای عمومی و مسکونی در بخش‌های قبلی این نوشتار بررسی کرده و این‌بار به توجه بر فرآیند تولید و اجرای آن و تاثیراتش در همان رابطه تعریف شده می‌پردازیم.

 • اکوتوریسم و فرصت‌ها

  ۳۰ شهریور ۱۳۹۴

  مژگان ثابت تیموری* هر فعالیتی در حوزه‌های مختلف، فرصت‌هایی را برای افراد حاضر در محیط پیرامونی و حتی دور اما وابسته ایجاد می‌کند که در صورت هوشیاری و دقت نظر می‌تواند منجر به کسب درآمدهای پایدار شود.

 • برش‌هایی از زندگی

  ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

  روز ملی سینما روز به خاطر آوردن و خاطره بازی است؛ می‌شود با هر سن و سالی گوشه ای تکیه کرد و به گذشته نگاهی انداخت و آهی کشید. آه از روزهای رفته و خاطرات فیلم های کوچک و بزرگ. «فرمان» ی که با نگاه جدی و غریب در بیمارستان قدم می‌زند و به سمت مادر پیر می‌رود و او را به آغوش می‌گیرد.

 • در یادداشت‌های قبلی پس از مروری بر ویژگی‌های معماری تاریخی و فضاهای عمومی، به‌عنوان بسترهایی برای بالندگی دوسویه اقتصاد و فرهنگ؛ نکاتی را ذکر کردیم و در این قسمت، حوزه‌ای دیگر از توجه در معماری را به‌عنوان نگرشی موثر در پویایی همزمان اقتصاد، بررسی می‌کنیم.

 • «شیرزن صنعت»؛ لقبی است که چندی پیش و در مراسمی که به مناسبت روز صنعت در مشهد برگزار شد، از سوی یکی از فعالان صنعت در بخش خصوصی و از پشت تریبون به «راضیه علیرضایی» اعطاء شد. هر چند غریب بودن این واژه برای رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی می‌تواند سلیقه‌ای و دارای دلایل مختلف باشد، اما قرابت یا بیگانگی آن با اعداد و ارقام مستند -که یکی از ملاک‌های ارزیابی عملکرد یک سازمان است- چیزی نیست که بتوان سلیقه شخصی را در آن دخیل کرد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها