صفحه نخست - یادداشت ها
  • حسن تحصیلی* رونق و رکود در اقتصاد به معنای انحراف از روند بلندمدت اقتصاد است؛ افزایش نرخ رشد یک متغیر نشان‎دهنده دوره رونق و کاهش نرخ رشد آن نشانه دوره رکود است.

  • سرمایه‌گذاری خارجی از شاخص‌های مهم در فرآیند جهانی‌شدن اقتصاد است؛ کشورهای درحال‌توسعه با توجه به کمبود منابع داخلی به استفاده از منابع خارجی برای اجرای برنامه‌های توسعه خود نیاز دارند. منابع خارجی در قالب دو نوع سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم وارد و انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق استقراض، وام، اعتبار و ... و سرمایه‌گذاری مستقیم در قالب سرمایه‌گذاری مستقل یا مشارکت با سرمایه‌گذار داخلی است.

  • سعید کمالی* سرمایه­‌گذاري از مهم‎ترین عوامل تعیین‎کننده رشد و توسعه اقتصادي است. افزایش سرمایه‎گذاری و ورود سرمایه‎های خرد و کلان موجب افزایش تولید ملی، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار می‌‏شود.

  • مهدی بهنامه* براساس شواهد، پس از برجام یک موج شدید از سرمایه‌های خارجی(مستقیم و غیرمستقیم) در کشور شکل خواهد گرفت، ولی آنچه که مهم است، اینست که آیا این پدیده یک موج موقت و ناپایدارخواهد بود یا یک فرایند پایدار و همیشگی؟

  • حسین محمدی* جریان سرمایه‌گذاری‌های خارجی از شاخص‌های مهم فرآیند جهانی‌شدن اقتصاد است. جدای از اهمیت این پدیده در پویایی نظام سرمایه‌داری جهانی، بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه که از فقدان منابع مالی داخلی رنج می‌برند، جذب و بهره‌گیری از این منابع خارجی را برای تداوم برنامه‌های توسعه اقتصادی خود ضروری می‌بینند و این منابع مالی امروزه به دو شکل مورد توجه است:

  • جواد اسحاقیان* در قصه‌های غیرروان‌شناختی یا آنچه به عنوان قصه و افسانه تعبیر می‌کنیم، هرگونه کوششی برای توجیه گفتار شخصیت داستان، بی‌فایده است. گاه شخصیت افسانه، کنش خاصی هم از خود نشان می‌دهد اما نفس ِهمان گفتار وی هم، وجهی ندارد.

  • جعفر خیرخواهان* تنها راه پیشرفت و توسعه هر کشوری، توانایی برای ایجاد انعطاف‌پذیری و تغییر و تحول با توجه به انواع تغییرات پیرامونی و محیطی است. اینک کاملا روشن شده است که سیاست‌ها و نهادهای خوب اهمیتی به مراتب بیشتر از تزریق پول به اقتصاد و اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری مبهم و حساب‌نشده دارند.

  • سید امیر سیاح* بر اساس گزارش‌های بانک جهانی، انجام کسب‌وکار ایران طی سالیان اخیر توانسته از وضعیت مساعدتری برای فعالان اقتصادی برخوردار باشد. بهبود نسبی رتبه ایران در این گزارش‌ها دو دلیل مشخص دارد: نخست و موثرتر، تغییر تعاریف و روش اندازه‌گیری وضعیت و رتبه‌های کشورها در گزارش سالانه بانک جهانی است و دیگر آنکه در برخی مولفه‌ها مانند ساخت و ساز و اخذ مجوز شاهد پیشرفت محسوسی بوده‌ایم.

  • سیدحسین ثنایی‌نژاد* روزی یکی از دانشجویانم برای انتخاب موضوع پایان‌‎نامه کارشناسی‌ارشد هواشناسی کشاورزی به اتاقم آمد. گفت می‌خواهد درباره اثر متغیرهای اقلیمی بر تولید پسته تحقیق کند. در اینباره با هم گفتگو کردیم و گفتم یکی از مشکلات اساسی، دستیابی به داده‌های لازم برای تحقیق است، او اما مصمم بود.

  • جواد اسحاقیان* «امیرارسلان گفت: زودتر می‌خواستی به من بگویی تا همان ساعت که او را کشتم، نعشش را بیاورم. حالا هم در وسط میدان افتاده است. بروند بیاورند... آصف گفت: نعش فولادزره را عفریته مادرش به‌در برد. دیگر به‌گیر ما نخواهد آمد...

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها