صفحه نخست - یادداشت ها
 • حسین محمدی* همانطورکه در قسمت‌های قبل اشاره شد، موانع سرمایه‌‌گذاری بخش خصوصی در ایران متعدد است که یکی از مهمترین این موانع قوانین و مقررات و همچنین وجود انحصارات دولتی و عمومی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور است.

 • حسین متین‌راد* برای اقتصادی که دارای رکود تاریخی عمیقی است شاید فقط کاهش نرخ‌بهره و کاهش دریافت مالیات، مهم‎ترین روشی است که با حرکات بطئی به سمت رونق حرکت کند.

 • کار سخت روحانی

  ۲۵ آبان ۱۳۹۴

  امیرشهلا* 1- فشار اقتصاد آن چنان بر گُرده مردم سوار است که نقش دولت روحانی در رساندن تورم 46درصدی به 12درصد، ظرف 26ماه، در کسی وجد و شادمانی به بار نیاورده است!

 • ایجاد حریم در مناطق ویژه که مسیر تردد و ورود گردشگران طبیعی و نیز بوم‌گردشگران یا اکوتوریست‌ها است، شاید عملی چندان شایسته نباشد همچنین یکی از اهداف بوم‌گردشگری درک محیط طبیعی و برقراری ارتباط نزدیک با آن است که بخشی از آن، گردشگری علمی محسوب می‌شود. بنابراین اگر بنا به گردشگری علمی مبتنی بر طبیعت باشد، ناگزیر از تماس مستقیم با محیط طبیعی از جمله انواع گونه‌های گیاهی، جانوری، سازندهای زمین‌شناسی، منابع آبی و خاک خواهیم بود.

 • محمدطاهر احمدی شادمهری* زمانی‌که در شرایط رکود حاکم بر اقتصاد، تشخیص این باشد که این رکود ناشی از کمبود تقاضای کل در اقتصاد است، دولت‌ها سیاست «تحریک تقاضا» را درپیش می‎گیرند و برای تحقق آن از ابزارها و روش‎های مختلفی بهره می‎گیرند.

 • علی چشمی* سیاست‌گذاری اقتصادی در کشورها به دو گروه تقسیم می‎شود: سیاست‌گذاری برای عموم که منافع آن به عموم مردم جامعه، که در یک یا چند ویژگی مشترک هستند، می‌رسد و سیاست‌گذاری برای خواص، که منافع آن به گروهی خاص در جامعه می‌رسد.

 • از قصه «امیر ارسلان نامدار»، یک ترجمه به آلمانی در سال 1965 انتشار یافته، اما ظاهراً به انگلیسی یا فرانسه برگردانده نشده است و ترجمه آلمانی هم از چند دهه پیش تا کنون بازچاپ نشده است که این امر، مایه شرمساری است، زیرا این رمان پرماجرا، یک اثر خارق‌العاده و جهانی است و از نظر ادبی و تاریخی اهمیت زیادی دارد، زیرا با آن که به شدت زیرتأثیر سنت شفاهی روایت است، از مرزهای آن فراتر رفته و به «رمان» نزدیک می‌شود و درواقع، پلی میان سنت قدیم ایرانی و تأثیرات ادبیات مدرن غرب به‌شمار می‌رود، به ویژه که « ناصرالدین شاه » هم بارها به اروپا رفته و تأثیر این رفت‌وآمدها در قصه، کاملاً آشکار است.

 • ادبیات فارسی و به ویژه شعر کهن فارسی، سرشار از آموزه‌هایی در مورد کار و کوشش و تلاش برای پیشرفت در زندگی و پرهیز از فروکاستن موفقیت به قضا و قدر است. یکی از شاعرانی که اشارات پرمعنایی در این باب دارد؛ مولانا است. خداوندگار در آثار خود، فراوان به اهميت و ضرورت كار چه از بُعد مادي و چه از بُعد معنوي آن اشاره كرده است و اين موضوع به وضوح در مثنوي معنوي به چشم مي¬خورد.

 • گفتمان عمومی در سیاست‌های اقتصادی شامل اقدامات مالی، مداخلات پولی، برنامه‌های رفاهی و دیگر ابزارهای اجرایی دولت است. بنابراین زمانی که اقتصادی ضعیف عمل می‌کند، این سوالات به میان می‌آید: آیا به محرک‌های اقتصادی و تزریق نقدینگی نیاز است؟ آیا برنامه‌های رفاهی به خوبی سازماندهی نشده‌اند؟

 • در روزگارانی نه چندان دور، زمانی‌که هنوز پمپ‌های غول‌آسا آب را از دل زمین بیرون نمی‌کشیدند، پدران خردمندمان قدر آب، نیک می‌دانستند و نانشان را به قاعده همان مقدار آب می‌خوردند. زراعتشان یا دیم بود و به آب آسمان آبیاری می‌شد و یا از آبی که از قنات قناعت جرعه جرعه می‌تراوید.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها