صفحه نخست - یادداشت ها
 • حسنعلی فرجی سبکبار جمعیت شهری ایران به‌شدت درحال رشد است، به‎طوری‌که در حال حاضر تقریبا از هر سه ایرانی یک نفر در نواحی شهری زندگی می‎‏کند، درحالی‌که در دهه 30 از هر چهار ایرانی سه نفر در نواحی روستایی زندگی می‌کرد. این چرخش و رشد شتابان در شهرها بیشتر در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها اتفاق افتاده و نوعی بهم‌ریختگی در نظام شهری ایران به‌وجود آورده و شهرها را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

 • شاملو می‌گوید: شعر همان زندگی است. منتها ویرایشش می‌کنیم. چیزی که بیشتر از همه در گفته او مشخص است، این است که در ذات واقعی چیزها آن قدر توان‌های بالفعل برای نوشتن، شعر شدن و ویرایش هست که ما آفریننده خوبی در نشان دادن وجوه مختلف از یک واقعیتی عینی باشیم که در توان خلاق شاعر تغییر نمی‌کند بلکه لذت نوشتن و خواندنش به گونه‌ای که دیگران هیچ‌گاه او را ندیده‌اند، دیده می‌شود .

 • مهم‌ترین برنامه قرارگرفتن شهر مشهد در مسیر توسعه تحت‌عنوان مشهد 2017 شناخته می‌شود که با انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در یکی از مصوبات اجلاس سال 2010 سازمان آیسسکو در باکو بوده‌ است که در آن اجلاس، اعضا برای تعیین پایتخت جهان اسلام در سال 2015 تا 2024 میلادی تصمیم‌گیری می‌کنند، به این ترتیب مقرر شد در سال 2017 میلادی از دی ماه 95 تا دی 96، مشهد عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را در میان کشورهای آسیایی غیرعرب داشته باشد.

 • محمد اجزاء شکوهی* هر ساله روز هشتم نوامبر (17 آبان) مراسم روز جهانی برنامه‌ریزی شهری در بیش از 30 کشور در سراسر جهان برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این روز، شناخت وافزایش نقش برنامه‌ریزی شهری در ایجاد جوامع پویاست.

 • شهرها به علل مختلفی تشکیل می‌شوند. گاهی نیاز به یک تمرکز سیاسی موجب تشکیل شهر می‌شود، گاهی از گردآمدن تاجران یا پیشه‌وران شهر به وجود می‌آید. علت شهر، هر آنچه که باشد، یک نکته مسلم است که شهر از مازاد اقتصادی نیروهای تولیدی امکان ایجاد و بقا می‌یابد. به عبارت بهتر، شهر حاصل وجود مازاد اقتصادی تولید غذا است.

 • تاکنون در خصوص علل و عوامل حاشینه‌نشینی گفتگوها و مباحثات زیادی انجام شده است که هر یک از منظری خاص به این موضوع نگریسته و برای بوجود آمدن آن علت یا عللی را بیان نموده‌اند. آیا تاکنون به این موضوع از این زاویه نگریسته‌ایم که تعریف و نگاه خود ما به واقعیت موجود چه سهمی در تولید و تداوم آن دارد؟ آیا تا به حال اندیشیده‌ایم که به کارگیری واژه حاشیه‌نشینی در تولید و تداوم آن چقدر موثر است؟

 • «ساختمان مرتفع»، عنوان فيلم تازه‌اي است از كارگردان انگليسي، بن ويتلي، كه بر اساس كتابي از جِي جي بالارد (عنوان ترجمه فارسي كتاب: «برج») ساخته شده، كتابي كه در آن يك بناي مسكوني فوق مدرن به جان ساكنانش مي‌افتد.

 • امیر ارسلان ( امیر ارسلان نامدار)، قصه‌ای عامیانه، پُرکِشش، تاریخی، اسطوره‌ای و اجتماعی است که از نظر فرهنگ عامه، قصه‌های پریوار و آنچه امروز از آن به «نظریه پسا ـ استعماری» تعبیر می‌شود، اهمیت خاصی دارد

 • سرمایه‌گذاری یکی از الزامات مهم برای رشد اقتصادی پایدار و دستیابی به اهداف توسعه اقتصادی است. بسیاری از اقتصاددانان معتقدند یکی از وظایف مهم دولت‌ها ایجاد شرایط ایمن از لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برای بخش خصوصی در جهت سرمایه‌گذاری‌های مولد می‌باشد.

 • برج نجومی رادکان

  ۱۱ آبان ۱۳۹۴

  برج رادکان در فاصله ۷۴ کیلومتری شمال مشهد و ۲۶ کیلومتری شمال غربی چناران و در یک کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان واقع شده است. این اثر تاریخی در تاریخ 15/10/1310 با شماره 146 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. در بقایای کتیبه بالای برج، بخشی از یک تاریخ (ششصد و ...)مشاهده می‌شود؛ ارنست هرتسفلد باستان‌شناس و ایران‌شناس آلمانی تاریخ احداث برج را 680 می‌داند و برخی از پژوهشگران نیز آن را 602 خوانده‌اند. هرتسفلد برج را مقبره یکی از حکام مغول می‌داند که برخی وی را امیر ارغون مغول می‌دانند.‌ گدار مستشرق فرانسوی آن را آرامگاه یک زن و مطلع المشس آن را از آثار دیلمی‌ها می‌داند که اطلاع دقیقی در دست نیست.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها