صفحه نخست - یادداشت ها
 • علی چشمی* 1- مالیات وقتی به رفاه جامعه کمک می‌کند که یک ریال مالیات بیشتر را دولت بتواند بهتر از بخش خصوصی به کار ببرد؛ پس مالیات بیشتر لزوماً امر مطلوبی نیست؛ گرفتن مالیات از کارگران و تولیدکنندگان و دادن به برخی ادارات و مؤسساتی که خدمت چندانی برای مردم تولید نمی‏کنند به معنای آسیب به اشتغال و تولید کشور است.

 • موزیک‌تراپی

  ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

  *امیررضا کاردار طهران موسیقی درمانی(موزیک تراپی) روشی است در جهت برخی اهداف درمان با کمک موسیقی که می‌تواند مواردی از جمله تقویت و ساماندهی سلامت روحی و جسمی افراد را به‌دنبال داشته باشد.

 • گلاب قمصر، زیره کرمان، سوهان قم، قالی کاشان، فیروزه نیشابور و هزاران نامی که بر کالاهایی خاص چنان چسبیده‌اند که آنها را بی آن نامها نشانی نیست! این نامها نه بدان معناست که گلاب را نمی‌توان در جایی دیگر گرفت و زیره را در بازاری دیگر یافت و قالی را بر داری دیگر بافت و سوهان را در قنادی دیگری پخت و فیروزه را از معدنی دیگر بدر آورد! بلکه این کالاها آنقدر در میان مردم رایج شده‌اند که معیار سنجش کیفیت کالاهای مشابه شده‌اند!

 • علیرضا رضوانی* بخش دوم/ در قسمت اول این نوشتار، بازتعریفی بر ماهیت بنیادین اقتصاد، فرصتی فراهم آورد که نگاهی متفاوت و بر خلاف جریان و عمل جاری سرمایه‏‌محور و سوداگرایانه را مرور کنیم و به این ترتیب علم اقتصاد را نه بر اساس تئوریهای جدید و غیرمنطبق با شرایط و زمینه، بلکه در معنا و در مبانی بنیادین و متکی بر ضرورتها و مسائلی که درگیر آن هستیم، تعریف کنیم؛

 • علی سرزعیم* عدم رشد سرمایه‎گذاری خارجی در ایران تابعی از چند مسئله است که یکی از آنها ریسک نرخ ارز است و این امر به عنوان عامل بازدارنده عمل می‎کند؛ در این زمینه می‌توان گفت هنوز ابزارهایی برای پوشش ریسک نرخ ارز در کشور وجود ندارد؛

 • علی چشمی* دولت، مهمترین نهاد هر جامعه‎ای است اما دولت‌سازی، هدف نهایی جامعه نیست بلکه ساختن دولت با کیفیت، هدف مهمی برای جامعه است تا به پشتیبانی و با همکاری آن، تولیدکنندگان بتوانند جامعه را به هدف مهم تأمین رفاه عمومی برسانند.

 • علیرضا رضوانی* اگر چه موضوع اقتصاد به سابقه و قدمت زندگی اجتماعی و سکونت انسان و حتی پیش از آن است لیکن نظریه‎پردازی در این خصوص قدمتی به دوران انقلاب صنعتی و به‌خصوص در نیمة اول قرن بیستم و در پاسخ به مسائلی بود که از دو جنگ جهانی در اروپا بروز کرد.

 • ملیحه مدبری* آنچه باعث پر رنگ شدن حضور کالاهای خارجی در کشور شده کمبود برندهای بزرگ و تأثیرگذار در حوزه پوشاک است؛ نابودی بیش از 10 برند بزرگ پوشاک در دهة گذشته و تشکیل صدها کارگاه زیرزمینی بدون هویت، بدون ساختار، با عدم نیروی کار متخصص و نداشتن سرمایة کافی باعث شده که عرصه برای حضور کالاهای خارجی تا این حد آسان و ممکن شود.

 • *احسان هراتی يكى ازموضوعات مهم دربازسازى بافت سالخورده شهرى حفظ ميراث كهن شهر و شهروندان است.

 • علي ايماني* لزوم مبارزه با قاچاق كالا درجهت حمايت از كالاي ايراني، اين روزها در هر رسانه مكتوب و مصور، حقيقي و مجازي به چشم مي‎خورد. در اينجا با اميد به آينده توليد در ايران و به عنوان يك توليدكننده، با نگاهي متفاوت به اين موضوع پرداخته شده است :

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها