صفحه نخست - یادداشت ها
 • الیاس علی‌پور* چندی پیش در توصیف مصائب کارآفرینی در ایران و راهکارهای برون رفت از بحران موجود، بحثی را تحت عنوان "کارآفرینی در سرزمین ریزگردها" ارائه نمودم. وجه تسمیه نشست، ناشی از نگاه بنده به بستر، ساختار و اتمسفر کنونی فضای کسب‌وکار بود.

 • رضا نصراصفهانی *بخش دوم نگاهی به ساختار درآمد شهرداری‌ها در ایران وجود ساختار نامناسب درآمدی برای شهرداری‌ها در ایران معضلات اقتصادی زیادی برای شهروندان ایجاد کرده است. عمده مشکلات تامین مالی شهرداری‌ها ساختاری است، به این معنی که از ابتدای بوجود آمدن این نهاد در ایران بدون توجه به ادبیات نظری علم اقتصاد منابع درآمدی برای شهرداریها تعریف نشده است و این معضل همچنان وجود دارد. در بررسی‌های انجام شده ایجاد درآمدهای مناسب (پایدار) به عنوان راهکار اجتناب‌ناپذیر برای این موضوع بیان شده است.

 • رضا نصراصفهانی *بخش اول قانون مالیات بر ارزش افزوده از نیمه دوم سال 1387 به مرحله اجرای درآمد.

 • خط قرمز

  ۱۸ دی ۱۳۹۶

  *حسین ثنایی نژاد قرار است درباره اعتراضات هفته گذشته بنویسم و نیز قرار است جوری بنویسم که از خط قرمزها عبور نکند

 • قاضی محمد بخشی محبی* از مهم‌ترین مسائلی که به احساس عدم استقلال عدالت مالیاتی منجر می‌شود، این است که هیاتهای حل اختلاف بعضا برای کمک به صدور آراء عادلانه پروند‌ه‌هایی را به کارشناسانی که تحت عنوان مجریان قرار هستند ارجاع می‌دهند

 • علی چشمی* ورشکستگی کسب‏وکارها به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد از جمله بحران‌های مالی و اقتصادی، بی‌ثباتی‌های سیاسی و اقتصادی مثل تحریم‌ها و جنگ، سوء مدیریت عمدی و غیرعمدی کسب‏وکارها، کلاه‌برداری از بستانکاران و ظهور نوآوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید.

 • علی نصیری اقدم و زینب مرتضوی‌فر* براي تصميم‌گيري در مورد اعطاي اعتبار و ميزان آن، اعتباردهندگان مي‌خواهند بدانند كه در صورت كوتاهي وام‌گيرنده، چه ميزان از بدهي را مي‌توانند بازپس گيرند.

 • * قاضی محمد بخشی محبی – بخش اول برابر با اصل ۵۱ قانون اساسی «هیچ نوع مالیاتی وضع نمی‌شود مگر به موجب قانون» اجرای صحیح و عادلانه فرایند مالیات ستانی در کشور ما و سایر کشور‌ها از چنان اهمیت و حساسیتی برخوردار است که به عنوان یکی از اصول قانون اساسی بر آن تاکید شده است

 • علی نصیری اقدم و زینب مرتضوی‌فر تحلیل دقیق شاخص¬های کسب‌وکار که توسط بانک جهانی معرفی‌شده، نشان می¬دهد که رفع تعارض منافع یکی از دغدغه¬های اصلی در طراحی شاخص¬های نامبرده است. برای ارائه شواهدی در تأیید این ادعا، در این قسمت دو شاخص بانک جهانی از منظر تعارض منافع تجزیه و تحلیل می¬شود:

 • علی نصیری اقدم و زینب مرتضوی‌فر* فعالان اقتصادی و کارآفرینان برای تبدیل ایده‌های خود به کسب‌وکارهایی سودآور و ارائه نوآوری‌های مقوم رشد اقتصادی باید مبادلات مختلفی را سازماندهی کنند و برای این منظور ناگزیر از عمل کردن در چارچوب نهادها هستند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها