صفحه نخست - یادداشت ها
  • باران تند می بارید و سرعت کوتاه شدن دامن سپید کوهستان بینالود نشان از این داشت که پوشش نسبتا ضخیم برف روی کوه نیز بر اثر دمای بالا و بارندگی در حال ذوب شدن است. با همین مشاهدات چشمی ساده حدس زدم سیل در رودخانه های شمال نیشابور در حال شکل گیری است. به سمت یکی از این رودخانه ها رفتم. حدسم درست بود و آب رودخانه در حال بالا آمدن بود. به یکی از اعضای شورای روستا زنگ زدم و گفتم لازم است برای تقویت دیواره رودخانه کاری کنند! به آسانی جواب داد: اگر خدا نخواهد اتفاقی نمی افتد! خوشبختانه عضو دیگر شورا را توانستم نسبت به خطر وقوع سیل متقاعد کنم و کار شروع شد. به فرمانداری هم هشدار سیل را فرستادم و بعدا مطلع شدم خوشبختانه به موقع اقداماتی انجام‌داده اند.

  • سیدحسین ثنایی‌نژاد

  • از سال 1279 تا 1282 شمسي اولين درآمدها يا منابع حاصل از صادرات نفت در احصائيه‌هاي گمركي ايران گنجانده شد. از سال 1279 تا سال 1300 بهطور مرتب كسري تراز بازرگاني داشتيم. هيچگاه نتوانستيم بدهكار جهان نباشيم. اين مسئله نشان ميدهد كه دستوپابسته از طريق مصرف با دنياي مدرن آشـنا شـديم نـه از مسـير توليـد و وقتي كه ما از مسير مصرف به دنياي مدرن پرت شديم و كپي كرديم، ميبينيم كه در سال 1284 در جايي كه مردم به دليل گرسنگي ريشه‌هاي درختان را ميخوردند، ما ماكاروني و ورميشل به كشور وارد ميكرديم.

  • با بغض به گندم زار وسیعی اشاره می‌کند و می گوید: "سی و پنج هکتار است، می بینید که آب تا زیر خوشه ها بالا آمده!" در نزدیکی شهر آق قلا هستم و ساقه های سبز گندمزار را می بینم که به تدریج در حال پوسیده شدن هستند و هیچ امیدی به نجات محصول امسال این پیر‌مرد نیست! از او در باره بیمه می پرسم. می‌گوید بیمه نکرده چون فایده ای ندارد! یک بار محصولش را بیمه کرده و بعد از کلی دوندگی موفق شده به ازای هر هکتار فقط یکصد هزار تومان خسارت دریافت کند!

  • دلایل رشد نرخ تورم تولیدکننده را میتوان به مثلثی سه ضلعی تشبیه کرد؛ یکی از علل این رشد قیمت ناشی از نادیده گرفتن هشدارهای چند سال اخیر اقتصاددانان نسبت به سیاست‌های پولی، بی‌انضباطی‌ها و رشد نقدینگی است. در زمان ریاست جمهوری دکتر روحانی نقدینگی بین 200 تا 300 درصد رشد داشت. این در حالی است که رئیس‌جمهور دائما از کنترل تورم سخن می‌گفت اما اقتصاددانان این وضعیت را بادوام نمی‌دانستند و پیش‌بینی می‌شد رشد نقدینگی درآینده اثر خود را بر تورم بگذارد.

  • همسایگی با دو کشور افغانستان و ترکمنستان موقعیت مطلوبی برای صنعت حمل و نقل و ترانزیت خراسان رضوی به شمار می‌رود؛ این استان دارای یک مرز مشترک با افغانستان و سه مرز مشترک با ترکمنستان است. البته استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی نیز با افغانستان دارای مرز مشترک هستند‌ که هر یک از این مرزها شرایط خاص خود را دارند.

  • در حال حاضر صنایعی داریم که مواد اولیه آن به وفور در داخل کشور یافت می‌شود که از این منظر غنی هستیم؛ یکی از آنها، فولادی است که مواد اولیه مورد نیاز آن، سنگ آهن است و بخشی از آن مصرف داخل و بخشی دیگر صادرات می‌شود. صادرات در فولاد و صنایع معدنی از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه ارزآوری به همراه دارد و از محل آن ارز می‌توان برای خود همان صنایع، یعنی برای واردات ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز استفاده کرد و بهره برد.

  • اولین گام در راه پرفراز و نشیب دانش مشاهده و اندازه گیری است که برای پژوهشگر داده می سازد. مجموعه داده ها را که مرتب کنند تبدیل به اطلاعات می شود. به مجموعه ای از اطلاعات در یک موضوع خاص آگاهی گفته می شود و با ارتباط شبکه منظمی از آگاهی ها دانش پدید می آید.

  • تاریخ مزیت اقتصاد ایران را بر پایه کشاورزی، صنایع کشاورزی، دام و طیور، روستایی، تجارتهای کوچک بین کشورهای منطقه، صنایع دستی، صنایع کوچک و متوسط و کارگاهی، معدن کاری، گردشگری و زیارت، ساختمان، اصناف و...که میتوانسته اساس تحقق اقتصاد مقاومتی باشد شناخته است.

  • گفته می‌شود که مجموعه پدیده بین 90 تا 120 هزار سهامدار داشته، اگر فرض بگیریم که هر کدام از این سهامداران از یک خانوار بوده‌اند. در واقع چنین مجموعه‌ای قریب به 400 هزار نفر را درگیر خود کرده است. این عدد، نسبت به جمعیت مشهد، عدد معنی داری است. به همین جهت پدیده موسسه‌ای بود که دارای ابعاد اجتماعی و اقتصادی است و همین‌هاست که این موسسه را از اهمیت زیادی برخوردار کرده است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها