صفحه نخست - یادداشت ها
  • حسین محمدی* وجود ربا و بهره يكى از مهم‏ترين فصول مميزه اقتصاد سرمايه داراى از اقتصاد اسلامى است. اقتصاددانان غربى ربا را از ضرورت‌های نظام اقتصادى مى‏دانند و براى آن محاسنى برمى‎شمرند اما در اقتصاد اسلامى ربا به شدت نهى شده و تعابيرى براى تهديد و تحذير مؤمنان به كار رفته است كه در كمتر گناهى تا اين حد سخت‏گيرى شده و بر آن وعده عذاب شديد داده شده است.

  • علی چشمی* در دنیای مدرن، نرخ سود بانکی پایین نشان‎دهنده کیفیت رفاه در جوامع است. در بیشتر کشورهای پیشرفته نرخ بهره کمتر از دو یا سه درصد است؛ این نرخ بر اساس مبنایی محقق که جان مینارد کینز در دهه 1930 مشخص کرد؛ به گفته کینز هدف اقتصاددانان این است که جامعه را به سمت رفاه بیشتر و استفاده از تمام ابعاد زندگی سوق دهند و این هدف (حتی آرزو) تنها از طریق نرخ بهره پایین محقق می‎شود؛ بنابراین شکی وجود ندارد که نرخ بهره در کشور باید کاهش یابد.

  • دکتر سعید ملک­الساداتی* به لحاظ تئوریک، نرخ بهره اسمی از جمع نرخ بهره واقعی، نرخ تورم انتظاری و فاکتور ریسک تشکیل می­‌شود. نرخ بهره واقعی در بازار وجوه قابل استقراض تعیین می‌­شود. در این بازار که منطق شکل­گیری آن تفاوت در نرخ ترجیح زمانی افراد است، عرضه­‌کنندگان وجوه، منابع قابل استقراض خود را به متقاضیان وام داده و در ازای آن بهره دریافت می­‌کنند.

  • جواد اسحاقیان* «شمس وزیر» درواقع مسلمان است، اما کیش خود را از همگان پنهان می‌کند و شخصیتی پاک‌سرشت و خیرخواه دارد و می‌خواهد به « ارسلان » کمک کند . هر دو وزیر مرتب به قهوه‌خانه می‌آیند و از «ارسلان» می‌خواهند هویت خود را آشکار کند و هریک، ارسلان را از وزیر و رقیب خود می‌ترسانند اما «ارسلان» هویت خود را بر هیچ یک، فاش نمی‌کند .

  • اگر چه گونه‌های زرشک بومی در بسیاری از مناطق جهان وجود دارد، اما در رابطه با اهلی‌سازی و تولید تجاری آن کارهای زیادی انجام نگرفته است. در کتاب small fruit crop management (مدیریت تولید میوه‌های ریز) آقایGalletta یکی از میوه‌های ریز که در آمریکای شمالی پتانسیل اهلی شدن دارد را زرشک ذکر کرده است. این درحالی است که در ایران سال‌ها و شاید قرن‌هاست که زرشک بی‌دانه در جنوب خراسان (خراسان جنوبی امروز) عمدتا در اطراف شهرهای بیرجند و قاین، اهلی شده و به صورت یک محصول تجاری تولید می‌شود.

  • زرشک بی‌دانه با بیش از 14000 هکتار سطح زیرکشت به‌عنوان یک محصول مهم اقتصادی، از محصولات انحصاری کشورمان است که كشت آن عمدتا به شهرستان‌های قاین و بیرجند در خراسان جنوبی محدود مي‌شود.

  • همان‌طورکه در مباحث قبل اشاره شد، سرمایه‌گذاری کل در کشور به قیمت ثابت سال 1383 از سال 1390 به بعد با کاهش قابل‌ملاحظه‌ای مواجه شد، به‌گونه‌ای‌ که رقم سرمایه‌گذاری کل از 69062 میلیارد ریال در سال 1390 به 513534 میلیارد ریال در انتهای سال 1393 کاهش پیدا کرد.

  • امید علی خوارزمی* یکی‌ از ارکان اصلی‌ پیشرفت اقتصادهای توسعه‌یافته، تمرکز بر شکوفایی نوآوری در شهر‌هاست. جهت تشویق نوآوری زیرساخت‌هایی‌ نیاز است که بتوان ایده‌های جدید را به محصولات یا خدمات نو‌آورانه تبدیل کرد.

  • حسین ثنایی‌نژاد شهر یک مکان جغرافیایی است که دارای هویت مشخصی است. هویتی که گاه چونان موجودی زنده تلقی می‎شود. انسان‎ها به آن وابستگی عاطفی پیدا می‎کنند و در تاریخ و فرهنگ و ادبیاتشان مفهومی متعالی می‌یابد.

  • یحیی سلاح‌ورزی* در این خزان هفت‌رنگ پاییزی، گویا یاقوت سرخ کویرهای ایران دوباره حال و روز خوبی ندارد، پیرمرد زحمتکش با دستان پینه‌بسته‌اش انارهای سرخ و گاها ترکیده را بعد از ماه‌ها تلاش از انارستان خود با هزار امید و آرزو می‌چیند و منتظر می‌ماند. آری شاید باورش سخت باشد که این میوه بهشتی نه خریداری منصف در داخل دارد و نه بازاری در خارج از مرزها.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها