صفحه نخست - یادداشت ها
  • مصطفی حاجی‌بصری موج نو (کایه¬دو¬سینما) دوره اول نشریه کایه¬دو¬سینما یکی از مهم¬ترین جریان¬های تاریخ نقد فیلم است، جریانی که بی¬اغراق به بیشتر نقاط دنیا رسید و بر بنیان‌های فکری بسیاری از نویسندگان سینمایی جهان اثر گذاشت. اما آن¬ها چه داشتند که دیگران نداشتند؟

  • محسن ایزدخواه* منظور از فضای کسب‎وکار عوامل مؤثر بر عملکرد واحدهای اقتصادی است که تغییر آن‌ها فراتر از اختیارات و قدرت مدیران بنگاه‌های اقتصادی است.

  • به‌نژادی گیاهی، علمی است که با استفاده از آن می‌توان اقدام به اصلاح و دست‌ورزی گیاهان به‌منظور بهبود صفات مطلوب کرد. لذا براساس یک تعریف علمی، علم و هنر تغییر و اصلاح ترکیب ژنتیکی گیاهان را که برای افزایش بازده اقتصادی آن‌ها صورت می‌گیرد، اصلاح نباتات یا همان به‌نژادی گیاهی گویند.

  • مجلس شورای اسلامی نقش بسیار بی‌بدیلی در تعیین چگونگی ساختارهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد؛ به همین دلیل حضرت امام(ره) مجلس را در رأس امور می‌دانستند.

  • یکی از مهمترین وظایف مجلس علاوه بر تصویب قوانین، نظارت بر عملکرد دولت نسبت به قوانین است که در بسیاری از موارد مغفول مانده است، نگرش منطقه‌ای نمایندگان مجلس برای کسب امتیازات، بدون توجه به امکانات و زیرساخت‌های مورد نیاز و یا برنامه‌های بالادستی در بسیاری از استان‌ها مشکلات عدیده‌ای به‌وجود آورده است و انتظار داریم مردم با انتخاب افراد متخصص شرایط را برای نگاه کلان به مباحث اقتصادی کشور فراهم آورند.

  • تاکنون مطالعات گسترده‌ای در خصوص سکونت‌گاه‌های غیررسمی در ایران صورت گرفته است، اما این مطالعات غالباً در حوزه سکونت‌گاهی (جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری) و علوم اجتماعی انجام گرفته‌اند. با وجود اینکه اقتصاد، عامل اصلی بسیاری از ناهنجاری‌های این نوع سکونت‌گاه‌ها و فقر و نابرابری موجود در آن‌هاست، اما مطالعات اقتصادی در این حوزه بسیار اندک و تنها متمرکز بر اشتغال یا فعالیت غیررسمی در شهرها می‌باشد.

  • با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و بسته شدن پرونده نامزدی شهروندان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، تکلیف گمانه‌زنی‌ها نیز مشخص شد و چهره‌هایی که انتظار می‌رفت ثبت‌نام کنند تصمیم خود را برای آمدن یا نیامدن گرفتند.

  • علی نصیری‌اقدم-پریسا مهاجری* در طول دوران اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده پیمانکاران همواره این مشکل را داشته­‌اند که مشمول پرداخت مالیات برای عرضه کالا یا ارائه خدمتی شده­‌اند که انجام آن، چه بسا مورد تأیید کارفرما هم بوده ولی کارفرما موفق به پرداخت ما به ازای آن نشده است.

  • جواد اسحاقیان* تکیه بر موجبیت و علیّت میان ترتیب و توالی رخدادها، باعث می‌شود اثر داستانی، تنها به سلسله بی‌پایانی از رخدادها منحصر و محدود نشود؛ بلکه پیوندی منطقی میان آن‌ها برقرار شود.

  • هومن افشار* از زمان تشدید تحریم‎ها علیه کشورمان و آغاز دوران رکود تورمی رفته رفته بازار مسکن به خوابی عمیق فرو رفت تا جایی که حجم معاملات در پایتخت به مرز صفر رسید.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها