صفحه نخست - یادداشت ها
  • زعفران را بایستی بدون هیچ اغراقی به عنوان گران‌بها‌ترین ادویه مورد استفاده در دنیا در نظر گرفت؛ ارزش بسیار بالای دارویی این گیاه به همراه عطر و طعم منحصر به فرد آن و همین‌طور کاربرد صنعتی آن در صنعت رنگرزی و صنایع غذایی، تقاضای این گیاه را در دنیا روزبه‌روز افزایش داده است.

  • زعفران درحال حاضر به‌طور سنتی کشت، برداشت و فراوری می‌شود و حضور ایران در بازارهای بین‌المللی نیز به‌صورت سنتی است و خلأ زیادی در این زمینه وجود دارد و با ورود تکنولوژی به این عرصه، احتمال زیادی برای موفقیت و سرعت بیشتر در کار وجود دارد.

  • مریم ظریف‌‎پور پیش‎بینی‎های کارشناسی از حصول توافق نامه هسته‎ای بین کشورهای 1+5 و ایران به دو دلیل، بهبود مؤثر در چشم‎انداز اقتصاد ایران را نوید می‎دهد:

  • احمد دیناری* چندی است که گردشگری سلامت، به عنوان یکی از شاخه‏های مهم، تاثیرگذار و مولد گردشگری در ایران مورد توجه قرار گرفته و اوج توجه ویژه به آن از آغاز فعالیت دولت یازدهم و تأکیدات پی‎درپی ریاست محترم جمهوری کشور بر اهمیت و لزوم توسعه این شاخه از گردشگری، آغاز به کار شورای راهبری گردشگری سلامت کشور و تنظیم بسته‎های اجرایی گردشگری سلامت در استان‎هایی نظیر خراسان رضوی است.

  • همان‌طورکه در مباحث قبل اشاره شد، سرمایه‌گذاری کل در کشور به قیمت ثابت سال 1383 از سال 1390 به بعد با کاهش قابل‌ملاحظه‌ای مواجه شد، به‌گونه‌ای‌ که رقم سرمایه‌گذاری کل از 69062 میلیارد ریال در سال 1390 به 513534 میلیارد ریال در انتهای سال 1393 کاهش پیدا کرد.

  • عقد قرارداد کار را باید نقطه شروع رابطه کارگری و کارفرمایی دانست. در واقع قرارداد کار، نوعی توافق قانونی است که در چارچوب مقررات قانون کار میان کارگر و کارفرما منعقد می­شود. به موجب این توافق، شخص کارگر متعهد می­شود تا به درخواست شخص کارفرما، کار معینی را در محلی که کارگاه نامیده می­شود، انجام دهد و در مقابل شخص کارفرما نیز متعهد می­شود تا در ازای انجام آن کار معین مبلغ مشخصی را بابت دستمزد به کارگر پرداخت کند.

  • علی چشمی* محیط کسب‎وکار، مقدار هزینه‎های جانبی تولید را تعیین می‎کند. این هزینه‎ها شامل هزینه‎های وام‏های بانکی، پرداخت مالیات‎ها، حق بیمه تأمین اجتماعی، عوارض شهرداری، هزینه‎های واردات و صادرات، رسیدگی به دعاوی در دادگاه‎ها و هزینه دسترسی به زیربناهایی مانند آب و برق و مخابرات است.

  • سعید کمالی* بر اساس گزارش «فضای کسب‌وکار ۲۰۱۶» بانک جهانی، در سال 2015 ایران در رده‌بندی جهانی فضای کسب‌وکار در میان ۱۸۹ کشور با یک پله صعود نسبت به سال قبل در رده ۱۱۸ جهان قرار گرفته است.

  • علیرضا کوچک‌زاده* وجود بارگاه مطهر حضرت رضا(ع) باعث حضور خیل عظیم مشتاقان آن امام همام در مشهد می‎شود. مطابق آمار حدود 25-20 میلیون نفر سالانه به مشهد مسافرت می‌کنند و در بین 15 شهر مذهبی دنیا مشهد رتبه دوم را داراست.

  • جواد اسحاقیان* چنین به‌نظر می‌رسد که در آغاز باید به تعریف دقیق برخی اصطلاحاتی پرداخت که معنایی نزدیک به هم دارند. آنچه تودوروف از آن به آینده پیشگویانه تعبیر می‌کند، چیزی از نوع پیش‌گویی‌های آسمانی و غیب‌گویانه یا فرابینانه شهودی و نجومی است که به وجودها یا موجودات غیب‌گو اختصاص دارد

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها