صفحه نخست - یادداشت ها
 • اکوتوریسم و فرصت‌ها

  ۳۰ شهریور ۱۳۹۴

  مژگان ثابت تیموری* هر فعالیتی در حوزه‌های مختلف، فرصت‌هایی را برای افراد حاضر در محیط پیرامونی و حتی دور اما وابسته ایجاد می‌کند که در صورت هوشیاری و دقت نظر می‌تواند منجر به کسب درآمدهای پایدار شود.

 • برش‌هایی از زندگی

  ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

  روز ملی سینما روز به خاطر آوردن و خاطره بازی است؛ می‌شود با هر سن و سالی گوشه ای تکیه کرد و به گذشته نگاهی انداخت و آهی کشید. آه از روزهای رفته و خاطرات فیلم های کوچک و بزرگ. «فرمان» ی که با نگاه جدی و غریب در بیمارستان قدم می‌زند و به سمت مادر پیر می‌رود و او را به آغوش می‌گیرد.

 • در یادداشت‌های قبلی پس از مروری بر ویژگی‌های معماری تاریخی و فضاهای عمومی، به‌عنوان بسترهایی برای بالندگی دوسویه اقتصاد و فرهنگ؛ نکاتی را ذکر کردیم و در این قسمت، حوزه‌ای دیگر از توجه در معماری را به‌عنوان نگرشی موثر در پویایی همزمان اقتصاد، بررسی می‌کنیم.

 • «شیرزن صنعت»؛ لقبی است که چندی پیش و در مراسمی که به مناسبت روز صنعت در مشهد برگزار شد، از سوی یکی از فعالان صنعت در بخش خصوصی و از پشت تریبون به «راضیه علیرضایی» اعطاء شد. هر چند غریب بودن این واژه برای رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی می‌تواند سلیقه‌ای و دارای دلایل مختلف باشد، اما قرابت یا بیگانگی آن با اعداد و ارقام مستند -که یکی از ملاک‌های ارزیابی عملکرد یک سازمان است- چیزی نیست که بتوان سلیقه شخصی را در آن دخیل کرد.

 • دریچه‌ای به صنعت چاپ

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۴

  چاپ به معنی اعم، فن و صنعت تکثیر صورت نقوش دو بعدی «حروف ، ارقام ، خطوط و تصاویر» به‌وسیله انداختن اثر این نقوش بر روی کاغذ، پارچه یا مواد دیگر و بالاخص چاپ مواد خواندنی بر روی کاغذ است.

 • مژگان ثابت تیموری* طبقه‎بندی انواع گردشگری نشان می‌دهد که براساس تخصص افراد مختلف فعال در این حوزه، تعاریف و تقسیم‎بندی‎های متعدد و متنوع مشاهده می‌شود.

 • در نوشتار پیش رو پس از بیان ویژگی‌های پدیده معماری که بستری مناسب برای بالندگی توامان اقتصاد و فرهنگ است و نیز توجه به گستره معماری تاریخی ایران زمین که یکی از بسترهای این بالندگی است ، بر گستره‌ای دیگر نظر می‌اندازیم که از فرصت‌های یگانه در برقراری این رابطه است:

 • مدیر مدرسه

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۴

  در نوشته‌ها و یادداشت‌هایی که بر آل‌احمد نگاشته شده است تندی و تیزی او همیشه نقل مجالس بود و همین امر او را نزد دیگران محبوب و جذاب نشان داده است. آل‌احمد مرد روزگار سخت بود و هرازگاهی کلاهش را باد به سمتی می‌برد و او به آن سمت می‌رفت تا کلاه خود را بردارد و تکانی به آن بدهد اما با همه این‌ها نمی‌توان تاثیر او را بر ادبیات این مرز و بوم نادیده گرفت و قلم را با تیزی فروانی روبه‌رویش علم کرد. جلال هر چه بود و به هر نحوی که زیست خودش بود و این «خود» بودن و از «خود» و دوربری‌ها نوشتن باعث ماندگاری سطرهایی شد که روی کاغذ می‌آورد و کلمه به کلمه‌اش همان چیزی بود که زیسته بود

 • مزدا نوبری* در یادداشتی که بخش نخست آن، سعی بر بیان تعریف ماهیتی این موضوع داشت، که دریابیم پدیده معماری بستری مناسب است تا رابطه فرهنگ و اقتصاد، برقرار و پویا و بالنده باشد، از یاد نبردیم که برقراری این رابطه از یک سو ضامن سلامت یک اقتصاد پایدار و از سوی دیگر یاری‌رسان پایندگی فرهنگی هر سرزمین است. همچنین ذکر کردیم که برپایی این رابطه متقابل بربستر معماری، در عرصه ها و گستره های موضوعی متعددی امکان تحقق دارد که به انحصار این یادداشت و نوشتارهای بعدی، هر یک را با تفصیل بیشتر معرفی خواهیم نمود.

 • کوه‌خوری!

  ۹ شهریور ۱۳۹۴

  احمد ناصری امروز از خانه بیرون زدم. چه خوب است آدم گاهی از آلودگی فرار کند و به خارج از شهر برود. از دکه سرکوچه روزنامه‌ای خریدم تا نگاهی به آن بیندازم. من همیشه تلاش می‌کنم سرانه مطالعه کشور را چند دقیقه‌ای افزایش دهم اما خب یک نفری که نمی شود. به همه پیشنهاد می‌کنم. به آقا خسرو همسایه سرکوچه‌ای هم پیشنهاد کرده‌ام و همیشه یک جواب گرفته‌ام:

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها