صفحه نخست - یادداشت ها
 • جواد اسحاقیان* در قصه‌های غیرروان‌شناختی یا آنچه به عنوان قصه و افسانه تعبیر می‌کنیم، هرگونه کوششی برای توجیه گفتار شخصیت داستان، بی‌فایده است. گاه شخصیت افسانه، کنش خاصی هم از خود نشان می‌دهد اما نفس ِهمان گفتار وی هم، وجهی ندارد.

 • جعفر خیرخواهان* تنها راه پیشرفت و توسعه هر کشوری، توانایی برای ایجاد انعطاف‌پذیری و تغییر و تحول با توجه به انواع تغییرات پیرامونی و محیطی است. اینک کاملا روشن شده است که سیاست‌ها و نهادهای خوب اهمیتی به مراتب بیشتر از تزریق پول به اقتصاد و اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری مبهم و حساب‌نشده دارند.

 • سید امیر سیاح* بر اساس گزارش‌های بانک جهانی، انجام کسب‌وکار ایران طی سالیان اخیر توانسته از وضعیت مساعدتری برای فعالان اقتصادی برخوردار باشد. بهبود نسبی رتبه ایران در این گزارش‌ها دو دلیل مشخص دارد: نخست و موثرتر، تغییر تعاریف و روش اندازه‌گیری وضعیت و رتبه‌های کشورها در گزارش سالانه بانک جهانی است و دیگر آنکه در برخی مولفه‌ها مانند ساخت و ساز و اخذ مجوز شاهد پیشرفت محسوسی بوده‌ایم.

 • سیدحسین ثنایی‌نژاد* روزی یکی از دانشجویانم برای انتخاب موضوع پایان‌‎نامه کارشناسی‌ارشد هواشناسی کشاورزی به اتاقم آمد. گفت می‌خواهد درباره اثر متغیرهای اقلیمی بر تولید پسته تحقیق کند. در اینباره با هم گفتگو کردیم و گفتم یکی از مشکلات اساسی، دستیابی به داده‌های لازم برای تحقیق است، او اما مصمم بود.

 • جواد اسحاقیان* «امیرارسلان گفت: زودتر می‌خواستی به من بگویی تا همان ساعت که او را کشتم، نعشش را بیاورم. حالا هم در وسط میدان افتاده است. بروند بیاورند... آصف گفت: نعش فولادزره را عفریته مادرش به‌در برد. دیگر به‌گیر ما نخواهد آمد...

 • گردشگری سلامت

  ۲۳ آذر ۱۳۹۴

  مژگان ثابت تیموری* ایران پهنه‌ای غنی از منابع طبیعی متنوع است که هر یک به نوعی در بقا و سلامت موجودات پیرامونی خود از جمله استان نقش دارد.

 • مصطفی کریم‌زاده* در ادبیات اقتصاد بین‎الملل مسأله‎ای تحت عنوان «حمایت از صنایع نوزاد» مطرح می‎شود به این ترتیب که در سال‏های نخست فعالیت یک صنعت این حمایت‎ها در قالب پرداخت یارانه، وضع تعرفه‎های سنگین برای واردات کالاهای مشابه خارجی و ... صورت می‎گیرد.

 • رسول رمضانیان* کمپین اعتراضی به بی‌کیفیتی و عدم به روز بودن خودروهای تولیدی خودروسازهای ایرانی نشان از ناکارآمدی این صنعت دارد.

 • مصطفی سلیمی‌فر* رکودی که در بازار خودرو شاهد هستیم، بخشی از رکود کلی حاکم بر تمام بخش‎های اقتصاد است؛ اقدام دولت در پرداخت وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو را نمی‏توان راهکار اصولی و مستمر برای ایجاد رونق در صنعت خودروسازی دانست و دلیل آن نیز رکود حاکم بر تمام اقتصاد کشور است.

 • امیرشهلا* خودروسازان داخلی به محض تصویب برجام و کاسته شدن از فشارهای خارجی، حتی منتظر صدور فرمان لغو تحریم هم ننشستند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها