صفحه نخست - یادداشت ها
  • یارانه اعلامی دولت به بخش تولید اگر همان رقم 200 میلیارد تومان ابتدای سال بود، باز هم مشکلی از بخش صنعت حل نمی‌کرد زیرا مشکلات این بخش به چند شاخه تقسیم می‌شود و نقدینگی تنها یکی از آن‌هاست و معضل اصلی، رکود حاکم بر بازار است. پیشنهاد ما این است که دولت مبلغ 50 میلیارد تومان اعلام شده به عنوان یارانه تولید را در حوزه‌ای دیگر هزینه کند زیرا این مقدار دردی از این بخش دوا نمی‌کند.

  • مصطفی سلیمی‎فر* از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، یکی از مطالبات مردم از نظام جمهوری اسلامی، تغییر نظام اقتصادی کشور و به‌خصوص آن بخش‌هایی از اقتصاد بود که با شریعت اسلامی منافات صریح داشت.

  • حسین اکبری* عمده دلیل بروز پدیده کارتن‎خوابی را می‎توان مسائل اقتصادی و آسیب‎هایی دانست که این افراد از آن رنج می‎برند.

  • غلامرضا حسنی* کارتن‎خوابی آسیب اجتماعی ناشی از نبود تعادل به ویژه در حوزه اقتصادی و اجتماعی است و حتی می‌تواند جنبه فرهنگی هم داشته باشد.

  • *جواد اسحاقیان نخستین دقیقه در تحلیل متن داستانی، تعیین « نوع ادبی» است. بدون آگاهی از نوع ادبی، پژوهش و بررسی متن به کجراهه کشیده می‌شود

  • مژگان ثابت تیموری* این روزها هیاهوی تورهای گردشگری ماجراجویانه بسیار به گوش می‌رسد. آنچه در ابتدا به چشم می‎خورد، مکان مورد تفرج است که معمولاً از زیباترین، بکرترین و دست‎نیافتنی‎ترین مکان‌ها به شمار می‌آید و در درجه دوم بازه زمانی تورهای مورد نظر است.

  • در هر جامعه‌ای یکی از فراگردهای مهم، مشارکت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌باشد که آحاد مردم اعم از مرد و زن به عنوان عضو جامعه و نظام اجتماعی در آن سهیم هستند؛ زیرا یکی از عواملی که می‌تواند نقش مؤثری در فرایند توسعه و رشد یک کشور ایفا کند، مشارکت عمومی است. به همین خاطر از نظر نظریه‌پردازان توسعه، مشارکت یکی از ارکان و عوامل مؤثر در رشد و توسعه در هر جامعه‌ای به حساب می‌آید.

  • در حالی‌که حضور زنان ایران در بحث آموزش و به ویژه آموزش عالی پررنگ و تعیین‌کننده است، اما در بازار کار حضوری محدود دارند به طوری‌که نرخ مشارکت زنان در اقتصاد ایران از پایین‌ترین نرخ‌های مشارکت در جهان است و حتی در خاورمیانه هم نرخ مشارکت زنان کشور ما پایین‌تر از اکثر کشورهای منطقه است.

  • حسین محمدی* وجود ربا و بهره يكى از مهم‏ترين فصول مميزه اقتصاد سرمايه داراى از اقتصاد اسلامى است. اقتصاددانان غربى ربا را از ضرورت‌های نظام اقتصادى مى‏دانند و براى آن محاسنى برمى‎شمرند اما در اقتصاد اسلامى ربا به شدت نهى شده و تعابيرى براى تهديد و تحذير مؤمنان به كار رفته است كه در كمتر گناهى تا اين حد سخت‏گيرى شده و بر آن وعده عذاب شديد داده شده است.

  • علی چشمی* در دنیای مدرن، نرخ سود بانکی پایین نشان‎دهنده کیفیت رفاه در جوامع است. در بیشتر کشورهای پیشرفته نرخ بهره کمتر از دو یا سه درصد است؛ این نرخ بر اساس مبنایی محقق که جان مینارد کینز در دهه 1930 مشخص کرد؛ به گفته کینز هدف اقتصاددانان این است که جامعه را به سمت رفاه بیشتر و استفاده از تمام ابعاد زندگی سوق دهند و این هدف (حتی آرزو) تنها از طریق نرخ بهره پایین محقق می‎شود؛ بنابراین شکی وجود ندارد که نرخ بهره در کشور باید کاهش یابد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها