صفحه نخست - یادداشت ها
 • *دکتر علی چشمی تحریم‎های پولی و بانکی محدودیت‏های زیادی برای نظام بانکی ایجاد کرده بود که بخشی از این محدودیت‎ها به انتقال پول بین بانک‎های ایران و بانک‏های خارجی برمی‎گشت.

 • *حمید صفای‎نیکو لغو تحريم‎ها در مرحله اول باعث شكل‏گيري ارتباط مستقيم فعالان بخش‏هاي مختلف اقتصادي با اقتصاد جهاني شده، موجبات حضور بانك‎هاي خارجي در ايران و مشاركت با بانك‌هاي داخلي و نيز رقابت بين بانكي و همچنين برقراري شبكه سوئيفت به عنوان ارتباط دهنده امور مالي ايران با دنياي خارج و بالطبع راه‎اندازي مبادلات متعارف بانكي ازجمله گشايش اعتبارات اسنادي را فراهم مي‌كند

 • *علی فتحانی یکی از بخش‎هایی که اثرات منفی فراوانی از تحریم اقتصادي پذیرفت، بخش بانکی بود پس از سال‎ها محدودیت، ایران می‎تواند ارتباطات بانکی خود را با دیگر کشورهاي جهان بازیابی کند.

 • محمد صمدی* آغاز اجرای برجام از طریق لغو تعدادی از تحریم‌های اقتصادی توسط ایالات متحده، اتحادیه اروپا، ژاپن و سایر کشورهای صنعتی فرصت بسیار مناسبی برای تعامل فعال بخش خصوصی با جامعه جهانی فراهم کرده است اما ...

 • حقوق یا یارانه؟

  ۱۹ بهمن ۱۳۹۴

  رسول رمضانیان* در ایران، دولت بزرگترین کارفرما و بنگاه اقتصادی است که بیشترین نیروی کار را در استخدام خود دارد. اما ناکارآمدی سازمان‌های دولتی سبب شده است که بهره‌وری نیروهای کار در بخش دولتی بسیار پایین باشد. در این یادداشت ابتدا تعریفی از حقوق و دستمزد و تفاوت آن با پرداختی ارائه خواهیم داد و این پرسش را مطرح می‌کنیم که آیا پول پرداختی توسط دولت به نیروهای کار خود (کارمندان صدا و سیما، نیروهای کار در ایران خودرو، اساتید دانشگاه، و ...) به صورت یارانه‌ای محاسبه می‌شود یا به صورت حقوق؟

 • *مجتبی زاهدیان با توجه به نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی و با وجود کثرت داوطلبان نمایندگی، شناسایی کاندیداهای اصلح امری مهم بوده و همچنین به یک دغدغه عمومی تبدیل شده است.

 • روح‎اله اسلامی* برخی نامزدهای انتخابات مجلس، برای جلب افکار عمومی و جمع‎آوری رأی شهروندان در سخنرانی و نوشته‎های خود عنوان می‏کنند اگر رأی بیاورند کارخانه‎ها را رونق می‏دهند، صنایع و پتروشیمی و پالایشگاه به منطقه خود خواهند آورد و رونق گردشگری و تجارت را رقم خواهند زد.

 • سیدحسن رسولی* نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی برای ورود به مجلس، پس از معرفی و عرضه خود به افکار عمومی و رأی‌دهندگان حوزه انتخابیه، ناگزیر از برقراری ارتباطه دو سویه با آنان هستند.

 • منیره صبوری* مجلس به‎طور کلی در شکل‎دهی نسبی به وزرای کابینه، اصلاح برخی امور، تعیین نماینده برای حضور در برخی نهادهای نظارتی و اجرایی و اصلاح لوایح دولتی، همپایی و تعامل با دولت در جهت کاستن از دامنه مشکلات و ارائه راه‏حل‎ها و... تأثیر دارد.

 • میزان مالیاتی که کشورهای مختلف وضع می‌کنند، بخشی از درآمدهایی است که جامعه یعنی مردم، بخش خصوصی و ... به دولت می‌دهد؛ به‌عبارتی فعالیت‌های اقتصادی که در چرخه اقتصاد شکل می‌گیرد نیازمند امکانات و خدمات زیربنایی با عنوان کالاها و خدمات عمومی است که لازم است بخشی به نام دولت آنها را تامین کند و در اختیار بخش‌های مختلف جامعه قرار دهد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها