صفحه نخست - یادداشت ها
  • تاکنون مطالعات گسترده‌ای در خصوص سکونت‌گاه‌های غیررسمی در ایران صورت گرفته است، اما این مطالعات غالباً در حوزه سکونت‌گاهی (جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری) و علوم اجتماعی انجام گرفته‌اند. با وجود اینکه اقتصاد، عامل اصلی بسیاری از ناهنجاری‌های این نوع سکونت‌گاه‌ها و فقر و نابرابری موجود در آن‌هاست، اما مطالعات اقتصادی در این حوزه بسیار اندک و تنها متمرکز بر اشتغال یا فعالیت غیررسمی در شهرها می‌باشد.

  • با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و بسته شدن پرونده نامزدی شهروندان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، تکلیف گمانه‌زنی‌ها نیز مشخص شد و چهره‌هایی که انتظار می‌رفت ثبت‌نام کنند تصمیم خود را برای آمدن یا نیامدن گرفتند.

  • علی نصیری‌اقدم-پریسا مهاجری* در طول دوران اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده پیمانکاران همواره این مشکل را داشته­‌اند که مشمول پرداخت مالیات برای عرضه کالا یا ارائه خدمتی شده­‌اند که انجام آن، چه بسا مورد تأیید کارفرما هم بوده ولی کارفرما موفق به پرداخت ما به ازای آن نشده است.

  • جواد اسحاقیان* تکیه بر موجبیت و علیّت میان ترتیب و توالی رخدادها، باعث می‌شود اثر داستانی، تنها به سلسله بی‌پایانی از رخدادها منحصر و محدود نشود؛ بلکه پیوندی منطقی میان آن‌ها برقرار شود.

  • هومن افشار* از زمان تشدید تحریم‎ها علیه کشورمان و آغاز دوران رکود تورمی رفته رفته بازار مسکن به خوابی عمیق فرو رفت تا جایی که حجم معاملات در پایتخت به مرز صفر رسید.

  • حسن تحصیلی* رونق و رکود در اقتصاد به معنای انحراف از روند بلندمدت اقتصاد است؛ افزایش نرخ رشد یک متغیر نشان‎دهنده دوره رونق و کاهش نرخ رشد آن نشانه دوره رکود است.

  • سرمایه‌گذاری خارجی از شاخص‌های مهم در فرآیند جهانی‌شدن اقتصاد است؛ کشورهای درحال‌توسعه با توجه به کمبود منابع داخلی به استفاده از منابع خارجی برای اجرای برنامه‌های توسعه خود نیاز دارند. منابع خارجی در قالب دو نوع سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم وارد و انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق استقراض، وام، اعتبار و ... و سرمایه‌گذاری مستقیم در قالب سرمایه‌گذاری مستقل یا مشارکت با سرمایه‌گذار داخلی است.

  • سعید کمالی* سرمایه­‌گذاري از مهم‎ترین عوامل تعیین‎کننده رشد و توسعه اقتصادي است. افزایش سرمایه‎گذاری و ورود سرمایه‎های خرد و کلان موجب افزایش تولید ملی، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار می‌‏شود.

  • مهدی بهنامه* براساس شواهد، پس از برجام یک موج شدید از سرمایه‌های خارجی(مستقیم و غیرمستقیم) در کشور شکل خواهد گرفت، ولی آنچه که مهم است، اینست که آیا این پدیده یک موج موقت و ناپایدارخواهد بود یا یک فرایند پایدار و همیشگی؟

  • حسین محمدی* جریان سرمایه‌گذاری‌های خارجی از شاخص‌های مهم فرآیند جهانی‌شدن اقتصاد است. جدای از اهمیت این پدیده در پویایی نظام سرمایه‌داری جهانی، بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه که از فقدان منابع مالی داخلی رنج می‌برند، جذب و بهره‌گیری از این منابع خارجی را برای تداوم برنامه‌های توسعه اقتصادی خود ضروری می‌بینند و این منابع مالی امروزه به دو شکل مورد توجه است:

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها