صفحه نخست - یادداشت ها
  • حسین محمدی* رشد اقتصادی یا همان افزایش تولید ناخالص داخلی در طی زمان به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‎ها شامل نیروی کار، سرمایه(فیزیکی و انسانی)، زیرساخت‎ها(اقتصادی و اجتماعی و نهادی) و نظایر آن است.

  • جواد باقري شيرواني* تحريم‌هاي ظالمانه بين‏المللي عليه منافع اقتصادي ملت ايران هر چند صدمات زيادي را به ساختار اقتصادي كشور تحميل کرده است، ليكن اين مهم تمام موضوع نيست.

  • سعید کمالی* هدایت اقتصاد در مسیر درست مهم‌تر از کسب درآمد و تأمین مالی دولت از محل مالیات است لذا ضروری است که دولت‌ها در تدوین سیاست‎های مالی و مالیاتی خود جنبه‎های مربوط به آثار اقتصادی آن را مورد توجه قرار دهند.

  • مصطفی سلیمی‎فر* اگرچه انتظار می‏رود پس از لغو تحریم‎ها و اجرای برجام در سال آینده نسبت به دو سال گذشته، رونق نسبی در اقتصاد ایران ایجاد شود با این حال باید گفت که تمام مشکلات اقتصادی ما مرتبط با تحریم‎ها نیست زیرا در سال‎های دورتر که کشور ما تحریم نبود، باز هم عملکرد اقتصادی مطلوبی نداشتیم و این مسأله نشان می‎دهد اقتصاد ما دچار مشکلات ساختاری و احتمالا نهادینه‌شده است.

  • علی فتحانی* بازگشت شبکه بانکی به شبکه بانکی جهانی به معنای رفع محدودیت‌های بسیاری است که برخی از این رفع محدودیت‌ها عبارتند از آزادی نقل و انتقال پول میان اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی، انجام فعالیت‌های متعارف بانکی نظیر گشایش اعتبارات اسنادی و صدور ضمانتنامه‌های بانکی، آزادی مشارکت و ارتباط میان بانک‌های ایرانی و خارجی از جمله امکان استفاده بانک‌های ایرانی از شبکه سوئیفت، ایجاد امکان افتتاح شعب بانکی، شرکت‌های تابعه یا دفاتر نمایندگی بانک‌های ایرانی در خارج و متقابلاً ایجاد همین امکان برای موسسات مالی بین‌المللی در ایران.

  • هادی رفیعی* سال 95 را می‎توان به‌عنوان اولین سال اقتصاد ایران در دوران پساتحریم و در واقع سال شروع احیاء اقتصاد ایران دانست که کشور بعد از چندین سال تحریم اقتصادی، دوران جدید و بدون تحریم را تجربه می‎کند.

  • علی فتحانی* در زمان تحریم عملا تمامی مسائل مربوط به انتقال و اختصاص ارز با توجه به محدود شدن امکان گشایش ال.سی به حواله محدود شد.

  • حسن رسولی* نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند؛ طی چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی دامنه حضور و نقش‌آفرینی زنان در برخی عرصه‌ها به ویژه ورود به چرخه آموزش عالی از رشد و شکوفایی بسیار بالایی برخوردار شده است.

  • محمدصادق جوادی حصار* زنان شهروندان جمهوری اسلامی محسوب می‎شوند و هیچ تفاوتی با سایر شهروندان ندارند و باید از حقوق اساسی و برابر با مردان برخوردار باشند.

  • ملیحه جهانبخش- ما نسلی هستیم که هزاران سوال بی‌پاسخ را با تردیدهای مبهم‌مان گره زده‌ایم، در دورهمی‌های ساده‌مان به کافه‌ها، در ساعت‌های خلوت‌مان به کتاب‌ها، در کندوکاو پرسش‌های خاک خورده‌مان به تاریخ و در ساعت‌های روشنفکری‌مان به سینماها... پناه برده‌ایم تا مگر ردی، نشانی از حقیقت‌هایی را بیابیم که چون مرهمی بر سوال‌های بی‌جواب‌مان باشد

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها