صفحه نخست - یادداشت ها
  • علی فتحانی* برخلاف باور بسیاری، مشکلات اقتصادی ایران مانند تورم، رکود و بیکاری اگرچه از زمان تحریم‌های دولت گذشته تشدید شده‎اند اما علت به‌وجود آمدن آن‎ها تنها آن نبوده که با رفع تحریم‌ها از بین بروند.

  • حسین محمدی* رشد اقتصادی یا همان افزایش تولید ناخالص داخلی در طی زمان به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‎ها شامل نیروی کار، سرمایه(فیزیکی و انسانی)، زیرساخت‎ها(اقتصادی و اجتماعی و نهادی) و نظایر آن است.

  • جواد باقري شيرواني* تحريم‌هاي ظالمانه بين‏المللي عليه منافع اقتصادي ملت ايران هر چند صدمات زيادي را به ساختار اقتصادي كشور تحميل کرده است، ليكن اين مهم تمام موضوع نيست.

  • سعید کمالی* هدایت اقتصاد در مسیر درست مهم‌تر از کسب درآمد و تأمین مالی دولت از محل مالیات است لذا ضروری است که دولت‌ها در تدوین سیاست‎های مالی و مالیاتی خود جنبه‎های مربوط به آثار اقتصادی آن را مورد توجه قرار دهند.

  • مصطفی سلیمی‎فر* اگرچه انتظار می‏رود پس از لغو تحریم‎ها و اجرای برجام در سال آینده نسبت به دو سال گذشته، رونق نسبی در اقتصاد ایران ایجاد شود با این حال باید گفت که تمام مشکلات اقتصادی ما مرتبط با تحریم‎ها نیست زیرا در سال‎های دورتر که کشور ما تحریم نبود، باز هم عملکرد اقتصادی مطلوبی نداشتیم و این مسأله نشان می‎دهد اقتصاد ما دچار مشکلات ساختاری و احتمالا نهادینه‌شده است.

  • علی فتحانی* بازگشت شبکه بانکی به شبکه بانکی جهانی به معنای رفع محدودیت‌های بسیاری است که برخی از این رفع محدودیت‌ها عبارتند از آزادی نقل و انتقال پول میان اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی، انجام فعالیت‌های متعارف بانکی نظیر گشایش اعتبارات اسنادی و صدور ضمانتنامه‌های بانکی، آزادی مشارکت و ارتباط میان بانک‌های ایرانی و خارجی از جمله امکان استفاده بانک‌های ایرانی از شبکه سوئیفت، ایجاد امکان افتتاح شعب بانکی، شرکت‌های تابعه یا دفاتر نمایندگی بانک‌های ایرانی در خارج و متقابلاً ایجاد همین امکان برای موسسات مالی بین‌المللی در ایران.

  • هادی رفیعی* سال 95 را می‎توان به‌عنوان اولین سال اقتصاد ایران در دوران پساتحریم و در واقع سال شروع احیاء اقتصاد ایران دانست که کشور بعد از چندین سال تحریم اقتصادی، دوران جدید و بدون تحریم را تجربه می‎کند.

  • علی فتحانی* در زمان تحریم عملا تمامی مسائل مربوط به انتقال و اختصاص ارز با توجه به محدود شدن امکان گشایش ال.سی به حواله محدود شد.

  • حسن رسولی* نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند؛ طی چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی دامنه حضور و نقش‌آفرینی زنان در برخی عرصه‌ها به ویژه ورود به چرخه آموزش عالی از رشد و شکوفایی بسیار بالایی برخوردار شده است.

  • محمدصادق جوادی حصار* زنان شهروندان جمهوری اسلامی محسوب می‎شوند و هیچ تفاوتی با سایر شهروندان ندارند و باید از حقوق اساسی و برابر با مردان برخوردار باشند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها