صفحه نخست - یادداشت ها
 • وحید عرفانیان* مشهد، پایتخت معنوی ایران، از طرف آیسسکو که نهادی فرهنگی آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی است به‌عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در سال 2017 میلادی انتخاب شده است. رویدادی که می‌تواند ثمرات و برکات زیادی از جنبه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برای دومین کلانشهر ایران داشته باشد. این یادداشت به بهانه طراحی «هویت بصری» این رویداد نوشته شده است.

 • سیدحسین ثنایی‎نژاد* نشستن در کنار آب و پای بید و چشم‌اندازی پوشیده از گل و سبزه همیشه منتهای مطلوب انسان‏‌های ساکن در مناطق خشک و نیمه‌‏خشک بوده است، «بنمای رخ که باغ و گلستانم آرزوست» و این آرزو نه به آسانی برای همه فراهم و آنقدر نایاب است که داشتنش را در جهان دیگر جسته‏اند، در باغ بهشت! در روزگاران نه چندان دور «باغ تفرج» چندان عمومی نبوده است در این دیار کم‎آب تمام شهر را تنها از یک باغ عمومی سهم بوده به نام باغ ملی!

 • عبداله یزدان‌بخش با توجه به مشکلات ایجاد شده در بخش صنعت کشور، برای احیای این بخش‏ باید حمایت‏هایی صورت گیرد، به‌عنوان مثال نکات ذیل عوامل و مواردی است که درصورت توجه و اقدام موثر در اجرا، نیازهای صنعتی این موجود نیمه‌جان احیا خواهد شد.

 • سحر سلطانی* رفاه و فقر، مفاهیم چند بعدی‌ای درنظر گرفته می‌شوند که نمی‌توانند صرفا به‌صورت پولی ارزیابی شوند. رهیافت قابلیتی آمارتیاسن با تاکید بر افزایش آزادی افراد برای عمل کردن و به‌دست آوردن آنچه ارزشمند می‌پندارند، حتی از این نیز فراتر رفته است. افراد ممکن است احساس فقر کنند اما فقیر شناخته نشوند یا ممکن است فقیر شناخته شوند اما چنین احساسی نداشته باشند. در واقع، فقر یک وضعیت تکاملی، چندبعدی، فاقد قطعیت و بدون هدف است که شامل هیچ عددی نیست، بلکه تنها احساس افرادی است که از آن رنج می‌برند.

 • رضا حمیدی* ظرف چهار سال گذشته بازارهای داخلی ما در تاراج اجناس خارجی به ویژه برندهای کشور به اصطلاح دوست و همسایه‏مان قرار گرفته و با یک کودتای مخملی در حال تصرف بهترین مناطق فروش ما هستند.

 • سعید ملک‌السادتی* به‌موجب ماده 110 قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقوقی مکلف‌اند اسناد و مدارک مالی خود را حداکثر تا چهارماه پس از سال مالیاتی به اداره امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن واقع است، تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت نمایند.

 • مجتبی بهاروند* ترکمنستان بدون هیچ مقدمه و توافق قبلی، هزینه ورود کامیون‏های ایرانی را 100 دلار اعلام کرده و بابت تردد کامیون‏های ایرانی در هر کیلومتر از خاک این کشور نیز به ازای هر تن، تعرفه را یک دلار افزایش داده است؛

 • جرم مالیاتی

  ۲۵ مرداد ۱۳۹۵

  سعید کمالی* با تصویب اصلاحیه قانون مالیات‏های مستقیم در تاریخ 31 تیرماه 1395 اصطلاح «جرم مالیاتی» وارد دایره واژگان اقتصادی و مالیاتی شد.

 • حسین متین‎راد* رونق بیش از آن که نیاز به تزریق نقدینگی به تولید و درحقیقت بخش عرضه داشته باشد، در شرایط فعلی، حداقل همزمانی، تحریک بخش تقاضا و صدور و توزیع کارت اعتباری خرید را می‎طلبد اما برنامه تسهیلاتی دولت برای واحدهای کوچک و متوسط کمتر از 100 نفر که درنهایت با هدف تزریق نقدینگی به‌عنوان سرمایه در گردش به این واحدهاست، حداقل در ابتدا باید افزایش تولید را با رویکرد افزایش اشتغال همراهی کند.

 • رضا حمیدی* محیط کسب‏‌وکار در کشور ما اگرچه ظرف یکی دو سال گذشته بهبود یافته اما هنوز با چالش‎های بسیاری مواجه است که در این مجال برخی از این مشکلات و راهکارها مطرح می‌شود:

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها