صفحه نخست - یادداشت ها
  • علیرضا نبی* هر عاملی که به خرید کالای ایرانی منجر شود، تضمینی برای اشتغال جوانان و قدرتمندی کشور ما در برابر کشورهای مختلف است؛ امروزه قدرت کشورها به میزان موشک‎های آن‎ها نیست بلکه این امر به قدرت اقتصادی آن‌ها بستگی دارد؛ مصداق این مدعا هم کشور آسیب‎پذیری مانند قطر است که به دلیل ثروت بسیار و اقتصاد مبتنی بر نفت، اتفاقات مهمی را در منطقه رقم می‎زند.

  • هادی رفیعی* رشد و پیشرفت صنعت گردشگری در کشورهای مختلف و به‌خصوص ویژگی‎های خاص این صنعت همچون اشتغال‌زایی به نسبت بالا، ارتباط با بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعت پاک، و ... باعث ارتقاء قابل توجه جایگاه آن در نظام برنامه‎ریزی کشورهای مختلف شده است.

  • امید قهرمان* در سال 1817 جان کیتس شاعر برجسته و رمانتیک انگلیس در مورد استعداد و نبوغ نویسندگان بزرگ از عبارت (Negative Capability) استفاده کرد

  • مجتبی بهاروند* در حال حاضر خراسان رضوی از نظر تعداد شرکت حمل‌ونقل بین‎المللی رتبه دوم و در امر حمل محمولات صادراتی و ترانزیت به افغانستان و آسیای میانه رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است.

  • جواد براتی* رکود موجود در بخش تولید به همراه کاهش سطح اعتماد (چه در سطح داخلی و چه در سطح جهانی)، از جهات مختلف به بدنه اقتصاد ضربه زده است. از جمله بخش‌های اصلی که متاثر از این وضعیت بوده، بخش صنعت است. این بخش، یکی از محورهای اصلی برنامه‌ریزی در جهت رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال است که طی سال‌های اخیر، نه تنها نتوانسته به اهداف پیش‌بینی‌شده دست یابد، بلکه وضعیت آن به مراتب بدتر شده است. اقدامات مختلفی به منظور فائق آمدن بر مشکلات صنایع و خروج آن‌ها از رکود صورت گرفته است که از آن جمله، می‌توان به اجرای طرح اعطای تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده و کارآفرینی اشاره کرد. به دلیل اشتغال زایی بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی و ارائه تسهیلات به این بنگاه‌ها، آیین‌نامه گسترش بنگاه‌های کوچک و زودبازده اقتصادی در سال 1384 مصوب شد.

  • کیوان ساکت* موسیقی ایرانی در طول ادوار گذشته به دلیل شرایط خاص اجتماعی، سیاسی و محیطی که در ایران حاکم بوده کمتر از ادبیات و شعر گسترش پیدا کرده است. در حقیقت پر بی‌راه نگفته‌ایم اگر بگوییم که موسیقی ایرانی در طول تاریخ (به‌جز در پاره‌ای از دوران‌) بسیار مورد بی‌مهری و کم‌توجهی حاکمان قرار گرفته و در عوض شعر و ادبیات تفوق بیشتری نسبت به موسیقی داشته است

  • سعید کمالی* جرم‌انگاری فرایندی است که به موجب آن قانونگذار فعل یا ترک فعلی را ممنوع و برای آن ضمانت اجرایی کیفری وضع می‌کند؛

  • احمد اثنی عشری* برند شدن یکی از عوامل موفقیت سازمان‎ها در رشته فعالیت آنها است و برند ماندن کار دشواری است که باید مدیران بنگاه‌های اقتصادی به آن توجه جدی داشته باشند.

  • علی چشمی* رانت‌جویی را به‌عنوان کسب یک منفعت ساختگی با دخالت افراد در امور دولتی تعریف می کنند؛ مانند گرفتن یک مجوز خاص برای واردات یا خرید محصولات با نرخ دولتی. بنابراین، رانتجویی اصالتاً اقدامی است که اشخاص خصوصی در کنار دولت انجام می دهند نه اشخاص و ادارات دولتی. اما وضعیت و رفتار خاص ادارات دولتی در ایران سبب شده است تا بتوان رانتجویی توسط این ادارات را نیز شناسایی کرد و مورد بررسی قرار داد.

  • محسن خندان‎دل* قاچاق، واژه‏ای منحوس است که می‎تواند اثرات و رفتارهای ویران‎کننده‎ای در حوزه‎های مختلف اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی و البته نوع کالایی آن، به اقتصاد کشور وارد کند. قاچاق کالا بنیان‏های نه‌چندان محکم تولید و کارآفرینی جامعه فعلی ما را هدف قرار داده و صدمات هنگفتی در حوزه اشتغال و جرائم اجتماعی به‌وجود آورده‌ است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها