صفحه نخست - یادداشت ها
 • محمدعلی چمنیان* والدینی را درنظربگیرید که دو فرزند دارند، یکی توانا، سرزنده و باهوش و دیگری که معلول است. بیشترین توجه پدر و مادر به کودک معلول بوده و معمولا به بچه باهوش، امکانات و کمک کمتری درجهت رشد و پیشرفتش می‌رسد.

 • افشین محمودیان مقدم* بهشت مالیاتی موقعیتی است که از مزایای مالیاتی یک تا 100 درصدی نسبت به سایر موقعیت‎ها برخوردار باشد.

 • مهدی فیضی* زمزمه‌های افزایش پرداخت‌های نقدی در طرح هدفمندی یارانه‌ها دیگر بار مسأله کارآمدی این سیاست حمایتی را پیش می‌کشد.

 • علی‌اصغر پورفتح‌اله* سند ملی اقتصاد مقاومتی یکی از اسناد بالادستی نظام است که طی سالیان گذشته در سطوح مختلف سیاست‎گذاری جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی، کارشناسی و جمع بندی قرار گرفته است.

 • حسین محمدی* یکی از مهمترین استراتژی‎های مناسب شرکت‏ها در دوران رکود اقتصادی، استراتژی‎های بازاریابی است که چنانچه به خوبی تدوین، اجرا و ارزیابی شود، می‎تواند به ادامه حیات شرکت‏ها و سودآوری آن‌ها حتی در دوران رکود کمک کند.

 • احمد اثنی‎عشری* کلیه الزامات قانون کار در کشور اجرا می‎شود اما در برخی موارد اقدامات و روش‎های مورد عمل در حد کفایت نیست مانند تشکل‎های صنفی.

 • علی چشمی* تعداد شاغلان شهرستان کلات از سرشماری عمومی سال 1385 تا 1390 از حدود 12 هزار نفر به حدود 11 هزار نفر کاهش یافته است. در این شهرستان، هیچ کسب‌وکار بالای 50 کارگر وجود نداشته و با اینکه در سال 1385 دو کسب‌وکار بین 10 تا 50 کارگر در شهرستان فعال بوده ولی در سال 1390 به یک کسب‌وکار رسیده است.

 • حسین محمدی* ایران کشوری است که مزیت‏های نسبی فراوانی در بخش کشاورزی و دامپروری و صنایع مرتبط دارد؛ کسب مقام‎های برتر در تولید و صادرات محصولات بخش کشاورزی و دامپروری از جمله زعفران، پسته، برخی مرکبات، برخی محصولات زراعی و دامی و نظایر آن فرصت‎های زیادی برای سرمایه‌گذاری در بخش‎های مرتبط با کشاورزی در ایران ایجاد کرده است.

 • درد اعظم

  ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

  حامد بخشی* مورد اعظم حاصل تقاطع دو آسیب یا مساله اجتماعی است که با تشدید یکدیگر منجر به شکل‌گیری واقعه دردناکی شده‌اند که با انتشار خبر آن وجدان اجتماعی جامعه آزرده شد. حاصلضرب «اعتیاد مرد» و «بی‌پناهی زن» در یک خانواده، از مرد معتاد یک جنایتکار و از زن بی‌پناه یک قربانی ساخته است. مردان معتاد بسیاری در جامعه هستند که پس از تشدید اعتیاد و بی‌کارکرد شدن نقش آنان در مقام یک همسر یا پدر، از سوی خانواده ترک شده و تا زمان فوت با خرده سرقت‌ها و سایر شیوه‌ها امرارمعاش می‌کنند.

 • بیکاری و آینده اشتغال

  ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

  سیدعلاءالدین موسوی* وضعیت اشتغال در کشور متأثر از عوامل متعددی است که عموما در موارد مشخص همچون واردات بی‎رویه کالا و خدمات، دسترسی به عدم سرمایه‌گذاری متناسب با جمعیت جویای کار، محاصره اقتصادی و تبعات آن، عملکرد فاجعه‌وار دولت احمدی‌نژاد و حامیان و شرکای پشت پرده آن، قدیمی بودن تکنولوژی‌های موجود داخلی و امثالهم مورد بحث‌های فراوانی قرار گرفته و اگرچه در هیچ یک از این موارد برخورد شایسته و مناسبی نداشته‌ایم، باید اقرار کرد که عوامل بسیار مهم دیگری نیز در وضعیت فعلی و رکود تولید، بیکاری و عوارض وسیع اجتماعی آن و کاهش تولی ملی کاملا موثر هستند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها