صفحه نخست - یادداشت ها
  • رضا حمیدی* محیط کسب‏‌وکار در کشور ما اگرچه ظرف یکی دو سال گذشته بهبود یافته اما هنوز با چالش‎های بسیاری مواجه است که در این مجال برخی از این مشکلات و راهکارها مطرح می‌شود:

  • علی رسولیان* افغانستان به‌دلیل مرزهای مشترک و اشتراکات تاریخی و دینی، بازار گسترده و فرهنگ و زبان مشترک یکی از بازارهای مهم کشور و به‌ویژه استان خراسان رضوی محسوب می‎شود که کالاهای تولیدی خراسان نسبت به سایر کالاهای کشور و استان‌ها از مزیت رقابتی بالایی برخوردار است.

  • افشین محمودیان مقدم اقتصاد هر کشور همانند یک موجود زنده درگذر سال‎ها با توجه به تحولات جهانی، تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، پیشرفت تکنولوژی، تغییر سلایق مصرف‎کنندگان، تحول نظام‏های اجتماعی و سیاسی و تغییر سطح رفاه مورد انتظار مردم، چه آگاهانه و ارادی چه ناخودآگاه و بدون برنامه‏ریزی دچار تغییر می‎شود.

  • حسین محمدی* در دوره رکود، بیکاری افزایش می‎یابد و توان خرید مردم نیز کاهش پیدا می‎کند؛ هرچند در این دوره تقاضا برای کالاهای عادی هنوز بالاست اما تقاضا برای کالاهای لوکس کم می‎شود.

  • امیرشهلا 1- ماجرای فیش‌های حقوقی که توسط اتاق فکر مخالفان دولت، طراحی، راهبری و هدایت شد، با دو هدف عمده به یک بحران ملی تبدیل شد. اول، سرپوش نهادن بر فساد گسترده مالی- اداری در دولت نهم و دهم و دوم: از پا انداختن دولت یازدهم و زمین‌گیرکردن حسن روحانی با ضرب شستی قوی و علی‌الظاهر بدون راه پس و پیش.

  • دولت به معنای اقتدار کامل مشروع و قانونی در سرزمین بر شهروندان با تکنیک‌های بروکراتیک و دموکراتیک است. چند ماهی است که به‌علت فضای باز سیاسی، نزدیکی به رقابت انتخابات ریاست جمهوری و گسترش تکنولوژی اطلاعات، مسئله مهمی به نام فیش‌های حقوقی مطرح شده است تا ناکارآمدی قوه مجریه از سوی جریانی سیاسی در افکار عمومی شکل بگیرد. علل این بحران چیست و آیا راه حلی دارد؟

  • حسین ثنایی نژاد* روزی که صدام پس از هشت سال جنگ با ایران و کمتر از شش ماه با کویت بیرق های شکسته اش را به کاخ هایش برد، شاید همه جهان به این فکر می کردند که چه خوب می شود اگر صدام نباشد.

  • احمد اثنی‎عشری* آیین‌نامه خوداظهاری در پایش آلودگی محیط‌زیست در آبان ماه 1394 توسط سازمان محیط‌زیست تهیه شد. به موجب این آیین‌نامه کلیه واحدهای تولیدی، خدماتی و زیربنایی باید نسبت به نمونه‌برداری و اندازه‌گیری آلودگی‌ها و تخریب‌های خود اقدام و نتیجه را به سازمان ارائه دهند و این موضوع در بند ب ماده 192 قانون برنامه پنجم نیز تصریح شده است.

  • افشین محمودیان‌ مقدم* مالیات براساس تعاریف سنتی، انتقال اجباری بخشی از درآمدهای جامعه به دولت برای جبران هزینه‌های کشور و همچنین مهمترین و رایج‌ترین روش تأمین مخارج دولت است.

  • حسین رجب‏ پور* لازمه فعالیت‎های صنعتی، ارائه برخی خدمات زیرساختی است که باید توسط دولت صورت گیرد؛ تجمیع بنگاه‎های صنعتی در مکان مشخصی در قالب شهرک‏های صنعتی باعث می‎شود ارائه این خدمات برای دولت راحت‎‏تر باشد بنابراین دولت‏ها شهرک‏های صنعتی را ایجاد می‏کنند تا خدمات‏دهی به بنگاه‏های صنعتی تسهیل شود.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها