صفحه نخست - یادداشت ها
  • کیوان ساکت* موسیقی ایرانی در طول ادوار گذشته به دلیل شرایط خاص اجتماعی، سیاسی و محیطی که در ایران حاکم بوده کمتر از ادبیات و شعر گسترش پیدا کرده است. در حقیقت پر بی‌راه نگفته‌ایم اگر بگوییم که موسیقی ایرانی در طول تاریخ (به‌جز در پاره‌ای از دوران‌) بسیار مورد بی‌مهری و کم‌توجهی حاکمان قرار گرفته و در عوض شعر و ادبیات تفوق بیشتری نسبت به موسیقی داشته است

  • سعید کمالی* جرم‌انگاری فرایندی است که به موجب آن قانونگذار فعل یا ترک فعلی را ممنوع و برای آن ضمانت اجرایی کیفری وضع می‌کند؛

  • احمد اثنی عشری* برند شدن یکی از عوامل موفقیت سازمان‎ها در رشته فعالیت آنها است و برند ماندن کار دشواری است که باید مدیران بنگاه‌های اقتصادی به آن توجه جدی داشته باشند.

  • علی چشمی* رانت‌جویی را به‌عنوان کسب یک منفعت ساختگی با دخالت افراد در امور دولتی تعریف می کنند؛ مانند گرفتن یک مجوز خاص برای واردات یا خرید محصولات با نرخ دولتی. بنابراین، رانتجویی اصالتاً اقدامی است که اشخاص خصوصی در کنار دولت انجام می دهند نه اشخاص و ادارات دولتی. اما وضعیت و رفتار خاص ادارات دولتی در ایران سبب شده است تا بتوان رانتجویی توسط این ادارات را نیز شناسایی کرد و مورد بررسی قرار داد.

  • محسن خندان‎دل* قاچاق، واژه‏ای منحوس است که می‎تواند اثرات و رفتارهای ویران‎کننده‎ای در حوزه‎های مختلف اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی و البته نوع کالایی آن، به اقتصاد کشور وارد کند. قاچاق کالا بنیان‏های نه‌چندان محکم تولید و کارآفرینی جامعه فعلی ما را هدف قرار داده و صدمات هنگفتی در حوزه اشتغال و جرائم اجتماعی به‌وجود آورده‌ است.

  • وحید عرفانیان* مشهد، پایتخت معنوی ایران، از طرف آیسسکو که نهادی فرهنگی آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی است به‌عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در سال 2017 میلادی انتخاب شده است. رویدادی که می‌تواند ثمرات و برکات زیادی از جنبه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برای دومین کلانشهر ایران داشته باشد. این یادداشت به بهانه طراحی «هویت بصری» این رویداد نوشته شده است.

  • سیدحسین ثنایی‎نژاد* نشستن در کنار آب و پای بید و چشم‌اندازی پوشیده از گل و سبزه همیشه منتهای مطلوب انسان‏‌های ساکن در مناطق خشک و نیمه‌‏خشک بوده است، «بنمای رخ که باغ و گلستانم آرزوست» و این آرزو نه به آسانی برای همه فراهم و آنقدر نایاب است که داشتنش را در جهان دیگر جسته‏اند، در باغ بهشت! در روزگاران نه چندان دور «باغ تفرج» چندان عمومی نبوده است در این دیار کم‎آب تمام شهر را تنها از یک باغ عمومی سهم بوده به نام باغ ملی!

  • عبداله یزدان‌بخش با توجه به مشکلات ایجاد شده در بخش صنعت کشور، برای احیای این بخش‏ باید حمایت‏هایی صورت گیرد، به‌عنوان مثال نکات ذیل عوامل و مواردی است که درصورت توجه و اقدام موثر در اجرا، نیازهای صنعتی این موجود نیمه‌جان احیا خواهد شد.

  • سحر سلطانی* رفاه و فقر، مفاهیم چند بعدی‌ای درنظر گرفته می‌شوند که نمی‌توانند صرفا به‌صورت پولی ارزیابی شوند. رهیافت قابلیتی آمارتیاسن با تاکید بر افزایش آزادی افراد برای عمل کردن و به‌دست آوردن آنچه ارزشمند می‌پندارند، حتی از این نیز فراتر رفته است. افراد ممکن است احساس فقر کنند اما فقیر شناخته نشوند یا ممکن است فقیر شناخته شوند اما چنین احساسی نداشته باشند. در واقع، فقر یک وضعیت تکاملی، چندبعدی، فاقد قطعیت و بدون هدف است که شامل هیچ عددی نیست، بلکه تنها احساس افرادی است که از آن رنج می‌برند.

  • رضا حمیدی* ظرف چهار سال گذشته بازارهای داخلی ما در تاراج اجناس خارجی به ویژه برندهای کشور به اصطلاح دوست و همسایه‏مان قرار گرفته و با یک کودتای مخملی در حال تصرف بهترین مناطق فروش ما هستند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها