صفحه نخست - یادداشت ها
 • *فرزین جیرانی آنچه من در طول 4دوره برگزاری فیلم فجر به‌عنوان عضوی از دبیرخانه تجربه کرده‌ام و از این دریچه می‌توانم آسیب‌شناسی کنم مطالب ذیل خواهد بود، اما بهتر از آسیب‌شناسی این است که ما ابتدا قوت‌ها و فرصت‌ها را بررسی کنیم و سپس به‌سراغ آسیب‌ها برویم. البته این آسیب‌ها به منزله ضعف نخواهد بود بلکه نقدی سالم و با هدف پیشبرد این رویداد مهم هنری است.

 • به مناسبت جا به جایی قدرت در امریکا؛ اوباما رفت! ترامپ آمد! باراک حسین اوباما 8 سال پیش با شعار "امید و تغییر" و با رأی مردم امریکا به کاخ سفید آمد. او در انتهای ریاست جمهوری‌اش وقتی می‌خواست مهم‌ترین دستاورد دولتش را برای مردم امریکا و جهان بازگو کند، تنها به 2 مورد اشاره کرد: در عرصه داخلی ایجاد اشتغال و گسترش بیمه‌های اجتماعی را عنوان کرد! در عرصه خارجی دستیابی به توافق هسته‌ای امریکا و جهان با ایران "برجام" را عنوان کرد!

 • مژگان ثابت تیموری* این روزها تنها زمانی به یاد پیگیری ظرفیت اقامتگاه‌ها می‌افتیم که این اماکن دچار سرریز جمعیت شده باشند یا به دلیل عدم تکمیل ظرفیت اتاق‌ها، آن هم در فصل پیک مسافر، شکایت مدیران اقامتگاه‌های مجاز شنیده‌ شود.

 • جواد براتی* صنعت هتل‎داری همانند سایر بخش‌های اقتصادی، روند نسبتاً یکسانی از دوره‌های رونق و رکود را دارد. در شرایط فعلی اقتصاد که تمامی بخش‌ها به نوعی در رکود قرار گرفته‌اند، نمی‌توان انتظار داشت که صنعت هتل‌داری عاری از مشکلات و مسائل حاصل از رکود اقتصادی در کشور باشد.

 • حمیدرضا موحدی‌زاده* در روزهای اخیر فیلم کوتاهی در فضای مجازی منتشر شد، که به غایت غم‌انگیز و عبرت‌آموز بود. هنگامی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (ره) خاطره‌ای را از زمان عزل و سپس قتل ناجوانمردانه امیرکبیر با فرمان ناصرالدین شاه قاجار برای حاضرین نقل می‌کرد، به مظلومیت امیرکبیر ایران گریست و بی‌درنگ اشک از چشمان نگران و رنج کشیده او جاری شد. درست در روز شهادت امیرکبیر اول ایران، او هم که سال‌ها قبل کتاب امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار را نوشته بود، بر اثر ایست قلبی در تهران درگذشت و چشم از این جهان فرو بست. جا دارد با توجه به 82 سال مجاهدت، خدمات، شکیبایی و بلندنظری این مرد بزرگوار و کم‌نظیر او را "امیرکبیر دوم ایران" نامید. اینک در دفاع از این عنوان و نوشته مروری بر سوابق و دیدگاه‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در برهه‌های حساس و سرنوشت‌ساز تاریخ انقلاب و ایران می‌پردازیم.

 • برده داری هنری

  ۲۷ دی ۱۳۹۵

  *احسان مهدوی شرح حال هنرمندان این شهر مجالی است تا بدانیم در این روزگار چه می‌گذرد و اینکه آیا آنچه در حال روی دادن است نوید نیکویی را می دهد؟

 • مجتبی بهاروند* ایران، کشوری است که در شاهراه ترانزیتی دنیا قرار داشته و به بیش از 5800 کیلومتر نوار ساحلی دسترسی دارد اما کمترین درآمد را از این محل دریافت کرده و صرفاً به درآمدهای نفتی که منابعی متناهی و در نوسان است وابسته است.

 • *امیررضا کاردار طهران حال خونین دلان که جوید باز...

 • سال پیش قنات قصبه گناباد به عنوان اثری جهانی به ثبت یونسکو درآمد. این نوشته به این بهانه تقدیم می‌شود.

 • امیر شهلا* حد فاصل سال‎های 1382 تا 1384 که بخشدار قلندرآبادِ فریمان بودم، گهگاه برای پیشرفت پروژه‌های عمرانی روستاهای بخش یا برای تحمیل بعضی پروژه‎های جدید به سرفصل اعتبارات استانی، با مشکل مواجه می‌شدم؛ پول کم بود و محرومیت‌ها زیاد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها