صفحه نخست - یادداشت ها
  • با تصویب هیات وزیران در خصوص لزوم تامین 20 درصد از انرژی مورد نیاز دستگاه‌ها و ادارات توسط خود آن‌ها از منابع تجدیدپذیر، معاون اول رئیس‌جمهور نیز طی بخشنامه‌ای بر این مساله تاکید کرد. این مصوبه 2 سال به ادارات و دستگاه‌ها مهلت اجرایی شدن مفاد آن را داده است.

  • قیمت زعفران در سال 1397 در ایران با توجه به نوسانات قیمت ارز بسته به نوع و کیفیت بین 8 تا 14 میلیون تومان در نوسان بود. در افغانستان نیز به دلیل همجواری با ایران و با توجه به اینکه میزان عرضه و قیمت ارائه شده در بازارهای جهانی توسط صادرکنندگان ایرانی صورت میپذیرفت، شاهد نوسانات قیمت بودیم و این نوسان بین 600 تا 900 یورو بود. دستگاههای متولی در آن کشور علت کاهش قیمت زعفران را ورود زعفران ایران به افغانستان و کیفیت پایین آن و لطمه زدن به کیفیت و حسن شهرت زعفران افغانستان اعلام و بر همین مبنا واردات زعفران از ایران را ممنوع کردند که البته به نظر نمیرسد این دلایل پذیرفتنی باشد؛ چرا که به تعبیر متخصصان و صاحب نظران امر، در کشورهایی که سابقه طولانی در تجارت و مصرف این محصول دارند، مانند اسپانیا، ایتالیا و... بهترین زعفران دنیا از نظر کیفیت، عطر و قدرت رنگ زعفران ایران است و بدین علت زعفران تولیدی بسیاری از کشورها را به نام زعفران ایران به فروش میرسانند.

  • ارزش افزوده ای که در املاک شهری به وجود می آید، حق طبیعی شهر است و باید به حساب شهرداری واریز شود زیرا این شهرداریها هستند که خدمات مربوط به آن املاک را ارائه میدهند و باعث ارتقا آن زمین و افزایش ارزش آن شده اند؛ بنابراین بخشی از ارزش ملک باید به حساب شهرداری برود نه دولت. همانطور که زمینها و املاک حاشیه شهر شاید ارزش زیادی نداشته باشد اما با قرار گرفتن در محدوده خدمات شهری، با افزایش قیمت روبرو میشوند. اگر این مبالغ ابتدا به حساب دولت و سپس به طور قطره چکانی به حساب شهرداریها واریز شود، مصیبت بزرگتری برای شهرها به دنبال خواهد داشت.

  • بالاخره بعد از گذشت بیش از یک و نیم سال از افزایش نرخ ارز و هزینه‌های سرمایه‌گذاری و توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، با تلاش بخش خصوصی و شرکت‌های فعال پیمانکار این حوزه که رو به تعطیلی بودند، شاهد ابلاغ مصوبه جدید نرخ‌ها بودیم؛ از همین رو، از وزارت نیرو و بالاخص سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) به عنوان متولی سیاست‌گذاری در این حوزه سپاسگزاریم.

  • تعیین دقیق سطح زیر کشت گیاهان دارویی در ایران کار ساده‏ای نیست. علت این موضوع از یک‏ طرف نبود منبع موثّق در خصوص ارائه آمار واقعی و از طرف دیگر عدم طبقه‏بندی دقیق گیاهان دارویی و تفکیک آنها از محصولات دیگر است. بررسی منابع رسمی کشور مانند آمارنامه وزارت کشاورزی حاکی از افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی طی سال‏های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ بوده است

  • مژگان ثابت تیموری - در حال حاضر استان اصفهان در بین استان‌ها به واسطه تنوع جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی و همچنین شناخته شده بودن در سطح بین‌المللی از بیشترین تعداد اقامتگاه بوم‌گردی برخوردار بوده و به همان نسبت از بیشترین درآمد ناشی از این حوزه برخوردار است. البته نمی‌توان درآمد دقیقی برای یک اقامتگاه بوم‌گردی در نظر گرفت و آن را تخمین زد چون نرخ یک اقامتگاه از شبی 70 تا 500 هزار تومان متغیر است.

  • مجتبی بهاروند - در دنیای امروز چند صنعت است که به عنوان صنایع و فعالیت‌های ارزآور شناخته می‌شود و کشورهای مختلف روی آن موضوع سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ یکی از این مقوله ها، صنعت حمل و نقل و ترانزیت است. کشور سنگاپور در برهه‌ای به سمت صنعت حرکت کرد اما شرایط برای آن به گونه‌ای بود که نتوانست مسیر خود را ادامه دهد و هم اکنون به سمت ترانزیت و حمل و نقل گام برداشته و سالانه حدود 15 میلیون کانتینر در این کشور جابه‌جا می‌شود و به همین جهت این کشور بالاترین آمار تولید ناخالص ملی را در دنیا دارد.

  • انرژي تجديدپذير به ويژه انرژي بادي و خورشيدي به سرعت در سراسر جهان در حال توسعه است و در حـال حاضر توربين هاي بادي مستقر در خشكي انرژي الكتريكي را با كمترين قيمت توليد مي كنند. پيش بيني مي شود تا كمتر از يك دهه ديگر، بسياري از كشورهاي جهان وابستگي خود را بـه منابع سـوخت فسـيلي براي توليد برق به صفر رسانده و100% انرژی الكتريكي مورد نياز خود را از منابع تجديدپذير تامين کنند. به همين دليل تقاضاي جهاني براي نفت و گاز از پايان دهه 30ميلادي با روند كاهشي مواجه خواهـد بـود.

  • خراسان با نزدیکی به مرزهای شمالی کشور مانند سرخس و لطف آباد و همجواری با افغانستان و ترکمنستان، حدود ۵۰ درصد سهم ترانزیت کشور را به خود اختصاص داده است؛ این استان نقش بی بدیلی در حمل و نقل بین المللی کشور و گردش مالی این صنعت دارد که اگر مشکلات کنونی وجود نداشت، به طور قطع شاهد درآمدزایی هر چه بیشتر به ویژه در شرق کشور و از مرزهای خراسان بودیم.

  • حضور ایران در اتحادیه اوراسیا نتایجی به دنبال دارد که یکی از آنها، کاهش تعرفه‌های گمرکی میان کشورها است؛ اما واقعیت امر این است که این مساله می‌تواند دو طرفه باشد؛ یعنی در عین اینکه یک فرصت است، یک تهدید نیز به شمار می رود‌.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها