صفحه نخست - یادداشت ها
 • *سید حسین ثنایی نژاد هیچ تردیدی نیست که بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است و یکی از مهمترین راه‌حلهای کنترل بحران آب در کشور این است که باید آب در این بخش به اندازه و با حساب و کتاب مصرف شود.

 • ترکیب هزینه‌های تولید

  ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

  علی چشمی* دو استراتژی برای توسعه صنعتی کشور از زاویه تولید می‌توان در نظر گرفت: استراتژی افزایش تولید با حمایت از ورود تولیدکنندگان جدید و استراتژی افزایش تولید با کاهش هزینه‌های تولیدکنندگان موجود.

 • حسن حسینی* این روزها مباحث مربوط به تاثیر تحریمهای جدید بر اقتصاد ملی و تولید ملی نقل محافل است؛ اما همانطور که بارها بخش خصوصی اعلام کرده است؛ آنچه که مایه درد و رنج تولید است تحریم داخلی است نه تحریمهای دشمنان قسم خورده نظام که از آنها انتظار دیگری هم نیست.

 • بخش سوم* مطالعات تطبیقی دیگر کشورها در این قسمت به وضعیت کشورهای روسیه، چین و ترکیه در خصوص توفیق شان در توسعه سرمایه گذاری و اقتصاد به این جهت که در زمانی کوتاه تغییرات بزرگی را به وجود آورده‌اند می‌پردازیم.

 • بخش دوم* عوامل و موانع عدم موفقیت توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در کشور 1- عدم تدوین صحیح قوانین: به دلیل دارا بودن حجم انبوه قوانین در حوزه اقتصاد و سرمایه‌گذاری، از نظر کمیتی مشکلی نداریم بلکه حتی اگر بگوییم با انباشت قوانین مختلف و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که بعضاً متضاد هم هستند مواجهیم، اغراق نکردیم. اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که در تدوین این قوانین مسیر صحیح طی نمی‌شود به طوری‌که ماهیت این قوانین اکثراً ریشه در تفکرات دولتی مدیران و کارشناسان این بخش‌ها داشته است. در واقع همواره این قوانین در قالب پیش‌نویس لوایح و طرح‌ها توسط کارشناسان و مدیران دولتی آماده شده، در جلسات کمیسیون‌های مختلف دارای جایگاه قانونی، بدون حضور بخش خصوصی و مدیران و کارآفرینان و یا حضور اندک و کمرنگ آنها به بحث گذاشته می‌شود و نهایتاً پیش‌نویس‌های مذکور بدون تغییر یا اندکی تفاوت با متن اولیه به قانون و مصوبه تبدیل می‌شوند.

 • حسین محمدی* یکی از سوالات مهمی که می‌توان در شرایط حاضر و در راستای حمایت از تولید داخل و تولیدکنندگان داخلی پرسید آن است که دولت چگونه می‌تواند از بخش تولید داخلی حمایت کند.

 • استارتاپها امروز یکی از مهمترین ارکان کارآفرینی در اقتصادهای مدرن به شمار می‌روند. اگرچه "استارتاپ" عموما به شرکتها و یا گروههای کاری کوچکی گفته می‌شود که طرح و برنامه کاریشان در زمینه فنآوری اطلاعات باشد، اما اخیرا به همه فعالیت‌هایی که در زمینه‌های مختلف فنآوری مرتبط هستند نیز اتلاق می‌شود.

 • محمدحسین روشنک* رئیس جمهور استحضا دارند که دولت‌ها در گذشته کمترین سرمایه‌گذاری را در خراسان بزرگ و مرکز آن خراسان رضوی داشته‌اند که نمونه آن محرومیت خراسان از بزرگراهها و مناطق آزاد و صنایع سنگین به‌ویژه با سرمایه‌گذاری دولت در شرق کشور است .

 • رضا خواجه نائيني* نگاه دولت دوازدهم به بافتهای فرسوده نه تنها به عنوان موتور محرک اقتصاد شهرها بلکه به بافتهای ناکارامد شهری به مثابه ظرفیتی عظیم برای خروج از رکود اقتصادی است.

 • موانعی جدی بر سر راه تولید ملی وجود دارد و تحقق شعار سال منوط به این است که همه به وظایف خود در ارتباط با تولید ملی درست عمل کنند. مالیات بر ارزش افزوده، مشکلات در ارتباط با تامین اجتماعی و نرخ سود تسهیلات بانکی از عمده‌ترین موانع موجود بر سر راه تولید است که امید می‌رود شرایطی فراهم شود که با اصلاح قوانین از سر راه تولیدکنندگان برداشته شود.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها