صفحه نخست - یادداشت ها
  • دلایل رشد نرخ تورم تولیدکننده را میتوان به مثلثی سه ضلعی تشبیه کرد؛ یکی از علل این رشد قیمت ناشی از نادیده گرفتن هشدارهای چند سال اخیر اقتصاددانان نسبت به سیاست‌های پولی، بی‌انضباطی‌ها و رشد نقدینگی است. در زمان ریاست جمهوری دکتر روحانی نقدینگی بین 200 تا 300 درصد رشد داشت. این در حالی است که رئیس‌جمهور دائما از کنترل تورم سخن می‌گفت اما اقتصاددانان این وضعیت را بادوام نمی‌دانستند و پیش‌بینی می‌شد رشد نقدینگی درآینده اثر خود را بر تورم بگذارد.

  • همسایگی با دو کشور افغانستان و ترکمنستان موقعیت مطلوبی برای صنعت حمل و نقل و ترانزیت خراسان رضوی به شمار می‌رود؛ این استان دارای یک مرز مشترک با افغانستان و سه مرز مشترک با ترکمنستان است. البته استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی نیز با افغانستان دارای مرز مشترک هستند‌ که هر یک از این مرزها شرایط خاص خود را دارند.

  • در حال حاضر صنایعی داریم که مواد اولیه آن به وفور در داخل کشور یافت می‌شود که از این منظر غنی هستیم؛ یکی از آنها، فولادی است که مواد اولیه مورد نیاز آن، سنگ آهن است و بخشی از آن مصرف داخل و بخشی دیگر صادرات می‌شود. صادرات در فولاد و صنایع معدنی از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه ارزآوری به همراه دارد و از محل آن ارز می‌توان برای خود همان صنایع، یعنی برای واردات ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز استفاده کرد و بهره برد.

  • اولین گام در راه پرفراز و نشیب دانش مشاهده و اندازه گیری است که برای پژوهشگر داده می سازد. مجموعه داده ها را که مرتب کنند تبدیل به اطلاعات می شود. به مجموعه ای از اطلاعات در یک موضوع خاص آگاهی گفته می شود و با ارتباط شبکه منظمی از آگاهی ها دانش پدید می آید.

  • تاریخ مزیت اقتصاد ایران را بر پایه کشاورزی، صنایع کشاورزی، دام و طیور، روستایی، تجارتهای کوچک بین کشورهای منطقه، صنایع دستی، صنایع کوچک و متوسط و کارگاهی، معدن کاری، گردشگری و زیارت، ساختمان، اصناف و...که میتوانسته اساس تحقق اقتصاد مقاومتی باشد شناخته است.

  • گفته می‌شود که مجموعه پدیده بین 90 تا 120 هزار سهامدار داشته، اگر فرض بگیریم که هر کدام از این سهامداران از یک خانوار بوده‌اند. در واقع چنین مجموعه‌ای قریب به 400 هزار نفر را درگیر خود کرده است. این عدد، نسبت به جمعیت مشهد، عدد معنی داری است. به همین جهت پدیده موسسه‌ای بود که دارای ابعاد اجتماعی و اقتصادی است و همین‌هاست که این موسسه را از اهمیت زیادی برخوردار کرده است.

  • یک سال گذشت و نمایشگاه اگروفود تکرار شد و مسائل و مشکلات ما همچنان مشابه سال پیش است. یکی از مشکلات ما در سال گذشته مساله تعهد ارزی بود که در جلسه‌ای که در این خصوص برگزار شد، به مسئولان توضیحات زیادی دادیم که تنها خواسته ما صادرات است اما روش انتقال ارز با شرایط موجود قابل انجام نیست و تعهد ارزی مسائل و مشکلات زیادی به وجود می‌آورد اما پاسخ‌ها بی‌نتیجه بود.

  • باران که می بارد، دره های عمیق و بزرگ کوهستان ها مانند یک قیف عظیم قطرات باران را بر روی سطح شیب دار خود هدایت کرده و آنها را در جریان های بزرگ آبی به نام رودخانه ها و رودها به هم می پیوندند. بر همین اساس "حوضه آبریز" تعریف می شود که عبارتست از تمام منطقه ای که آب جاری شده بر سطح آن به یک خروجی ختم می شود.

  • تکنیکهای مختلفی برای کاهش انتشار گرد و غبار وجود دارد هر چند انجام چنین اقداماتی در مناطقی که سطح وسیعی منبع انتشار هستند بسیار مشکل است ولی خطرات ناشی از این مناطق بهتر از زمانی که گرد و غبار حمل می شود، مدیریت می شوند. بنابراین در چنین مناطقی باید اقداماتی صورت گیرد تا فرسایش بادی رخ ندهد. باید بین تکنیک هایی طراحی شده برای به حداقل رساندن ریسک واقعی (کوتاه مدت، از قبیل شیوه‌های کشت مانند حداقل شخم)، و آنهایی که ریسک بالقوه را به حداقل می‌رسانند تمییز داده شود.

  • براساس ماده ٦٤ قانون مالیات‌هاي مستقیم، تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده «کمیسیون تقویم املاک» است. ارزش معاملاتی تعیین شده اين كميسيون یک ماه پس از تاریخ تصویب نهایی کمیسیون تقویم املاک، لازم‌الاجرا و تا برگزاري جلسات سال بعد و تعیین ارزش معاملاتی جدید معتبر است اما بر اساس تبصره ۲ همان قانون، در مواردی که کمیسیون تقویم املاك پس از دو مرتبه دعوت تشکیل نشود یا پس از تشکیل دو جلسه تصمیم مقتضی در مورد تعیین ارزش معاملاتی حاصل نشود، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است آخرین ارزش روز املاک تعیین شده توسط کمیسیون تقویم را با شاخص بهای کالاها و خدمات اعلامی توسط مراجع قانونی ذی‌صلاح تعدیل و ارزش معاملاتی را تعیین کند.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها