صفحه نخست - یادداشت ها
 • حضور ایران در اتحادیه اوراسیا نتایجی به دنبال دارد که یکی از آنها، کاهش تعرفه‌های گمرکی میان کشورها است؛ اما واقعیت امر این است که این مساله می‌تواند دو طرفه باشد؛ یعنی در عین اینکه یک فرصت است، یک تهدید نیز به شمار می رود‌.

 • علت وجودی بانک‌های مرکزی در کشورهای دنیا از زمان تاسیسشان این بود که استقلال داشته باشند تا دولت‌ها نتوانند در اموری همچون پول، اسکناس، چاپ و چگونگی خرج آن دخالت مستقیم داشته باشند اما کماکان شاهد نرخ دستوری دلار توسط دولت هستیم. البته مدتی است که تنش شدید ارزی مانند سال گذشته نداریم؛ سیر حرکت نرخ ارز نزولی بوده اما سوال اصلی اینجاست که «دلار در اصل چگونه به کشور وارد می‌شود؟ و صاحب اصلی دلار را باید چه شخصی بدانیم؟»

 • بخش دوم- مشکلات برند در ایران تجارت ایران، بی نام و نشان است و تجارت بی نام و نشان در دنیاي امروز پذیرفته شده نیست؛ از طرفی بیشتر بنگاه هاي تولیدي و صادراتی کوچک، موفق به ساختن برندهاي موفق نمی شوند و این عدم موفقیت، عموما ناشی از این واقعیت است که لازمه ایجاد برند، استفاده از نظام استاندارد اطلاعاتی مثل کد، لوگو، نام تجاري، مشخصات از پیش تعیین شده و... همچنین تبعیت از قواعد تجاري رایج در کشورهاي پیشرفتهاست ولی بیشتر بنگاه هاي کوچک، این قابلیت ها را ندارند.

 • قانون تجارت مربوط به 70 تا 80 سال پیش است و به 2 دلیل نیاز به اصلاح، اضافه شدن برخی مواد و لوایح و یا حذف و تغییر دارد چرا که بعد از این مدت در حوزه های مختلف اقتصاد و تجارت جهانی تغییرات بسیاری رخ داده است و قانون ما در برخی نقاط تناقضات و کاستی هایی داشته و برخی از کنوانسیون ها و قوانین بین المللی به ویژه در حوزه حمل و نقل بین المللی به صورت جاده ای و ریلی در آن درج نشده بود؛ بر همین اساس در اصلاح این قانون شکی نیست.

 • بخش اول- چگونه یک برند خوب، ایجاد ارزش می کند؟ یک برند خوب، انتخاب مصرف کنندگان را هدایت می کند به طوري که در یک بازار بسیار پیچیده، برند یک راه میان بر را در فرآیند تصمیم گیري مصرف کننده به وجود می آورد و بر وفاداري مشتریان تاثیر مستقیم و مثبت خواهد گذاشت. از آن جا که مشتریان بیشتر نام هایی را انتخاب می کنند که می شناسند، بنابراین وفاداري مشتریان به شرکت هایی با نام تجاري مورد تأیید، بیشتر است. نام تجاري قوي ورود به بازارهاي جدید را ممکن می سازد؛ شرکت هاي با برند قوي در ورود به بازارهاي جدید به مراتب موفق تر هستند. همچنین، برند قوي افزایش قیمت محصول را امکان پذیر می کند و امکان استخدام کارکنان را افزایش می دهد.

 • حدود 1.5 سال است که بخش خصوصی منتظر ابلاغ نرخ‌های جدید خرید تضمینی برق و بازگشت پویایی به این حوزه است. انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران در آبان ماه 97 طی جلسه حضوری با مقام عالی وزارت و معاونان ایشان، اهیمت این موضوع را یادآور شد. نهایتا در خردادماه سال جاری مصوبه پیشنهادی نرخ های جدید خرید تضمینی از جانب ساتبا، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق بعنوان متولی سیاست گذاری و توسعه انرژی های تجدیدپذیر کشور به وزرات نیرو ارسال شد. شرکت ها و نمایندگان محترم مجلس و استانداری خراسان مکاتبات متعددی جهت ابلاغ سریعتر نرخها با وزارت نیرو داشته اند.

 • یکی از مشکلات اساسی که همواره در جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی به چالش گذاشته می‌شود، مساله «تمرکز اختیارات» در مرکز است؛ این موضوع در حوزه‌های گوناگونی چون حوزه‌های بانکی، مالیاتی، تامین اجتماعی و بیمه به چشم می‌خورد‌.

 • با اینکه دولتها به طور سنتی به تنهایی مسئول بهبود شرایط زندگی مردم هستند، اما امروزه دیگر توانایی و قابلیت آنها برای برآوردن نیازهای فراوان جوامع کافی نیست. به همین دلیل نگاه ها به جای توجّه کامل به نقش دولت، به تأکید بر نقش فعّالیت های اقتصادی افراد و شرکت ها در جامعه و بر روی کسب و کارها متمرکز شده به گونه ای که شرکت های مترقی با پذیرفتن مسئولیتهای اجتماعی به دنبال متمایز کردن خود از سایرین هستند.

 • مسئولیت اجتماعی رویکردی متعالی به کسب و کار است که تأثیر اجتماعی یک سازمان بر جامعه را مدنظر قرار می دهد و با هدف گردآوری تمامی بخش ها اعم از دولتی و خصوصی جهت همکاری با یکدیگر، از یک طرف موجب همسویی منافع اقتصادی با محیط زیست و از سوی دیگر سبب رشد و پایداری کسب و کار میشود.

 • محمدعلی امیرفخریان

  ۱۱ شهریور ۱۳۹۸

  هنگامی که بحث از تولید ملی، ثروت آفرینی ملی، اشتغال زایی و... می‌شود، نگاه‌ها ابتدا به سهم صنایعی چون نفت، گاز، پتروشیمی، خودروسازی، فولاد، سیمان و... میرود و دیگر صنایع چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، در حالی که اگر شاخص‌های ثروت آفرینی، اشتغال‌زایی، رشداقتصادی و... را در نظر بگیرید، صنایع فرهنگی و صنایع خلاق یکی از اولویت‌ها خواهد بود.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها