صفحه نخست - یادداشت ها
  • سید حسین احمدی سلیمانی یکی از ستون‌های اصلی اقتصاد ملی هر کشوری، فولاد و صنایع فلزی آن است؛ به همین دلیل است که فولاد یکی از اصلی‌ترین مساله تحریم‌ها محسوب می‌شود. صنایعی چون خودرو، پتروشیمی و فولاد رابطه مستقیم با رشد جامعه، میزان اشتغال و... دارد. بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا درست نشانه گذاری شده است اما بدین معنا نیست که بتواند چرخ تولید فولاد کشور را از حرکت باز دارد.

  • سیدحسین ثنایی‌نژاد باران که تند شد و مدت زیادی بارید به گمان اینکه حتما در دره های اطراف مشهد سیل جاری شده است راهی آن مناطق شدم. دره زشک اولین مقصدم بود. به منطقه خطر که رسیدم نیروی انتظامی راه را بسته بود و به کسی اجازه عبور نمی داد. منطق کار درست بود! حفظ امنیت مردم در برابر سیلی که هر لحظه بیم آن می رفت خسارت بیشتری وارد کند و جان عابرین را به خطر اندازد. با نشان دادن کارت شناسایی خود و بیان اینکه برای مطالعه سیل عازم منطقه هستم از فرمانده آنها اجازه عبور گرفتم.

  • علیرضا قرایی سیاست‌گذاری در بازار اجاره پیچیده و نیازمند بررسی جوانب مختلف برای دست‌یابی به نتیجه مطلوب است، در نظام اجاره داری حرفه‌ای به جای اینکه مالکان به صورت فردی با مستأجران وارد مذاکره و قرارداد شوند، یک مجموعه حقوقی از بخش خصوصی وارد عمل شده و این نقش را ایفا می‌کند.بر این اساس، مالکان برای اجاره ملک خود و مستأجران برای دریافت ملک به این مؤسسات مراجعه می‌کنند.

  • باران تند می بارید و سرعت کوتاه شدن دامن سپید کوهستان بینالود نشان از این داشت که پوشش نسبتا ضخیم برف روی کوه نیز بر اثر دمای بالا و بارندگی در حال ذوب شدن است. با همین مشاهدات چشمی ساده حدس زدم سیل در رودخانه های شمال نیشابور در حال شکل گیری است. به سمت یکی از این رودخانه ها رفتم. حدسم درست بود و آب رودخانه در حال بالا آمدن بود. به یکی از اعضای شورای روستا زنگ زدم و گفتم لازم است برای تقویت دیواره رودخانه کاری کنند! به آسانی جواب داد: اگر خدا نخواهد اتفاقی نمی افتد! خوشبختانه عضو دیگر شورا را توانستم نسبت به خطر وقوع سیل متقاعد کنم و کار شروع شد. به فرمانداری هم هشدار سیل را فرستادم و بعدا مطلع شدم خوشبختانه به موقع اقداماتی انجام‌داده اند.

  • سیدحسین ثنایی‌نژاد

  • از سال 1279 تا 1282 شمسي اولين درآمدها يا منابع حاصل از صادرات نفت در احصائيه‌هاي گمركي ايران گنجانده شد. از سال 1279 تا سال 1300 بهطور مرتب كسري تراز بازرگاني داشتيم. هيچگاه نتوانستيم بدهكار جهان نباشيم. اين مسئله نشان ميدهد كه دستوپابسته از طريق مصرف با دنياي مدرن آشـنا شـديم نـه از مسـير توليـد و وقتي كه ما از مسير مصرف به دنياي مدرن پرت شديم و كپي كرديم، ميبينيم كه در سال 1284 در جايي كه مردم به دليل گرسنگي ريشه‌هاي درختان را ميخوردند، ما ماكاروني و ورميشل به كشور وارد ميكرديم.

  • با بغض به گندم زار وسیعی اشاره می‌کند و می گوید: "سی و پنج هکتار است، می بینید که آب تا زیر خوشه ها بالا آمده!" در نزدیکی شهر آق قلا هستم و ساقه های سبز گندمزار را می بینم که به تدریج در حال پوسیده شدن هستند و هیچ امیدی به نجات محصول امسال این پیر‌مرد نیست! از او در باره بیمه می پرسم. می‌گوید بیمه نکرده چون فایده ای ندارد! یک بار محصولش را بیمه کرده و بعد از کلی دوندگی موفق شده به ازای هر هکتار فقط یکصد هزار تومان خسارت دریافت کند!

  • دلایل رشد نرخ تورم تولیدکننده را میتوان به مثلثی سه ضلعی تشبیه کرد؛ یکی از علل این رشد قیمت ناشی از نادیده گرفتن هشدارهای چند سال اخیر اقتصاددانان نسبت به سیاست‌های پولی، بی‌انضباطی‌ها و رشد نقدینگی است. در زمان ریاست جمهوری دکتر روحانی نقدینگی بین 200 تا 300 درصد رشد داشت. این در حالی است که رئیس‌جمهور دائما از کنترل تورم سخن می‌گفت اما اقتصاددانان این وضعیت را بادوام نمی‌دانستند و پیش‌بینی می‌شد رشد نقدینگی درآینده اثر خود را بر تورم بگذارد.

  • همسایگی با دو کشور افغانستان و ترکمنستان موقعیت مطلوبی برای صنعت حمل و نقل و ترانزیت خراسان رضوی به شمار می‌رود؛ این استان دارای یک مرز مشترک با افغانستان و سه مرز مشترک با ترکمنستان است. البته استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی نیز با افغانستان دارای مرز مشترک هستند‌ که هر یک از این مرزها شرایط خاص خود را دارند.

  • در حال حاضر صنایعی داریم که مواد اولیه آن به وفور در داخل کشور یافت می‌شود که از این منظر غنی هستیم؛ یکی از آنها، فولادی است که مواد اولیه مورد نیاز آن، سنگ آهن است و بخشی از آن مصرف داخل و بخشی دیگر صادرات می‌شود. صادرات در فولاد و صنایع معدنی از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه ارزآوری به همراه دارد و از محل آن ارز می‌توان برای خود همان صنایع، یعنی برای واردات ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز استفاده کرد و بهره برد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها