صفحه نخست - یادداشت ها
 • با نوسازی و بهینه سازی صنایع وابسته به ذخایر معدنی، خام فروشی رو به افول خواهد گذاشت؛ ارزش افزوده آن نیز بیشتر و در نتیجه وابستگی به دیگر کشورها کمتر خواهد شد. این مقوله ای است که مسئولان کشور بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری باید آویزه گوش خود کنند تا با صداقت و شفافیت در حرکتی منسجم و همگانی به سر منزل مقصود برسد.

 • لذت مفت بری!

  ۱۶ تیر ۱۳۹۹

  چند ماهی است که اقتصاد کشورمان در تله نقدینگی سرگردان گرفتار شده است از اینرو شاهدیم بازار های موازی با شوکها و تلاطم های قیمتی مواجه شده است؛ موجی که در کنار نگرانی صاحب نظران ، رکورد شکنی های کم سابقه ای را هم به دنبال داشته است .

 • با توجه به مختصات شرایط اقتصاد کلان ایران در سال 99، مطالبه برای مساله تولید و اشتغال و فشارهای اقتصادی ناشی از تحمیل تحریم‌ها بر بودجه دولت، اولویت گذاری های اقتصادی مجلس میتواند بدین ترتیب باشد؛ نخست تسهیل فضای کسب و کار از طریق اصلاح نظام مجوزها و رفع رانت ها و انحصارهایی است که مانع بالفعل شدن پتانسیل های اشتغالزایی کشور شده و هزینه مبادله را به شدت در اقتصاد ایران بالا برده است. متاسفانه این مساله سبب شده است که ایران یکی از بدترین رتبه های در شروع کسب و کار را از آن خود کند.

 • متاسفانه دولت اشتباهات بزرگی در زمینه مقابله با کرونا مرتکب شده و این مساله سبب بروز نتایج منفی در اقتصاد خواهد شد. در واقع آن سخت‌گیری که دولت‌ها برای مهار بیماری انجام دادند، در کشور ما دیده نشد. امروز کشورهایی که شرایط دشوارتری نسبت به ما داشتند، وضعیت بحرانی را پشت سر گذاشته‌اند و کم‌کم فعالیت‌ها در حال بازگشت به حالت طبیعی است.

 • محور غربی مشهد مقوله‌ای است که بیش از 30 سال کسانی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، درگیر آن هستند. در این زمینه هیات دولت مصوبه‌ای دارد که دوره آقای احمدی‌نژاد صادر شد و به نوعی واحدهای محور غرب را تعیین‌تکلیف کرده است و تاکنون 2 تن از استانداران خراسان رضوی، یعنی آقایان صلاحی و رشیدیان، تلاش داشتند این موضوع را حل و فصل کنند ولی متاسفانه مسائل محور غرب در مشهد همانطور به قوت خود پابرجاست و گشایشی در آن مشاهده نشده است.

 • در اوج روز های کرونایی و بیکاری بسیاری از کارگران روزمزد و سرگذری و رستوران ها ، هتل ها ، مغازه ها و... جدال دستمزد ۹۹ بین دولتمندان و کارگران که عمدتا در سازمان ها نهادها ، بنگاه های دولتی و خصولتی -که به نوعی متصل ریشه درخت بودجه کشور شاغل هستند- پس از مدتی آنگونه که گفته می‌شود با نارضایتی نماینده کارگران و با تعیین مبلغی به پایان رسید .

 • شیوع ویروس کرونا از شهری در چین به بیش از هشتاد کشور جهان در زمانی کوتاه نشان داد که بشر متمدن تا چه اندازه آسیب پذیر است. تمام این همه علم و تکنولوژی که ما را تا اعماق فضا برده و رازهای بسیاری از هستی را گشوده، در برابر یک موجود میکروسکوپی عاجز ماند و نتوانست با سرعت لازم چاره ای برای این بیچارگی بیابد.

 • با گسترش ویروس کرونا در 98 کشور جهان و افزایش شمار مبتلایان به بیش از 105 هزار نفر و مرگ تاسف‌انگیز بیش از سه هزار و 500 نفر در سراسر جهان(تا لحظه نگارش این یادداشت)، بررسی ابعاد اقتصادی این موضوع با هدف تصحیح تصمیم‌گیری‌ها در شرایط کنونی ضروری به نظر می‌رسد.

 • موضوع تاثیرات بیماری کرونا در اقتصاد و تجارت خراسان رضوی در سه بخش قابل بررسی است؛ بخش اول در مقوله تجارت خارجی و صادرات است، همانگونه که می‌دانیم افغانستان به عنوان اصلی‌ترین شریک تجاری استان بوده و حدود 60 درصد از صادرات استان به این کشور صورت می‌پذیرد. در روزهای قبل و بعد از انتشار خبر کرونا وقفه کوتاهی در مراودات اتفاق افتاد اما مبادلات کالایی با این کشور به روال عادی بازگشت و تنها محدودیت در بخش مسافری وجود دارد.

 • ویروس جدید کرونا شرایطی را به وجود آورده که تمام افشار جامعه اعم از کارگر، کارمند، وکیل و وزیر را درگیر خود کرده است. حفاظت از سرمایه‌های انسانی در هر صنفی، گروه‌ تولیدی و صنعتی یک وظیفه ملی است. باید مانع گسترش شیوع این بیماری شویم چراکه این اپیدمی سرعت بالایی دارد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها