صفحه نخست - اخبار
  • در قضیه افزایش نرخ بلیت اتوبوس، آقای استاندار با موضعی که گرفتند به کمک شورا آمدند فضای شهر را دو، سه ماه درگیر این کردند که اختلافات شدید بین استانداری و شورای شهر وجود دارد و واقعا اینطور نبود هر 25 عضو شورای شهر مشهد از طیف اصول‌گرایان هستند، اختلاف‌نظر عمیقی بین آن‌ها نیست و جناح‌بندی خاصی همانند آنچه در شورای تهران دیده می‌شود در شورای شهر مشهد وجود ندارد دنیای اقتصاد،گروه شهری- در عصر یکی از نخستین روزهای پاییز با محمد کمال سروی‌ها، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در تحریریه روزنامه دنیای اقتصاد در فضایی صمیمانه‌تر از آخرین دیدارمان در ساختمان شورای شهر مشهد در بهمن ماه 92، زمانی‌که او ریاست شورا را برعهده داشت به گفت‌وگو نشستیم

  • 34 سال پیش در چنین ایامی، جنگی نابرابر از سوی ارتش و حزب حاکم بعث عراق بر کشور عزیزمان ایران تحمیل شد. در طول هشت سال دفاع از ایران و انقلاب نوپای اسلامی ، به گواهی تاریخ، مردان و زنان دلیر این مرز و بوم شجاعانه از بزرگترین دستاورد انقلاب 1357 یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی با جان و مال خویش دفاع کردند. پنجم مهرماه مصادف با شکسته شدن حصر آبادان با دلاوری لشگر 77 پیروز خراسان نیز می‌باشد. این پیروزی درخشان نقطه عطفی در جنگ تحمیلی بود و موجب بازگشت روحیه و اعتماد به نفس در بین رزمندگان گردید. در این فرصت برای ارزیابی «فرهنگ دفاع مقدس» و انتقال آن به نسل جوان که دوران جنگ را تنها از دریچه سخنرانی‌ها، نوشته‌ها و ... شنیده اند،می‌توان به یک منشور چهار وجهی از آن دوران خاطره انگیز و درس آموز دست یافت.

  • دنیای اقتصاد،گروه گردشگری- اینکه چمدانی به کدام مقصد بسته می‌شود، مهم نیست. سفر باید «نیت» باشد. البته آن‌هایی که چرخ اموراتشان از بسته‌شدن این چمدان‌ها می‌چرخد، دیگر نمی‌توانند به «نیت»ها فکر کنند و «مقصد» برایشان حرف اول را می‌زند.

  • ا تنش‌زدایی، دولت‌هایی را که در زمان جنگ همراه صدام با ایران می‌جنگیدند، به میز مذاکره آوردیم دنیای اقتصاد- رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدارصنعت‌گران و فعالان اقتصادی خراسان رضوی گفت: می‌توان این فرهنگ را در جامعه فراگیر کرد که کارآفرینی نه تنها ضد ارزش نیست، بلکه به خاطر ایجاد اشتغال و جلوگیری از بیکاری‌ها، یکی از بهترین کارهای فرهنگی است که جلوی خیلی از ضد فرهنگی‌ها را می‌گیرد.

  • دنیای اقتصاد، نجمه موسوی زاده- هفته دوم شهریورماه، هفته بانکداری اسلامی و روز دهم شهریور روز بانکداری اسلامی نامیده شده‌است. در حقیقت بانکداری اسلامی نوعی از بانکداری است که با احکام اسلام، بدون ربا و با رعایت عدالت اجتماعی فعالیت می کند و در قالب اقتصاد اسلامی تعریف می‌شود.نظام بانکداری بدون ربا، ریشه در ایدئولوژی و ارزش‌های اقتصاد اسلامی دارد و تحقق آن مستلزم استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی و نیز توزیع عادلانه درآمد و ثروت در جامعه است. بنابراین، منظور از بانکداری اسلامی نوعی نظام بانکداری است که مبتنی بر قوانین اسلامی و نظریات اقتصاددانان و کارشناسان علوم بانکی و علمای اسلام است...

  • دنیای اقتصاد،گروه صنعت- حفظ سهم و میزان فروش در یک بازار و چیرگی بر رقبا مهم‌ترین دغدغه بنگاه‌های تولیدی در یک محیط رقابتی است. جهانی‌شدن، کاهش موانع جغرافیایی و تعرفه‌ای در تجارت بین‌المللی، گسترش بازارهای اقتصادی و حضور رقبای بین‌المللی در اقتصادهای ملی و منطقه‌ای، مسئله قابلیت‌های رقابتی بنگاه‌ها و شرکت‌ها و توان رقابتی آن‌ها را بیش از پیش دارای اهمیت ساخته است. با توجه به اهمیت این نکته در سال‌های اخیر مفهوم «رقابت پذیری» از سوی اقتصاددانان و نهادهای بین‌المللی پیشنهاد شده است که قدرت رقابتی بنگاه‌ها را بصورتی دقیق‌تر مورد واکاوی قرار داده است.به همین منظور در گزارشی به بررسی دلایل افت رقابت پذیری صنایع خراسان در مقایسه با سایر استان های کشور پرداختیم و نظر کارشناسان را جویا شدیم.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها