صفحه نخست -
  • کشور ایران در معرض بسیاری از پدیده های زیانبخش جوی است و هر ساله دچار انواع مختلفی از این پدیده‌ها از بهمن و کولاک و سرمازدگی گرفته تا رگبار و طوفان و ریزگرد و سیل و خشکسالی می‌شود.

  • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- در شماره‌های پیشین گزارشهایی در خصوص رویکرد نهادهای دولتی و بخش خصوصی خراسان رضوی به شعار سال، مهمترین چالشهای پیش پای رونق تولید و بسته پیشنهادی بانکهای استان برای تسهیلات دهی در راستای تحقق شعار سال را بررسی و منتشر کردیم.

  • سال‌های گذشته وزارت «صنعت و معدن» و «تجارت» را با یکدیگر ادغام کردند و یکی از دلایلشان این بود که بدنه و حجم دولت کوچک شود و دلیل دیگر این بود که تصمیمات تولید و تجارت با یکدیگر اخذ شود و در یک حوزه دیده شوند. در نهایت این ادغام صورت گرفت که آن چنان مثمرثمر نبود.

  • دسترسی آسان و به موقع به منابع تسهیلاتی مناسب، زمینه رونق تولید را فراهم می‌کند. افزایش سهم بخش کشاورزی به هر میزان را به فال نیک می‌گیریم ولی انتظار این است که حداقل ۲۵ درصد منابع استان به این بخش پرداخت شود. بخش کشاورزی استان حدود ۳۴۰ هزار بهره‌بردار فعال دارد که خیلی از آن‌ها همزمان در بخش‌های مختلف زراعت، باغ، انواع دام، انواع طیور، شیلات، زنبورداری، صنایع تبدیلی و تکمیلی و... فعالیت داشته و برای هر فعالیت می‌توانند متقاضی اخذ تسهیلات بانکی باشند.

  • دنیای اقتصاد - رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی تاکید دارد: توصیه من به فعالان اقتصادی این است که آرامش خود را حفظ کنند و بدانند جنگی در کار نخواهد بود. حتی برخی کشورهای منطقه که با ایران مخالفت دارند، می‌دانند اگر جنگی در بگیرد، آن‌ها هم خسارت خواهند دید.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- 25 اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت فردوسی است و امسال برنامه‌های میراث فرهنگی و شهرداری مشهد برای این روز بزرگ، حسابی پر و پیمان است؛ از همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» گرفته تا سر و سامان گرفتن آرامگاه حکیم توس بعد از سالها و بهره‌برداری از فاز اول جلوخان این مجموعه و چندین و چند برنامه جانبی دیگر.

  • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- در ماه‌های اخیر وضعیت مرغداران و تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار و تخم‌مرغ وخیم شده و هر روز با ضررهای بسیاری محصول خود را به فروش می‌رسانند. در حالیکه صادرات تخم‌مرغ از ابتدای سال ۹۷ از سوی وزارت صنعت، معدن وتجارت ممنوع شده بود و پس از تمام مشکلاتی که این تصمیم به همراه داشت، ابتدای امسال صادرات این محصول از سر گرفته شد و امید به مرغداری‌ها بازگشت.

  • دنیای اقتصاد، سعید رضاییان- کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی بسته پیشنهادی اعطای تسهیلات جدید رونق تولید را تهیه و پیشنهاد کرده است. براساس بسته پیشنهادی جدید بخش‌های صنعت و کشاورزی در اولویت افزایش و اعطای تسهیلات قرار گرفته اند به طوریکه سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی نسبت به پارسال 8 درصد و سهم بخش کشاورزی 4 درصد رشد خواهد داشت .

  • اساسی‌ترین راهکار برطرف شدن موانع رشد اقتصادی در جامعه، رونق و شتاب بخشیدن به تولید است و این موضوع در نامگذاری هوشمندانه سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به خوبی مشهود است.

  • اخیرا سخنانی درباره تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به گوش می‌رسد که قرار است به دو وزارتخانه« بازرگانی» و «صنایع و معادن» تبدیل شود. در این رابطه دو نظریه وجود دارد؛ گروهی موافق تفکیک هستند و گروهی دیگر مخالف آن.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها