صفحه نخست -
  • دنیای اقتصاد؛ سعید کریم‌پور – مشاور سازمان ملل در نشست آشنایی با موضوع مالکیت فکری و توسعه برند در سطح بین‌المللی با تاکید بر نشان‌های جغرافیایی و تاثیر آن بر توسعه صادرات در کمیسیون کشاورزی اتاق خراسان رضوی با اشاره به وضعیت واحدهای تولیدی ایرانی در حوزه مالکیت فکری اظهار کرد: براساس بررسی‌های ما، به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که در ایران در حوزه مالکیت فکری سطح آگاهی‌ها بالا نیست و علی‌رغم الحاق کشورمان به پیمان‌های بین‌المللی، هنوز مساله مالکیت فکری از سطح رسیدگی در دادگاه‌ها فراتر نرفته است. در واقع پس از ثبت حقوق مالکیت فکری، اجرای آن نیز اهمیت دارد اما آشنایی زیادی با حوزه اجرای این حقوق وجود ندارد. مالکیت فکری به اقتصاد دانش‌بنیان ارتباط دارد و با توجه به اهداف دولت ایران برای حرکت در این مسیر، اهمیت این حقوق بیشتر می‌شود.

  • قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بالغ بر 5000 سرای دانشجویی در کشور نیاز است که هم اکنون کمبود حدود ۲۵۰۰ سرا را داریم.

  • قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بالغ بر ۵ هزار سرای دانشجویی در کشور نیاز است که هم اکنون کمبود حدود ۲۵۰۰ سرا را داریم.

  • عمر شورای پنجم مشهد به نیمه رسیده و حالا فرصت مغتنمی برای بررسی کارنامه دو ساله شورا از نظر میزان دستاوردها، بر اساس وعده ها و شعارهاست و احتمالا یکی از بهترین شاخص‌های بررسی عملکرد شورای پنجم لیست وعده ها و برنامه‌هایی است که در ابتدای کار شورا اعلام شده بود و امروز می توان با بررسی همان شاخص‌ها تحلیلی از آنچه باید انجام می‌گرفت و آنچه تاکنون به سرانجام رسیده ارائه کرد.

  • به نظر می‌رسد سیستم بانک مرکزی و دولت تلاش دارد بازار ارز را ساماندهی کند؛ بنابراین به دنبال راهکارهایی هستند که این بازار را ساماندهی کنند. این روزها سخن از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی به گوش می‌رسد؛ بازاری که قرار است به صورت خود انتظام مدیریت شود. اما سوال اینجاست که بازار متشکل ارزی چه نقشی می‌تواند در ساماندهی بازار آشفته ارز داشته باشد؟

  • محمدحسین روشنک بازار متشکل ارزی عنوانی مفهوم و روشن نیست؛ به نظر من بازار ارز باید آزاد باشد و قیمت آن هم آزاد تعیین شود اما دولت در یک حد مشخصی می‌تواند مداخلاتی در آن اعمال کند. باید توجه داشت دولت باید به کالاها یارانه بپردازد نه به ارز. تخصیص یارانه به ارز کار اشتباهی است. تخصیص یارانه به کالا باید در سیستم توزیع آن و پیش از آن لحاظ شود. برای این منظور فروشنده یک کالا می‌تواند 2 فاکتور برای خود لحاظ کند؛ یکی فاکتور فروش کالا به مردم و یکی هم فاکتور برای دولت صادر کند. در واقع کالایی که با ارز آزاد وارد کشور می‌شود، لازم است دولت فرایندی را تعریف کند که فروشنده مقداری از مبلغ آن را از خریدار بگیرد و بخش دیگر را از دولت.

  • محمود پژوم وزارت راه وشهرسازی ودولت محترم در طرحی تصمیم به اقدام ملی و احداث 400،000 واحد مسکونی دربافت های ناکارآمد فرسوده شهری در کشور گرفته اند. آنچه در این باره حائز اهمیت است این که نباید از تجربه تلخ وشیرین طرح مسکن مهر و نحوه اجراء آن در کشور غافل شویم. به عبارت دیگر باید در خاطر داشت چنانچه در ابتدای اجرای طرح مسکن مهر، اگر مطالعات لازم و کار کارشناسی به دقت انجام می گرفت وسپس وارد فازهای اجرائی وعملیاتی میگردید، بسیاری از مشکلات ناشی از فقدان برنامه ریزی جامع به وجود نمی آمد.

  • نگرش های مربوط به توسعه در کشورهای شرق آسیا در همایش «اقتصاد ایران در پیچ و خم توسعه» با نگاهی به تجربه ژاپن، کره جنوبی و مالزی در اتاق بازرگانی مشهد بررسی شد.

  • سید حسین احمدی سلیمانی یکی از ستون‌های اصلی اقتصاد ملی هر کشوری، فولاد و صنایع فلزی آن است؛ به همین دلیل است که فولاد یکی از اصلی‌ترین مساله تحریم‌ها محسوب می‌شود. صنایعی چون خودرو، پتروشیمی و فولاد رابطه مستقیم با رشد جامعه، میزان اشتغال و... دارد. بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا درست نشانه گذاری شده است اما بدین معنا نیست که بتواند چرخ تولید فولاد کشور را از حرکت باز دارد.

  • سیدحسین ثنایی‌نژاد باران که تند شد و مدت زیادی بارید به گمان اینکه حتما در دره های اطراف مشهد سیل جاری شده است راهی آن مناطق شدم. دره زشک اولین مقصدم بود. به منطقه خطر که رسیدم نیروی انتظامی راه را بسته بود و به کسی اجازه عبور نمی داد. منطق کار درست بود! حفظ امنیت مردم در برابر سیلی که هر لحظه بیم آن می رفت خسارت بیشتری وارد کند و جان عابرین را به خطر اندازد. با نشان دادن کارت شناسایی خود و بیان اینکه برای مطالعه سیل عازم منطقه هستم از فرمانده آنها اجازه عبور گرفتم.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها