صفحه نخست -
  • بخش دوم- مشکلات برند در ایران تجارت ایران، بی نام و نشان است و تجارت بی نام و نشان در دنیاي امروز پذیرفته شده نیست؛ از طرفی بیشتر بنگاه هاي تولیدي و صادراتی کوچک، موفق به ساختن برندهاي موفق نمی شوند و این عدم موفقیت، عموما ناشی از این واقعیت است که لازمه ایجاد برند، استفاده از نظام استاندارد اطلاعاتی مثل کد، لوگو، نام تجاري، مشخصات از پیش تعیین شده و... همچنین تبعیت از قواعد تجاري رایج در کشورهاي پیشرفتهاست ولی بیشتر بنگاه هاي کوچک، این قابلیت ها را ندارند.

  • قانون تجارت مربوط به 70 تا 80 سال پیش است و به 2 دلیل نیاز به اصلاح، اضافه شدن برخی مواد و لوایح و یا حذف و تغییر دارد چرا که بعد از این مدت در حوزه های مختلف اقتصاد و تجارت جهانی تغییرات بسیاری رخ داده است و قانون ما در برخی نقاط تناقضات و کاستی هایی داشته و برخی از کنوانسیون ها و قوانین بین المللی به ویژه در حوزه حمل و نقل بین المللی به صورت جاده ای و ریلی در آن درج نشده بود؛ بر همین اساس در اصلاح این قانون شکی نیست.

  • دنیای اقتصاد؛ سعید کریم‌پور – ماجرای انرژی‌های تجدیدپذیر از سال 92 با مصوبه مجلس در خصوص طرح اخذ عوارض از قبوض برق آغاز شد. در آن زمان از هر مشترک خانگی 30 ریال به عنوان عوارض برق دریافت می‌شد. قرار بود 50 درصد این مبالغ صرف توسعه برق‌رسانی روستایی و 50 درصد دیگر صرف توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر شود. وزارت نیرو نیز مکلف بود تا انتهای برنامه ششم توسعه 5000 مگاوات نیروگاه خورشیدی راه‌اندازی کند که تاکنون حدود 750 مگاوات آن عملیاتی شده و ظرفیت تولید کل برق در کشور حدود 70 تا 75 هزار مگاوات است.

  • دنیای اقتصاد- نشست بررسی مسائل و مشکلات شرکتهای دانش بنیان نوپا و استارت‌آپ‌ها ی مشهد با حضور نمایندگان این شرکتها، امیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مشهد در مجلس، مسئولان پارک علم و فناوری و اعضای انجمن شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی در اتاق مشهد برگزار شد؛ نشستی که برای اولین بار با حضور قاضی زاده برگزار شد و با کنایه یکی از حاضران در جلسه همراه بود؛ یکی از فعالان استارتاپی مشهد به این اشاره کرد که کاش برگزاری چنین جلساتی با نماینده ها هر چهار سال یک بار و در آستانه انتخابات نباشد.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- چکش‌کاری مصوبات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی درباره برخی قوانین و بخشنامه‌های حوزه تامین اجتماعی و ارسال آن مصوبات به پایتخت، نتیجه نشست اخیر این شورا بود.

  • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- جلسه هم اندیشی مدیران انجمن‌های ساختمانی مشهد با موضوع لایحه افزایش عوارض پروانه‌های ساختمانی شورای شهر برگزار شد اما علیرغم دعوت از مسئولان استانی و شهری، مسئولی در این برنامه حضور نداشت.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- تشکیل اتاق بازرگانی اوراسیا و لزوم استفاده خراسانیها از این فرصت برای مبادلات تجاری با کشورهای آن منطقه و برگزاری نخستین همایش ملی حمل و نقل و ترانزیت در مشهد، مهمترین اخباری بود که در نخستین جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترانزیت اتاق بازرگانی خراسان رضوی مطرح شد.

  • بخش اول- چگونه یک برند خوب، ایجاد ارزش می کند؟ یک برند خوب، انتخاب مصرف کنندگان را هدایت می کند به طوري که در یک بازار بسیار پیچیده، برند یک راه میان بر را در فرآیند تصمیم گیري مصرف کننده به وجود می آورد و بر وفاداري مشتریان تاثیر مستقیم و مثبت خواهد گذاشت. از آن جا که مشتریان بیشتر نام هایی را انتخاب می کنند که می شناسند، بنابراین وفاداري مشتریان به شرکت هایی با نام تجاري مورد تأیید، بیشتر است. نام تجاري قوي ورود به بازارهاي جدید را ممکن می سازد؛ شرکت هاي با برند قوي در ورود به بازارهاي جدید به مراتب موفق تر هستند. همچنین، برند قوي افزایش قیمت محصول را امکان پذیر می کند و امکان استخدام کارکنان را افزایش می دهد.

  • حدود 1.5 سال است که بخش خصوصی منتظر ابلاغ نرخ‌های جدید خرید تضمینی برق و بازگشت پویایی به این حوزه است. انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران در آبان ماه 97 طی جلسه حضوری با مقام عالی وزارت و معاونان ایشان، اهیمت این موضوع را یادآور شد. نهایتا در خردادماه سال جاری مصوبه پیشنهادی نرخ های جدید خرید تضمینی از جانب ساتبا، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق بعنوان متولی سیاست گذاری و توسعه انرژی های تجدیدپذیر کشور به وزرات نیرو ارسال شد. شرکت ها و نمایندگان محترم مجلس و استانداری خراسان مکاتبات متعددی جهت ابلاغ سریعتر نرخها با وزارت نیرو داشته اند.

  • یکی از مشکلات اساسی که همواره در جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی به چالش گذاشته می‌شود، مساله «تمرکز اختیارات» در مرکز است؛ این موضوع در حوزه‌های گوناگونی چون حوزه‌های بانکی، مالیاتی، تامین اجتماعی و بیمه به چشم می‌خورد‌.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها