صفحه نخست -
  • جدا از اینکه گرد و غبار نقش جدایی ناپذیری در سیستم کره زمین بازی می کنند، آنها طیف وسیعی از خطرات را برای پایداری زیست محیطی و اقتصادی جامعه بشری به ارمغان می آورند؛ خطرات گرد و غبار به عنوان بخشی از آلاینده های اولیه بستگی به غلظت، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آنها دارد ولی هنگامی که از روی مناطق صنعتی و شهری عبور می کنند با ایجاد فعل و انفعالات جدید، ترکیبات جدیدی (آلاینده های ثانویه) بوجود می آورند که برای سلامتی بسیار مضر است. بر اساس گزارش WHO در سال 2016 میزان خطر ذرات معلق بر سلامتی ساکنان مناطق روستایی در خاورمیانه بیشتر از مناطق شهری است.

  • امروز یکی از ویژگی‌های بازار کسب و کار شکل‌گیری رقابت جدیدی است که بین تولیدکنندگان محصول و ارائه‌کنندگان خدمات برای تصاحب سهم بیشتر بازار و همینطور تثبیت بازار فروش وجود دارد. در چنین سیستم پررقابتی، آن دسته از تولیدکنندگان و ارئه‌دهندگان خدمات دست بالا را خواهند داشت که از محصول خود و خدمات خویش شناسنامه و خاطره خوشی در ذهن مصرف‌کننده بجا گذارند؛ این خاطره خوش همان «برند» است.

  • باران می‌آید، تند می‌شود و تندتر. آن بالا‌ در کوهستان قطره‌های درشت باران در شیب های تند به هم می پیوندند و روانآب هایی را پدید می آورند. این روانآب ها کمی پایین تر به هم می پیوندند و جریان های بزرگتر و بزرگتری را ایجاد می کنند و سپس سیل پدید می آید و به سمت پایین دست حرکت می کند و اگر مدیریت سیلاب و سامانه هشدار سیل نباشد فاجعه می آفریند!

  • دنیای اقتصاد- صبح یکشنبه بعد از چند ماه انتظار انتخابات هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران برگزار شد و غلامحسین شافعی باردیگر با رای اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به ریاست مهمترین تشکل بخش خصوصی کشور انتخاب شد.

  • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- اهمیت برند و برندسازی در دنیای تجاری امروز بر کسی پوشیده نیست؛ موفقیت در برندسازی علاوه بر توسعه بازارهای صادراتی، بر اعتبار بین‌المللی کشورها می‌افزاید و به همین دلیل است که امروز شرکتهای بزرگ در تلاشند تا در برندسازی و جا افتادن نام و نشانشان در اقصی نقاط دنیا گوی رقابت را از یکدیگر بربایند.

  • بهانه‌های ناتمام ترکمنستان دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- در ماهها و سالهای اخیر گزارشهایی در خصوص مشکلات ترانزیت خراسان رضوی منتشر کرده ایم؛ مشکلاتی که به دلیل قانون گذاریهای جدید و اعمال محدودیتها از سوی کشورهای همسایه هر بار تازگی پیدا میکند؛ اهمیت صنعت حمل و نقل در این استانبا توجه به هم مرز بودنش با چند کشور بر کسی پوشیده نیست و با وجود برخورداری از یک مرز مشترک با افغانستان و سه مرز با ترکمنستان که دروازه ورود به آسیای میانه هم به شمار می‌رود، تاکنون مشکلات زیادی برای فعالان بخش خصوصی ایجاد شده است.

  • دنیای اقتصاد: خیلی وقتها وقتی از مسئولان صنعت درباره عملکردشان سوال پرسیده می شود، به ارائه آمار درباره مجوزهای صنعتی صادر شده می پردازند، حتی این موضوع در شروع سال نیز دیده می شود و شاید مسئولان با آمارها قصد دارند اعلام کنند حوزه کاری آنها بدون هیچ مشکلی پیش رفته است. اما اینکه این مجوزها تا چه مرحله ای پیش رفته و به اجرا شدن و عملیات تولید رسیده یا نه، موضوع مهمی است. از طرفی بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند صدور مجوزها خیلی وقتها بدون نیازسنجی صنعتی صورت می گیرد. اما با توجه به مجوزهای صادر شده در شهرک های صنعتی، توسعه صنعت می تواند به نقطه اشباع برسد یا خیر؟ آمایش های سرزمینی و مزیت ها و چالش های منطقه ای نظیر مشکلات محیط زیستی و آب چه تاثیری بر روند صدور مجوزها داشته است و دارد؟

  • دنیای اقتصاد- ملاک اصلی برقراری حمایت‌های قانونی از بیمه‌شدگان بیکار، غیر ارادی بودن بیکاری است. بنابراین کارگری که به میل خود ترک کار کرده باشد، از شمول حمایت این قانون خارج است. تشخیص ارادی و غیر ارادی بودن بیکاری بیمه شدگان بر عهده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی است و شعب تامین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می کنند.

  • دنیای اقتصاد- رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی در واکنش به مطرح شدن موضوع انتقال آب از دریای عمان برای رونق کشت زعفران گفت: بازار زعفران هنوز به بلوغ و تکامل خود نرسیده است. اگر چه رشد کمی و کیفی داشته ولی از نظر ارزآوری و کشت اصولی در مرحله تکمیل است. اگر در کنار این طرح ملی، در جهت سرمایه‌گذاری اصولی در کشاورزی و توسعه بازار زعفران حرکت شود، قاعدتا چنین طرح‌هایی به نفع بازار خواهد بود.

  • تقریبا هیچکس در ضرورت امداد رسانی به آسیب دیدگان از بلایای طبیعی تردید ندارد. حتی موضوع فراتر از این است. به هنگام گرفتار شدن گروهی از انسان ها، حس همدردی عمیقی در آنها که آسیب ندیده اند ایجاد می شود. این حس چنان عمیق است که نه مرز می شناسد و نه مذهب و قومیت! هر قدر هم گستره آسیب وسیع تر باشد این حس همدردی عمیق تر است و همه گیرتر.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها