صفحه نخست -
  • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- همه میدانیم که ترانزیت و حمل و نقل بین المللی از صنایعی است که می‌تواند ارزآوری بیشتری از نفت داشته باشد و موقعیت جغرافیایی خراسان و همجواری‌اش با افغانستان و ترکمنستان آن را به یکی از استراتژیک‌ترین استان‌ها در این صنعت تبدیل کرده است.

  • حضور ایران در اتحادیه اوراسیا نتایجی به دنبال دارد که یکی از آنها، کاهش تعرفه‌های گمرکی میان کشورها است؛ اما واقعیت امر این است که این مساله می‌تواند دو طرفه باشد؛ یعنی در عین اینکه یک فرصت است، یک تهدید نیز به شمار می رود‌.

  • علت وجودی بانک‌های مرکزی در کشورهای دنیا از زمان تاسیسشان این بود که استقلال داشته باشند تا دولت‌ها نتوانند در اموری همچون پول، اسکناس، چاپ و چگونگی خرج آن دخالت مستقیم داشته باشند اما کماکان شاهد نرخ دستوری دلار توسط دولت هستیم. البته مدتی است که تنش شدید ارزی مانند سال گذشته نداریم؛ سیر حرکت نرخ ارز نزولی بوده اما سوال اصلی اینجاست که «دلار در اصل چگونه به کشور وارد می‌شود؟ و صاحب اصلی دلار را باید چه شخصی بدانیم؟»

  • دنیای اقتصاد- سهم ایران از درآمدها و ظرفیت های صنعت گردشگری، نبود سند جامع گردشگری در کشور و عدم موفقیت در این حوزه، بی توجهی به صنعت گردشگری نسبت به برخی صنایع، نقش بخش خصوصی در رفع مشکلات حوزه گردشگری، وضعیت ایران و خراسان رضوی در گردشگری سلامت و میزان بهره برداری از مزایای گردشگری طبیعت از جمله مباحثی بود که در دومین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق مشهد مطرح شد.

  • رئیس اتاق بازرگانی ایران میگوید: از آنجاییکه خراسان ممر اصلی ورود به منطقه آسیای مرکزی است و اتصال منطقه اوراسیا به دریای آزاد از طریق این استان است، بنابراین علاوه بر مبادلات کالا، در حوزه حمل و نقل و ترانزیت هم فرصتی بی بدیل برای این خطه فراهم میشود و باید نهایت استفاده را از این موقعیت داشته باشیم.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- ششم مهرماه امسال توافقنامه شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اتاق بازرگانی ایران به امضا رسید، هفته پیش (هشتم مهرماه) هم رئیس جمهور از پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا تا آبان ماه امسال خبر داد و طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی قرار است ایران به مدت سه سال به طور آزمایشی عضو این اتحادیه باشد؛ موضوعی که فعالان اقتصادی و مسئولان امیدوارند به تجارت آزاد بینجامد.

  • دنیای اقتصاد؛ سعید رضائیان - ایران همیشه به عنوان کشوری سرشار از منابع مختلف شناخته می‌شود اما همیشه این منابع را در نفت و گاز محدود می‌دانند. حال آنکه جمهوری اسلامی توانسته طی سال‌های اخیر زیرساخت‌های زیادی در حوزه انرژی برق ایجاد کند، به نحوی که امکان صادرات آن به کشورهای همسایه پیش آمده است. سال گذشته مدیرعامل توانیر گفته بود بیش از 1000 مگاوات برق به کشورهای همسایه صادر می‌شود. مشتری اول ایران در واردات برق عراق است و افغانستان و پاکستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

  • دنیای اقتصاد؛ سعید کریم‌پور- سال 95 بود که مشهد به همراه شهرهای اصفهان، تبریز و همدان در لیست 19 شهر صنایع دستی جهان قرار گرفت که از آن بین مشهد به عنوان شهر جهانی گوهر سنگها تا سال 2020 شناخته شد. اصفھان به عنوان شھر صنایع دستی، تبریز شھر جھانی فرش و لالجین همدان شھر جھانی سفال. خراسان رضوی یکی از متنوعترین استانھای گوھر سنگھاست و ٨۵ درصد واحدھای تراش گوھرسنگھا در مشھد واقع شده اند. سالانه ٩ تن عقیق و ۶ تن نگین فیروزه در مشھد تولید می‌شود. ٣ واحد طراحی جواھرات در مشھد تأسیس شده و به ھمت ھنرمندان و مسئولان خراسان رضوی نخستین برندھای جواھرسازی به اسم این استان به ثبت رسیده است.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- دغدغه این روزهای فعالان اقتصادی و به ویژه پارلمان بخش خصوصی کشور، توقف تصویب لایحه اصلاح قانون تجارت در مجلس است؛ قانونی که به زعم نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی لوایحی با ابهامات زیاد دارد که میتواند زمینه ساز سوء استفاده و بروز فساد در اقتصاد کشور باشد.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- سومین نشست کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی به بررسی محصولات استراتژیک استان و بحث و تبادل نظر درباره زنجیره ارزش محصولات صادراتی خراسان گذشت.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها