صفحه نخست -
  • دنیای اقتصاد؛ سعید کریم‌پور - پدیده شاندیز را شاید بتوان مهم‌ترین پدیده اقتصادی نیم‌دهه اخیر کشورمان دانست. مجموعه‌ای که حقیقتا حکایت همان ضرب‌المثل معروف «از عرش تا فرش» است. پدیده همزمان یکی از موفق‌ترین و در عین حال پرحاشیه‌ترین مجموعه‌های اقتصادی کشورمان بوده است.

  • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- اواخر اردیبهشت ماه امسال خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت، مبنی بر اینکه آمریکا با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران هرگونه معامله و پرداخت با اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در صنایع فلزی ایران را منع کرده و دارایی‌های آنان را توقیف می‌کند.این تحریم‌ها شامل کسانی نیز می‌شود که طرف معامله «عمده» با صنایع فلزی ایران بوده‌اند، در حمل‌‌ونقل، فروش یا بازاریابی محصولات آن نقش داشته‌اند و یا در تامین منابع مالی، مواد مورد نیاز یا تکنولوژی به این صنایع کمک کرده‌اند.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- عصر، عصر دیجیتال است و کسب و کارهای نو و استارتاپها حرف اول را در دنیای امروز میزند.

  • یک سال گذشت و نمایشگاه اگروفود تکرار شد و مسائل و مشکلات ما همچنان مشابه سال پیش است. یکی از مشکلات ما در سال گذشته مساله تعهد ارزی بود که در جلسه‌ای که در این خصوص برگزار شد، به مسئولان توضیحات زیادی دادیم که تنها خواسته ما صادرات است اما روش انتقال ارز با شرایط موجود قابل انجام نیست و تعهد ارزی مسائل و مشکلات زیادی به وجود می‌آورد اما پاسخ‌ها بی‌نتیجه بود.

  • باران که می بارد، دره های عمیق و بزرگ کوهستان ها مانند یک قیف عظیم قطرات باران را بر روی سطح شیب دار خود هدایت کرده و آنها را در جریان های بزرگ آبی به نام رودخانه ها و رودها به هم می پیوندند. بر همین اساس "حوضه آبریز" تعریف می شود که عبارتست از تمام منطقه ای که آب جاری شده بر سطح آن به یک خروجی ختم می شود.

  • تکنیکهای مختلفی برای کاهش انتشار گرد و غبار وجود دارد هر چند انجام چنین اقداماتی در مناطقی که سطح وسیعی منبع انتشار هستند بسیار مشکل است ولی خطرات ناشی از این مناطق بهتر از زمانی که گرد و غبار حمل می شود، مدیریت می شوند. بنابراین در چنین مناطقی باید اقداماتی صورت گیرد تا فرسایش بادی رخ ندهد. باید بین تکنیک هایی طراحی شده برای به حداقل رساندن ریسک واقعی (کوتاه مدت، از قبیل شیوه‌های کشت مانند حداقل شخم)، و آنهایی که ریسک بالقوه را به حداقل می‌رسانند تمییز داده شود.

  • براساس ماده ٦٤ قانون مالیات‌هاي مستقیم، تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده «کمیسیون تقویم املاک» است. ارزش معاملاتی تعیین شده اين كميسيون یک ماه پس از تاریخ تصویب نهایی کمیسیون تقویم املاک، لازم‌الاجرا و تا برگزاري جلسات سال بعد و تعیین ارزش معاملاتی جدید معتبر است اما بر اساس تبصره ۲ همان قانون، در مواردی که کمیسیون تقویم املاك پس از دو مرتبه دعوت تشکیل نشود یا پس از تشکیل دو جلسه تصمیم مقتضی در مورد تعیین ارزش معاملاتی حاصل نشود، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است آخرین ارزش روز املاک تعیین شده توسط کمیسیون تقویم را با شاخص بهای کالاها و خدمات اعلامی توسط مراجع قانونی ذی‌صلاح تعدیل و ارزش معاملاتی را تعیین کند.

  • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- بررسی‌های میدانی آپارتمان‌های مسکونی در املاک‌ برخی مناطق شهری نشان می‌دهد که قیمت مسکن در بعضی از مناطق مشهد از متری ۲۰ میلیون تومان در سال ۹۸ عبور کرده است. قیمت مسکن از تابستان سال گذشته مانند دیگر نقاط ایران گران شــد؛ با این حال امسال هم نسبت به بهار پارسال افزایشی تقریبا سه برابری در قیمت‌ها مشاهده می‌شود و همچنان رشد قیمت مسکن روند خود را به ویژه در تابستان ادامه می‌دهد که در شماره 265 به بررسی قیمت برخی مناطق مشهد پرداختیم.

  • دنیای اقتصاد، سعید کریمپور- نفت از گذشته تاکنون به صورت همزمان یکی از عوامل توسعه و همچنین نگون‌بختی کشورهای برخوردار از این نعمت الهی دانسته شده است. بسیاری نفت را عامل بیماری اقتصاد کشور می‌دانند؛ با این حال با نگاهی پرحسرت به پیشرفت کشورهای نفت‌خیز همسایه می‌‌نگرند. در این کشمکش مشخص نیست بالاخره نفت برای اقتصاد خوب است یا بد. باید دانست سیاست‌های کشور ما از زمان آشنایی با نفت، متاثر از این ماده ارزشمند بوده اما هیچگاه نتوانسته‌ایم برای کاهش این تاثیر، چاره‌ای بیاندیشیم.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- وقتی فعالان اقتصادی از موانع کسب و کار و سختیهای کارشان صحبت میکنند و از تامین اجتماعی به عنوان یکی از این موانع نام میبرند، شاید کمتر کسی تصور کند که این موانع به بند بند و ماده به ماده قوانین کهنه و پوسیده تامین اجتماعی مربوط باشد و تصور همه از مانع کسب و کار، تنها به بالا بودن سهم حق بیمه کارفرما و خدمات بیمه به کارگران ختم میشود!

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها