صفحه نخست -
  • دنیای اقتصاد- طرح چالش‌های بخش خصوصی برای تامین واگن های صادراتی و ارائه و تصویب سه پیشنهاد برای حل این مشکل، یکی از دستورکارهای مهم هفتادمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی بود.

  • مژگان ثابت تیموری - در حال حاضر استان اصفهان در بین استان‌ها به واسطه تنوع جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی و همچنین شناخته شده بودن در سطح بین‌المللی از بیشترین تعداد اقامتگاه بوم‌گردی برخوردار بوده و به همان نسبت از بیشترین درآمد ناشی از این حوزه برخوردار است. البته نمی‌توان درآمد دقیقی برای یک اقامتگاه بوم‌گردی در نظر گرفت و آن را تخمین زد چون نرخ یک اقامتگاه از شبی 70 تا 500 هزار تومان متغیر است.

  • مجتبی بهاروند - در دنیای امروز چند صنعت است که به عنوان صنایع و فعالیت‌های ارزآور شناخته می‌شود و کشورهای مختلف روی آن موضوع سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ یکی از این مقوله ها، صنعت حمل و نقل و ترانزیت است. کشور سنگاپور در برهه‌ای به سمت صنعت حرکت کرد اما شرایط برای آن به گونه‌ای بود که نتوانست مسیر خود را ادامه دهد و هم اکنون به سمت ترانزیت و حمل و نقل گام برداشته و سالانه حدود 15 میلیون کانتینر در این کشور جابه‌جا می‌شود و به همین جهت این کشور بالاترین آمار تولید ناخالص ملی را در دنیا دارد.

  • یارانه های پنهان انرژی و هدفمندسازی سوبسیدهایی که در این حوزه تخصیص داده می شود، از نکاتی بود که رئیس اتاق ایران در نخستین جلسه کمیسیون انرژی اتاق مشهد به آن پرداخت و از بخش خصوصی خواست تا در خصوص یارانه های پنهان به اتاق مشورت دهند تا پارلمان بخش خصوصی هم در جلسات مجلس شورای اسلامی نظرات این بخش را منعکس کند

  • نقش اتاق بازرگانی به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی برای رساندن صدای این بخش به گوش قوای سه‌گانه بر کسی پوشیده نیست. اتاق بازرگانی خراسان رضوی همواره از اتاق‌های اثرگذار و مهم ایران به شمار می‌رفته که به‌ویژه در سال‌های اخیر و در قالب کمیسیون‌های زیرمجموعه خود و نیز شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، مشکلات بسیاری از فعالان اقتصادی را رصد کرده و با تحلیل و بررسی آن‌ها، راهکارهای لازم را به گوش اتاق ایران و نیز مجلس نشینان و دولت رسانده است.

  • دنیای اقتصاد، سعید کریم‌پور–صنعت گردشگری به‌تازگی شکل و شمایل جدیدی در ایران پیداکرده و دولت‌مردان هم به این موضوع توجه ویژه‌ای دارند؛ امروز با توجه به آسیب‌پذیری اقتصاد وابسته به نفت، تمرکز سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت به حوزه‌های دیگر ازجمله گردشگری افزایش‌یافته و به همین دلیل رئیس‌جمهور، شهریورماه به رئیس سازمان میراث فرهنگی دستور داد به‌طورجدی به فکر توسعه گردشگری و ایفای نقش این سازمان در تولید و اشتغال باشد.

  • انرژي تجديدپذير به ويژه انرژي بادي و خورشيدي به سرعت در سراسر جهان در حال توسعه است و در حـال حاضر توربين هاي بادي مستقر در خشكي انرژي الكتريكي را با كمترين قيمت توليد مي كنند. پيش بيني مي شود تا كمتر از يك دهه ديگر، بسياري از كشورهاي جهان وابستگي خود را بـه منابع سـوخت فسـيلي براي توليد برق به صفر رسانده و100% انرژی الكتريكي مورد نياز خود را از منابع تجديدپذير تامين کنند. به همين دليل تقاضاي جهاني براي نفت و گاز از پايان دهه 30ميلادي با روند كاهشي مواجه خواهـد بـود.

  • خراسان با نزدیکی به مرزهای شمالی کشور مانند سرخس و لطف آباد و همجواری با افغانستان و ترکمنستان، حدود ۵۰ درصد سهم ترانزیت کشور را به خود اختصاص داده است؛ این استان نقش بی بدیلی در حمل و نقل بین المللی کشور و گردش مالی این صنعت دارد که اگر مشکلات کنونی وجود نداشت، به طور قطع شاهد درآمدزایی هر چه بیشتر به ویژه در شرق کشور و از مرزهای خراسان بودیم.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- انتقاد از عملکرد وزارت صمت بعد از ادغام دو وزارتخانه و گلایه از دیدگاههایی که نسبت به طرفداران تفکیک وزارتخانه وجود دارد، یکی از بخشهای مهم سومین جلسه کمیسیون تجارت اتاق مشهد بود که البته با دفاعیاتی از سوی رئیس بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان رضوی از سازمان و وزارت متبوعش همراه بود.

  • مس فروش: اگر بخش دولتی در زمینهای اکتشافی ماندگار شود، معترض میشوم دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- نیمه دوم تیرماه امسال بود که مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی برگزار شد و محمدرضا مس فروش به جای راضیه علیرضایی که شش سال ریاست این سازمان را برعهده داشت، بر صندلی مدیریت صمت استان تکیه زد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها