صفحه نخست -
  • همسایگی با دو کشور افغانستان و ترکمنستان موقعیت مطلوبی برای صنعت حمل و نقل و ترانزیت خراسان رضوی به شمار می‌رود؛ این استان دارای یک مرز مشترک با افغانستان و سه مرز مشترک با ترکمنستان است. البته استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی نیز با افغانستان دارای مرز مشترک هستند‌ که هر یک از این مرزها شرایط خاص خود را دارند.

  • این روزها قطار تغییرات در خراسان رضوی سرعت گرفته و پس از آمدن رزم‌حسینی به استاندار به نظر می‌رسد تیم جدید در حال چیدمان است. پس از انتصابات استانداری، نوبت فرماندار مشهد و حالا سازمان صمت خراسان رضوی است.

  • در کلانشهر مشهد با 3.5 میلیون نفر جمعیت، حجم بالایی از فاضلاب تولید میشود که درحال حاضر 5 تصفیهخانه با ظرفیت 236 هزار مترمکعب در روز درحال تصفیه آن هستند اما با توجه به جمعیت روز افزون این تصفیهخانهها پاسخگوی میزان بالای فاضلاب خانگی و شهری نیستند و اینجاست که نقش مدیریت فاضلاب بهداشتی مشهد به چشم می‌آید.

  • براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم تولیدکننده در سال 97 به 47 درصد افزایش یافته؛ این نرخ طی سال 97 رشد زیادی داشته و رفته رفته اثر خود را بر بازار مصرف گذاشته است. نرخ تورم تولیدکننده به گرانی مواد اولیه بازمی‌گردد که آمار مزبور نشان‌دهنده رشد بسیار بالای این شاخص طی سال گذشته است و یک از علل گرانی‌های اخیر را نیز می‌توان در همین شاخص جستجو کرد.

  • دنیای اقتصاد- قطعه «نگاه» تازه ترین اثر کیوان ساکت با تهیه کنندگی و نوازندگی خود او و صدای سالار عقیلی با مشارکت نوین زعفران تولید شد.

  • در حال حاضر صنایعی داریم که مواد اولیه آن به وفور در داخل کشور یافت می‌شود که از این منظر غنی هستیم؛ یکی از آنها، فولادی است که مواد اولیه مورد نیاز آن، سنگ آهن است و بخشی از آن مصرف داخل و بخشی دیگر صادرات می‌شود. صادرات در فولاد و صنایع معدنی از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه ارزآوری به همراه دارد و از محل آن ارز می‌توان برای خود همان صنایع، یعنی برای واردات ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز استفاده کرد و بهره برد.

  • اولین گام در راه پرفراز و نشیب دانش مشاهده و اندازه گیری است که برای پژوهشگر داده می سازد. مجموعه داده ها را که مرتب کنند تبدیل به اطلاعات می شود. به مجموعه ای از اطلاعات در یک موضوع خاص آگاهی گفته می شود و با ارتباط شبکه منظمی از آگاهی ها دانش پدید می آید.

  • تاریخ مزیت اقتصاد ایران را بر پایه کشاورزی، صنایع کشاورزی، دام و طیور، روستایی، تجارتهای کوچک بین کشورهای منطقه، صنایع دستی، صنایع کوچک و متوسط و کارگاهی، معدن کاری، گردشگری و زیارت، ساختمان، اصناف و...که میتوانسته اساس تحقق اقتصاد مقاومتی باشد شناخته است.

  • گفته می‌شود که مجموعه پدیده بین 90 تا 120 هزار سهامدار داشته، اگر فرض بگیریم که هر کدام از این سهامداران از یک خانوار بوده‌اند. در واقع چنین مجموعه‌ای قریب به 400 هزار نفر را درگیر خود کرده است. این عدد، نسبت به جمعیت مشهد، عدد معنی داری است. به همین جهت پدیده موسسه‌ای بود که دارای ابعاد اجتماعی و اقتصادی است و همین‌هاست که این موسسه را از اهمیت زیادی برخوردار کرده است.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- همایش برندینگ یا نام و نشان تجاری دیگر خود به یک برند در میان همایشهای اقتصادی خراسان رضوی و کشور تبدیل شده است؛ در شش دوره گذشته این همایش آموزش به واحدها و بنگاههای اقتصادی حرف اول را میزده و امسال و در هفتمین دوره این برنامه، سنگ بنا بر توانمندسازی برندها گذاشته شده است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها