صفحه نخست -
 • علیرضا قرایی سیاست‌گذاری در بازار اجاره پیچیده و نیازمند بررسی جوانب مختلف برای دست‌یابی به نتیجه مطلوب است، در نظام اجاره داری حرفه‌ای به جای اینکه مالکان به صورت فردی با مستأجران وارد مذاکره و قرارداد شوند، یک مجموعه حقوقی از بخش خصوصی وارد عمل شده و این نقش را ایفا می‌کند.بر این اساس، مالکان برای اجاره ملک خود و مستأجران برای دریافت ملک به این مؤسسات مراجعه می‌کنند.

 • 29 تیرماه بود که رئیس جمهور در نشست شورای ‌عالیمسکن خطاب به وزیر راه و شهرسازی و معاونانش اعلام کرد که شهرداران کلانشهرها می‌توانند طرحی برای اجاره ارزان مسکن به اقشاری که تحت‌فشار اقتصادی هستند، داشته باشند و باید در این زمینه برنامه‌ریزی کنند.

 • این روزها همه درباره شرایط کشور دغدغه دارند و ابراز نگرانی میکنند؛ تحریم‌ها بازگشته و شرایط اداره کشور دشوار شده است؛ شرایطی که به عقیده بسیاری عادی نیست و به نظر می‌رسد چنین اوضاعی پیش از این تجربه نشده بود. رئیس‌جمهوری در جایی گفته بود شرایط کنونی از دوران جنگ نیز دشوارتر است و این عبارات حاکی از عمق ماجراست.

 • هفتمین همایش ملی برندینگ یا نشان تجاری 16 مردادماه در مشهد برگزار میشود؛ همایشی که به اذعان بسیاری از فعالان بخش خصوصی و مسئولان اقتصادی خراسان رضوی در سنوات اخیر نقش غیرقابل انکاری در تشویق صنایع و شرکتهای این استان برای ورود به موضوع برندسازی داشته است. همایش نشان تجاری در دوره هفتم خود قرار است وضعیت متفاوتی نسبت به دوره های قبل داشته باشد و توجه به روشهای جدید برای ارزیابی شرکتها از سوی دست اندرکاران این همایش در انجمن مدیران صنایع خراسان نشان دهنده این امر است.

 • تیغ دو دم شفافیت

  ۷ مرداد ۱۳۹۸

  دنیای اقتصاد- بتول گندمی تنها عضو شورای شهر مشهد است که پیشتر و در دوره اول تشکیل این نهاد سابقه عضویت داشته است. از خانواده ای نسبتا سیاسی می آید و البته حالا از دیگر برادرانش مشهور تر است. همزمان با ریاست کمیسیون برنامه و بودجه شورا دبیرکلی حزبی استانی را هم بر عهده و دارد و آنجا را به پایگاهی برای همفکرانش تبدیل کرده است. هم مورد تحسین است که قاطعانه و بی رودربایسی عمل می کند و هم مورد انتقاد که در تزریق نیرو به مجموعه اشباع شهرداری بی مهابا عمل کرده است. طرفداران او اما عملکردش را ستایش می کنند و مخالفانش پیکان انتقادات را به سمت آنچه آنها انتصابات حزبی و فامیلی می نامند، نشانه می روند.

 • این روزها شاید سخت‌ترین روزهای اقتصاد ایران باشد. روزهایی که با بازگشت تحریم‌ها و فشار بین‌المللی، دشمنان این کشور خواهان شکستن کمر اقتصاد آن هستند. با این حال ایران طی 40 سال اخیر همیشه از تحریم رنج برده و تلاش کرده خود را با آن تطبیق دهد. یکی از تفاوت‌های تحریم‌های کنونی با دوره‌های پیشین، تمرکز بسیار زیاد امریکایی‌ها بر صادرات نفتی ماست؛ آن‌ها تلاش دارند صادرات نفت ایران را به کمترین حد خود برسانند. این درحالیست که در گذشته چنین تمرکزی بر صادرات نفت ایران نبود و باز هم می‌شد تحریم‌ها را دور زد که البته آن سیاست هم مضرات خود را داشت و ظهور پدیده‌هایی چون بابک زنجانی یادگار آن دوران بود.

 • در جستجوی عدالت

  ۷ مرداد ۱۳۹۸

  عدالت مالیاتی و کاهش سهم مالیاتی خراسان رضوی در کشور مهمترین مطالبه مسئولان و فعالان اقتصادی این استان در جلسه اخیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بود؛ نشستی که با حضور امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان مهمان ویژه این جلسه در مشهد برگزار شد.

 • هویت یکی از آن مولفه‌هایی است که بنای یک جامعه بر آن استوار است و به نظر می‌رسد در دنیای امروز به جهت پیچیدگی‌های موجود در روابط، هویت‌ها دستخوش تحولات زیادی شده باشد و همین موجب ابهام، گمراهی و یا فقدان هویت خواهد شد. علاوه بر این یک جامعه همیشه در برخورد با تغییر و تحولات است. همین تغییر و تحولات جدید گاهی بین آنچه که موجود است و آنچه که هویت است، فاصله می‌اندازد.

 • باران تند می بارید و سرعت کوتاه شدن دامن سپید کوهستان بینالود نشان از این داشت که پوشش نسبتا ضخیم برف روی کوه نیز بر اثر دمای بالا و بارندگی در حال ذوب شدن است. با همین مشاهدات چشمی ساده حدس زدم سیل در رودخانه های شمال نیشابور در حال شکل گیری است. به سمت یکی از این رودخانه ها رفتم. حدسم درست بود و آب رودخانه در حال بالا آمدن بود. به یکی از اعضای شورای روستا زنگ زدم و گفتم لازم است برای تقویت دیواره رودخانه کاری کنند! به آسانی جواب داد: اگر خدا نخواهد اتفاقی نمی افتد! خوشبختانه عضو دیگر شورا را توانستم نسبت به خطر وقوع سیل متقاعد کنم و کار شروع شد. به فرمانداری هم هشدار سیل را فرستادم و بعدا مطلع شدم خوشبختانه به موقع اقداماتی انجام‌داده اند.

 • دنیای اقتصاد، سعید کریمپور- مدیرعامل شرکت ترافیک هوشمند شهرداری مشهد تصریح کرد: در حال حرکت در مسیر هوشمندسازی، رفع تبعیض و شفافیت ساختار مالی هستیم.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها