صفحه نخست -
 • دنیای اقتصاد- مریم نخعی سعدآباد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای مقرر کردند که سازمان امور مالیاتی از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود عوارض دریافت کند.

 • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- اختلاف تامین اجتماعی با شهرداری مشهد و انجمن کارفرمایان ساختمان درباره بیمه کارگران ساختمانی، موضوعی بود که در نشست اردیبهشت ماه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی بررسی شد و با دستور استاندار و اتمام حجتش برای تامین اجتماعی همراه بود.

 • ورود پول سمی به اقتصاد کشور با انتشار اوراق قرضه از سوی دولت دنیای اقتصاد، سعید رضاییان- سید محمد بحرینیان، مدیر دفتر پژوهش های اقتصاد و توسعه اتاق بازرگانی خراسان رضوی با حضور در جمع دانشجویان گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد در نشستی با عنوان «اقتصاد ایران و در خودماندگی: چه شد که دیگران تاختند و ما جا ماندیم» در دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد شرکت کرد و به بیان نتایج تحقیقات اش درباره اقتصاد ایران پرداخت. او که در ماه های گذشته مشغول تهیه گزارش های تفصیلی درباره چالش های اقتصاد کشور بوده است با تاکید بر وجود اهلیت سیاسی و امنیتی در کشور و فقدان اهلیت حرفه ای زبان به انتقاد از نظام تصمیم گیری در کشور گشاد و گفت: نظام تصمیم‌گیری کشور کم‌دانش و ناتوان است؛ این سه قوه با این ترتیب تصمیم‌گیری ناکارآمد هستند چون آقایان به خاطر غروری که دارند، متوجه نیستند که سواد کار را ندارند.

 • چه بر سر کاغذ آمد؟

  ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

  دنیای اقتصاد، سعید رضاییان- انتهای فروردین ماه امسال بود که صحبت از دو نرخی شدن کاغذ به میان آمد؛ مساله‌ای که تشنج بسیاری در بازار کاغذ ایجاد کرد. کار به جایی رسید که مقام معظم رهبری در بازدیدی که از نمایشگاه کتاب تهران داشتند تاکید کردند «صورت وضعیت نشان‌دهنده این است که مردم هنوز کتاب می‌خرند. باید مساله‌ی کاغذ را حل کرد».

 • کشور ایران در معرض بسیاری از پدیده های زیانبخش جوی است و هر ساله دچار انواع مختلفی از این پدیده‌ها از بهمن و کولاک و سرمازدگی گرفته تا رگبار و طوفان و ریزگرد و سیل و خشکسالی می‌شود.

 • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- در شماره‌های پیشین گزارشهایی در خصوص رویکرد نهادهای دولتی و بخش خصوصی خراسان رضوی به شعار سال، مهمترین چالشهای پیش پای رونق تولید و بسته پیشنهادی بانکهای استان برای تسهیلات دهی در راستای تحقق شعار سال را بررسی و منتشر کردیم.

 • سال‌های گذشته وزارت «صنعت و معدن» و «تجارت» را با یکدیگر ادغام کردند و یکی از دلایلشان این بود که بدنه و حجم دولت کوچک شود و دلیل دیگر این بود که تصمیمات تولید و تجارت با یکدیگر اخذ شود و در یک حوزه دیده شوند. در نهایت این ادغام صورت گرفت که آن چنان مثمرثمر نبود.

 • دسترسی آسان و به موقع به منابع تسهیلاتی مناسب، زمینه رونق تولید را فراهم می‌کند. افزایش سهم بخش کشاورزی به هر میزان را به فال نیک می‌گیریم ولی انتظار این است که حداقل ۲۵ درصد منابع استان به این بخش پرداخت شود. بخش کشاورزی استان حدود ۳۴۰ هزار بهره‌بردار فعال دارد که خیلی از آن‌ها همزمان در بخش‌های مختلف زراعت، باغ، انواع دام، انواع طیور، شیلات، زنبورداری، صنایع تبدیلی و تکمیلی و... فعالیت داشته و برای هر فعالیت می‌توانند متقاضی اخذ تسهیلات بانکی باشند.

 • دنیای اقتصاد - رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی تاکید دارد: توصیه من به فعالان اقتصادی این است که آرامش خود را حفظ کنند و بدانند جنگی در کار نخواهد بود. حتی برخی کشورهای منطقه که با ایران مخالفت دارند، می‌دانند اگر جنگی در بگیرد، آن‌ها هم خسارت خواهند دید.

 • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- 25 اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت فردوسی است و امسال برنامه‌های میراث فرهنگی و شهرداری مشهد برای این روز بزرگ، حسابی پر و پیمان است؛ از همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» گرفته تا سر و سامان گرفتن آرامگاه حکیم توس بعد از سالها و بهره‌برداری از فاز اول جلوخان این مجموعه و چندین و چند برنامه جانبی دیگر.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها