صفحه نخست -
  • 14 آبان ماه امسال بود که خبر آمد نقشه راه بازسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی مورد توافق وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مشهد قرار گرفته و به گفته استاندار خراسان رضوی، وزارت راه و شهرداری به صورت مشترک تا پایان امسال نسبت به تهیه طرح تفصیلی جدید با در نظر گرفتن مبانی شهرسازی و دغدغه های موجود در بافت پیرامون حرم رضوی اقدام و آن را در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب می‌رسانند

  • مخالفت با FATF ایران را در لیست سیاه قرار می‌دهد، اگر کشور ما در لیست سیاه قرار بگیرد با همین کشورهایی که در حال حاضر ما را قبول دارند و با ما معامله می‌کنند، به دلیل این‌که دیگر گواهینامه بانکی نخواهیم داشت، نمی‌توانیم داد و ستدی داشته‌باشیم

  • درحالیکه مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی از رشد 12.5 درصدی جذب سرمایه های خارجی در 9 ماهه امسال و رفع برخی موانع پیش روی سرمایه گذاران خبر میدهد، بعضی از فعالان اقتصادی معتقدند هیچ تغییری در فرایندهای مخل سرمایه گذاری این استان ایجاد نشده است.

  • اتاق بازرگانی استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان کمیته مشترکی برای گسترش تبادلات تجاری و توسعه تعاملات در بازار ایران و پاکستان، ایجاد خواهند کرد؛ این دستاورد جلسه مشترک دبیرخانه‌های شورای گفتگوی سه استان در هفته گذشته بود که به صورت تله کنفرانس برگزار شد؛ اما اینکه این کمیته چقدر میتواند در دستیابی به اهداف تجاری موثر باشد، جای سوال است.

  • دنیای اقتصاد- استاد جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران معتقد است بزرگترین مسئولیت اجتماعی شرکتهای بزرگ زیان ده مثل برخی شرکتهای دولتی این است که از فعالیت خود دست بردارند و عطای کار را به لقایش ببخشند.

  • تا آنجا که به یاد می آورم، پشت بانک ملی در خیابان ارگ سابق و امام خمینی فعلی مشهد و مقابل باشگاه افسران سابق و نزدیک کوچه ثبت، بانک کارگشایی وجود داشت که مردم براساس نیاز، طلا و زیور آلات و حتی فرش خود را برای اخذ وام به آن بانک می سپردند و از این دارایی برای کارگشایی و به تعریف جدید کارآفرینی استفاده می کردند که این وام براساس نرخ بهره مربوطه و ارزیابی آن با نیاز و چگونگی کاربری، اخذ می شد.

  • جغرافیای سیاسی ایران دربرگیرنده مزیت های مطلق و رقابتی بسیاری است. از جمله مهمترین آنها می توان به این موارد اشاره کرد: ۱- موقعیت سوق الجیشی ایران در نقشه خاورمیانه از نظر قابلیت تبدیل به هاب لجستیکی به منظور ایجاد ارتباط تجاری بین منطقه آسیا و بخشی از آفریقا یا قاره اروپا.

  • دنیای اقتصاد- محمد بحرینیان پژوهشگر و فعال اقتصادی میگوید: ساختار فعلی حاکم بر اقتصاد کشور مشوق فعالیت‌های نامولد، دلالی، سوداگری، واردات و رانت‌بازی و سرکوبگر فعالیت‌های مولد و تولیدی است.

  • دنیای اقتصاد؛ سعید کریم‌پور- یکی از مسائلی که همیشه در قانون و هدف‌گذاری‌های بلندمدت سیاست‌گذاری‌های اقتصادی وجود داشته، مساله واگذاری امور به مردم در قالب بخش خصوصی است که کلیات این سیاست در اصل 44 قانون اساسی تبلور یافته است. رویکردی که گرچه در مورد آن اقداماتی صورت گرفته اما با انحرافاتی نیز همراه بوده است.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- نبود متولی واحد برای سر و سامان دادن به اوضاع و احوال ترانزیت کشور و دخالت 22 دستگاه و سازمان در این موضوع و نیز قوانین زائد و دست و پاگیری که اجازه نداده این صنعت با وجود ظرفیتهای کشورمان جایگاه واقعی خود را پیدا کند، مهمترین مسائلی بود که در اولین همایش حمل و نقل بین المللی و ترانزیت در مسیر توسعه اقتصادی در اتاق بازرگانی مشهد مطرح شد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها