صفحه نخست - گزارش
  • دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآبادـ با توجه به اینکه توسعه صنعت به ویژه در خراسان رضوی با موانع فراوانی مواجه است و در حوزه کشاورزی هم محدودیت منابع آبی و مشکلات زیادی وجود دارد، چاره ای جز پرداختن به صنعت گردشگری با توجه به ظرفیت بالای مشهد و استان در این زمینه نیست، اما برای توسعه صنعت گردشگری ابتدا باید مشکلات این حوزه مرتفع شود؛ یکی از مشکلات حال حاضر گردشگری استان، آثار فعالیت آژانس های مسافرتی غیرمجوزدار بر فعالیت آژانس های مجاز محسوب می‌شود که منجر به تعطیلی برخی از دفاتر مجاز شده است.

  • دنیای اقتصاد- این هفته برای مشهد با اتفاق مهمی آغاز شد؛ ابتدای هفته به معرفی رسمی هفتاد و هشتمین شهردار این کلان شهر گذشت و محمدرضا کلایی به طور رسمی، کلید مدیریت مشهد را از قاسم تقی‌زاده خامسی تحویل گرفت.

  • دنیای اقتصاد- افسانه آشفته، در حاشیه برگزاری ششمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار، اولین دوره لیگ طراحی کسب و کار دانش آموزی در اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد که برگزیدگان این لیگ معرفی و از آن‌ها تقدیر به عمل آمد. پیش از معرفی نفرات برگزیده، از طرح‌های شاخص این دانش آموزان مقطع متوسطه در قالب نمایشگاهی رونمایی شد. در مراسم افتتاح این نمایشگاه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران و پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران حضور داشتند.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- پرونده ششمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار در روزهای 21 و 22 آذرماه در اتاق بازرگانی مشهد بسته شد؛ همایشی که امسال با توجه به نوسانات شدید ارزی، تحریمها و بحرانهای ناشی از آن، رنگ دیگری به خود گرفته بود و جنس انتقادات از مسئولان نسبت به سالهای گذشته ضخامت بیشتری پیدا کرده بود.

  • دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآبادـ بیش از 90 درصد زعفران صادراتی کشور در خراسان رضوی تولید می شود و ایران با صادرات سالانه 100 تا 150 تن زعفران رتبه نخست دنیا را در این زمینه به خود اختصاص داده، این آمار نشان می دهد ايران بزرگ ترين توليدکننده طلای سرخ است، اما به گفته فعالان این عرصه، این نوع از محصولات کشاورزی اثرگذاری قابل قبولي در بازارهای جهانی ندارد و اين يکی از بزرگ ترين تهديدهايی است که بر سر راه زعفران ايرانی وجود دارد.

  • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- امروزه دولت‌ها در تلاشند تا با تسهیل کردن شرایط و قوانین و مقررات موجود فضایی آرام و بدون تنش را برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی فراهم کنند؛ ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست اما اینکه تا چه حد در تحقق این امر موفق بوده، پاسخ آن را باید در فضای کنونی کسب وکار کشور جست. .

  • دنیای اقتصاد،مریم نخعی سعدآباد- خراسان رضوی بالاترین سهم را در سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور داشته و بعد از آن خراسان جنوبی و جنوب کرمان در رتبه های بعدی قرار می گیرند، زعفران و گل محمدی دارای بیشترین سطح زیرکشت گیاهان دارویی در استان خراسان هستند و زیره سبز، تخم شربتی، خاکشیر، انیسون، زنیان، زیره کوهی، خطمی خبازی و... در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

  • دنیای اقتصاد- عضو شورای اسلامی شهر مشهد پیشنهاد داد: پروژه پارکینگ آزادی برای یک ماه متوقف شود تا کار کارشناسی بر روی آن صورت بگیرد.

  • دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآباد- شورای اسلامی شهر مشهد اواسط آبان ماه امسال، به عنوان دومین شهر ایران پس از تهران مصوبه‌ای در راستای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، با عنوان «انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی» تصویب کرد که طی آن، شهرداری موظف است حداکثر ظرف دو ماه پس از مصوبه شورا برای برقراری دسترسی عمومی، برخط و کاربرپسند عموم شهروندان به اطلاعات مربوط به مجوزهای صادر شده در حوزه شهرسازی اقدام کند.

  • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- نقش تشکلهای بخش خصوصی در اقتصاد ایران و به ویژه خراسان رضوی با 95 درصد صنایع متعلق به این بخش، غیرقابل انکار است و در سالهای اخیر این باور در مسئولان اقتصادی استان ایجاد شده که تشکل‌های بخش خصوصی در عارضه‌یابی و حل مشکلات می‌توانند موثر و کارآمد واقع شوند؛ شاهد این امر، تعاملات مثبتی است که میان تشکلهای بخش خصوصی و دستگاههای دولتی در نشستها و جلسات تخصصی در استان به وجود آمده است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها