صفحه نخست - گزارش
  • دنیای اقتصاد، فاطمه آستانی- در گزارش شماره قبل به سه اقدام کلیدی برای توسعه گردشگری خراسان رضوی پرداختیم و از لزوم توجه به گردشگری سلامت، در کنار گردشگری سیاحت و اجرای یکپارچه سند جامع گردگشری توسط همه نهادهای مسئول گفتیم. در این شماره به دیگر فرصت ها و چالش های حوزه گردشگری خراسان می پردازیم.

  • دنیای اقتصاد، سیده فاطمه مشهدی- سابقه صادرات موادغذایی ایران به سه هزار سال پیش بازمی‌گردد. صنعتی که بسیاری از کشورهای توسعه یافته برنامه ریزی دقیقی برای آن انجام می دهند.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- مرداد ماه امسال سه گزارش در سه شماره دنیای اقتصاد در خصوص وضعیت کشاورزی و آب خراسان رضوی و اقداماتی که از سوی سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای استان به عنوان دو سازمان متولی امر در این زمینه تاکنون انجام شده، انتقاداتی که بر عملکرد هر دو سازمان وجود دارد، نظرات کارشناسان و مشاهدات میدانی از مزارع کشاورزی اطراف مشهد و نحوه آبیاری و اصلاح الگوی کشت در آنها منتشر کردیم.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- بازار ترکمنستان برای ایران و به ویژه خراسان که با این کشور مرز مشترک دارد، بسیار مهم است اما مهمتر از آن ترانزیت از این کشور به دیگر کشورهای آسیای میانه یعنی ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و... است؛ مشکلاتی که ترکمنستان در دو سال گذشته و به ویژه ماه‌های اخیر برای ناوگان حمل و نقلی ایران در خاک خود ایجاد کرده، موقعیت ترانزیت ایران به آسیای میانه را متزلزل کرده است.

  • رشد 93 درصدی ورود گردشگران خارجی به مشهد دنیای اقتصاد، فاطمه آستانی- مشهد با آن 25 تا 30میلیون گردشگری که مسئولان مدعی حضورشان در این شهر هستند و بیش از دو میلیون گردشگر خارجی که گفته می‌شود پارسال میهمان مشهدی‌ها بوده‎اند؛ یک بستر و ظرفیت مساعد برای سرمایه‌گذاری‌های گردشگری و به تناسب آن توسعه زیرساخت‌های خدماتی در این بخش است.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- هفته پیش بود که در پی انتشار گزارشی در یکی از مطبوعات درباره حضور مردان عراقی در مشهد و ارتباط با زنان ایرانی در 6هزار خانه مسافر غیرمجاز، سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا شد. موضوعی که با آب و تاب دادن از سوی رسانه های خارجی پررنگ تر و واکنشها در داخل بیشتر شد.

  • دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- تئاتر مشهد چه آن سال‌ها که گروههای نمایش «رودکی» و «پارت» را با حضور ستارگان تئاتر ایران به‌روی صحنه داشت، چه حالا که دارای 41 گروه نمایش شده است، همواره جایگاه خود را پس از پایتخت حفظ کرده و بی‌مهری‌ها و مشکلات موجود که مهمترین آنها مشکلات اقتصادی است، نتوانسته این جایگاه را متزلزل کند. در مشهد 7 سالن نمایش به‌طور رسمی فعالیت می‌کنند، سالن اصلی تئاتر شهر با گنجایش 314نفر، سالن عروسکی بهار با گنجایش 60نفر، پردیس تئاتر مستقل در دو طبقه با 80 و 40 صندلی نمایش، تماشاخانه‌های اشراق، خورشید و شمایل نیز هریک با گنجایش 60 نفر سالن‌های اصلی تئاتر مشهد را تشکیل می‌دهند.

  • دنیای اقتصاد، سارا نیکان- فرش ایرانی از دیرباز تاکنون زبانزد خاص و عام بوده است؛ پیشینه تولید فرش در ایران، به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد به طوریکه یک تاریخ نگار یونانی در کتاب «سیرت کوروش» در بین سالهای 345 تا 430 پیش از میلاد از فرش ایرانی یاد می‌کند و می‌گوید که «ایرانیان برای اینکه بسترشان نرم باشد قالیچه زیر بستر خود می‌گسترند.»

  • در فاصله سالهای 2006 تا 2016، سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا رو به افزایش بوده و 10برابر شده است. این امر حکایت از عزم جهانی برای بهره‌مندی از این ظرفیت دارد و در ایران و به ویژه استان خراسان رضوی که ظرفیتهای مطلوب خورشیدی و بادی دارد، باید مورد توجه قرار گیرد.

  • دنیای اقتصاد- رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: تصمیم‌گیران کشور باید برای مقابله با تحریم‌ها، تسهیل‌گری را در راس اقدامات خود قرار دهند؛ در مواجهه با فشارهای بیرونی انتظار می‌رود که ظرفیت‌های درونی برای بخش خصوصی اقتصاد و حوزه تولید ارتقا یابد.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها